Velikost nádrže hydrauliky

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#16 Nový příspěvek od fikejz »

Venkovní průměr bubnu je 20cm (plně navinuté lano takřka po hrany)a vnitřní je 12. Pravda na tu kliku jsem málem zapoměl ta byla zhruba 30 - 35cm. Ale to není až tak důležité, protože nechci hydromotor připojit přímo k hřídeli ale prostřednictvím řetězového převodu. Mimo jiné kvůli prostorovým důvodům. Hřídel na kliku směřuje kolmo na osu bubnu a místo pro hydromotor je vedle bubnu rovnoběžně s jeho osou.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#17 Nový příspěvek od Terablick »

Vladimír Šimo píše:Napíšu to jinak. To čerpadlo má svoje vlastnosti - otáčky 500-3000/min by měly vydržet při víceméně stejným pracovním tlaku. Tak nikde nevidím problém. Když bude motorem točit třeba 1000/min, čerpadlo by bylo na spodní hranici těch pěti set za minutu a vytočením motoru k hranici 3000/min by dávalo těch plusmínus 1500/min což jsou jeho jmenovitý otáčky a průtok těch 25 litrů. Hydromotorů je celá řada a určitě najde nějaký, který bude dodanýma litrama a tlakem na ten navijáček stačit. Uvažovaný štípač to utáhne taky, zbytek je jen zvedání hydrauliky traktorku nebo sklápění vlečky.
Když by to čerpadlo píchnul napřímo už by do systému letělo teoretických 50 litrů za minutu a tam by mi ta desetilitrová nádržka připadla určitě malá.
Primární otázka zněla - jak velkou nádrž k tomuhle čerpadlu, tudíž porovnám se svým profíkama navrženým systémem - Kolem 18 ti litrů na dvě čerpadla (řízení plus silová) který maj dohromady tuším 16 cm3/ot což je srovnatelný s čerpadlem o kterým se tady bavíme.
Mirek
Ano, takto ta úvaha "sedí" :). Pokud bude stačit hydromotor, kterému bude k plnému provozu stačit cca 8 L/min, pak bude vše OK. Na provozování ramen hydrauliky to stačí určitě, a na štípačku může vždycky přidat plyn, aby se zvedl průtok. Nebo prostě štípat pomalu ;-). Otázka je, jestli těch cca 8L bude na ty ramena a štípačku dost rychlé (podle použitého pístu). Hydromotor s průtokem 8 L/min (při třeba 1000 otáčkách - ať je rezerva) by musel mít 8ccm na otáčku. To je dost prcek... A takovej hydromotor bude mít při tomto průtoku a tlaku (ten tlak ale může být trochu problém - ne všechny hydromotory ho snesou) teoretický výkon cca 2,5kW. To by mělo na ten naviják stačit bohatě :). Vychází to na asi 24Nm při 1000 otáčkách hydromotoru, převodem se dostaneme na nějakou rychlost navíjení - dejme tomu 0,3m/s, takže při prázdném bubnu potřebujeme cca 1 ot/s, při plném bubnu asi 2, takže průměrně 1,5 ot/s = 90 ot/min, takže převod by měl být cca 11, raději víc (aby to nebylo moc rychlé už na volnoběhu motoru traktoru), tak dejme tomu 15:1. Kroutící moment tedy bude 15x24Nm = 360Nm, což je 36kg n metrové páce. Buben má v plném stavu jen 0,2m průměr, takže páka (poloměr) bude 0,1M, tedy tažná síla na lano vychází cca 360kg při plně navinutém bubnu. Opravte mě pokud jsem někde udělal chybu - hážu to z hlavy ;-). Při prázdném bubnu to bude asi 600kg, což je dokonce víc, než naviják "snese" (on by měl snést víc, ale držme se tabulkového údaje). Takže jedinej problém asi bude sehnat hydromotor co má jen 8ccm a snese tlak 20MPa ;-). Samozřejmě je možné použít hydromotor třeba s 2x větším objemem na otáčku a poloviční převod ;-). Možností je vždycky víc :). Pro ten průtok 8 L/min samozřejmě stačí dejme tomu 8L nádrž, možná i míň, ale pořád tam "hapruje" ten průtok při jízdě, kdy čerpadlo bude mít vyšší otáčky, a tedy i vyšší průtok. Pod těch 10L bych tedy asi nešel ;-).
PS: když vycházím z mého továrně stavěného stroje, ten má celkem 4 čerpadla (+ páté doplňovací pro uzavřený okruh, ale tam je průtok samozřejmě zanedbatelnej - jen doplňuje úbytek uzavřeného okruhu), a jejich průtok je trvale 25 + 18 L/min a k tomu připojitelných dalších 58 a 36 L/min takže v součtu 137 L/min, a nádrž je na 45L oleje. ALE stroj má velký aktivní chladič oleje a každé čerpadlo má oddělený okruh se správně dimenzovaným vedením, a jen jedno čerpadlo jde přes rozvaděč. Ostatní jsou pohony, a dvě z nich se zapínají jen při práci - což ale bylo tak minimálně 50% času - jednalo se o pracovní stroj.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#18 Nový příspěvek od fikejz »

