Schéma elektriky k traktoru

elektroinstalace, okruhy, světla, startéry, baterie, dobíjení, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#16 Nový příspěvek od Rasty333 »

Ja viem presne kedy sa aký kontakt zopne. Presne ako si písal tak aj fungoval keď som ho nemal zapojený vôbec a tak som skúšal či je plne funkčný. Ale ako náhle som to pozapájal podľa tej schémy tak pri polohe 1 bez zasunutého kľúčika bolo vodivo spojené 30 s 15/54. Viem, je to blbosť ale je to tak. A ako bol takto boli zopnuté kontakty, multimeter bľačal o sto dušu, vtedy som odpojil kábel z zapaľovacej cievky kde sa pripájal kondík z rozdeľovača tak to prestalo pípať. Teda 30 a 15/54 nebola vodivo spojená.
Přílohy
el23s1.JPG

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Schéma elektriky k traktoru

#17 Nový příspěvek od CBS »

Neuzatvára sa ti obvod pri prepípavaní cez žiarovku na kostru a z kosty indukčkou na kontakt 45/15?

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#18 Nový příspěvek od Rasty333 »

Obvod z 30 na 54/15 sa uzavrie keď zasuniem kľúč. Ale ako náhle na konektor 15 pripojím zapaľovaciu cievku tak nejakým zázrakom je obvod uzavretý aj voči štartéru a kostre. Ten káblik ktorým sa spúšťa štartér, nie káble k batérií. Teda ako keby ten gombíkový spínač na zopnutie štartéra ani nebol a predsa je obvod zopnutý.

Prepípaval som aj zapaľovaciu cievku, bez zapojenia okey. Konektory voči obalu a voči seba nepípali. Ale ako náhle som na konektor 1 som pripojil kondík na rozdeľovači pre sviečky a na konektor 15 som prepojil zapaľovaciu cievku, spínaciu skrinku na konektor 15 a konektor 54 na dobíjaní baterky, tá tranzistorová krabička ER 01-14V.

A keď to bolo takto všetko zapojené tak pri polohe 1 na spinacej skrinke bez zasunutého kľúča už boli konektory 30 a 54/15 boli vodivo spojené.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Schéma elektriky k traktoru

#19 Nový příspěvek od CBS »

Príde mi to absúrdne, indukčka, ak je pripojená na motore a je topnuté kladivko, kontakt 15 ti píska proti kostre, aj na indukčke ti skúšačka medzi 1 a 15 musí pískať. Spínacia skrinka sa po rozobratí sice dá zle zložiť, ale nikdy ju nikto nezloží tak, aby v polohe 1 bol spojeny kontakt 30 a 15, lrebo kontakty 15 a 54 sa prepájajú s 30 v spodnej časti a v hornej, kde sa otáča ten trojuholník je vyvedená iba 30, 56,57 a 58. Ale dosť bolo teoretizovania.
Vybodni sa na celú skúšačku a zapoj všetko podľa schémy. Vykašli sa na všetky blbosti a zapoj obvod štartéra, zapaľovania a dobíjania presne ako máš v schéme bez poistiek a podobných debilín, aj keď spínaciu skrinku by som napojil z hrubého kontaktu štartéra. Po zapojení pripoj pre istotu skúšačku namiesto akumulátora, pri vypnutom a vytiahnutom kľúčiku nesmie pípať. Potom nahoď akumulátor, ak máš pochybnosti, pripoj kontakt + zo svorkou cez 8A poistku, alebo jeden tenký pramienok autokábla a zapni zapaľovanie. ak to poistka vydrží a bude ti svietiť kontrolka dobíjania, pripoj kontakt + priamo na akumulátor a nakopni to. Ak všetko pôjde, potom sa pusti do ďalšieho káblovania, začni vyvedením kontaktov spínačky 54, 56 a 58 na poistkovú skrinku, kde budeš za poistky pripájať ďalšie obvody.

