hydraulický rozvaděč

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
LARSON
Příspěvky: 356
Registrován: ned úno 08, 2009 4:40 pm

hydraulický rozvaděč

#1 Nový příspěvek od LARSON »

nazdar chlapi máte s tím někdo zkušenostihttp://www.hydrocom.cz/doc/hdm140r.pdf

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hydraulický rozvaděč

#2 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Použít to na štípačku jak tam píšou je nesmysl. Píst pojede vpřed sice stejnou rychlostí ale i stejnou silou a to poloviční silou!! Jde o to, že aby to fungovalo musí být všude (pod i nad pístem) stejný tlak. Takže když budou plochy v poměru 1:2 píst bude tlačen ven silou F1= p.2s a zároveň bude bržděn z druhé strany silou F2= p.1s Tohle by mělo cenu jedině zapojit to obráceně. Tudíž by se píst nezasunoval 2x rychleji oproti vysouvání ale 4x rychleji.
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

LARSON
Příspěvky: 356
Registrován: ned úno 08, 2009 4:40 pm

Re: hydraulický rozvaděč

#3 Nový příspěvek od LARSON »

mr.prazdroj12 píše:zdravíčko,

Použít to na štípačku jak tam píšou je nesmysl. Píst pojede vpřed sice stejnou rychlostí ale i stejnou silou a to poloviční silou!! Jde o to, že aby to fungovalo musí být všude (pod i nad pístem) stejný tlak. Takže když budou plochy v poměru 1:2 píst bude tlačen ven silou F1= p.2s a zároveň bude bržděn z druhé strany silou F2= p.1s Tohle by mělo cenu jedině zapojit to obráceně. Tudíž by se píst nezasunoval 2x rychleji oproti vysouvání ale 4x rychleji.
ty stím máš zkušenosti,tak proč to tam píšou zrovna je to novinka,

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hydraulický rozvaděč

#4 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Osobní zkušenost s tím nemám. To co jsem napsal vyplývá z toho co tam píšou a toho, že výkon se rovná rychlost krát síla.
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: hydraulický rozvaděč

#5 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Nazdar ten rozváděč je určený pro štípačky, a je pravda, ža to mají asi relativně novinku, protože jak se podíváte na zapojení cest, tak je důležité, aby se to dobře zapojilo, jinak vám to nebude fungovat
Jak to funguje - rozváděč má jednu polohu tzv. diferenciální zapojení. Druhá poloha je standardní. Slouží to ale pro štípačky, které štípají tzv. tahem pístnice - tzn při zasouvaní pístnice. Když se pak pístnice vysouvá jsou propojene kanály A a B s kanálem P. Tímto dosáhnete větší rychlost vysouvání pístní tyče a takto pak skoro stejnou rychlost na obě strany. Pokud není někomu jasné diferenciální zapojení hydraulického válce tak si to pak najděte na googlu.

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hydraulický rozvaděč

#6 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

Zdravíčko,

Máš samozřejně pravdu, ale většina lidí tady z fóra dává píst aby tlačil. Je to logický, má větší plochu a tudíž větší sílu na štípání. Pokud by tento rozvaděč použily, tak se připraví o značnou část síly. Což je samozřejmě nežádoucí.
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

kinomis
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 13, 2010 5:02 pm

Re: hydraulický rozvaděč

#7 Nový příspěvek od kinomis »

Boschrexroth píše:Nazdar ten rozváděč je určený pro štípačky, a je pravda, ža to mají asi relativně novinku, protože jak se podíváte na zapojení cest, tak je důležité, aby se to dobře zapojilo, jinak vám to nebude fungovat
Jak to funguje - rozváděč má jednu polohu tzv. diferenciální zapojení. Druhá poloha je standardní. Slouží to ale pro štípačky, které štípají tzv. tahem pístnice - tzn při zasouvaní pístnice. Když se pak pístnice vysouvá jsou propojene kanály A a B s kanálem P. Tímto dosáhnete větší rychlost vysouvání pístní tyče a takto pak skoro stejnou rychlost na obě strany. Pokud není někomu jasné diferenciální zapojení hydraulického válce tak si to pak najděte na googlu.
tak kdýž je to dobré na štípačky v tahu tak to bych pochopil,ale proč tam píší že je to vhodné i na lisy,jěště jsem neviděl lis aby byl zapojený v tahu tak na toto mi odpověz,

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#8 Nový příspěvek od Jakub »

Zdarec chlapíci, toto téma jsme řešili zde viewtopic.php?f=6&t=17313&start=30&hilit=hydrocom
v tomto vlákně je odkaz na technický list rozvaděče, který má tři polohy páčky, avšak čtyři cesty. Takže pohyb vpřed je nejprve rychlý "regenerativní" a po zatížení se šoupě přestaví do pomalého pohybu vpřed.

