hydraulický rozvaděč

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Romanpabianice
Příspěvky: 1
Registrován: stř dub 13, 2011 9:14 pm
Bydliště: Lodz

Re: hydraulický rozvaděč

#46 Nový příspěvek od Romanpabianice »

http://allegro.pl/rozdzielacz-hydraulic ... 57109.html
cena 142zl = 880 Kc
cisnienie max 27,5 MPa
přetlakový ventil 175 atm. fabryczna nastawa

josefbar
Příspěvky: 795
Registrován: pon led 03, 2011 4:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hydraulický rozvaděč

#47 Nový příspěvek od josefbar »

moc vam nerozumim ale jde asi o rychle vysouvani apomale zasouvani a na to staci normalni rozvadec

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#48 Nový příspěvek od Terablick »

Pravdu má pochopitelně chobotek ;-). Tlak je vždycky potřeba vztahovat k ploše ;-).
Pokud jde o tzv. regenerační rozvaděč (či obecně regenerační zapojení), funguje opravdu oběma způsoby, tedy i pro štípačky, kde se štípe výsuvem. Kouzlo je v tom, že pro pracovní směr se použije plný tlak čerpadla a volný odtok, kdežto pro opačný (návratový) směr není plný tlak zdaleka potřeba, protože pístu je kladen jen minimální odpor. Pak pochopitelně tlak z čerpadla vždycky snadno přetlačí tlak oleje vytlačovaného z pístu, a průtok se tedy může sečíst ;-).
Pokud jde o automatizaci přepínání, dovedu si představit ventil nastavený na nějaký rozumný tlak, který sám přestaví šoupátko rozvaděče při nárůstu tlaku, ale nevím, jestli takový ventil je součástí rozvaděče (obrázky a dokumentaci tohoto konkrétního typu jsem zatím nezkoumal). Ale ani pokud by se muselo pákou pohnout ručně, nevidím ve využití problém. Zkrátka použiju rychlou polohu dokud se píst nezastaví, nebo neuslyším, že píst "už nemůže", a pak přepnu na polohu s vyšším tlakem, ale menší rychlostí ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#49 Nový příspěvek od sadlicko »

ahoj, nechtěl jsem zakládat nové téma.
máte někdo zkušenosti s tímhle?

Jak se to zapojuje, jak elektricky, tak hydraulicky.
Vyznáte se v těch značkách?

Přívod + přepad je asi zboku, ale jak poznám, co je co??
Po přivedení napětí na kontakty cívek budou asi jednotlivé sekce otevírat. Jak na to připojím jednočinnej píst? Mám zaslepit druhý vývod u sekce? Vývody jsou označený A a B.
Ta krabice s elektrikou bude asi pro změnu průtoku. Původně to snad bylo ovládaný joystickem, ten ale nemam. Podle mně se v něm měnil odpor jednotlivých el. smyček. Ale nevim v jakym rozmezí.

Myslím si to dobře? Zatím jsem to nezkoušel. Mám si při pokusech dát na něco pozor?

Díky...
Přílohy
P1110999.JPG
P1110998.JPG
P1110997.JPG
P1110996.JPG
P1110995.JPG
P1110993.JPG
P1110991.JPG
P1110990.JPG

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#50 Nový příspěvek od sadlicko »


sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#51 Nový příspěvek od sadlicko »

ještě jsem to pro jistotu nakreslil.

Zatím bych asi řek, že P bude průchozí přívod přes všechny sekce, nakonc zaslepenej. Stejně tak T bude přepad.
A, B pak vývody. Teď už jen zjistit jak to funguje a jak se to ovládá.

zkuste mi prosím nějak jednoduše objasnit ta schémata. Díky.
Přílohy
Save0002.jpg

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#52 Nový příspěvek od Terablick »

