Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Libor Holub
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 12, 2023 4:38 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#76 Nový příspěvek od Libor Holub »

Pánové, děkuji Vám za názor.

Jako jedinečné řešení mi připadá návrh použití dvou tandemových čerpadel. Dal jsem si to do tužky a vyšli docela zajímavé výsledky.
Jako první tlačné čerpadlo na prázdno bych použil 25 cm3/ ot. Tady je výsledek
Q 33,84 l/min, N při 60 Pa = 4,046 kW , M není nutné počítat protože jede skoro na prázdno. Výsuv na 250 mm při tlaku 60 Pa je 10,64 s cca 1 inch asi dostačující.

Druhé čerpadlo - pro dotlak jsem zvolil 10 cm3/ot.
Tady je Q = 13,536 l/min, N při 60 Pa = 1,618 kW na prázdno a při dotlaku 200 Pa = 5,394 kW
Posun počítán při 50% objemu válce, což je 3179 = 13,24 s. a to vychází na posun pístu o 0,944 cm /s., což je opět nadmíru uspokojivý výsledek.
Stejně tak bude fungovat i při výtažné sile. Při odporu vyšším než je 60 Pa bude výtažnou sílu produkovat desítkove čerpadlo do uvolnění odporu pod nebo na roveň 60 Pa.
M = 38,25 a to se = zaokrouhleně na 6 kW

Snad by to takto mohlo fungovat, jen bych požádal pana Chobotka jestli by mi sem nedal zapojení. Šlo by to ? Není mi jasné to Vaše propojení pod a nad. A už vůbec si nejsem jist jak odpojit 25 čerpadlo tak aby nedocházelo ke kavitaci.

Ještě jednou děkuji a přeji klidnou noc
S pozdravem
Libor
PS. zítra odlétám na povinnou dovolenou, pokud mi odpovíte budu reagovat po 20.9.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#77 Nový příspěvek od ITS »

Tak než se dovolenkář vrátí :

V tomto fóru se opravdu nedá hledat. Pak musíme spoustu věcí opakovaně probírat, ale to ničemu nevadí.
POD - NAD :
Jde o zapojení pístu nazývané regenerativní, nebo diferenciální, kdy se při vysouvání propojí obě strany pístu. Tyč pak vyjíždí rychlostí danou její plochou a nikoliv plochou pístu. Liborův válec má poměr těchto ploch přibližně 3:1. Na můj vkus je tento rozdíl rychlostí malý. Ale Libor se k němu dopočítal při návrhu velikosti dvojitého čerpadla. Takže pokud mu tyto rychlosti vyhovují, může použít jen to menší čerpadlo v kombinaci se " štípačkovým turborozvaděčem", kde má všechny funkce pěkně pohromadě https://www.technikaprofarmu.cz/special ... 81-rs-g12/

Nyní již nemusíme probírat odpojování čerpadel, kde jsem dával odkaz na zahraniční prodejce " abschaltwentilu". Netuším, který z našich prodejců jej má v nabídce, protože v češtině tento ventil nemá ustálený název.

chobotek
Příspěvky: 10616
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#78 Nový příspěvek od chobotek »

Vím, že už to probírat nemusíme, ale protože jsem našel pěkné video, dovolím si jej sem vložit:

Ten ventil se česky asi nejčastěji nazývá odlehčovací, prodává jej kdekdo a cena většinou není moc příjemná. Oba systémy (tento + regenerativní) je možné použít současně. Na štípačkách to funguje luxusně, sice ne tak plynule jako systém s roztěžníkem a regulací naklápění desky pístkového čerpadla, co jsem tu blahé paměti řešil (a teď to nemůžu najít), ale je to snadno sestavitelné z hotových dílů aniž by bylo potřeba něco spočítat a vyrábět.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#79 Nový příspěvek od ITS »

Ano,.. než se dovolenkář vrátí, můžeme vést poučnou debatu. Název "odlehčovací ventil" je opravdu český a nevystihuje funkci ventilu. To, že cizojazyčný název je lepší, vídáme v mnoha oblastech lidské činnosti. Německý název "Abschalt" je vypnutí, odstavení. Ventil čerpadlo odstaví od okruhu. Nepochybně mu tím odlehčí. Odlehčit mu může i přepouštěcí ventil.
Proto je u našich prodejců problém, se prokousat těmi odlehčováky až k tomu našemu odstavováku.
Ještě je, pro naše konstrukce a výtvory, potřeba zmínit, že historicky všechny tyto ventily převládaly ve variantě montáže na blok. Až poslední roky přinášejí spousty variant snadno zamontovatelných do potrubí a hadic. A to je super.

chobotek
Příspěvky: 10616
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#80 Nový příspěvek od chobotek »

Copak němčina, tam si vždycky poradí, když mají možnost si to slovo přesně poskládat (Hochdruck-Niederdruck Abschaltventil). On ten překlad bude doslovný z angličtiny, nedoslovně jde o odstranění zátěže. Naštěstí český název řešit nemusíme, protože naši přeprodejci mají tak neuvěřitelné dlouhý řetězec dodavatelů, že na něm naskáče cena toho ventilu hned několikrát. Proto, pokud nechceme příliš odlehčovat peněžence, hledíme zásadně za hranice, což odstraní jak potíže s češtinou, tak s drahotou.
Třeba hned kousek na severu to je zawór rozładowczy do pomp podwójnych a pod tímto zcela popisným názvem jej lze dohledat, stejně jako ty dvojité čerpadla.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Fizz
Příspěvky: 7992
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#81 Nový příspěvek od Fizz »

