Těsnění do zubového čerpadla

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
tmvitek
Příspěvky: 165
Registrován: sob čer 08, 2013 2:22 pm
Bydliště: Ždár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Těsnění do zubového čerpadla

#1 Nový příspěvek od tmvitek »

Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem těsnění do zubového čerpadla. Mám dělaný štípač na dřevo se zubovým čepradlem, nějaké staré, bulharské. Vše chodilo jak má, ale poslední dobou se mi vždy strhá těsnění u zubů. Čerpadlo mám podobné tomuto https://www.google.cz/search?client=fir ... B267%3B200 Mohu se zpetat, jaké by tam mělo originalně být? A kde je případně koupit? U nás mají jenom kulatá a vyzkoušel jsem už několik velikostí a vždy se to strhá! :( Zda tam má být nějaké speciální placaté, či hranaté? Díky

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 2943
Registrován: sob črc 07, 2007 9:42 pm
Bydliště: Ostrava Nová Bělá
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#2 Nový příspěvek od Tata »

jaký máš tlak v systému? okroužky byly 70 nebo 90
výkopové práce minibagrem 1,6t a JCB 2cx

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#3 Nový příspěvek od ITS »

Tmvitek píše : Vyzkoušel jsem různé velikosti.

Velikost "o" kroužku je jasně daná drážkou, do které se dává. Tam se nic nemá zkoušet. Podstatná je hloubka drážky. Kroužek pak má být převýšený o řádově 1 až 2 desetiny milimetru ( to podle celkové velikosti ). Hloubka drážek většinou směřuje ke kroužkům se sílou v celých milimetrech. Jeho tvrdost souvisí s tlakem. Nad 150 bar by měl být 90 Sh, jinak stačí 70Sh.
Těsnění čerpadla vždy souvisí s vůlí hřídelí a kol ve skříni. Pokud je velká, pak to kroužky již nezastaví.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Zjednodusene plocha svorca drazky sa ma rovnat ploche o kruzka... Vybavena vec.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#5 Nový příspěvek od ITS »

To asi ne. A také ta drážka není nikdy čtverec. Samozřejmě je rozdíl mezi aplikací pohyblivou a statickou. Amatérské přidělování kroužku do drážky je převážně chybné. Chce to vždy vyjít z normy. Jen tak rychle jsem vygůgloval tohle :


http://www.abeltechnik.cz/rubena/tesnici_prvky.pdf

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#6 Nový příspěvek od Atlan »

Dobre niekdy je obdlznik, samozrejme uvazoval som nepohyblivy spoj, ale ked porovna obsahy plochy dojde k rozumnemu rozmeru O kruzku v rade. Rozhodne tam vecsi nenapcha. Dik za link
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#7 Nový příspěvek od ITS »

Ono je špatné obojí. Malý kroužek netěsní a kroužek jen o malinko větší střihneš. Je to vždy složitý problém. Také se tím vždy náležitě potrápím.

jiriSBS
Příspěvky: 1764
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#8 Nový příspěvek od jiriSBS »

Vstoupím do tohoto tematu ohledně O kroužku.O kroužky větších průměru (40 a výše) pokud neutěsňují pohybující se hřídel, nebo šoupátko,se dají lepit. S úspěchem jsem slepil stovky O kroužku.Dají se udělat z větších menší nebo je možno zakoupit gumu na O kr. v metráži.Slepené O kr. jsme použivali do tlaku 20MPa.Používál jsem vteřinové lepidlo od fy Novato nebo Novatio.
Postup: nejdřive si vypočteme délku obvodu (střed.vlakno), pak pod úhlem 45° odřízneme(žiletka nůž),na jednu plochu naneseme velmi malé množství lepidla a v rukou slepime(chce to pevné ruce a trochu cviku).Na říznutou plochu gumičky nikdy nešahat rukou(špatně drží,zamastí se),dají se lepit i silikonové kroužky ,ale je nutné použit aktivator také od výše zmiňovaných firem .Dají se slepit také manžety ,ale to chce troch praxe v lepení.Bylo mnoho nevěřících Tomášů,pokoušeli se lepený spoj roztrhnout,ale když byl spoj dobře slepený, roztrhl se vždy mimo spoj.Lepené kroužky se hodí na utěsňování pevných spojů.Vím,že je často problém sehnat atypické kroužky do starších hyd.prvků,a toto je jednoduché řešení.Použít lze běžná vteřínová lepidla a pak jen pevné ruce a nervy.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#9 Nový příspěvek od ITS »

