P: Elektrika - Octavia I

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

P: Elektrika - Octavia I

#1 Nový příspěvek od z4011be »

Čau všichni

sháním radu ohledně zapojení světel v jedničkový oktávce.

Vepředu je klasický světlo ve stropnici, nad zrcátkem. Vzadu, u madel jsou čtecí lampičky, které se zapínají mechanicky, stisknutím na ně. Co jsem naměřil, je tam klasika, 2 dráty, přerušený plus.

Záměr: Propojit extra kabelem čtecí lampičku vzadu se světlem vepředu, ve stropnici tak, aby při otevření dveří auta svítilo světlo vepředu i lampička vzadu.
Napadlo mě, že bych na + pol na patici čtecí lampičky připojil kabel a ten natáhl dopředu, kde by se připojil na spínaný + pól stropnice (tj. na kabel, kde se objeví + 12, když se otevřou dveře). Jednoduše řečeno: Když by bylo světlo vzadu vypnutý, tak přímo na objímku přivedu zepředu +12V a světlo bude svítit (mínus má trvale připojený z původního zapojení, plus dostane zepředu).
Když nepřijde extra kabelem napětí, půjde světlo normálně zapnout vypínačem. (je mi jasný, že pokud by se vzadu mechanicky zaplo světlo, rozsvítí se i světlo ve stropnici, to jsem chtěl vyřešit osazením diody, která by bránila průchodu proudu zezadu dopředu.

Realizace: Kabel jsem natáhl (diodu zatím neřešil), bohužel nikde vepředu (na 3 drátovým konektoru stropnice) jsem při otevřených dveří nenašel spínaných + 12 V. Zkoušel jsem dát kabel i na patici sulfitky, ale pak mi svítí zadní čtecí lampička i když zavřu dveře a sulfitka zhasne.

Dokázal by nějaký elektrikář poradit, zda se vepředu na stropnici nechá najít spínaných + 12 V, kdekoli, klidně bych to napíchl tištěného spoje ?
Případně zda je na třídrátovým konektoru ? (dle mého měření tam není drát, který by při rozsvícené stropnici měl + 12 a při zhasnutné 0) ?
Nebo to takto propojit nejde, protože zadní čtecí lampičky jsou napřímo (+ - a vypínač), zatímco stropnici bude ovládat pravděpodobně komfortka ?

Nebo by dokázal poradit jiný způsob propojení světel ? Pokud bude nejhůře, tak vyřadím vypínač vzadu a natáhnu ke každé čtecí lampičce 2 vodiče a paralelně připojím ke stropnici, toto řešení je odzkoušené a funkční. Ale byl bych radši, pokud by šla zachovat i původní funkce zadních lampiček (tj. ručně je samostatně zapnout).

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: P: Elektrika - Octavia I

#2 Nový příspěvek od Leo »

Na tento problém tu nemáme žádnou sekci, že to musíš dávat sem?
To jsem můžeme dávat každý problém, který kdo řeší na foru, a vykašlat se na nějaké sekce.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: P: Elektrika - Octavia I

#3 Nový příspěvek od z4011be »

Dal jsem to sem, protože mi to přišlo jako atypický dotaz, na věc, co možná ani nepůjde udělat.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: P: Elektrika - Octavia I

#4 Nový příspěvek od Leo »

Stačilo dát technické problémy - elektrika. Popř. má octa1 i své diskuzní vlákno v automotokoutku.
Je jedno, jestli je to atypický dotaz nebo obyčejný, ale v poslední době se tu v této sekci řeší kdeco, co tu nepatří.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: P: Elektrika - Octavia I

#5 Nový příspěvek od Tomas6 »

Moc ti asi neporadím, ale odpovím ti takto. Nedám za to ruku do ohně, ale mám takový dojem že stropní lampa je spínaná kostrou. Je tam živý a kostra pro ruční zapnutí lampičky a spínaná kostra od komfortky. Řešení by bylo přepojit zadní lampičky tak jak je přední. Dotáhnout tam živý, klidně od přední lampičky a spínanou kostru. Otázka co na to bude říkat komfortka že bude mít další dvě žárovky, páč to stmívání je řešeno nějak elektronicky. Myslím že ublížit by jí to teoreticky nemělo, nicméně nemusí stmívat nebo rozsvěcet. Ale jak jsem psal, zkušenost nemám, jen teoretizuji. Kdysi jsem podobné pokusy dělal v jedničkové fabii, tam to tak bylo akorát po připojení zadních lampiček nestmívala. No možná ani předtím. Ale to bych kecal.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: P: Elektrika - Octavia I

#6 Nový příspěvek od z4011be »

Pokud je vepředu spínaná kostra, tak by mělo stačit přehodit u zadních lampiček kabely na přívodu tak, aby byla přerušená kostra a plus šel napřímo. A novým kabelem, co jsem natáhl, propojit kostru z žárovky vzadu na spínanou kostru do stropnice.
O zatížení komfortky se nebojím, pro sichr dám místo žárovek ledky.

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: P: Elektrika - Octavia I

#7 Nový příspěvek od Tomas6 »

To zkus proměřit co se ti objeví u přední lampičky když otevřeš dveře
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: P: Elektrika - Octavia I

#8 Nový příspěvek od z4011be »

Když jsem to měřil, tak je tam + 12 V bez ohledu na to, zda stropní svítí či nikoli.

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: P: Elektrika - Octavia I

#9 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tak změř ještě ty zbylé dva co tam je. Klidně proti tomu živému.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

fikejz
Příspěvky: 6099
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: P: Elektrika - Octavia I

#10 Nový příspěvek od fikejz »

Nevím jak na Octávce, ale u většiny jiných aut spíná spínač ve dveřích na kostru. Stačí ho vymontovat a uvidíš jak je dělaný a co k čemu zapojuje.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: P: Elektrika - Octavia I

#11 Nový příspěvek od Tomas6 »

No už máloco má klasické dveřní spínače. Většina aut má spínač součástí zámku dveří. A tam je úplně jedno co spíná. Jestli plus či mínus. Navíc dveřní spínače dávají jen informace pro komfortní jednotku. Takže on může spínat kostru a přitom jednotka pošle do světýlka plus.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

fikejz
Příspěvky: 6099
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: P: Elektrika - Octavia I

#12 Nový příspěvek od fikejz »

Řeč je ovšem o OI, ne?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: P: Elektrika - Octavia I

#13 Nový příspěvek od Tomas6 »

Jo. Ta to má taky tak.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

z4011be
Příspěvky: 2024
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: P: Elektrika - Octavia I

#14 Nový příspěvek od z4011be »

Závěr - pokud by se někomu hodilo. Je to funkční řešení.

Přední lampička je spínaná komfortkou přes mínus. Je to vodič č.1 na svorkovnici k lampičce, u mě hnědomodrý. Vzadu je nutné přehodit lampičky, aby nově byl stálý plus a přes vypínač se spínal mínus.
Mínus pól od žárovky propojit novým kabelem s drátem č.1vepředu, přidat diodu, aby proud mohl jen zepředu dozadu, ne obráceně při ručním sepnutí čtecí lampičky.
Malou nevýhodou je fakt, že zadní lampičky se rozsvítí vždy při otevření dveří, i když je spínač na předním světle v poloze nula, ale komfortka je vždy zhasne po startu či zamčení dveří.

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“