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#20 Nový příspěvek od Rasty333 »

Skrinka je v poriadku, ono to niekde preráža na tej indučke alebo kondíku.

Mám hrubý kábel od spínacej skrinky k štartéru.
Ale však ono to už pípa keď mám základ podľa schémy spravený, teda obvod štartéra, zapaľovania a dobíjania.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Schéma elektriky k traktoru

#21 Nový příspěvek od CBS »

30 proti kostre nemôže pípať pri vytiahnutom klúčiku, vtedy je na akumulátor pripojený priamo iba štartér a alternátor, jedine že by si mal opačne pripojenú presvecovačku a obvod by sa uzatváral cez diódy v alternátore, vyskúšaj pripojiť presvecovačku opačne, ak bude pípať aj tak, bude zvod v štartéry, alebo alternátore odpojiť a presvietiť každé zvlášť.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Schéma elektriky k traktoru

#22 Nový příspěvek od krajan »

Nie som autoelektikar ale este moze byt problen v alternatore . Ak je po smrti tak ti moze ist elektrika ako keby dobijal
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#23 Nový příspěvek od Rasty333 »

Osobitne prepípnuť alternátor aj štartér ?
Kde mi malo a nemalo pípať na alternátore ?
Štartér sú iba cievky,rotor stator :) Tam to nie je zložité. Ale ako v tom alternátore ?

Nemôže byť chyba v odpálenom kondíku na rozdeľovači ? V kondíku je dielektrikum a nemalo by to cez póly pípať, je to vodivo oddelené a predsa mi to pípa.

Posledný príspevok. http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.p ... 5&start=15
Prepojenie konektora 50 na štartéry a 15/54 na spínačke je sabotáž.

Poprípade zohnať spínačku z škodovky na klasický kľúčik

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Schéma elektriky k traktoru

#24 Nový příspěvek od krajan »

kondik neries . Ten by mal byt bez prudu . Odpoj alternator a aj regler (ak ho tam mas ). . Ak ti to bez neho pojde je dobre . Starter je len motor ten bude piskat stale ( teda okrem toho spinaneho kontaktu )
Chybu najdes lahko Zapoj baterku na starter . Pripoj startuvaci dratik ak toci spravne je ok .
Indukcnu cievku zapoj do serie s kondikom (tak ako to mas na scheme ) normalne ju pripoj na baterku a nastartuj . Kablik startera len priloz a ked nastartujes tak oddial a motor ti ide .
Mas vyskusane ze ti ide starter a inducka , Ak nie tak hladaj chybu . Ak je to ok tak pripoj aj altik zo startera alebo z baterky je to jedno . TERAZ SOM SI NIE ISTY PRETOZE ZAPOJENIE JE ROZNE ale viem ze altik budis cez tusim 2W alebo 4W ziarovku (kontrolku) treba pohladat aka hodnota je k tvojmu altiku a regleru . ono je dolezite lebo to ti dava budiaci prud do altika .
Ale tebe sa tam tusim nachadz prud aj pri vypnutom kluciku tak to v tom pripade hladaj chybu ze ti prebija altik. Altik je totiz zapojeny stale (stale je pod prudom ) a aby fungoval tak ho budis cez kontrolku a regler . Ak je vadny altik tak ti z neho pojde napatie do spinacky a pretoze zaroven zo zopnutim dobijania ti zopina aj inducka tak ti to napatie beha kade chce .

Ale ako som napisal nie som autoelektrikar
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#25 Nový příspěvek od Rasty333 »

Problém vyriešený. Prerážalo to niekde na palubovke z škodovky :) Teraz už idú polohy tak ako majú.
Ako sa vraví, Keď to nejde dnes ani za k***t, zajtra to spravíš ľavou zadnou :) Aspoň v eletrike...
Vďaka za vašu ochotu

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#26 Nový příspěvek od Rasty333 »

Problém bol vyriešený pokým som sa nepokúsil zase naštartovať. Zase je tu problém že ako náhle stlačím štartovací kombík, štartér beží, kombík pustím a štartér ide ďalej pokým neodpojím baterku.

