Výměna rozvaděče - změna průměru

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
soooc
Příspěvky: 40
Registrován: sob pro 06, 2014 5:47 pm
Bydliště: Vsetín

Výměna rozvaděče - změna průměru

#1 Nový příspěvek od soooc »

Ahoj,

mám takovou začátečnickou otázku:

na podkopu BH5 mi odešel rozvadeč (čínské, tedy nevalné kvality).

Zakoupil jsem nový s vhodným počtem sekcí - https://www.hydrolider.cz/cs_CZ/p/Hydra ... i-40L/7479

Na starém bylo připojení řešeno přes průtokové šrouby, na novém jsou závity G 3/8'', jsou to výrazně menší díry.

https://i.postimg.cc/MKGwh8jw/IMG-20201231-202107.jpg

Průtoková šroub + druhý konec, přes který jsou připojeny pístnice.

https://i.postimg.cc/nLJPfvwm/IMG-20201231-202308.jpg

Moje otázka - jak to spojit? Staré hadice jsou nic moc, nechal bych udělat nové, ale teď nevím, jak to udělat dobře, nevím, jak se jmenují ty prodlužky, co byly na starém rozvaděči a zda není třeba lepší řešení dát tam redukce a 90 stupnové koncovky.

Díky moc.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#2 Nový příspěvek od Pago »

No ja by som to nechal tak ako to bolo, keď si zoberieš, aká malé dierky sú v prietokovej skrutke, tak aj tak bude diera v šróbení na G3/8 väčšia. Inak aký je priemer hadice?

soooc
Příspěvky: 40
Registrován: sob pro 06, 2014 5:47 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#3 Nový příspěvek od soooc »

Přívodní hadice do rozvaděče DN10, k jednotlivým pístnicím bylo DN6. Jen přívod do čerpadla je nějaká morbidní hadice. Když už to celé předělám, tak bych to chtěl udělat pořádně.

Neumíte někdo jenom pojmenovat, co je tohle? Procházím katalogy horem dolem a nemůžu to prostě najít.

Obrázek

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5431
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#4 Nový příspěvek od thovt »

Zmenšení průměru , dojde k zvýšení odporu , zvýšení tlaku zmenčení průtoku.
Tím docílíš ohřívaní hydraulického oleje a zřídnutí oleje a zpomalení hydrauliky u podkopu
Rozvaděč se kupuje podle průtoku atd.
Naroubovat jde na všechno, ale pak ten výsledek.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#5 Nový příspěvek od stanik84 »


ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#6 Nový příspěvek od ITS »

Pravdou je, že průtokové šrouby mají o stupeň větší vstupní závit, než by příslušelo jiným typům koncovek, kde 3/8" odpovídají světlosti hadice 10mm ( závit na hadici je 22x1,5 a nazývá se " lehká patnáctka"). Pro tento případ má průtokáč vstupní závit 1/2".

Ty prodlužky jsou atyp. To v katalogu není. Nevím, zdali jsi kontroloval závity - třeba jdou použít. Samozřejmě by šly udělat. 3/8 do rozvaděče a na druhé straně 1/2 pro průtokáč.

Nebo, pokud je místo, udělat hadice s pravoúhlými koncovkami a dolní hadici dát přímo na hrdlo 3/8-22x1,5 a horní hadici podložit skládačkou z dostupných šroubení . Třeba dát hrdlo s připevněnou maticí, pak spojku a na to hadici a to by se ta kolena již minula. A světlost by zůstala těch 10.

Ale stejně neznáme závit na dnešních hadicích a to na obou koncích.
Pokud nerozumíš tomu, co jsem psal, pak si to vytiskni i se svými fotkami, vezmi hadici a vyraž do nejbližší prodejny.
Manuli má prodejnu ve Valmezu a v Napajedlích. GMS ve Zlíně. ( Napajedla jsou TOP)

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#7 Nový příspěvek od bourač »

ta červeně označená věc se nazývá prodloužení.
Slušný výrobce hadic má k dispozici jakékoliv provedení.
Tady u nás je to firma Dekoro v Ml.Boleslavi.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#8 Nový příspěvek od ITS »

Ale on by to potřeboval redukované z menšího na větší. A to nevím, nevím.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#9 Nový příspěvek od bourač »

zvažuje nové hadice
- prima, hadice vybavit (dle montážních možností u rozvaděče) třeba převlečnými maticemi a do rozvaděče redukci? Ty gumové okroužky - nemá být těsnění Cu? Já vím že tam bude pro okroužek zápich ale dle mne je to takto špatně.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#10 Nový příspěvek od ITS »

To prodloužení jsem si vygůgloval. Doposud jsem na něho nenarazil, protože opravdu není v katalozích vycházejících z " Reichu". To, které jsem vygůgloval, potvrzuje, že je z jiného světa, protože je na měděné těsnění, což u těch, kteří jsou ve vleku západního světa, již nevidět. Dnes se opravdu všichni upnuli k těsnění plochým pryžovým kroužkem v drážce šroubení, nebo ojediněle těsněním na zářeznou hranu. Měděný kroužek nejde dát ani do toho druhého - hrká tam. Když potřebuji těsnit na měď (rozvod páry), tak nakupuji v Agrozetu, kde tyto "archaismy" stále vedou skladem.