Jo, to znám. Sám jsem to nikdy nedělal. Vždy jsem kroužky sehnal.
Jediné, co se mě zdá divné je ten řez 45°. Dělá se špatně. Jím vzniklá větší plocha je pro lepení vteřinovkou zbytečná. Spíše pak vadí nedokonalost spojení vzniklá u špiček řezu. Jsem přesvědčen, že řez se používá jedině 90°. Je to praktické při slícovávání ploch při lepení a také se to snadněji a přesněji přitlačí - jen proti sobě . Ten šikmý řez mě spíše připadá jako historický anachronismus přenesený z dob, kdy se lepily jen kožené řemeny a pak snad ještě vulkanizovaly pryžové dopravní pasy.

tmvitek
Příspěvky: 165
Registrován: sob čer 08, 2013 2:22 pm
Bydliště: Ždár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#10 Nový příspěvek od tmvitek »

Zdar, omlouvám se za delší odmlku od vytvoření tématu, ale přišel známej, že mi tam nějaký těsnění sežene a holt zklamal.
Tlak v systému opravdu nevím, zkusím zjistit z čerpadla, co tam je, ale mám pocit, že štítek je kdesi zahozenej.
Velikostí jsem myslel tloušťku o kroužku - zkoušel jsem s menším průměrem než je drážka a i s větším průměrem než je drážka. Některé byli lepené pod 90° některé byly kupované vcelku. Ale vždy když tam dám nové kroužky, tak to nějaký čas šlape jak má - zastavím s tím klidně motor. Bohužel pak se to strhá. Teď je mám myslím v garáži rozdělané, tak zajdu nafotit a hodím sem foto. Díky za případnou radu.

tmvitek
Příspěvky: 165
Registrován: sob čer 08, 2013 2:22 pm
Bydliště: Ždár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#11 Nový příspěvek od tmvitek »

Zasílám aktuální foto, večír snad od taty půjčím mikrometr, tak změřím hloubku drážky
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

tmvitek
Příspěvky: 165
Registrován: sob čer 08, 2013 2:22 pm
Bydliště: Ždár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#12 Nový příspěvek od tmvitek »

A tlak je na čerpadle napsán 76MN/m2

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#13 Nový příspěvek od ITS »

Podle fotek se zdá, že ty dosedací plochy budou celkem dosti křivé. Tedy z fotky je jasné, že jsou hrbaté a klidně mohou být i prohlé. Proto může těsnění vyhřeznout do těch škvír a tam se drtí. Z pohledu na vydřená kola je pak jasné, že čerpadlo pouští kolem nich celkem dost oleje. Tak vypadá čerpadlo zralé na GO. Zuby kol jsou dobré, takže stačí nově axiálně slícovat. Živí se tím mnoho firem. Jen je problém, že i ta oprava je na tebe asi moc drahá. V těsnění vědu nehledej. Hrbaté plochy se těsní špatně.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#14 Nový příspěvek od Atlan »

Schavlne na tu spodnu prirubu priloz posuvne meradlo alebo nieco co ma rovnu plochu. Ci je to ohnute alebo nie, ak bude ohnuta teoreticky sa da doma zabrusit na skle a brusnim papierom do rovna , aby to tesnilo.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

jiriSBS
Příspěvky: 1764
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Těsnění do zubového čerpadla

#15 Nový příspěvek od jiriSBS »

Jak píše ITS, čerpadlo je zralé na GO ,axialní vůle v čerpadle se pohybují v tisicínách mm.Ty hory na ozubených kolech budou teměř v mm,takže nějaká oprava doma nepřichází v úvahu.Buď druhé nebo GO.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“