Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
red.bill
Příspěvky: 2078
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#46 Nový příspěvek od red.bill »

Jak 17 řemen nasadíš do řemenice která má drážku na 10(?) řemen? Když se tam dává tenhle altík, řeší se to tak, že se protočí řemenice a matka je v ní utopená stejně jako v původní řemenici...

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#47 Nový příspěvek od Stifler »

red.bill: Zdravím do své rodné Jilemnice. Ta stará řemenice je originální a řemen 17 v ní normálně jezdil dlouhá léta. Nevím, v čem by měl být problém. To protočení řemenice bych potřeboval asi trochu vysvětlit, protože když nasadím původní řemenici na nový altík namísto drážkované řemenice, tak prostě ta původní řemenice zabere celý závit a matici by nebylo k čemu chytit (ani na jeden závit), takže by se musela řemenice min. o 5mm ubrousit, aby bylo možné matici aspoň trochu chytit. Ale to stejně nebude potřeba - aspoň ne u této původní řemenice, kdyžy mi dorazí nová felďácká, ta by měla pasovat lépe.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#48 Nový příspěvek od Atlan »

Feldacka je na 10 remen, a je to odliatok tak ze neni kde rozsirovat. Bud sa zozneie ina alebo sa vysustruzila nova z gulatiny, alebo sa do velkej remenice robilo puzdro lebo mala velku dieru.....
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20909
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#49 Nový příspěvek od ota »

Kluci pořát vám to troubím z Formana altík. Má řemenici na 13 řemen a plac na rozšíření na 17 řemen. Mám to na Supru. Ještěrka má 13 řemen, tam šel tak jak byl.
Jinak když dáš jinou řemenici, musíš ji z čela vybrat, jinak je krátká hřídelka. A jak se tu píše nechytíš matici na závit.
Na honovi máme klasickej jako byl u škodovky 120. Funguje to normálně.

Pepa6911
Příspěvky: 147
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#50 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Origo UŘ1 remenic je několik typů. Já dávám tu "zahloubenou"- u nás v dílech stávala do 100Kč . Musí se upravit ventilátor a distancni kroužek myslím. Už jsem to dlouho nedělal, mám jich pár v zásobě už upravených. Vše funguje. Průměr hřídele je tuším 17 mm ( u obou stejny) , drážka pro pero je stejná, při šířce řemene 17 mm je odhaduji, nemám u sebe tabulky, min průměr opasani 60 mm (toť k úpravě nebo vyrobe jiné řemenice). Jak jsem psal- jediný "háček " je v tom že altik potřebuje víc obratek na první nabuzení. Když už je nabuzeno, nechá si líbit normální volnobeh.. Nevim kolik jsem jich namontoval ale dost a žádný problém nikdy nebyl. Sám mám 70A, roky na něj prší, sněží páč kovarova kobyla- není čas, a funguje..

pavel233
Příspěvky: 256
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#51 Nový příspěvek od pavel233 »

Asi tak nějak.
Obrázek

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#52 Nový příspěvek od Stifler »

Tak pokračování mého příběhu pro ty, koho to ještě nezačalo nudit:

1) děkuji za informaci ohledně té řemenice. Bohužel, nikde se nedají najít rozměry té řemenice na Feldu nebo info o tom, jaký řemen do ní patří (a to jsem hledal fakt poctivě), takže moje objednávka byla mylná a musel jsem ji zrušit. Místo toho jsem objednal řemenici snad už správnou (kód 62115744).

