motor navijáku 12v

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

motor navijáku 12v

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Stálé peripetie s 12v navijákem, jeho motorem. Na jednu stranu točí normálně, na druhou otáčky evidentně klesají. Dělá to při zapojení přes dálkový ovládání i při zapojení napřímo. A vždycky poklesávaj otáčky v jednom směru točení motoru, opačně je to OK. Na tu "blbou" stranu se motor rozeběhne ale začne to "vadnout" a při opětovným roztočení se točí slabějc než při tom prvním spuštění. Měl jsem motor rozebranej, uhlíky dobrý, všechny stejně dlouhý, perkama stejně tlačený. Co tomu může chybět nebo přebejvat?

Uživatelský avatar
amatér
Příspěvky: 903
Registrován: sob pro 22, 2007 4:02 pm
Bydliště: Vysočina

Re: motor navijáku 12v

#2 Nový příspěvek od amatér »

Nevím, jaký máš typ navijáku, některé mají v duté hřídeli brzdu, která je jednosměrná. Není v tom ten problém?

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: motor navijáku 12v

#3 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Brzdu má v motoru. Když jsem to sestavoval tak tam snad vůbec nic nejde dát obráceně. Když se motor točí a vypnu ho tak sebou cukne a okamžitě stojí (na oba směry točení).

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: motor navijáku 12v

#4 Nový příspěvek od Britt »

Zkoušel jsi samotný motor nebo celý naviják?
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5456
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: motor navijáku 12v

#5 Nový příspěvek od thovt »

Motor chce vyzkoušet na přímo bez původních kabelů, ale se zátěží.
Myslím si že boudou přelámané kabely, výrobci montují hrozný šunty.
Kolik Ampér bere motor při zátěži nebo štítkové údaje ty také lžou lepší než nic. Síla vodiče by měla o vetší než u motoru. Jinak se průřez vodiče počíta podle délky kabelu.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: motor navijáku 12v

#6 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Zkoušel jsem jen motor.
Štítek to žádnej nemá. Je to naviják 9000Lb (asi 4 tuny) takže ampéry to docela baští. Není to tak dlouho co jsem tady o tom psal ale to jsem původně myslel, že je v tahu kotva. Po konzultaci s převíječem že kotva je na 99% ok jsem teď vyzkoušel zapojení po oddělení motoru od navijáku a dělá to tohle. Jaký s tím byly problémy mám jen zprostředkovaný, otec s tím nakládal kulatinu, jen nakládky, žádný dlouhý používání. Že to při navíjení "vadlo" jsem vlastně viděl jen jednou a přes zimu jsem to rozdělal a řešil stav vinutí kotvy.
Takže teďka napojení bez dálkovýho ovládání, projevy "vadnutí" otáček jsem popsal. Ještě jsem to asi před hodinou zkusil znova a najednou točí normálně. Je možný, že jsem všelijak přeházel kabely ale zapojoval jsem to opět "napřímo" na "nahatej" motor bez tý škatule co je jak na drátový tak na dálkový ovládání. Když to začlo při tom posledním pokusu chodit tak jsem tam měl napojený tlustý kabely z vyřazenýho svářecího trafa. Předtím, když to blblo tak jsem používal jinou kabeláž. Je možný, že by při volným točení jen motorem bez zátěže byl nějak zásadní průřez vodičů? A proč by to blblo jen na jeden směr točení?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5456
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: motor navijáku 12v

#7 Nový příspěvek od thovt »

Průřez vodičů dává motoru sílu, existují ztráty ve vodičích, velké když jsou přelámané.
Když je přelomený vodič vše funguje jen nedokáže převést ampéry to je vadnutí u kterého dochází i k ohřívaní.
Můžou to dělat spínače. Hledej i v ovládaní.
Hýbáním kabelů se problémy projevují zlomy přibližují nebo oddalují. Je to stejné jako by ti praskla trubka tekla by zní voda na konci poteče méně vody.
Proto jsem ti psal at to vyzkoušíš jiným kabelem když byl problém v motoru chovalo by se to stejně.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: motor navijáku 12v

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Natáhnul jsem kabely co se vešly z vyřazenýho trafa. Všechno se zatím jeví OK. Uvidím jak to bude chodit dál. Že by byl blbej motor jsem už vyloučil, všechny problémy ukazujou na vedení kabelů. Dík za reakce.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: motor navijáku 12v

#9 Nový příspěvek od krajan »

nie je problem v mechanike ?? Loziska prevod ?
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: motor navijáku 12v

#10 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Nikde už žádnej problém není. Jak jsem napsal, s pravděpodobností která hraničí s jistotou byl problém v kabelech.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“