Tak i tak, náš kolega se chce vyhnout seškrcení průtoku. Mohl by si nechat poslat nějakou detailní fotku od bagráka z Vlčnova, jak se z toho rozvaděče vymotal. Kolena, nebo průtokáče ?

soooc
Příspěvky: 40
Registrován: sob pro 06, 2014 5:47 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#11 Nový příspěvek od soooc »

Dodám ještě teda info, už teď mi začíná být vše jasnější a taky už vím, že to kluci čínští osekali, kde se dalo.

Průtok jsem volil podle čerpadla, podle výpočtu 32l/min při 2000 otáčkách.

Obrázek

K těsnění - na celém stroji není jediné těsnění měděné, všechno je gumové a tvrdé jak puk. Už před poruchou jsem byl v hydraulice a na ta těsnění čučeli, že to je fakt z hydraulického stroje :cert:

Místa před rozvaděčem je hodně, takže řešení dát dolů pravoúhlé G3/8, nahoru koupit prodloužení, jak tu někdo odkazoval a ono se to vejde.

Druhý konec těch hadic je taky takový podivný - vyfotil jsem to. Přijde mi, že všechno má hrozně malé průměry, při práci s podkopem se všechno, jak tu někdo psal, hřálo, na nějakou dlouhou kontinuální práci to nebylo. Samozřejmě ta teplota pak nedělala dobře těsněním, dokonce jedna pístnice začala téct.

Vnitřní průměr v té koncovce je cca 4 mm,

Obrázek

na písnici je ta díra výrazně větší

Obrázek

Šlo by to celé zvětšit?

I ta písnice je takový divný atyp - hlavně ty konce, co drží ve stroji, i způsob napojení vedení.

Obrázek

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#12 Nový příspěvek od bourač »

nevím co je podkop BH5, tak sem si to dal do guglu.
Inspirovaly mne k tomu ty sváry a vůbec provedení tech trubek atd.
Smutný.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#13 Nový příspěvek od ITS »

Do těch pístnic bych nehrabal. Pro jejich koncovky je důležitý závit, který tam je. Kužely v hadicových koncovkách jsou takové univerzální, že by to mohly utěsnit. Jde ale hlavně o ten závit. Nutno vyzkoušet.
Jedno je ale jasné, je to o hodně menší, než o kolik se snažíme u rozvaděče.
Když už víme, kolik je tam litrů, tak bych se podíval do tabulky, jak je to s tou světlostí hadic, zdali má smysl ta světlost 10. Tak zítra.

soooc
Příspěvky: 40
Registrován: sob pro 06, 2014 5:47 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#14 Nový příspěvek od soooc »

K té světlosti hadic - našel jsem tohle - http://hydraulika.tode.cz/kalkulatory/hadice/

Nemám úplně představu, jak na to dojít. Ze zkušenosti, když to ještě jelo, tak je to hnané z PTO, jel jsem tak cca 1500 otáček, to je cca 300 na vývodu, převodovka je 1:3, takže se to točilo na 1000 otáček. A kopalo to rozumně, když jsem dal víc otáček, tak to bylo až dost rychlé. Odhadl bych teda cca 16 litrů za minutu. Ale fakt se to hodně hřálo, čemuž bych chtěl předejít.

Stávající hadice byly 10 od čerpadla a do zpátečky, 6ky k jednolivým pístům, na sání má ta hadice 16, což je průměr spojky na nádrži. Podle toho, co jsem našel, je to všechno na a nebo pod minimálníma světlostma :(

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Výměna rozvaděče - změna průměru

#15 Nový příspěvek od Pago »

Obrázek

Aby sa obišli hadice, dá sa to urobiť takto, pričom je tam najmenej spojov a súčiastok, tým pádom aj lacnejšie a menej miest na presak oleja.

A osobne si myslím, že najmenšie otvory v systéme budú na valcoch tam, kde sú privarené prívodné trubky do rúry valca. A pracovné potrubia by som dal o jednu radu menšiu svetlosť ako prívod do rozvádzača. Osobne si myslím, že sa to bude hriať aj tak, pretože ten systém nieje navrhnutý na nejaké velké práce, len sem tam niečo vykopať. Ale zase keď bude nový rozvádzač a nebude taký presak v ňom, tak to isto pomôže. Otázka je aj, v akom stave je čerpadlo, keď rozvádzač už umrel... Aj nádrž by mohla byť väčšia kludne a nič by sa nestalo...ale tieto lacné hračky sú tak robené, kdesi bolo treba ušetriť. Tiež som robil s podobným podkopom a po chvíli to malo dosť veľkú teplotu...

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“