alternátor v tahu?

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

alternátor v tahu?

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

jsa v elektrice absolutním laikem, zeptám se a očekával bych pro mne pochopitelný odpovědi či názory. na postrku, co s ním jezdíme do lesa, nedobíjí(?) alternátor. prostě po sepnutí klíčku se kontrolka nerozsvítí. otec, kterej je asi stejnej elektrikář jako já mi tvrdí, že to nedobíjí, protože po několika startování začíná vadnout baterka. máme tam elektrickej naviják a při jeho používání se z řemenu začlo dost čoudit (jindy to nedělalo). je možný, že je altik spálenej, tzn při zatížení se přehřál a šel do kytek? po vymontování se nechá rukou lehce otáčet, kápku smrdí ale né moc... je to alternátor dodělávanej, kdysi na tom motoru (naftovej jednoválec starší než já) bylo jen dynamo.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: alternátor v tahu?

#2 Nový příspěvek od Fizz »

Změř volty za provozu, jak to nebude mít +-14, nedobiji.

Žárovku zkobtroluj, pokud je v háji taky asi dobíjet nebude.

Pak jsem uvidíš co dál.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: alternátor v tahu?

#3 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

žárovka je ok

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: alternátor v tahu?

#4 Nový příspěvek od Fizz »

A volty?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: alternátor v tahu?

#5 Nový příspěvek od bourač »

taky může ten řemen prokluzovat - když je alternátor hodně zatíženej třeba tím navijákem...pak to taky nedobíjí (nebo nedostatečně)

Bacha na autorádia - neskutečně žerou, byl jsem 3 dni zalezlý v pustině (tam co chodí pan sekalsemmálo fotit bizony) auto v dolíku.
Vyhrával jsem si na rádiu a když chtěl nastartovat - baterka KO. Vytlačit auto z ďolíku nešlo.
Tak baterku do ruky a hybaj 7km do nejbližší civilizace k elektřině. :evil:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: alternátor v tahu?

#6 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Volty jsem neměřil a popravdě ani nevím jak. Na alternátoru jsou, tuším, dva konektory, tak kam měřák mám dát? Že by řemen klouzal je možná dost pravděpodobný ale napnutej byl určitě dostatečně. Ještě teda určitě nemám zdání, jak až velkej odpor ten alternátor může při velkým zatížení mít a co by už bylo moc ve spojitosti s možnou závadou (v kombinaci se zatížením), který se chci dopátrat. Dát tam alternátor třeba ze Š 120, co je za pár korun, umím, ale teď bych se spíš chtěl dopátrat toho, jestli je ten původní špatnej.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: alternátor v tahu?

#7 Nový příspěvek od Fizz »

Nakontakty na baterce, před nastartováním bude neco přes 12v dle stavu baterky, po nastartování by se to mělo zvednout.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: alternátor v tahu?

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

12,4V ať nastartovaný nebo né.

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: alternátor v tahu?

#9 Nový příspěvek od imaginaro »

Po nastartování vytoč trochu motor do otáček (třeba do pracovních jak míváš) a pak změř na baterce volty. Pokud máš furt jen 12,4 a ne víc jak 14V (v autě se baterka dobíjí jen na 14-14,5V, jinak vyvře), tak má alternátor zřejmě problém, stačí aby byla spálená kontrolka a atík nemá buzení, čili může být v pořádku, ale nedostal impulz že má nabíjet.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: alternátor v tahu?

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Imaginaro - už roky v traktore fungujem na 13,4V, pod záťažou 12,9V. Najskôr ma to trápilo, menil som altíky a meral hladal. Jediné čo som zistil, že to robí elektrika v traktore, samotné altíky boli dobré. Tak som sa na to vykašlal a neriešim to. Nbudem kvoli pár desatinám prekáblovavať tú žltú mrchu. :typek:

Uživatelský avatar
imaginaro
Příspěvky: 4747
Registrován: čtv bře 24, 2011 1:43 am
Bydliště: olomoucko

Re: alternátor v tahu?

#11 Nový příspěvek od imaginaro »

Záleží jak často zatěžuješ tu baterku a jak moc. Pokud jen jezdíš a zatěžuješ tu baterku jen v noci svícením, tak se přes den baterku v pohodě dobije. Jenže pokud on denně tahá navijákem, kterej může klidně brát i 2kw a altík myslím dá kolem 1kw (starej i jen 0,5kw) tak potřebuje maximální výkon altíku a i tak by měl být poměr provoz navijáku/odpočinek pro dobití aspoň 50/50. Jsou tu i výteční matematici kteří by to přesně spočítali.
"NEMUSÍŠ VŠECHNO VĚDĚT,STAČÍ VĚDĚT KDE TO NAJDEŠ."
-můj dědeček-
https://imaginaro.rajce.idnes.cz/Kubotka/
můj záhon- www.imaginaro.rajce.idnes.cz/vyvyseny_zahon/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: alternátor v tahu?

#12 Nový příspěvek od oco13 »

To je jasné navijak (elektrický) tú baterku zožerie. Mám jeden doma, ale ani som ho nenahadzoval. z jeho konštrukcie a spotreby som prišiel k záveru, že je tak použiť ho raz za čas na vyprostenie.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: alternátor v tahu?

#13 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

kontrolka je ok a nijak to nepřetěžuju. minuta nebo dvě minuty tahání (naviják používáme jen na nakládání 4m kusů na řezivo), pak půl hodiny nic, zas dvě minuty a konec, odjezd z lesa.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: alternátor v tahu?

#14 Nový příspěvek od Fizz »

Doplň ampérmetr a máš jasno.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: alternátor v tahu?

#15 Nový příspěvek od oco13 »

Niečo takéto
Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“