Ahoj. Ta elektrorozvodná krabice asi bez detailnějšího zkoumání moc jasná nebude, ale hydrauliku ti objasním snadno :). Jsou to všechno (až na jeden) jen dvojpolohové ventily - tedy jen přepínají výstupy. Nemá to žádnou neutrální polohu, a tedy to nelze použít jako klasický rozvaděč (nebo alespoň ne v klasickém smyslu toho slova). Jde o to, že dokud jde do vstupu kostky tlak, jde ze všech ventilů tlak dál do jednotlivých větví okruhu, jen se přepíná to, ze kterého výstupu každé sekce jde tlak a do kterého se olej vrací. Jedinou vyjímkou je ten jeden ventil, který má cívky na obou stranách - ten jediný je klasický el.mag. rozvaděč i s "nulovou" polohou. Jaké je vnitřní uspořádání kostky pod ventilama nejde ani hádat - může to být zapojené mnoha způsoby. Jako nejpravděpodobnější se jeví buď nejběžnější možnost, že olej prostě protéká skrz celou sestavu (skrz každý ventil) až na konec, kde lze vyvést výstup tlaku dál do dalších částí okruhu, nebo vracečku do nádrže, ale protože tam je zátka, bude to, jak sám píšeš, asi trvale natlakované, nebo druhá možnost, že bude v kostce trvale natlakovaný kanál a každá sekce na ní bude připojená paralelně, a druhej kanál bude vracečka. Můžu ti to zkusit nějak namalovat, abys to lépe pochopil - takhle je to asi dost nepřehledné... Ten větší výstup (označen T) je vracečka, menší (označen P) je tlak. Písmena T a P jsou standardní označení - P je vždycky tlak, T vždycky vracečka. vracečka má vždycky větší průměr než tlaková větev :). Tak jako tak použití jako běžný pákový rozvaděč není možné. Musel bys vyměnit ty 2polohové ventily za třípolohové. Jediné možné využití (a to ještě jen pokud je "správné" vnitřní uspořádání kostky - kvůli zasouvání bez tlaku) by bylo pro jednočinné písty. Tam bys vždycky zapojil jen jeden výstup, takže by to umožnilo i "neutrální" polohu (tlak by byl v kostce plnej, ale do pístu by nešel - byl by zavřenej). Druhej výstup každé sekce by se musel zaslepit, nebo použít pro další jednočinnej píst - ovšem s tím, že ty dva písty zapojené na jedné sekci by se vždycky vysouvali a zasouvali současně - střídavě - jeden vysouvá, druhej současně zasouvá, takže to je v praxi asi k ničemu). Po bližším ohledání bych ti řekl, jestli bys mohl ten jeden třípolohovej ventil z té sestavy sundat a použít ho samostatně - bez kostky, nebo jestli musí mít vždycky pod sebou kostku (pak bys sis musel sehnat jednosekční kostku nebo něco podobného). Ty ostatní ventily ti asi na nic nebudou, pokud nepotřebuješ ovládat několik pístů pod trvalým tlakem, nebo soustavu jednočinných pístů...
Těch vnitřních uspořádání té kostky ale může být mraky - včetně toho, že jeden z těch ventilů spíná nebo přepíná (ovládá) ty ostatní a podobně... To prostě nejde odhadnout - muselo by se to zjistit zkoušením nebo tu kostku sundat...
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#53 Nový příspěvek od sadlicko »

to jsem nějak předpokládal. Připadá mi to, že by šlo nějaký cívky přehodit tak, aby jich na jednom ventylu bylo víc. Zatím na to potřebuju připojit dva jednočinný válce. kostka je jedna společná pro prvních 5 ventylů, RPE-062 je extra.

Údajně by to mělo být z čelního nakladače.

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#54 Nový příspěvek od sadlicko »

jinak v tom PDF je na str. 3 schema zapojení. Tam i to zas připadá, jako že to neutrální polohu má. Ale jak jsem říkal, nevyznám se v tom. Zusim to a uvidim. Jestli tomu dobře rozumym, tak když vývody co nepotřebuju zaslepim a cívky nepřpojim, nic se nestane.
Zatím díky.

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#55 Nový příspěvek od sadlicko »

ještě se zeptám blbě, u těch PRL, že by byl neutrál uprostřed, a na jednu polaritu cívky otevřený jedním směrem a na druhou obráceně je blbost?

sadlicko
Příspěvky: 1417
Registrován: čtv bře 26, 2009 11:52 pm
Bydliště: Mukařov u Úštěka

Re: hydraulický rozvaděč

#56 Nový příspěvek od sadlicko »


Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#57 Nový příspěvek od Terablick »

sadlicko píše:to jsem nějak předpokládal. Připadá mi to, že by šlo nějaký cívky přehodit tak, aby jich na jednom ventylu bylo víc. Zatím na to potřebuju připojit dva jednočinný válce. kostka je jedna společná pro prvních 5 ventylů, RPE-062 je extra.

