Vadné čerpadlo nebo motor

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Patopojo
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 20, 2021 7:21 pm
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné čerpadlo nebo motor

#16 Nový příspěvek od Patopojo »

]Dnes som kontroloval rozvádzače, sú prepojené za sebou do serie, a teda prvý(2sekčný) je napojený z výtlaku čerpadla na vstup "P" a výstup z prvého rozvádzača "T" napája druhý(4sekčný) na vstupe "P", následne zo 4skečného výstup "T" ide na vstup "P" posledného tretieho rozvádzača(3sekčný ale využívajú sa iba dve sekcie na prednú lyžicu a rameno). A z tohto posledného rozvádzača ide výstup do nádrže ale neviem identifikovať či z T alebo N. Skúšal som aj nastavovať poistný ventil najskôr na poslednom ale zvuk čerpadla sa nemenil. Menila sa iba sila zdvihu resp. ak som veľmi povolil predné ramená sa samozrejme nezdvihli. Skúšal som nastavovať poistný ventil aj na ostatných rozvádzačoch ale taktiež bez zmeny na zvuku čerpadla teda čerpadlo stále hučalo. Inak ešte podozrievam sanie čerpadla(UN32L) lebo na saní je vnútorná svetlosť rúry iba 20mm. Alebo môže byť aj vnútorná porucha čerpadla ale to neviem ako by som zistil. Prikladám nejaké foto aj video pre predstavu. Aké čerpadlo by som tam mal dať nech to má silu aj rýchlosť?


[youtubeS]https://youtu.be/PdmqfwLyCUc[/youtubeS]
[youtube]https://youtu.be/JAy72-mZG4Q[/youtube]

foto posledného rozvádzača:

Obrázek

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Vadné čerpadlo nebo motor

#17 Nový příspěvek od ITS »

Ty zvuky jsou divné a vůbec není jisté, co je dělá. Chtělo by to manometr za čerpadlem. Dá se vložit do hadice na manometrovou odbočku https://www.s-k.cz/shop/product/a000007228.html
Pokud čerpadlo jede a zvedá, tak bych ho neměnil. A také se zdá ( všechno z videa není poznat), že je velikostně dobré. Zdvihy jdou přiměřeně rychle, motor se nedusí, sílu to má. Světlost sání je opravdu docela malá. Ale to s tím hučením nesouvisí.

Patopojo
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 20, 2021 7:21 pm
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné čerpadlo nebo motor

#18 Nový příspěvek od Patopojo »

Zdravím, kúpil som manometer, namontovaný je na vstupe prvého rozvádzača. tlak na výtlaku čerpadla je cca 150-160bar, ktory som nastavil na každom rozvádzači poistným ventilom keď bol piest v krajnej polohe. Nevadí mi ani tak hučanie čerpadla ale momentálne mám problém ze keď čerpadlo pri kopani dosiahne nastavený tlak bud prešmykne remeň alebo motor prudko udusí. Kopať je takto obtiažne. Piesty mam použité 63mm s vysuvom 300(lopata), 500mm(zdvih ramena) a 630mm(nasada) na podkope.
Otázka:
Čerpadlo hučí resp vibruje najviac za studena.
Olej je vtedy hustejši, nemôže to robiť spiatocka? Spiatočku mam z hadice s vnútornou svetlostou 13mm a chladič s obtokom. Tlakove špičky na spiatočke cca 4bary.
Na saní čerpadla mam filter s h22 vložkou, môže aj toto robiť problém? Potrubie na saní k cerpadlu mam z 1"rury.
Mozno mam iba zbytočné čerpadlo s veľkým prietokom(32cm3/ot) lebo keď čerpadlo dosiahne cca 1500otacok tak sa začína dvíhať tlak už aj na výtlaku a to sú páky na rozdelovacom v nulovej polohe...
Ak môžte skúste poradíť aké čerpalo mam dat pre použité 63mm piesty, tak aby mi to vládalo kopať(vzdialenosť capu Nasady od lyžice mam 165cm, a piest od capu 45cm).

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2373
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Vadné čerpadlo nebo motor

#19 Nový příspěvek od CBS »

Nazdar, po správnosti by si mal mať nastavený tlak taký, aby ti nešmýkal remeň a nezdochínal motor. Aj keď ti to možno pri tak zníženom tlaku nebude vládať kopať. Výkon v hydraulickom systéme máš definovaný súčinom tlaku a prietoku. Prietok ti udáva rýchlosť pohybu piestov, tlak silu na piestoch. Ak zmenšíš objem čerpadla, zmenšíš prietok a pohyb piestov bude pomalší.
Trocha teoretického rozboru: Ak je všetko v poriadku, 32cm3 čerpadlo dáva prietok 48l/min, pri 16 MPa je prenášaný výkon 12,8 kW. Ak máš piesty priemeru 63mm, na zdvih 1m takéhoto piestu potrebuješ objem cca 3,11 litra kvapaliny, čo pri tvojom prietoku trvá 3,8 sekundy. Ak by bolo všetko v poriadku, uvedené parametre by boli reálne a rýchlosť pohybu piestov privysoká.
Problém bude asi v čerpadle, zodraté, škrtený prietok a pod, lebo rýchlosť pohybu piestov asi nemáš 1m/3,8s. Prípadne možno skúsiť sprevodovať čerpadlo, možno aj 1:2 z videa sa zdá, že máš približne rovnaké remenice na motore, aj na čerpadle. Tieto čerpadlá sa bežne používajú na piesty 80 - 100 mm a pri otáčkach okolo 1000/min.

Patopojo
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 20, 2021 7:21 pm
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné čerpadlo nebo motor

#20 Nový příspěvek od Patopojo »

Ahoj, vďaka za odpoveď. Remenice mám použite dvojremeňové(17ka) priemer 110mm motor, 160mm čerpalo(ložiskový domec.). Rýchlosť pohybu piestov zďaleka nie je ako píšeš, čiže štítkový prietok čerpadlo nedosahuje ani keď dosiahne cca 1500otáčok. Ak zvýšim otáčky ešte viac pohyb piestov je už prijateľný ale akonáhle piest zaberie remeň šmýka(pri nižších otáčkach nešmýka). Rozmýšľam aké čerpadlo kúpiť pre moje piesty. Uvažujem nad 16MPa(25MPa mi asi netreba) ale nie som si istý aký prietok. Možno by stačilo aj cca 20 litrové(cca 9,5s /1m), ktoré by aj menej zaťažovalo motor...Čo myslíš nebude to chodiť pomaly? Nemám skúsenosť aké čerpadla(tlak/prietok) sa používajú napríklad na minibágroch, kde je primerane dosiahnutá sila aj rýchlosť k daným piestom.

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2373
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Vadné čerpadlo nebo motor

#21 Nový příspěvek od CBS »

Nemám celkom prehľad, ale na minibágroch je hydraulika dosť komplikovaná, viac nezávislých čerpadiel, deliče prietoku, čerpadlá s variabylným prietokom, aby sa dalo kombinovať viac funkcií súčasne.
Čerpadlo by som volil také, aby malo okolo tých 20l/min prietok pri voľnobežných otáčkach (1000), ale aby znášalo otáčky motora do 3 tis, keď pracuješ s čelnou radlicou, potrebuješ výkon (otáčky motora) na pojazd. To by si mal ideálnu rýchlosť piestov okolo 1500 ot.
To ale znamená, že musíš voliť čerpadlo a prevod taký, aby malo pri 3000ot motora prietok okolo 60l/min.

Dobré zubové čerpadlo musí dosiahnuť prevádzkový tlak aj pri otáčaní rukou (cca otáčka za sekundu).

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“