Hydraulický hever (panenka)

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Hydraulický hever (panenka)

#391 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tak sa mi v poslednom čase podarilo "opraviť" túto 5 tonovú panenku, čo som priniesol z kovošrotu:
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek
Tá modrá manžeta 28x40x8 sa dosť zle zháňala, musel som na ňu čakať. Original manžeta mala výšku 7,5mm tá sa už kúpiť nedá :(. Manžeta v pumpe má priemer 11mm, ložiskové guličky (3ks.) majú priemer 6mm.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Nkarol
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 16, 2021 9:20 pm
Bydliště: košice

Re: Hydraulický hever (panenka)

#392 Nový příspěvek od Nkarol »

Ursus73 kde si zohnal tesnenia do doho 12T heveru bulhara?Ide mi hlavne o tesnenie pod obal co zapada do toho hlinikoveho podstavca tam mi tlaci von olej

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Hydraulický hever (panenka)

#393 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Ja som mal original sadu tesnení na tento zdvihák. Tú ale u nás na sk. asi nezoženieš :nene: , ja som ju pred rokmi objednal v č.r....
Dole v tom hlinníkovom podstavci je gumička štvorcového prierezu. Na tvojom mieste by som to omeral a kúpil by som o-krúžok, ten by som podlepil silikonom. Ak si to original pôvodné tesnenie nepretrhol, tak by som to dôkladne odmastil (používam čistič bŕzd) a podlepil tým silikonom. Tlak tam nie je, táto gumička tesní len olej.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Nkarol
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 16, 2021 9:20 pm
Bydliště: košice

Re: Hydraulický hever (panenka)

#394 Nový příspěvek od Nkarol »

Tiez mi napadlo,ze to podlepim silikonom,povodne tesnenie mam,ale uz je uplne plochy a tenky,mozno 0,5mm (mozno to nieje original),hydraulicky olej a petroolej mam takze nemusim kupovat...precital som spatne vsetky prispevky,pod odvzusnovacou skrutkou ma byt gulicka?Ĺebo ked ano tak som ju stratil

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4197
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický hever (panenka)

#395 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Zdravím dal jsem se do přetěsnění panenky JIHOSTROJ 12t. A není mi jasný pár věcí :-/ Jak mají zajištěný ten trapezový závit v posledním dílu pístu že nejde uplně vyšroubovat ven? Dá se nějak srazit ta vrchni kulatá deska co je na tom čtyřhranu? Jde mi o to abych oddělil ty dva písty od sebe a mohl to vyčistit,případně zaleštit nějak.Jako ji má sundanou kolega Ursus na první fotce :zapomel:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tady v té vrchni matce jsem v té drážce uvnitř nic neměl. Nemá tam být okroužek?
Obrázek

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Hydraulický hever (panenka)

#396 Nový příspěvek od jenicek »

Sice nemám stejnou panenku, ale jestli to je jako na tý jedný mojí, tak ta otočná placka navrchu drží tím čtverhraným čepem v tom trapézu jen nalisováním. Takže musíš vylisovat ten čtyřhranej čep. Mě to jde kleštěma vytrhnout, jinak bych na něj asi navařil starou matku a vytrhnul ho a pak ji zase uříz. No a pak to rozebereš tak, že vnitřní píst protlačíš zpátky vnějším pístem a trapéz zašroubuješ zpátky do vnitřního pístu (prostě vše obráceně než když to vysouváš/heveruješ).

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Hydraulický hever (panenka)

#397 Nový příspěvek od vitex »

Ahoj Míšo,má tam "O"kroužek být.A jak píše Jeníček,tak to je správně.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Hydraulický hever (panenka)

#398 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Ahoj, Michal. Tak po rade:
"Jak mají zajištěný ten trapezový závit v posledním dílu pístu že nejde uplně vyšroubovat ven?" Odpoveď zni: neviem, zopár tých heverov som už opravoval (asi 5-6ks) ale ten závit sa mi nikdy nepodarilo vymontovať von. A to som skúšal aj silou. Tuším na jednej to šlo :zapomel: Vždy som ho len vytočil a vyčistil, čo to šlo...
2) Áno, tá vrchná guľatá doska sa dá "zraziť" a to doslova. Ja to robím tak, že do zveráka dám mäkké čeluste, upnem to za ten trapéz a zrazím to dole kladivom. Keby si si tú moju prvú fotku zväčšil, tak tá "papučka" z nitom je položená vľavo.
3)V tej hornej matke (v drážke) som nikdy nič nenašiel :tyty: . Ja tam pri oprave dávam o-krúžok, ktorý slúži ako prachovka a zabraňuje aj prenikaniu vody, ak by hever zmokol. Ale myslím si, že by to fungovalo aj bez neho :)
Tak nech sa oprava podarí.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Hydraulický hever (panenka)