Údajně by to mělo být z čelního nakladače.
To nejde. Konstrukce uvnitř ventilu (šoupátko) bude jiná - jen dvojpolohová. Z toho katalogu by mělo jít vyčíst typ a tedy i přesné vnitřní uspořádání každého ventilu.
Pokud je ta kostka rozdělená, je pravděpodobné, že ten samostatnej ventil bude sloužit jako "spínač" pro ty zbylé. Pak by to mělo logiku - trvale je to bez tlaku, a v případě potřeby se tím samostatným ventilem sepne tlak do zbytku... Ale jak říkám, bez toho abych viděl schéma vnitřního uspořádání kostky, nebo měl ten rozvaděč možnost prozkoumat, případně rozebrat se těžko hádá... :-/
Naposledy upravil(a) Terablick dne pon črc 02, 2012 7:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#58 Nový příspěvek od Terablick »

sadlicko píše:jinak v tom PDF je na str. 3 schema zapojení. Tam i to zas připadá, jako že to neutrální polohu má. Ale jak jsem říkal, nevyznám se v tom. Zusim to a uvidim. Jestli tomu dobře rozumym, tak když vývody co nepotřebuju zaslepim a cívky nepřpojim, nic se nestane.
Zatím díky.
Tak to nefunguje. Ty značky na tom ventilu ukazujou vnitřní uspořádání ventilu a možnej počet a typ jednotlivých poloh. Nejde to nijak změnit - je to dané konstrukcí. Tady jsem ti namátkou vybral pár nejběžnějších typů. Ty třípolohové mají vždycky jen a pouze 3 polohy, a dvojpolohové jen a pouze dvě - vždycky ty, které tam jsou nakreslené. Existujou i 4 nebo i více polohové, ale ty se moc nevyskytujou v el.mag. provedení (nejde to jednoduše ovládat dvojicí cívek). Každé to "okýnko" ukazuje jednu možnou polohu a její uspořádání. To co je vzájemně spojeno čárou, tudy teče olej. To co je přerušeno, to je zaslepené. Vstupy P,T,A,B jsou vždycky umístěné stejně, a to okýnko se pod nima jakoby přesune (v reálu se přesouvá uvnitř toho ventilu to šoupě :)). Těch možností jsou desítky, a máš je všechny v tom katalogu (všechny ty, které se pro daný ventil vyrábí) :). Já vybral namátkou jen ty nejčastější a nejpoužitelnější :).
Ta neutrální poloha u toho třípolohového je uprostřed, a opravdu se jednou cívkou přesune šoupě do jedné krajní polohy a druhou cívkou do druhé. Do střední - neutrální polohy se to vrací samo pružinou. Proud smí jít vždycky jen do jedné z cívek které jsou na jednom ventilu - nikdy ne do obou! Ventil kterej má jen jednu cívku funguje tak, že bez proudu má jednu polohu a po zapojení proudu přepne. Po vypnutí se vrátí do té bez proudu. Cívka vždycky musí zůstat sepnutá po celou dobu po kterou má být ventil v poloze pro kterou je cívka určená - po vypnutí proudu se vrátí do neutrálu (u dvojpolohových do opačné polohy).
Ty polohy jsou v tom obrázku popsány tak, že každé lomítko odděluje jednu možnou polohu ventilu. Výraz "tlakuje se" znamená, že se vstup tlaku P tlakuje, protože je zavřenej - olej nemá kam dál jít. Jak vidíš z obrázku existuje i možnost kdy je v neutrálu (nebo klidně jiné poloze - záleží na konstrukci - je celá dlouhá řada speciálních zapojení) ventil volně průchozí dál, to znamená, že se vstup netlakuje olej volně projde dál - tak funguje většina pákových rozvaděčů (ne všechny). Při přepnutí do některé "pracovní" polohy olej vystupuje od P podle šipky do A nebo B, a co se vrací do T záleží na tom, kam jde výstup spojený od P. Pokud do dvojčinného pístu, bude se do T vracet olej z druhé komory pístu (tlak a průtok závisí na objemu a poměru plochy dna nad/pod té druhé komory). Z jednočinného pístu se olej při vysouvání nevrací
vůbec, z hydromotoru (pokud m oba vstupy zapojené na rozvaděč) jde stejnej průtok jakej jde do něj, atd... Je toho víc, vypadá to složitě, ale neni :). Kdyžtak se ptej na konkrétní případy zapojení ;-).
Obrázek
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

sekalsemmalo
Příspěvky: 4242
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: hydraulický rozvaděč

#59 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

jo,jak pises,mas tam 1 dvoupolohovej a 5ks tripolohovejch.no,proporcionalnim ventilem ovladat jednocinnou pistnici mi pripada,jako dost prepy
ch.to je uz na nakou fajnovou pracicku,treba jako operace slepeho streva hydraulickou rukou......
Naposledy upravil(a) sekalsemmalo dne pon črc 02, 2012 8:17 pm, celkem upraveno 2 x.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulický rozvaděč

#60 Nový příspěvek od Terablick »

Obráceně ;-). 1 třípolohovej a 5 dvojpolohových ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“