schéma dobíjení

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Fido600
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 31, 2007 11:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

schéma dobíjení

#1 Nový příspěvek od Fido600 »

Zdravím Vás
Našel by se zde někdo kdo by mi byl ochoten načrtnou schéma jak zapojit dobíjení na 24V. Budu mít alternátor 28V/27A NN (https://eshop.svetluska.cz/alternator-28v-27a-nn#popis)- a chtěl bych s tím dobíjet dva akumulátory 85Ah - 100Ah. Mám klasikou bošákovou spínačku.
zde jsou obrázky komponentů které chci koupit:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jsem úplný elektrikářský analfabet , takže potřebuji do schematu nakreslit co na jakou svorku připojit. A pak nevím zda tam potřebuji relé či nikoli atd.

Děkuji.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: schéma dobíjení

#2 Nový příspěvek od bourač »

se na tebe vykašlali nikdo neporadil, já sem taky totální elektrolama, vím ale že současný alternátory mají relé zabudovaný uvnitř, nic se k tomu nepřipojuje.
Relátko musí být u tech předpotopních.
Do alternátoru (kterej mám já na motoru zetor) lze připojit očkem M8 tlustší kabel - přitahnutej citlivě maticí, ten vede na svorku + baterky.
Potom je na alternátoru ještě přívod pro slabší kabílek, nastrčí se takovej ten mosaznej kontakt - faston. Tento drátek vede z elternátoru na žárovku.
Ve tvém případě jakákoliv žárovka 24V asi 2w - max5 watů. Ze žárovky vede druhej drátek na + pól baterie.
Je dobrý na tento drátek dát ještě vypínač, V autě je to řešené klíčkem ve spínací skříňce. Jinak bude žárovka pořád svítit - když alternátor nepoběží i ty dva waty baterku za pár dnů vytlučou.
Ta žárovka není myslím nezbytně nutná ale když svítí a roztočíš alternátor žárovka zhasne = baterie se nabíjí. Když se alternátor točí pomalu začne žárovka problikávat, případně svítit = baterky se nanabíjí.

Jak píšu jsem lama a nesral bych se sem kdyby napsal někdo kdo tomu rozumí, domnívám se že tvůj záměr dobíjet dvě 85A baterky tímto alternátorem nepůjde.
Myslím že je slabý, nedokáže nabít tak velký baterky ani za týden trvalého provozu.
Ty baterky budou 12V že? Takže musí být zapojené do série: Tlustým kabelem spojit baterky k sobě, u jedné na + u druhé na - pól.
Zbyde ti jeden + pól ten kabelem na to očko - šroubek M8 (možná i M10) na alternátoru. Na tento pól taky přidat ten kabílek od žárovky.
Už ti zbývá pouze - pol na baterii - ten musí být ukostřen na kostru která drží alternátor. Tlustším kabelem.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Fido600
Příspěvky: 71
Registrován: stř říj 31, 2007 11:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: schéma dobíjení

#3 Nový příspěvek od Fido600 »

Děkuji za názor :-)

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: schéma dobíjení

#4 Nový příspěvek od Sadra17 »

malej traktorista v malým traktoru

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“