Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
romek84
Příspěvky: 16
Registrován: úte říj 12, 2010 8:46 pm

Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#1 Nový příspěvek od romek84 »

Zdarec chlapi,
nějakou dobu už brouzdám po fóru a stále se nemůžu nikde dočíst jaký je základní (orientační) poměr výkonu el. motoru a průtoku hydraulického čerpadla při tlaku 16 MPa (160 atm.) Neřeším taky rychlost výsunu pístu, sílu pístu, ... atd. To se dá lehce spočítat.
Stavím si štípačku dřeva a pořád mi to hlava nebere. Volal jsem do jedné Brněnské firmy, která se zabývá výrobou a konstrukcí hydraulických systémů a bylo mi řečeno, že nejobecnější(!) a přibližný, orientační vzorec pro výpočet, aby motor měl dostatek výkonu na "utáhnutí" té hydrauliky je : výkon (kw) = průtok (l) * tlak (atm) / 480 (konstanta). Jestli to je podle tohoto vzorce tak už chápu proč mi to na první pokus nejelo - to tady ale rozepisovat nebudu:-)

Jenomže, na stránkách té stejné firmy prodávají set na hydraulický pohon štípačky a parametry jsou:
motor - 2,2 kW a čerpadlo - 9 litrů / 180 atm. Když to přepočítám, tak to nesedí. Ta "konstanta" ze vzorce v tomhle případě vychází cca 737.

A tady na fóru jsem se dočetl, nevím už přesně kdo to psal, že má štípačku s motorem 4kW, čerpadlo 32 litrů(!) při tlaku 16MPa a hydraulika ... funguje bez problémů, štípne špalek metr na délku i průměr :vztek:

Hodně se tady píše, že na 10 litrové čerpadlo "by měl" stačit 3kW motor....atd

Dá se to nějak přibližně spočítat ???(když neberu hustotu a teplotu oleje, součinitel tření., atd, atd) ???

Poradíte mi někdo jaké čerpadlo (jaký průtok, při tlaku 16MPa) můžu pohánět el. motorem s výkonem 3kW aby mi to běželo??? Fyzikální zákony jsou dané, ne???

Díky Romek

josef 105
Příspěvky: 170
Registrován: pát led 04, 2008 9:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#2 Nový příspěvek od josef 105 »

Zdravim !
S tim samym problemem sem sa potykal aj ja pri stavbe stipacky a mozu ze svojej zkusenosti rect,ze kdyz das
silnejsi elektromotor pri stavbe stipacky je to lepsi a to jak na silu tak aj na rychlost / tyto dve veliciny su
na sobe zavisle / Kdyz tak sa podivaj na muj prispevek
/
jostr

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#3 Nový příspěvek od Mako4991 »

Príkon čerpadla je daný objemom a tlakom. Pri 30l/min a 160Atm je to cca 8kW. Treba brať do úvahy aké preťaženie zvládne elektromotor. Niektoré zvládnu aj viac ako 3-násobné.

romek84
Příspěvky: 16
Registrován: úte říj 12, 2010 8:46 pm

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#4 Nový příspěvek od romek84 »

A když nebudem brát přetížení??? Pořád tam je to "cca". Neberme motor - dá se spočítat minimální příkon pro hydraulické čerpadlo?

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#5 Nový příspěvek od Mako4991 »

Čítal si,čo som napísal? Pri 30l/min a 160Atm je to zaokrúhlene 8kW(myslím,že nejaká desatinka tam vadiť nebude). Pri 60l a 160Atm je to 16kW,pri 15l a 320Atm je to 8kW. Neviem čo chceš vedieť konkrétne. Pomer o ktorom píšeš nie je konštanta,pretože stačí,že zmeníš tlak a je to v háji. Takisto aj pri zmene elektromotora(niektorý znesie viac,niektorý menej),pričom musíš mať dané aj otáčky elektromotora,ak to chceš hnať napriamo.

chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#6 Nový příspěvek od chobotek »

Já tomu nerozumím. Píšeš, že "pomer o ktorom píšeš nie je konštanta, pretože stačí, že zmeníš tlak a je to v háji", ale to co jsi spočítal je dokonale lineární. Tak jak to je?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

jožin
Příspěvky: 171
Registrován: ned pro 21, 2008 10:35 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#7 Nový příspěvek od jožin »

pro inspiraci, jsou tam tabulky čerpadel, a výpočty k čerpadlům, snd vám to pomůže
http://www.jihostroj.com/cd_10_03/Katal ... og_P23.pdf

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#8 Nový příspěvek od Mako4991 »

chobotek: Máš pravdu,trochu som to zamotal. Konštanta je myslená v pomere k elektromotoru. Myslím,že hnať štiepačku 8kW elektromotorom je kreposť na entú. Je to zbytočné,asi tak,ako hnať 3kW elektromotorom čerpadlo 10l/mi a 160Atm. To,čo som napísal je lineárne,ale treba sa pozrieť,že v prvých dvoch prípadoch je tlak rovnaký a v treťom je dvojnásobný,tak pri rovnakom príkone musí mať polovičný prietok.

Uživatelský avatar
fastrac8250
Příspěvky: 1505
Registrován: čtv pro 20, 2007 5:34 pm
Bydliště: košice

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#9 Nový příspěvek od fastrac8250 »

prikon cerpadla je dany sucinom prietoku a tlaku a to cele je podelene este ucinnostou celeho systemu :friends:

romek84
Příspěvky: 16
Registrován: úte říj 12, 2010 8:46 pm

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#10 Nový příspěvek od romek84 »

Mako4991 píše:Čítal si,čo som napísal? Pri 30l/min a 160Atm je to zaokrúhlene 8kW(myslím,že nejaká desatinka tam vadiť nebude). Pri 60l a 160Atm je to 16kW,pri 15l a 320Atm je to 8kW. Neviem čo chceš vedieť konkrétne. Pomer o ktorom píšeš nie je konštanta,pretože stačí,že zmeníš tlak a je to v háji. Takisto aj pri zmene elektromotora(niektorý znesie viac,niektorý menej),pričom musíš mať dané aj otáčky elektromotora,ak to chceš hnať napriamo.
Jasně, díky, pokusím se sehnat čerpadlo, které dává 12 litrů při 1500 ot/min aby mi to ten 3kW motor utáhl... 8)
Zjednodušeně: výkon (kW) = násobek průtoku (l) a tlaku (atm) děleno +- 600.

Petbox
Příspěvky: 494
Registrován: pát pro 25, 2009 9:04 am
Bydliště: Olomouc

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#11 Nový příspěvek od Petbox »

Nemám v tom také moc jasno, ale ve třech štípačkách používáme bulharské agregáty, kde je motor 2,2 kW/ 1400 ot/min, čerpadlo má průtok cca 16 litrů/min a na rozvaděči máme nastavený tlak 150 atm. Při tomto tlaku motor ještě běží ale jsou ale už je to na hraně.
Průměr pístu v pístnici je 90 mm, klín je 200 mm vysoký a 180 mm široký. Pokud štípám něco moc tvrdého tak beru jenom zhruba na délu nože10 cm.
Mám namontovaný tlakoměr a občas se podívám jaký tlak je potřeba při štípání. Pokud se štípá měkké dřevo v délce 100 cm a beru na plný klín ( 22 cm ), tak k přeštípnutí stačí tlak do 90 atm.
Ještě se nestalo, a to ani u sukovaté olše 65 cm v průměru, že by se motor zastavil.
To jsou mé zkušenosti.