Tvl přesně, cijoliv řeším tak angličtina němčina občas rusky popr polsky, a kdyz napíšeš česky do českého obchodu tak nemáme neexistuje nakonec se v tom bordelu eshopu dohrabes k nevenu co chceš a stojí to 2x tolik než za hranicama a doba dodání týden dva, zatímco zboží z honkongu hakburku a podobně je tu nejpozději ob den.

WTF?

Teď jsem řešil dvoucestný jednosměrně regulovatelný ventil s kompenzací tlakového spádu.... laický popis funkce vedl k nemáme neumíme poskladejte si armaturu.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Libor Holub
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 12, 2023 4:38 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#82 Nový příspěvek od Libor Holub »

Dobrý den pane Chobotku,
předně Vám chci poděkovat za Vaši podporu v návrhu.
Konečné rozhodnutí padlo na osazení lisu čerpadlem XV2T/30 v tandemu XV2F /11.
Z výpočtů vyšli tyto hodnoty :
Dotlakové čerpadlo XV2F /11 - 10,8 cm3/ot.
Q: 10,8 x 1440/100000 x 94 = 14,6188 l/min N: 14,6188 x 200 /501,84 = 5,826 kW M: 5,826 / 1440 x 9555 = 15,41 Nm
10,8 x 24 = 259,2 cm3/s = při předpokládaném plnění na 50 % objemu pístnice = 3179 cm3 = 12, 26 s = 1,0195 cm/s
Čerpadlo pro zrychlení pohybu pístnice na prázdno XV2T/30 - 30 cm3/ot.
Q: 30 x 1440 / 100000 X 94 =40,608 l/min N: 40,608 x (předpokládaný minimální tlak nastavený cca.) 60 /501,84 = 4,855 kW M: 4,855 / 1440 x 9555 = 32,21 Nm

30 x 24 =720 = 6385 / 720 = 8,868 = 2,819 cm/s
10,8 + /292,2 = 1012 = 6,308s = 3,963 cm/s

Podle výpočtu a modulace mi vyšlo že pohyb pístnice bude 3, 963 cm /s Při délce výsuvu 25 cm je výsledek výborný. Stejně tak i dotlak 1 cm/s.

Pístnice je doma, elektromotor 7,5 kW také.
Na lisu provádím konstrukční vývoj. tak aby to utáhlo tu sílu co potřebuji a nedošlo k úrazu. Co mi ale ještě vrtá hlavou je použití filtrace. Přečetl jsem si o této problematice vše co je možné a čím více vím, tím roste více a více otazníků.
Chci Vás požádat pane Chobotku, můžete mi udělat oponenta ?
Můj požadavek na zařízení je spolehlivost a bezpečnost používání. Řeším problém zmírnit ztráty na minimum a co možná nejčistší olej. Stejně i to že kovárna je prašné prostředí kde je nebezpečí ohně při poruše systému.

- sací filtr nabízí se využít dvě řešení 1/ sací koš přímo do nádrže FAM 040 60 mic. 75 až 137 l/min. 1" 1/2
2/ samostatná patrona mimo nádrž s volitelnou vložkou
někde v normě jsem našel zmínku na požadavky zubového čerpadla 3 mic. v závislosti na životnost. Z mého pohledu neproveditelné proto varianta 1/

- Vratný filtr patrona do horního víka nádrže MPFX 1811A s volitelnou vložkou do 16 mic. průtokem do 230 l/min a tlakem vratky do 8 bar. S manometrem (ukazatelem znečištění)

Nevím zda filtr chránit přemostěním nebo ne. Nevím jestli 16 mic. je ta správná hodnota.

Uvažoval jsem i o tlakovém filtru, ale to už asi hodně přeháním.
Stejně tak i řešit odvětrání samostatným vzduchovým filtrem. To co je osazováno do víček je snad tajemství. žádný výrobce nenapíše co se propasíruje do nádrže přes jejich integrovaný filtr.

Propojení komponent chci řešit trubičkami, protože když praskne hadice a pod lisem bude železo rozpálené na 1200st.C, tak to z kovárny nikdo nestihne. Na trubky návleky proti roztřiku emulze.

Poznámka pro veřejnost.
Tento příspěvek je přímo adresován.
Děkuji za pochopení.

Jinak přeji Všem pěkný a klidný večer
Libor Holub

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15822
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydraulika - poměr el. výkonu motoru / průtok hydr. čerpadla

#83 Nový příspěvek od oco13 »

Libor Holub píše: sob pro 02, 2023 7:25 pm pod lisem bude železo rozpálené na 1200st.C,
Hot forming ???? Naše slávne automotive práve dokončuje halu na túto technologiu , prvé dodavky zakazníci požadujú na apríl - duben budúceho roku. Tak potom hadam bude aj video a nejaké info k tomu.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“