2) říkal jsem si, že než to definitivně vzdám s tím starým altíkem, tak ho zkusím ještě jednou posadit do Hona a roztočit, případně proměřit napětí a proud, pokud by fungoval. Připravil jsem si tedy vcelku povedené antivibrační řešení na regulátor a umístil ho, kam patří včetně správného zapojení:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ale hned poté, co jsem umístil a připojil i altík a zapnul odpojovač aku, tak se z Hona začalo kouřit a zahořel kabel mezi altíkem (svorka B+) a startérem. Tak jsem odpojovač aku zase přerušil a zjišťoval rozsah škod. Vypadá to, že to odnesl jen ten jeden kabel a nic jiného na Honu. Jako bonus mi to utavilo trochu kleště na multimetru, kterým jsem chtěl měřit protékající proud. 🙄 Naštěstí to nebude mít vliv na jeho funkčnost.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takže výsledek je, že je altík nejspíš definitivně na vyhození. Nepředpokládám, že by byla chyba v regulátoru, když jsem ani nestihl nahodit motor. Navíc regulátor dopadl dle testu dobře a ani za běhu altíku by neměl způsobovat problém. U samotného altíku si taky nejsem vědom toho, že bych udělal někde chybu při testování diod a ani při zpětném složení jednotlivých částí altíku do sebe. Nejsem elektrikář, ale řekl bych, že, i kdyby byl diodový blok špatný, tak by nezpůsobil zkrat na kostru. Prostě se někde při skládání stala chyba a už asi nezjistím, kde přesně se stala. Moje trpělivost s tím starým altíkem už došla a teď se už budu soustředit jen na ten nový altík a jeho instalaci a přizpůsobení do Hona, až dorazí správná řemenice.

Tak se mi můžete za mou dnešní příhodu vysmát a někomu se třeba po tom smíchu bude i lépe usínat. 👋

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#53 Nový příspěvek od Stifler »

pavel233 píše: stř srp 23, 2023 8:46 am Asi tak nějak.
Obrázek
Vypadá to krásně a jednoduše. Super. 👍 ten altík bude asi nějaký novější typ. 🤔

Tomas6
Příspěvky: 5421
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#54 Nový příspěvek od Tomas6 »

:roll:
Kdybys hned na začátku ten starý altík nechal někde opravit a zkontrolovat, tam kde tomu rozumí, případně ho někde vyměnil za repasovaný.... Mi nedobíjel Zetor, altík výměnou 900. Přijel jsem z práce, 10 minut ho vyhodít, 5km cesta tam a 5km cesta zpět, 15 minut práce a dobíjel jsem. Kdyby to nepomohlo, měli ještě otevřeno a zajel bych ještě pro relé. Investice 1500 a pokoj. Beze strachu že mi něco vyhoří.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#55 Nový příspěvek od Stifler »

Tomas6: A proč bych to dělal? To by bylo moc jednoduché a nic by mi to nedalo. Já mám rád výzvy, rád zkoumám, bádám, učím se a tím pádem i počítám s tím, že budu dělat chyby, protože bez nich by to nebylo učení. ;-) Já nepotřebuji všechno svěřovat někomu, kdo tomu rozumí. Samozřejmě u těch věcí, na které si sám netroufám, to tak dlouhodobě dělám, ale... Já chci mnohým věcem porozumět sám, dělat si je sám, rozvíjet svou zručnost a všestrannost a přitom nepotřebuji být ve všem nejlepší (to ani nejde). Každopádně odhodlání mi nechybí a chápu, že tomuto dokáže málokdo porozumět.

Tomas6
Příspěvky: 5421
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#56 Nový příspěvek od Tomas6 »

Odhodlání ti nechybí, no nevím jak by ses tvářil kdyby ti to od toho kabelu vydunělo
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

chobotek
Příspěvky: 10649
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#57 Nový příspěvek od chobotek »

To je přece poučné, ne? A chvályhodné. Škoda toho teď nechat, když je to tak pěkně načnuté. Navrhuji podívat se na zapojení alternátoru a odtud se dobrat k tomu, co může být příčinou zkratu. Není to těžké a získané poznatky zůstanou nezapomenutelné ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

pavel233
Příspěvky: 256
Registrován: ned črc 14, 2019 12:04 am
Bydliště: tabor

Re: Elektrika na mém UN 053 (motor Zetor 6911) - nedobíjí alternátor?

#58 Nový příspěvek od pavel233 »

Vypadá to krásně a jednoduše. Super. 👍 ten altík bude asi nějaký novější typ. 🤔
[/quote]

Žádný novější typ, klasika 14V 55A bez regulace je teda koupenej novej. Chtěl jsem silnější místo 35A proto jsem kupoval novej v repasu ti nedaj silnější za slabší. Jen tu řemenici jsem si nechal vytočit menší.
To tvoje antivibrační řešení na relátku je hodně podobné originálu.
Jinak den jsem čekal na řemenici. Výměna alternátoru cca 1,5h dával jsem ještě kratší klíňák. A spokojenost.
Měl jsi štěstí žes byl u toho a reagoval mohl bejt větší čmoudík.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“