#399 Nový příspěvek od lavida »

jenicek píše: stř úno 07, 2024 7:49 am Sice nemám stejnou panenku, ale jestli to je jako na tý jedný mojí, tak ta otočná placka navrchu drží tím čtverhraným čepem v tom trapézu jen nalisováním. Takže musíš vylisovat ten čtyřhranej čep. Mě to jde kleštěma vytrhnout, jinak bych na něj asi navařil starou matku a vytrhnul ho a pak ji zase uříz. No a pak to rozebereš tak, že vnitřní píst protlačíš zpátky vnějším pístem a trapéz zašroubuješ zpátky do vnitřního pístu (prostě vše obráceně než když to vysouváš/heveruješ).
Zle mu radíš kamoš! Posledný piest panenky,teda ten v ktorom je našróbovaný trapéz je zospodu plný,teda nie deravý.Je to logické,pretože by tlakom bol olej z panenky vytláčaný okolo závitu.Teda štvorhran nech nechá tak a jednoducho trapéz vyšróbuje z piestu von v smere pohybu piestu keď je vytláčaný z panenky...keď koná prácu.Smerom do panenky teda nie.Ak mu pri vyšróbovaní na konci zadrhne,tak jednoducho musí zabrať,ale nie za tú placku držanú na konci piestu štyrhranom,ale za závit pod ňou,Ak ho pritom trošku dodrbe nevadí.Dá sa pilníkom opraviť.A v tej drážke áno má byť manžeta slúžiaca ako tesnenie tlaku aj ako prachovka.Ak chceš panenku udržať dlho v dobrom stave,tak je treba dbať na čistotu a bordel zhora pavidelne dôkladne odstraňovať.Holt hydraulika je háklivá na čistotu :)

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Hydraulický hever (panenka)

#400 Nový příspěvek od lavida »

Jáj zabudol som dodať,že vyšróbovávať ten trapézový šrób nemá židny zmysel.Je to zbytočné.Stačí ho vyšróbovať koľko ide vyčistiť závit a namazať :)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2373
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Hydraulický hever (panenka)

#401 Nový příspěvek od CBS »

Zdar páni, vnútorná drážka v matici nie je zbytočne široká na O-krúžok? Ja som ju mal tiež prázdnu. Ako prachovka slúži o-krúžok na vrchnej časti piestu, len keď je zdvihák zasunutý.

red.bill
Příspěvky: 2076
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Hydraulický hever (panenka)

#402 Nový příspěvek od red.bill »

Když to nejde silou, tak to půjde ještě větší silou... Ten trapéz pokud nejde normálně vyšroubovat, je na konci roztemovaný schválně abys ho nevytočil víc než můžeš. Samotná matka je pak do pístu zalisovaná s už našroubovaným šroubem, dobře to je vidět u těch asi bulharských 5t, stejný systém jen v menším...

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4197
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický hever (panenka)

#403 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Je to jak řikáte tu horní misku jsem z toho trapezu srazil kladivem 8) Ale trapez nejde ten je fakt nějaký rozlisovaný. Ale není potřeba vyndávat ;-) Jinak čekám na manžety a gumičky tak snad se oprava podaří no :-/ Jo právě ta čistota v něm moc nebyla za ty roky. Ale celou dobu chodil krásně ani kapka oleje z něj nikde a držel zátěž furt nepadl vubec. Až minulý víkend jsem zvedal crystala 16145 a najednou se ozvalo takové zasyčení a olej byl venku a hever dole :smich:

No zkusím do té matky dát taky okroužek a uvidím. Ale jak říkáte nebylo tam nic.
Má cenu ty písty nějak leštit jemným glaspapírem? Někde jsem viděl že to někdo dělal. Ono přeci za ty roky jsem koukal že uvnitř (hlavně toho posledního menšího pístu) jsou nějaké vrypy nebo vyrezlinky no :-/

A jinak děkuji za rady :friends: Tohle mám rozdělané uplně poprvé :prace:

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Hydraulický hever (panenka)

#404 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Je to tak, ako píšeš, trapéz nie je potrebné vyberať :tyty: . Stačí "zraziť" tú misku.
Tie piesty môžeš trochu poliečiť, ale nie je to potrebné, prazovná plocha je totiž vnútorná strana piesta. Tá musí byť bez škrabancov. Manžeta je nasadená na pieste a pohybuje sa vnútri druhého piesta (v diere). Týmto je ten zdvihák odolný voči horšiemu zaobchádzaniu (bežné poškriabanie vysunutého piesta, menšia rana kladivom :pohlavek: , korózia)
"Tohle mám rozdělané uplně poprvé" no vidíš, možno sa ti to časom zapáči a budeš tie zdviháky opravovať tak, ako ja. Zrepasoval som ich asi 5ks, rôzne veľkosti z toho jeden bol pre kamaráta. A to ich mám doma ešte asi 5-6 určite, niektoré funkčné.
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

volf666
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 01, 2024 7:29 pm
Bydliště: rv

Re: Hydraulický hever (panenka)

#405 Nový příspěvek od volf666 »

Zdravim rozobral som tiez bulharsky 5 tonovy hever neviem do ktorej diery ma ist ten pliesok a ten trapezovy zavit nejde vysrobovat a gulicky kde maju ist lebo som nenasiel pri rozobrani mozno som stratil
Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“