Takže díky, popřemýšlel a pohrál jsem si s metrem. Pozměnil jsem trochu svoje plány na konstrukci a teď mi vychází že bych tam mohl dostat nádrž o rozměrech zhruba 12*39*40cm, tedy 18,72l. Je to jen hrubej nástřel a při výrobě až odkrytuji kapotu uvidím o kolik to půjde ještě zvětšit. Ten šnekovej převod na navijáku je cca 11:1, ale jak jsem říkal hydromotor bude připojen ještě přes další řetězový převod, tak je ještě možnost dalšího drobného doladění.
Z toho co tu zatím bylo řečeno mi vyplývá, že bez dodatečného chlazení hydrauliky by nádrž pro trochu slušnější používání měla mít obsah zruba rovný minutový litráži čerpadla. Nebo se pletu?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#19 Nový příspěvek od Terablick »

No neni to ničím podložené, ale cca ano :). Ale ani o něco menší by neměla vadit, a pokud nebude hydraulika v chodu nepřetržitě několik hodin, může být zase o něco menší ;-). Těch 18 co ti vychází stačí bohatě, klidně by stačilo i míň ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#20 Nový příspěvek od fikejz »

No nepřetržitě několik hodin denně určitě makat nebude, podle toho co potřebuji a dělám teď bude nejvíc dělat v zimě na pluhování a těžbě dřeva na topení přes léto párkrát pohne s ramenama při senech. Rozhodně bude hydromotor hnanej přes klínový řemeny a napínák jako spojka, takže točit bude jen když to bude potřeba. Ještě, když bys byl Terablicku tak hodnej, jakej hydromotor, nebo alespoň parametry bys mi doporučil na ten naviják. Rychlost by asi mohla být i o kousek vyšší. Síla 500-600kg mi bohatě stačí, však ty stromy (dřevo) nezvedám ale smýkám, takže pokud není člověk blb musí utáhnout několikakubíkový kmen jak prd
Naposledy upravil(a) fikejz dne ned led 15, 2012 5:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#21 Nový příspěvek od Terablick »

Myslíš čerpadlo ;-). Jen dej pozor na namáhání hřídele čerpadla. Použij předlohovej hřídel. Nádrž udělej těch cca 10-15 litrů a fertig ;-). Nezapomeň ještě na filtr a přetlakovej ventil :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#22 Nový příspěvek od fikejz »

No jasně ňákej šotek asi?!?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#23 Nový příspěvek od Terablick »

Máš kliku, že jsem si ten příspěvek přečetl znova ;-). Většinou to ale nikdo nedělá, tak dotazy piš jako novej příspěvek ;-).

