Změna ovládání rozvaděče

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Změna ovládání rozvaděče

#1 Nový příspěvek od Sniper »

Mám takový dotaz.
Na hydraulické ruce Hara 60 jsou po obou stranách sedačky obsluhy třísekční rozvaděče k ovládání ruky.
Přední sekce jsou ovládány pedály, zbylé 2 samostatnými páčkami v ose kolmo k ruce,což je celkem ojedinělé a ne zrovna ergonomické a intuitivní.
Tak mě zajímá váš názor, jak jednoduše začít ovládat tyto rozvaděče křížově a to ještě ve smyslu logiky a zaběhlých standardů?
Děkuji za nápady. 8)

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

pavel sk
Příspěvky: 12731
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Změna ovládání rozvaděče

#2 Nový příspěvek od pavel sk »

V minulosti sa to u nás prerabalo na dvojpakove ovládanie. Na každej strane bola len jedna páka a jeden pedál. Pedále ostávali tak ako su. Prava noha päta zasuv, špička vysuv vyloznika. Ľavá noha päta zatvoriť drapak, špička otvorit. Zapojenie drapaka chodilo s výroby opačne ale to sme na hadicu ach prevádzkovali hned.Zvyšné pákové sekcie sa sprisahali pomocov klbou do jednej páky. Každá páka potom chodila do kríža. Od seba, k sebe, ľavá otoč stlpa. Práva páka od seba k sebe rotator. Dopredu, dozadu ľavá páka malé rameno. Prava páka hlavne rameno. Tak som to už mal origo u ruky Essel 120 2Z. Teda ak si to dobre pamätám, lebo som už na ruke 14 rokov nesedel.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Změna ovládání rozvaděče

#3 Nový příspěvek od Sniper »

Jde mi o ty poslední 2 sekce 8)
Pedály zůstanou tak.
Teď mě napadá, že Hara 60 je kopie Hiabu 670 K a ten je ovládán křížovými pohyby.
Shodou okolností se tato ruka na podvozku T-148 nalézá v mém inventáři, to mě nenapadlo :evil: až teď, co o tom hovoříme.
pavel sk: No kdyby náhodou sis vzpomněl, nebo našel fotku byl bych ti vděčen.
Ta Hara se ovládá úplně na hovno :vztek:
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

pavel sk
Příspěvky: 12731
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Změna ovládání rozvaděče

#4 Nový příspěvek od pavel sk »

To prevedenie ovládania u Essel 120 to bolo pomerne jednoducho vyriešené. Páčka mala trojuholníkový prírubu ktorá mala v každom rohu dieru pre srob. V jednej tej dier bol nasrobovaný kĺb pevný ktory páku držal na mieste ale dovolil ňou hýbať. Ďalšie dve diery boli cez kĺby spojené so supatkami rozvádzačov. Skús niekde na nete pohladat foto tej ruky. Tie klbyky sa dali kedysi bežne kúpiť lebo som ich aj menil keď vznikli časom vôle. Raz sa mi dokonca stalo že mi konár pri jazde cez les jednu paku od tých kĺbov odlomil. Musel som tam meniť všetky tie kĺby. Našťastie si to neobišli supatka rozvádzačov.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Změna ovládání rozvaděče

#5 Nový příspěvek od Sniper »

Teď se na to dívám, že by to možná šlo.
Rozměrově a osově to celkem sedí.
Ta kloubová hadice jde stále objednat.
Jen do té destičky vyřežu závit a páčky tam budu šroubovat až vylezu na ruku, ať si je o větve neurvu :-/

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

pavel sk
Příspěvky: 12731
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Změna ovládání rozvaděče

#6 Nový příspěvek od pavel sk »

Presne takto som to myslel. 8)

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Změna ovládání rozvaděče

#7 Nový příspěvek od Sniper »

Tak to je paráda 8)
Ani mi nedošlo, že mám řešení doma :-/ :)
Ještě jedna věc, u jedné sekce budu muset přehodit hadice, abych změnil směr.
Myslíš, že mají ty rozvaděče stejný průtok na obě strany?
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

pavel sk
Příspěvky: 12731
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Změna ovládání rozvaděče

#8 Nový příspěvek od pavel sk »

Co som mal rozvadzace origo na Essel 120 tak tam mali vsetky rozvadzace rovnake strany co sa tyka prietokov a vykonu. Origo ta 120 mala opacne ovladane otvarania a zatvarania drapaka, a tiez otoc rotatora :-/ . Prehadzovali sme to hned ked to prislo za nova len na hadiciach na rotatore a drapaku a fungovalo to rovnako rychlo ako s pôvodnym zapojenim. Nebolo to nijak skrtene.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8984
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Změna ovládání rozvaděče

#9 Nový příspěvek od Sniper »

Já budu muset právě přehodit funkci hlavního ramene a tam by to bylo špatné, kdyby byl origo směr dolů škrcený třeba kvůli rychlému padání ruky a já to teď přehodil a zaškrtil si zdvih.
Je to jediná změna kvůli křížovému ovládání, jinak zůstane vše tak, jak bylo.
No, snad to bude fungovat 8)
Pak dám vědět ;-)
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

pavel sk
Příspěvky: 12731
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Změna ovládání rozvaděče

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Hlavne rameno som ovladal pravou pakov pohybom dopredu-dozadu. Dopredu -dole, dozadu -hore. A paka k sebe a od seba rotator. Vozil som s 90% dlhe drevo. Rotator som mal napojeny tak, ze ked som chytil kmen do drapaka tak, aby bol jeden koniec kmena smerom ku mne. Ked som paku pritiahol dolava (k sebe), tak ten koniec dreva isiel dolava. A opacne. Vlastne rotator tocil drapakom opacne ako smer paky. A tak to tu u nas mali vsetci dlzkari zapojene, lebo pri manipulacii s dlhymy kmenmi mal clovek casto čelo kmena meter pred sebou. To boli casy :) Nezabudnem ked mi na sklad chlapy natahali 14 a 16 metrove kusy a ja som potom koncami otacal dopravne znacky v Muráni :smich: :smich: :smich:

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“