Zde je odpověď z Hydrocomu na moje otázky:
Dobrý den,
funkce tohoto rozvaděče nejdou přestavovat.
Když páku nedržíte, píst se zasouvá a nebo pokud je zasunut, tak drží v nulové poloze a olej protéká přes pojištovák. Až v případě pohybu s pákou se začně píst rychle vysouvat a po dojetí na dřevo se automaticky zpomalí a jde do tlaku.
Pán psal, že tlak jde v klidové poloze přes pojišťovák, jinak samozřejmě, pokud se zapojí i přívod E na tlak (viz. http://www.uloz.to/8585421/rozvadec-pdf ) , tak olej v poloze 0 odtéká volně.
Jediná informace, která mi chybí je, při jakém tlaku dojde k automatickému přestavení šoupěte z rychloposuvu na klasický výsun. Předpokládám, že je to nastaveno nějak rozumně, ale stálo by to za další otázku do hydrocomu, stejně, jako otázka, jestli je osazen nastavitelný redukčníventil max. tlaku.

Z technického listu:
HDM14019VM14K08RZF232L
Ruční jedno-sekční rozvaděč BUCHER , typ HDM140 ve
speciálním provedení pro štípačky dřeva . Tento rozvaděč
umožňuje rychlý nájezd pracovního tělesa na materiál
(dřevo). Po zatížení se rychlost zpomalí a zvýší se tlak
potřebný k rozštípnutí dřeva. Po puštění páky se poloha
šoupátka automaticky vrátí do základní polohy a píst se
zasunuje.

Použití je zvláště pro štípačky dřeva apod.
Tento dokument na stránkách výrobce nenajdete! Dostal jsem ho mailem.
Naposledy upravil(a) Jakub dne sob dub 09, 2011 12:40 am, celkem upraveno 1 x.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: hydraulický rozvaděč

#9 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Panové šoupátko se nepřestavuje samo!!!!!!!!!!!.

Jak jsem psal, toto je standardní ventil který se používá jako monoblok pro mobilní aplikace takže ventil má ve skutečnosti 6 cest a 3 polohy.

Ventil pokud je správně zapojen, tak umožňuje pouze zrychlený pohyb, když se pístnice vysouvá, protože z prostoru mezikruží leze kapalina pod píst společně s průtokem čerpadla (tímto je průtok zvětšený). Toto je potřeba si pamatovat. Pokud se pístnice zasouvá - tak tento pohyb se uskutečňuje standardním způsobem - kapalina leze na mezikruží a z prostoru pod pístem odchází kapalina do tanku.
Jinak k dotazu, že se to používá u lisu. Nevím. Ale standarně vám pístnice vydrží větší zatížení v tahu nežli na vzpěr!!!!!! Pokud zatěžujete pístnici na vzpěr tak Vám zaleží na její délce a na způsobu uchycení válce.
Pokud toto vysvětlení nebude postačovat nakreslíme schéma v Autocadu a vložíme

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#10 Nový příspěvek od Jakub »

To je sice pravda, že pístnice (pístní tyč) vydrží víc na tah, než na tlak. Ale to se bavíme o extrémní zátěži, na kterou není stavěná. Pokud je pístnice stavěná na určitý tlak oleje, tak bez problémů vydrží i zatížení na tlak. A vydrží víc na vysouvání, protože TĚSNÍCÍ MANŽETA NENÍ ZATÍŽENA VYSOKÝM TLAKEM. Proto taky mají všechny profi štípačky pístnici shora (štípe vysouváním) a ty hobby s pístnici uvnitř štípou zasouváním, nedělám si iluze o životnosti těsnění.
Navíc systém štípání vysouváním umožňuje dvě rychlosti vysouvání - rychlý nájezd na špalek (regenerační chod), krátké rozštípnutí vysokou silou (klasický chod) a následné doštípnutí rychlé (regenerační). To je ovšem značná úspora času proti klasickému rozvaděči.
To Boschrexroth:
Pravděpodobně se bavíme o koze a o voze. Ty máš na mysli rozvaděč z prvního příspěvku http://www.hydrocom.cz/doc/hdm140r.pdf
Tento je vhodný pro štípačky typu štípat zasouváním. Jak jsi už napsal je zde zasouvání pomalejší a silnější, vysouvání (chod naprázdno) je potom rychlejší.

Já mám na mysli tento rozvaděč od hydrocomu ale jiný typ! http://www.uloz.to/8585421/rozvadec-pdf
Ten je vhodný pro všechny štípačky co štípou vysouváním. Pozorně si prosím prohlédni ten dokument a taky to, co jsem napsal v předchozím příspěvku.
Naposledy upravil(a) Jakub dne sob dub 09, 2011 12:40 am, celkem upraveno 1 x.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

LARSON
Příspěvky: 356
Registrován: ned úno 08, 2009 4:40 pm

Re: hydraulický rozvaděč

#11 Nový příspěvek od LARSON »