K dotazu: hydromotor jsem načrtnul v tom příspěvku vejš. Jde o to, jak teda bude řešené to čerpadlo (jakej bude převod motor : čerpadlo) a při jakých otáčkách motoru (potažmo čerpadla) budeš převážně naviják používat :). Z toho je třeba vycházet + celkovej převod jakej tam bude + jestli těch cca 600kg má bejt maximum - tedy na prázdném bubnu navijáku, nebo to bude při plném bubnu :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#24 Nový příspěvek od fikejz »

Převod motor čerpadlo bude cca 1,75:1. Takže bude možnost používat čerpadlo od zvýšeného volnoběhu do zhruba 4-5ti tisíc otáček motoru (motor je benzin suzuki 1,3). Co se týká navijáku byl bych rád, kdyby byl použitelnej od nějakej 1500- 1800 otáček motoru tedy cca 950 otáček na čerpadle. Těch 600kg mi bohatě stačí na prázdným bubnu, nechci ten naviják přetěžovat, vždyť v nejhorším jde dát kladka.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#25 Nový příspěvek od Terablick »

No tak budeme vycházet z otáček čerpadla 500 (tedy motor na volnoběh) a pak z 1500 otáček (tedy motor cca 2500) (kde jsi vzal těch 5000? To čerpadlo snese 3000 otáček?) Rychlost navíjení na plném bubnu při těch 1500 otáčkách čerpadla by neměla bejt o moc větší než cca 0,6 m/s, a sílu teda bereme těch cca 600kg na prázdném bubnu. Tak když tohle dám do té tabulky co mám od jednoho kolegy tady z fora, vyjde mi třeba 40ccm hydromotor ale s tlakem jen 8,6MPa! při plném průtoku čerpadla a tažné síle navijáku 600kg (6000N) při plném bubnu. Při prázdném bubnu by na stejnou sílu (s nižší rychlostí) stačil nějakej úplně maličkej, nebo př strašně malém tlaku. Tak malej asi ani neseženeš (tlak samozřejmě můžeš omezit ventilem) :). Odhaduju objem pod 10ccm na otáčku - nechce se mi to počítat pro plnej tlak čerpadla. Mohl bych ti jeden HM i nabídnout :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#26 Nový příspěvek od fastrac8250 »

tak nas na skole ucili ze nadrz by mala mat o nieco vacsi objem ako je prietok za minutu aby sa olej neprehrieval a stihol sa aj ochladit :friends: a hlavne urob nadrz na vysku nie na sirku ako ja a potom budes mat problemy pri naklopeny stroja ;-)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#27 Nový příspěvek od Terablick »

Tak úplně správně ano, ale jak jsem už psal, i můj továrně vyráběný stroj má při celkovém průtoku přs 100 L/min nádrž "jen" na 45 L ;-). Ale má aktivní chlazení oleje ;-). S tou nádrží na výšku máš pravdu :).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

fikejz
Příspěvky: 6184
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#28 Nový příspěvek od fikejz »

"Tak když tohle dám do té tabulky co mám od jednoho kolegy tady z fora"
Terablicku, mohl bys sem prosim tě někam nahrát tu tabulku, nebo nějakej odkaz na ni. Jestli to je něco podobnýho jako výpočet štípačky od dalšího z kolegů tady na foru bylo by to dost užitečný. Dík
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#29 Nový příspěvek od Terablick »

Asi mohl :). Nevím teda, jestli k tomu mám souhlas od autora, a bohužel si nepamatuju kdo to byl, ale pokusím se. Jinak ve spojení s jiným kolegou připravujeme komplexní tabulku pro všechno co se týká hydrauliky ;-). Ta tu bude k použití určitě ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
microhummer
Příspěvky: 737
Registrován: čtv pro 29, 2011 10:34 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Velikost nádrže hydrauliky

#30 Nový příspěvek od microhummer »

No teda Terablicku, jak to čtu musím, říct, že se vyznáš, jeden by řekl,, STS Chvojkovice Brod, zřejmě slušný oddíl :smich: 8)

Snad už brzy i já budu řešit komplet hydrauliku, tak jsem na tabulku zvědavý, dej echo, dík.
Na začátku bylo jen slovo boží a pár svařených trubek, to ostatní pochopí každý trouba!

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“