hydromotor poraďte

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#61 Nový příspěvek od ITS »

Ono nejde ani tak o radu, jak o přemýšlení nad těmito otázkami ( na které nejlépe odpovíš sám ) a teprve pak se dá něco napočítat a nakonec poradit.
Takže :
1/ Jakou silou ( v kilogramech ) musíš zabrat, abys to hlavní lano vyvlekl na kopec ?
2/ Kolik místa je na ten naviják, protože čím větší buben, tím se lano bude méně mordovat. ( průměr bubnu)
3/ Jaká je nejvhodnější rychlost vlečení lana (odhadni)
4/ Počítej s tím, že od hydromotoru bude muset být převod na buben ( tak aby se tam vlezl)
5/ A hlavní problém !!!!! volné odvíjení a jeho dálkové ovládání ( na tom vystřílíš všechen prach :) )

Tak něco vymysli.

Uživatelský avatar
Danek
Příspěvky: 549
Registrován: stř říj 22, 2008 2:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#62 Nový příspěvek od Danek »

1. Zhruba 200 kg
2. Buben co nejmenší, ať zabírá co nejmíň místa. Tzn. průměr kolem 5-10 cm . Lano bych chtěl použít textilní, průměr kolem 4mm a délka 200 m.
3. Rychlost navíjení 3m/s
4. Kdyby se sehnal vhodný hydromotor, mohl by převod odpadnout?
5. Volné odvíjení bude asi největší problém, takže lano se bude muset vymotávat pomocí hydromotoru. Tzn. aby se uměl točit na obě strany. K tomu vhodný el. rozvaděč. Třeba tento ? https://www.hydrolider.cz/cs_CZ/p/Hydra ... adany/7283

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#63 Nový příspěvek od ITS »

:shock: 3m/s

Sebevrah.
To odvíjení je také nepředstavitelné.
Docela mně překvapuje to tenké textilní lano. Vůbec nemám představu, zdali jde namotávat na kopec. Aby se vrchní vrstva nevtahla mezi závity dolních vrstev a při tom motorickém odvíjení by se to začalo navinovat na druhou stranu.

Uživatelský avatar
Danek
Příspěvky: 549
Registrován: stř říj 22, 2008 2:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#64 Nový příspěvek od Danek »

Lano se bude navíjet přez kladku, takže rychlost bude poloviční. Vycházím z toho navijáku co je na videu, tam je taky taková rychlost. Moc se v takových věcech nevyznám, tak si rád nechám poradit co a jak udělat, nebo ten naviják udělat úplně jinak, či je to úplná blbost? Za každý postřech budu rád.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#65 Nový příspěvek od ITS »

Na videu přes kladku je rychlost stejná. Není poloviční.

Uživatelský avatar
Danek
Příspěvky: 549
Registrován: stř říj 22, 2008 2:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#66 Nový příspěvek od Danek »

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#67 Nový příspěvek od ITS »

Takže úvaha :
Máš čerpadlo 28 ccm a dejme tomu, že je na klice motoru a ten bude při této akci plkat 1500 ot/min.
Pak máme k dispozici 42 litrů/min. Snad to bude mít i ten tlak skoro 200 ( pak uvidíš v katalogu kolik motory snesou ).
Dejme tomu, že střední průměr bubnu s lanem bude 15 cm. Při rychlosti ( ať nepřeháníme) 2 m/s, to bude dělat asi 258 otáček za minutu. Takže rozdělíme těch 42 litrů na těch 258 otáček a vyjde nám na každou otáčku 162 ccm. To je jako náhodou jedna ze standardních velikostí motorů. Na tyto otáčky jsou orbitové motory a řekl bych, že ty ceny začínají asi jako na tomto odkazu https://www.kardanka.cz/hydraulicky-motor-kr-21285.html
Na odkazu je vidět, že ten motor při maximálním tlaku vyvine kroutící moment přes 400 Nm. To je 40 kg na metru. Buben s lanem jsme odhadli na 15 cm, což je rameno 6,6 x menší, a tím pádem kroutící moment 6,6 x větší a to je 266 kg - na laně. Kdyby to bylo málo, tak nám chybí litry a pak větší motor.
Je to myšleno bez převodu. Z těch odkazů lze jen těžko říct, zdali v tom bubnu mají převod a motor je menší. Ale spíš si myslím, že nemají.
A ještě - když přidáš plyn, tak to pojede rychleji, ale sílu to nepřidá. Sílu dělá jen tlak.

