hydromotor poraďte

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#76 Nový příspěvek od Ondras83 »

Tak technometra padá, máme 28cm3/ot.

Napíšu to ještě jednou - na traktoru je čerpadlo 10cm3/ot(NSZ10), jako hydromotor chceme použít ruské čerpadlo NS-10 - 10cm3/ot, ale zastavím ho, když ho roztočíme traktorem, tzn že je asi vydrene... Podle toho, co píše Vita, bych měl použít větší čerpadlo na traktor nebo menší čerpadlo jako hydromotor

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#77 Nový příspěvek od ITS »

Ta rada s těmi velikostmi je nějaká zamotaná.
Vždy jde o požadované otáčky ( a sílu) na hydromotoru a k tomu napasované litráže ( s ohledem na otáčky čerpadla). Vždy je lepší malé rychlé čerpadlo a větší hydromotor. A je nutno počítat se ztrátami 20%. Snad ty otáčky nejsou potřeba nějak moc přesně.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: hydromotor poraďte

#78 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Kdyby se čerpadla v obrácený konstelaci používaly jako hydromotory, tak by ta hydromotory vlastně ani nemusely bejt vyráběný.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#79 Nový příspěvek od ITS »

Je to stejné. Má to skříň a kolečka. Jde pouze o to, jak se vyřeší odvod průsaku kolem hřídelí. To žádné gufero neudrží. Vždy to musí odcházet do potrubí s co nejmenším odporem. Pokud přijde na obousměrnost motoru, pak je nejsnadnější odvod průsaku třetí dírou motoru.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: hydromotor poraďte

#80 Nový příspěvek od Pago »

Ja by som povedal, že treba na to ísť z opačnej strany, treba si povedať aké treba parametre na výstupe a podla toho navrhnúť hydropohon, inak to proste nepôjde. Buď to bude poddimenzované a bude sa to hriať alebo to proste nebude mať otáčky a výkon ako treba.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#81 Nový příspěvek od Ondras83 »

Tak jsem zapojil na moje zubové čerpadlo (10cm3/ot) hydromotor am16 28,5cm3 ot. Je velká zima a nechtělo se mi trápit komponenty se studeným olejem, takže jsem to zkoušel jen několik vteřin, otáčky jsou malé (neměřil jsem), ale síla je o hodně větší, nežli zubové čerpadlo zapojené jako hydromotor, v podstatě jsem to am16 nezastavil ničím, co jsme zkoušel a měl jsem po ruce. (Čerpadlo NS-10 jsem zastavil tím prislapnutim řemenu).
Jen nevím, jak se to bude chovat, až se ohřeje olej.

Otáčky vyřeším menším objemem hydromotoru...

Když koupím zubový originální hydromotor, neměl bych ho tedy taky zastavit rukou, jako ten pístový, ovšem netuším, co vzít za objem, abych splnil dejme tomu těch 540ot nebo víc. Na hydrolideru jsou hydromotory od 8cm3 až po 400cm3, různé zkratky v označení a to nevím, co znamená a co vlastně potřebuju, dokáže někdo poradit nebo nasměrovat, co si mám nastudovat? Děkuji

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: hydromotor poraďte

#82 Nový příspěvek od kocicirada »

Ahoj,
asi by to chtělo se do toho trošku víc ponořit ... jen ve zkratce a hodně nahrubo - zvětšil si 3x objem = 3x zmenšené otáčky a 3x zvětšený kroutící moment ... pokud za to dáš nějakou převodovku aby jsi srovnal otáčky tak ti zase přesně v tom samém duchu klesnou krouťák ..

Velmi zjednodušeně nedostaneš z toho víc než do toho vložíš ..

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#83 Nový příspěvek od Ondras83 »

Kde se dá něco přečíst? www.hydraulika.tode.cz se věnuje navijáku, ale hydromotorum moc ne...

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2954
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: hydromotor poraďte

#84 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

stokrát omílaný. jestli platí tvůj požadavek "540 a víc" tak bude nejideálnější orbitový hydromotor 80 nebo 100 cm3/ot řady MS s odpovídající litráží a tlakem. mám to tak už leta a maká bez problému.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#85 Nový příspěvek od ITS »

Pokud člověk umí násobit a dělit, tak nemůže udělat chybu.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: hydromotor poraďte

#86 Nový příspěvek od Pago »

Máš k dispozícií 10ccm čerpadlo, pri otáčkach 1000/min máš 10 l/min, to nie je žiadna sláva, neviem aké máš pracovné otáčky, ale dajme tomu 2000, aby mal aj motor výkon a aj hydraulika. Tak povedzme že pri tých 2000/min budeš mať 20 l/min. potrebuješ dostať na výstupe z motora 500/min. Takže keď bude mať motor objem 40ccm, tak ti to ak nerátame účinnosť víde. Je to jednoduché počítanie, vychádzaš z toho, že vydelíš vstupný prietok objemom motora a vynásobíš 1000, čo je vlastne prevod jednotiek z cm kubických na dm kubické, teda litre.

Takže máš 20 l/min vstupný prietok, vydelíš objemom motora 40ccm, víde ti 0,5 a to vynásobíš 1000 a máš 500/min. A tak isto možeš počítať aj opačne, že začneš od potrebných otáčok. Chceš mať 540ot, tak to vydelíš 1000, to je 0,54 a vieš, že ti stroj dá 20 l/min, tak vydelíš 20 deleno 0,54 a máš 37ccm, čo je objem hydromotora. Menší objem je 32, čo by možno tiež mohlo byť, ale je zhruba o tretinu výkonovo slabší, tak radšej pridáš plyn, veď máš benziňák a naženieš otáčky plynom s väčším motorom.

Najbližší hydromotor je 40ccm, bavíme sa o orbitálnych motoroch, malé otáčky a vyšší krútiaci moment. Mohol by si použiť aj zubový, ale ten nemá taký krútiaci moment a piestový je drahý a má rád vyššie otáčky. Prikladám ti aj charakteristiku motora M+S MP 40. Je to závislosť tlaku, prietoku, otáčok a krútiaceho momentu.

Obrázek

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#87 Nový příspěvek od Ondras83 »

diky za info...

podle techto vypoctu by mohl sedet i tento hydromotor, co ted mam, zkusim to a uvidime

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: hydromotor poraďte

#88 Nový příspěvek od Pago »

Ak chceš použiť ten piestový hydromotor AM16, tak ten by mal pracovať vo väčších otáčkach, 1000 a viac, teda aj viac litrov by si mu musel dať, vtedy má menšie straty a lepší výkon.

Stále ale nevieme, na čo to chceš použiť. Už som takýto pohon robil a bez chladiča oleja je to zachviľu uvarené...

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: hydromotor poraďte

#89 Nový příspěvek od kocicirada »

Ondras.. Já myslím že na těch stránkách je to popsané perfektně a srozumitelně. Je to rozvedene na naviják ale v principu je to prostě shodné pro všechno. Pokud si přečteš co tam píšou a pochopíš to tak se to dá použít na všechno ostatní a "musí" to šlapat.

Poté je potřeba jen hledat hydromotory jaké mají parametry (odfiltrovat chyby které občas někde jsou) a hurá na stavbu.. Ale jak tam píše několikrát.. Začínáš u čerpadla - na konci už je to jen kompromis sila/rychlost.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#90 Nový příspěvek od Ondras83 »

Začínám od čerpadla, protože to měnit nebudu...

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“