Jakub píše:To je sice pravda, že pístnice (pístní tyč) vydrží víc na tah, než na tlak. Ale to se bavíme o extrémní zátěži, na kterou není stavěná. Pokud je pístnice stavěná na určitý tlak oleje, tak bez problémů vydrží i zatížení na tlak. A vydrží víc na vysouvání, protože TĚSNÍCÍ MANŽETA NENÍ ZATÍŽENA VYSOKÝM TLAKEM. Proto taky mají všechny profi štípačky pístnici shora (štípe vysouváním) a ty hobby s pístnici uvnitř štípou zasouváním, nedělám si iluze o životnosti těsnění.
Navíc systém štípání vysouváním umožňuje dvě rychlosti vysouvání - rychlý nájezd na špalek (regenerační chod), krátké rozštípnutí vysokou silou (klasický chod) a následné doštípnutí rychlé (regenerační). To je ovšem značná úspora času proti klasickému rozvaděči.
To Boschrexroth:
Pravděpodobně se bavíme o koze a o voze. Ty máš na mysli rozvaděč z prvního příspěvku http://www.hydrocom.cz/doc/hdm140r.pdf
Tento je vhodný pro štípačky typu štípat zasouváním. Jak jsi už napsal je zde zasouvání pomalejší a silnější, vysouvání (chod naprázdno) je potom rychlejší.

Já mám na mysli tento rozvaděč od hydrocomu ale jiný typ! http://uloz.to/4501705/rozvadec.pdf
Ten je vhodný pro všechny štípačky co štípou vysouváním. Pozorně si prosím prohlédni ten dokument a taky to, co jsem napsal v předchozím příspěvku.
ahoj kde si našel tento rozvaděč,já jsem to nemohl najít na stránkách hydrocomu

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#12 Nový příspěvek od Jakub »

LARSON píše: ahoj kde si našel tento rozvaděč,já jsem to nemohl najít na stránkách hydrocomu
Jak už jsem napsal: "Tento dokument na stránkách výrobce nenajdete! Dostal jsem ho mailem."
Zajímal jsem se právě o zapojení a funkci regeneračního rozvaděče na informačním mailu hydrocomu a pán mi dost ochotně odpovídal co se týče funkce a poslal mi i tento soubor s rozvaděčem vhodným na štípačku typu štípat vysouváním.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

LARSON
Příspěvky: 356
Registrován: ned úno 08, 2009 4:40 pm

Re: hydraulický rozvaděč

#13 Nový příspěvek od LARSON »

Jakub píše:
LARSON píše: ahoj kde si našel tento rozvaděč,já jsem to nemohl najít na stránkách hydrocomu
Jak už jsem napsal: "Tento dokument na stránkách výrobce nenajdete! Dostal jsem ho mailem."
Zajímal jsem se právě o zapojení a funkci regeneračního rozvaděče na informačním mailu hydrocomu a pán mi dost ochotně odpovídal co se týče funkce a poslal mi i tento soubor s rozvaděčem vhodným na štípačku typu štípat vysouváním.
to je přesně to co scháním ,ono se to řeší většinou dvěma čerpadlama za sebou,ale to se mě nechce dělat ,ten rozvaděč je na to ideální,nevíš kolik stojí,asi bude dost drahý, tak asi kolem 3tisíc

Boschrexroth
Příspěvky: 206
Registrován: čtv črc 01, 2010 9:24 am
Bydliště: 70300

Re: hydraulický rozvaděč

#14 Nový příspěvek od Boschrexroth »

Jakub píše:
LARSON píše: ahoj kde si našel tento rozvaděč,já jsem to nemohl najít na stránkách hydrocomu
Jak už jsem napsal: "Tento dokument na stránkách výrobce nenajdete! Dostal jsem ho mailem."
Zajímal jsem se právě o zapojení a funkci regeneračního rozvaděče na informačním mailu hydrocomu a pán mi dost ochotně odpovídal co se týče funkce a poslal mi i tento soubor s rozvaděčem vhodným na štípačku typu štípat vysouváním.
Zdarec tak jsem koukal na ten rozváděč co jsi měl teda na mysli ty. No je to standardní provedení rozváděče 6 cest a 4 pracovní polohy, obdobné ventily se dávají na malotraktory z čehož ta 4 poloha je plovoucí.
Tak jak píšeš, toto je pro štípačku u které se štípe vysouvaním pístnice, ale šoupátko se vám ve ventilu nepřestaví samo, ale musíte přestavit páku do jiné polohy. Protože jak jedete na prázdno (třeba ke špalku)- máte zapojené diferenciální propojení, jakmile narazíte na dřevo musíte si pákou přestavit standardní polohu neboli pustíte průtok z prostoru mezikruží pístnice do tanku.

V tomto je celé kouzlo

picus16
Příspěvky: 183
Registrován: ned kvě 24, 2009 8:38 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: hydraulický rozvaděč

#15 Nový příspěvek od picus16 »

Nevím co tu řešíte,na polohu 2 zapojím výsuv což je funkce klasická a na funkci se nic nemění,poloha 1 se zapojí na zasunutí kde dochází k přítoku oleje vracející se z pístnice ne do nádrže ale do plnění tím pádem se vrací rychleji zpět.O žádnou sílu nikdo nepřijde a potažmo odlišné rychlosti při výsuvu a zpět nabízí kdejaká štípačka
vysoce odborný nákres :wink:
Obrázek
Naposledy upravil(a) picus16 dne stř led 05, 2011 9:03 am, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“