Stavba rozmetadla

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Stavba rozmetadla

#1 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ahoj,
chtěl bych si postavit rozmetadlo na hnůj za malotraktor. Pohon bude patrně hydraulický (orbitální motory). Můj dotaz je - je možné použít okruh z traktoru nebo by to nedělalo hydromotorům dobře a raději zvolit vlastní olejový okruh?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Stavba rozmetadla

#2 Nový příspěvek od thovt »

Podívej se jak vypadá rozmetadlo na vlastní oči
Na vrtule můžeš použít hydromotory.
Posuv nákladu(hnoje) se používá vývod z traktoru.
Spíš si kup bazarový oprava bude mín náročná nez stavba

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Stavba rozmetadla

#3 Nový příspěvek od Majkl1 »

Mě šlo o něco jiného - zda pro hydromotor je vhodné použít olejový okruh traktoru nebo raději ne (kvůli čistotě, případně i specifikaci oleje). Vím, že pro hydromotory se doporučuje filtrace alespoň 10 mikronů. Malotraktor jsem nikdy neměl a budu ho teprve shánět. Nevím, jaký olej se používá v převodovce ani jaká je tam filtrace, proto se ptám.
V bazaru jsem žádné takové rozmetadlo pod padesát litrů nenašel. Vyrobit půjde za polovinu a vše by přitom bylo z nových věcí. Mě stačí něco malého - do 5 metráků. Bude to na lehký koňský pilinový hnůj. Za prachy se ho stále zbavovat nechci a ručně ho rozhazovat taky ne :)
Kutění v dílně se nebojím, dával jsem díky tomuto fóru do kupy tuto fixační klec se 6ti motory a 6ti písty (teď stavím další, vylepšenou, pro známého):
Obrázek

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Stavba rozmetadla

#4 Nový příspěvek od thovt »

Některé traktory mají oddělený hydraulický okruh od převodové skříně .
Opravdu záleží na typu a výrobci .
https://www.agro-bazar.cz/824-rozmetadlo-hnoje.html

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Stavba rozmetadla

#5 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...a co tohle ?


Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Stavba rozmetadla

#6 Nový příspěvek od Leo »

Za malotraktor jsou nejlepší mechanický, jak je na videu. Je tu o nich vlákno. Tak se tam podívej, projdi si firmy a najdeš tam možná i manuály na tyto rozmetadla. Dají se i koupit. Nemá cenu dělat rozmetadlo, když starší menší rozmetadla za traktor vyjdou levněji než něco složitě kutit. Domácím kutěním se v tomto nic neušetří.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Stavba rozmetadla

#7 Nový příspěvek od Majkl1 »

Tak, když bych sehnal starší rozmetadlo za malotraktor, tak není o čem přemýšlet. Ale včera jsem hledal celý den na netu a právě nic jsem nenašel. Asi ideální velikost by bylo takovéto: http://www.agroseznam.cz/cz/agrobazar/d ... aktor.html, ale to už je dávno fuč. A sto kolíků za tohle https://recarprofi.cz/uvod/produkt/rozm ... zik-n-200/, to fakt ne. Nejlacinější rozmetadlo za čtyřkolku jsem našel právě za těch 50 a takovou hodnotu pro mě rozmetadlo zkrátka nemá.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Stavba rozmetadla

#8 Nový příspěvek od Leo »

Proto píšu, že si tu máte najít příslušné vlákno a podívat se na odkazy na firmy. Jsou to většinou americké výroby, ale jsou v nich manuály, podle kterých se dá najít inspirace. Je tu vlákno, kde člen fora si rozmetadlo za malý traktor postavil. Pokud do toho budete dávat hydrauliku, jen se to bude vše prodražovat, a pak nevím, na čem chcete ušetřit. Všechny rozmetadla mají mechanický pohon od kardanu nebo kol rozmetadla.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Stavba rozmetadla

#9 Nový příspěvek od Majkl1 »

Vlákno s rozmetadly jsem našel (většinou dovoz z USA), ale to vlákno, kde ho stavěl člen nikoli. Zkusím pohledat.

honzaPP
Příspěvky: 679
Registrován: sob bře 13, 2021 11:17 pm
Bydliště: HK nebo Rychnovsko

Re: Stavba rozmetadla

#10 Nový příspěvek od honzaPP »

Trošku to tu oživím. Začal jsem stavět rozmetadlo za svoje Hinomoto (25Hp).
Jako základ posloužil starý sběrač sena. Ústrojí bylo stejně shnilý a byla to celkem dobrá koupě.
Takhle mi ho tchán přivezl:
Obrázek

Já ho po rychlých úpravách aspoň převezl:
Obrázek

Odstavil a začal odstrojovat:
Obrázek

No a teď je zima. Na další rozdělané projekty nemám věci nebo chuť a tak jsem zase skočil s flexou na sběrač.
Obrázek

Obrázek

Velikost korby bude cca 1,4x2,6m, když nebudu rozšiřovat nástavbu....výšku nástavby zatím nevím,ale asi co nejvíc :smich: jenže nemám páru kolik toho hnoje ten můj japonec zvládne rozmetat :zapomel: to mě zatím tak netrápí.....

Vyšku oje mám 30cm. Což je dost nízko a protože bych chtěl nad ojí vést kardan a převodovky umístit až nakonec rozmetadla tak mi to vychází tak nějak:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

No a teď vymýšlím jak správně změřit ty úhly na jeklech aby mi to pak pěkně sedlo. Zatím to nechci vařit na tupo. Ideálně seříznout je pod stejným úhlem....

Napadá vás něco? Nebo nějaký jiný postřeh?
Hinomoto N249

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Stavba rozmetadla

#11 Nový příspěvek od fikejz »

Co takhle pomocí papírové šablony podobně jako to dělá v tomhle videu: Sice to jsou trubky a pod pravým úhlem, ale zas jsou tři. Podobně to jde i u jeklú pod ůhlem. Taky si to můžeš rozměřit a rozkreslit ručně jen s posuvkou a pravítkem, nebo to zkusit namodelovat v nějakém 3D kreslícím programu.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“