Jaký frekvenční měnič?

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký frekvenční měnič?

#16 Nový příspěvek od kenybz »

tu spoustu 1f motorů viděls tu: ?
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=35851
ten co ti radil psal že je to elektricky prasečina a taky tam napsal že snížíš napětí.
Asi před hodinou jsem rozepsal příspěvek že by to mohlo jít ale protože za mě je to prasečina taky tak takové rady nedávám a sám bych to nedělal bo výkon motoru poněkud klesne. o kolik klesne to bys musel změřit. Může se trochu hřát nebo i spálit stačí?
ten motorek co tam máš je normalizovaný a klidně bys ho sehnal v 3F provedení
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký frekvenční měnič?

#17 Nový příspěvek od kenybz »

taky ti tam napsal turingy že měnič musí ignorovat rozdíl v proudu jedotlivých fázích to na měniči nastavit nejde a ani se to nedá vypnout...ty nastavíš pouze výstupní napětí to můžeš snížit dokonce je tam u lepších měničů funkce úspora enerie a ono to automaticky napětí snižuje, když není motor zatížen.
Jde nastavit i silnější motor než je připojený za předpokladu že měnič má větší výkon a ten cos dal odkaz má...je to takový hokus pokus elektrikus ...pokud jsou měniče či měnič za dobrou cenu vem to a když to bude házet chybu překročení proudu jedné fáze tak přikoupíš 3f motorek ...nechceš to náhodou na tu frézku?
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 827
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Jaký frekvenční měnič?

#18 Nový příspěvek od Navarson »

Tento motor (s běhovým kondíkem) má dvě stejné vynutí, navzájem otočené o 90°. Pro tyto motory se používají měniče se společnou svorkou jedné strany obou cívek a dvěma vývody pro druhé strany cívek. Posun sinusovky mezi vývody mají takové měniče taktéž 90° a motor se zapojuje bez kondíku. Tečka
Uvedené měniče mají tři vývody se sinusovkou posunutou o 120°. Měnič sice lze zapojit tak, že na jeden vývod se připojí jedna strana obou cívek a pak na další dva vývody druhé konce každé cívky. Copak nám to ale udělá. Točivé pole sice vznikne, ale vzhledem k "přetlačování" vektorů čtvrtinového a třetinového průběhu otáčení, dojde v cívkách motoru k jakési "zpětné" indukci a napěťovým špičkám. To vede k nadměrnému oteplení vynutí. Pokud lze na těchto měničích nějakým jeho parametrem vypnout sledování symetrie a proudové zatížitelnosti jeho výstupů, pak hrozí "spálení motoru". Snižování napětí na výstupech, pro snížení napěťových špiček, vede v přímé úměře ke snižování výkonu motoru na hřídeli. Uvedené měniče jsou určeny pro třífázové motory s mezifázovým napětím 230V. Tečka
Pokud nervomocí jeden z těch měničů potřebuješ, doporučuju k němu pořídit i odpovídající motor. To bez tečky, je to na tobě :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jaký frekvenční měnič?

#19 Nový příspěvek od Britt »

kenybz píše:tu spoustu 1f motorů viděls tu: ?
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=35851
ten co ti radil psal že je to elektricky prasečina a taky tam napsal že snížíš napětí.
Asi před hodinou jsem rozepsal příspěvek že by to mohlo jít ale protože za mě je to prasečina taky tak takové rady nedávám a sám bych to nedělal bo výkon motoru poněkud klesne. o kolik klesne to bys musel změřit. Může se trochu hřát nebo i spálit stačí?
ten motorek co tam máš je normalizovaný a klidně bys ho sehnal v 3F provedení
Ne, to jsem viděl u kámoše, co má takovej hoby soustruh a vrtačku a oboje honí frekvenčákem.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 3939
Registrován: úte črc 03, 2007 10:29 pm
Bydliště: Dithmari villa

Re: Jaký frekvenční měnič?

#20 Nový příspěvek od rezis »

A jsi si jistý, že tam má 1f motory?
Jinak opakuji nepůjde to. A marně čekáš až ti někdo napíše jak to půjde snadno.
Bydlím v Dětmarovicích udal bych i ulici, ale bohužel je tady nemáme

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jaký frekvenční měnič?

#21 Nový příspěvek od ota »

Jardo, koukám na tu mojí měničovou almaru a je to od stejného výrobce jako máš v prvním odkazu. Akorát já mám uvnitř asi tlustší věci. Je to na 7,5 kW. No soustruha to motá slušně! No a ťi co mi ho přivezli, říkali, že mají vyzkoušeno, že je to dobrá značka. 8)

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“