Zase som to skúšam všetko prepípnuť kde je problém a kontakt 15/54 je niekde skratnutý voči zemi, teda kostre.
Pípalo mi to pri priložení na kontakt 15/54 a kovovým obalom spínacej skrinky,plechovej časti palubovky.

Keď odpojím káblik kondenzátora na rozdeľovači tak skrat 15/54 voči kostre je preč.
Vyriešiť to tak že dať nový kondík alebo to vyriešiť ako som vyriešil palubovku - dal som 5-6 paralelne spojených usmerňovacích diód 1N4006 pred aj za kontrolky na palubovke.

Dá sa to tak spraviť že dám zase pár diód v priepustnom smere za štartovací kombík ? Teda napätie pôjdem len v jednom smere a nebude niekde prerážať na kostru a tým pádom štartér sa vypne pri pustení gombíka ?

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2362
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Schéma elektriky k traktoru

#27 Nový příspěvek od CBS »

Ahoj, diódy na kontrolky? :rohy: Dám ti jednu dobrú radu, ten pípajúci bazmeg čo máš, zahoď za psom a používaj pasívnu skúšačku vo forme 2w žiarovky. Diódy ti určite problém neodstránia (ak je dooda v priepustnom smere, jediné v čom ti pomôže, že máš na nej úbytok napätia 0,5 - 0,7V a ak je v závernom smere tak ako by si tam diódy ani nemal a robno nechal obvod nezapojený).
predpokladám že budeš mať pokazený štartér, lebo len pomocou vypínačov sa ti určite nepodarý zapojiť obvod, ktorým by si priviedol prúd do štartéra a potom ho nevedel vypnúť, skôr sa ti zasekáva kotva elektromagnetu (rozobrať, vyčistiť, premazať)
Ak chceš vyskúšať kondenzátor, zober si skúšačku, ako ti radím a pripoj na baterku kondenzátor zapojený do série s touto skúšačkou, ak žiarovka bude svietiť kondenzátor vymeň. nezapomínaj však, že s kondenzátor je paralelne pripojený ku kladivku, ktoré je väčšinou zopnuté, teda ako by bol kondenzátor v skrate.

Takže rekapitulácia: 1. oprav štartér, 2. vymontouj všetky doódy 1N a pod, nechaj zatiaľ odpojené všetky zbytočné obvody, 3. odpoj káblok kondenzátora, na ktorý privedieš napätie cez spomínanú žiarovku skúšačky, ak bude svieťiť, kondík vymeniť.(Multimeter ti na funkčnom kondíku pri meraní odporu hodí najprv nejaké číslo a po chvíľke ukáže OL, ak prehodíš káble multimetra, po pripojení znova hodí na chvíklu číslo a potom OL) 4. zapoj štartér, indukčku a skús to naštartovať.
Ak splníš všetky 4 body a všetko bude šlapať, potom rieš dobíjaníe a ďalšie veci.

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#28 Nový příspěvek od Rasty333 »

Bod 1. - Štartér plne funkčný
Vypínač má niečo za sebou tak nespína vždy, ale spĺňa to čo má :)
Zde prikladám video
https://www.youtube.com/watch?v=jYa7EtF ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=ah5lgL_ ... e=youtu.be

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Schéma elektriky k traktoru

#29 Nový příspěvek od staník »

To tlačítko dej funkční. Tohle je naprd, to budeš vždycky zkoušet napokolikátý to sepne?
Vždyť to je 85,- Kč http://www.msautodily.cz/ms/eshop/4-1-Z ... o-starteru
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Rasty333
Příspěvky: 96
Registrován: sob lis 01, 2014 10:50 am
Bydliště: Oravská Jasenica

Re: Schéma elektriky k traktoru

#30 Nový příspěvek od Rasty333 »

Kúpiť nové spínacie tlačítko bude najmenej dokúpiť keď všetko pôjde ako má

Odpovědět

Zpět na „Elektrika“