Mako4991
Příspěvky: 1987
Registrován: úte čer 02, 2009 8:51 pm
Bydliště: okr. Námestovo

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#12 Nový příspěvek od Mako4991 »

romek84: Príkon je: P=prietok(m3/s)*tlak(Pa), teda 0,0002*16 000 000Pa=3200W=3,2kW
Aký motor k tomu napasovať je druhá vec. Môj subjektívny názor je,že si musíš určiť, čo s tým chceš robiť, aký piest máš, ako rýchlo chceš aby to chodilo atd. Na štiepačku na metrové polená by som nedával čerpadlo menšie ako 20l/min a 160Atm. Pri sile 8ton(čo považujem za základ pri takom stroji) a výsuve 50cm by s 12l čerpadlom trvalo vysunutie klinu 12,5s(pri nulových stratách).

brnaj
Příspěvky: 168
Registrován: pát čer 12, 2009 9:27 pm
Bydliště: ČR - Český ráj

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#13 Nový příspěvek od brnaj »

romek84 píše:Zdarec chlapi,
nějakou dobu už brouzdám po fóru a stále se nemůžu nikde dočíst jaký je základní (orientační) poměr výkonu el. motoru a průtoku hydraulického čerpadla při tlaku 16 MPa (160 atm.) Neřeším taky rychlost výsunu pístu, sílu pístu, ... atd. To se dá lehce spočítat....................................
věc je jednodušší -fyzika 7 třídy. divím se který diletant ti radil ve firmě na hydrauliku. platí pravidlo, že z prdu kuličku neuděláš. a proto je velmi důležité vědět jakou rychlostí chceš štípat a jakou silou. výkon motoru musí být stejný nebo vyšší než výkon pístu, kterej tlačí a štípe.
P (výkon ve W) je roven F(síla v N) krát v (rychlost v metrech za sekundu). z toho se vychází.
pokud chceš sílu 8 tun a rychlost na zdvihu 20 sekund na půl metru (za 1 sekundu je to 0,025metru) tak je to:
80 000N krát 0,025 a to je 2000W při zanedbání ztrát. pokud chceš korekci na účinnost tak pro jednoduchost účinnost jednotlivých komponentů zvolíme 0,9.
tedy čerpadlo, rozvaděč, pístnice to máme 0,9 x 0,9 x x0,9x a to je 0,729. 1/0,729 je 1,37 krát 2000W a to je 2740 Watů motor to utáhne.
potom musíš vzít v úvahu plochu pístu-ta dá tlak a objem válce-ten dá průtok čerpadla- zase v závislosti na otáčkách.

napiš co máš za komponenty a přepočítáme to.

brnaj
Příspěvky: 168
Registrován: pát čer 12, 2009 9:27 pm
Bydliště: ČR - Český ráj

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#14 Nový příspěvek od brnaj »

jenom pro srovnání, mám agregáty jen s benzínovejma motorama,
tlak 16MPa průtok čerpadlem 2,1 za otáčku, otáčky 55/sekunda výkon 4 kW průtok asi 6 litrů za minutu (teoreticky)
16MPa 4,4 55 6,6kW 13
16MPa 5,8 55 9,5kW 19

nehledejte v tom koeficienty.
studený motor při plném zatížení nemá dostatek sil.
na elektromotor lze výkon lehce ubrat. ale pozor, lehce se dostane do přetížení a spálí se.

romek84
Příspěvky: 16
Registrován: úte říj 12, 2010 8:46 pm

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerp

#15 Nový příspěvek od romek84 »

Zdarec, takže pístnice má výsuv 50cm a vnitřní průměr válce je 80mm. Čerpadlo je Jihostroj U10, při jmenovitých otáčkách (1500ot./min) je průtok 13,7 litrů za minutu s jmenovitým tlakem 160 Atm. Teoreticky síla pístu bude okolo 8 tun a výsuv cca 4,5 cm / min. Otázkou zůstává, kolikati kW pohánět to čerpadlo?

Předem dík za každou radu. Romek
Naposledy upravil(a) romek84 dne pát úno 25, 2011 4:49 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“