Uživatelský avatar
Danek
Příspěvky: 549
Registrován: stř říj 22, 2008 2:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#68 Nový příspěvek od Danek »

Moc díky za radu :friends:

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: hydromotor poraďte

#69 Nový příspěvek od kocicirada »

ITS píše:Takže úvaha :
Na odkazu je vidět, že ten motor při maximálním tlaku vyvine kroutící moment přes 400 Nm. To je 40 kg na metru. Buben s lanem jsme odhadli na 15 cm, což je rameno 6,6 x menší, a tím pádem kroutící moment 6,6 x větší a to je 266 kg - na laně.
Ahoj,
neměl by jsi počítat spíše 7,5cm ? => 13,2 x 400 = 528kg
Jestli se pletu tak se omlouvám ..

Jinak ITS napsal krásně jak to jde jednoduše spočítat.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydromotor poraďte

#70 Nový příspěvek od ITS »

Super hledač chyb. Jasně, že 7,5. 8)

kocicirada
Příspěvky: 461
Registrován: úte pro 16, 2008 11:36 pm
Bydliště: Plzeň

Re: hydromotor poraďte

#71 Nový příspěvek od kocicirada »

Denně počítám převodovky, motory a občas hydraulika a tydle malý chybky dokážou nadělat docela překvápko .. Tady to nehrozí a je to naopak lepší.. Ale když se pak člověk sekne u nějaký převodovky s 250kw a 250000Nm nadělá to solidní paseku :D

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: hydromotor poraďte

#72 Nový příspěvek od Tomas6 »

Našla by se prosím nějaká dobrá duše,která by poradila jaký hydromotory na pohon navijáku? Naviják je V3S, buben průměr 20cm( to nemám změřené,ale vyčetl jsem někde tady na fóru) převod 1:16, krmil bych to traktorem, 50l/min,18 Mpa. Měl by být reverzační
Vůbec netuším po čem se dívat
Děkuji
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

bastlir
Příspěvky: 418
Registrován: úte bře 10, 2009 11:18 am
Bydliště: Sedlčany-Benešov

Re: hydromotor poraďte

#73 Nový příspěvek od bastlir »

Tome, ve starych vlaknech v sekci "Lesni a drevo technika" se to pomerne casto resilo-takze jukni odzadu na stara vlakna v uvedene sekci -napr vlakna:
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=25736
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &start=810

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: hydromotor poraďte

#74 Nový příspěvek od Ondras83 »

Potřeboval bych poradit.
Čerpadlo 10cm3/ot, 160bar
Hydromotor je taky čerpadlo 10cm/ot

Zkoušel jsem to dnes zapojit a zkusit (rozvaděč badestnost 40l průtok).
Zkouška proběhla podobně, jak píše vitex a čekal jsem sílu větší. Mám na ten "hydromotor" řemenici cca 120mm, vzal jsem 17mm řemen, čerpadlo držím v ruce a řemen jsem prislapnul nohou a zastavím ho., Dokáže mě to začít pálit podrážku nebo řemen, ale zastavím to.

Chceme to použít na vibrační vyorávač brambor a t se obávám, že to reálně nebude fungovat. Možná s převodem, ale potřebuju otáčky.
Mám k dispozici ještě technometra am16, ten mám u dědy, dokázal by tento pístový hydromotor uživit zubové čerpadlo?

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: hydromotor poraďte

#75 Nový příspěvek od vitex »

Nové čerpadlo nezastavíš.Vyšlehané úplně v pohodě.Hydromotor není čerpadlo a to musí mít o trošku větší litráž,než je odběr hydromotoru,jinak bude cukat.Poslední větě nerozumím,asi to máš napsáno obráceně. :-/

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“