Hydraulický naviják

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Hydraulický naviják

#1 Nový příspěvek od Pago »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zdravím páni, chcem si urobiť hydraulický naviják. Mám v pláne použiť hydromotor na fotkách. Je to pojazdový hydromotor, zhruba 400kubíkový a na každých 100bar má 633Nm. Dal by som to napriamo na bubon a z druhej strany ešte podoprel ložiskom. No a preto chcem hydraulický, aby som to mohol spraviť na diaľkové ovládanie. Žiadne ťažby s tým robiť nejdem, mám to pre vlastnú potrebu, skôr to ani nepotrebujem ale chcem :smich:

A teraz prejdem k tomu, čo sa chcem poradiť. Myslíte, že bude treba aj brzdu urobiť? Keby chcem za navijákom tahať, či by sa neodvíjal...

Hydraulický rozvádzač ešte nemám, ale keby je A aj B uzavreté, mohlo by to niečo udržať, nie? Alebo bude taký velký presak aj na motore aj na rozvádzači, že by sa pretáčal?

Ďakujem za každý názor

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický naviják

#2 Nový příspěvek od ITS »

Já si myslím, že to udrží hodně. Brzdu bych asi neřešil. Spíš ti bude vadit pomalé odvíjení. Pokud ne, pak to hoď na buben na pevno, jak píšeš.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Hydraulický naviják

#3 Nový příspěvek od Pago »

Trošku som počítal a vyšlo mi, že pri 25l/min by bola rýchlosť bubna s priemerom 150 zhruba 0,5m/s a preto si myslím, že ani to odvíjanie by nebolo také strašne pomalé.

Len tá sila sa mi trošku nezdá, traktor dá zhruba 140bar podľa knižky, teda sila hydromotora je 886Nm a keď to prerátam na silu na prvom závite bubna (bubom má 150mm, teda páka 75mm) tak je to zhruba 1180kg...A to sa mi zdá málo...

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický naviják

#4 Nový příspěvek od ITS »

Neboj, traktor tím převrátíš.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Hydraulický naviják

#5 Nový příspěvek od Pago »

Tak aj to sa môže stať, ale traktor má 4,5t, tak skôr nie...keby chcem naplno využiť výkon hydromotora, tak by to chcelo viac tlaku, ale 450bar nespravím, jedine pripojiť na kardan zvlašť piestikové čerpadlo...aj také by sa našlo, dokonca regulačné, a to by sa dala ovládať aj rýchlosť navíjania :zapomel:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Hydraulický naviják

#6 Nový příspěvek od oco13 »

Ktorá hadica ti udrží 450barov???

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Hydraulický naviják

#7 Nový příspěvek od Pago »

No predsa 4SP (štvoropletová), ale osobne mám radšej trubky

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Hydraulický naviják

#8 Nový příspěvek od Pago »

Mám teraz trochu viac času na špekulovanie ohľadne toho navijáku. V mojom prípade to točiť hydromotorom asi nemá cenu a keďže má traktor kardan, tak to bude najrozumnejšia cesta, aj ohľadne výkonu. Priorita je aby sa to dalo ovládať na diaľkové ovládanie. Celkom mi teda prichádza do úvahy spraviť lamelovú spojku. Len teraz otázka, že ako ju spínať? Kolíková spojka, či ako sa to volá, sa mi nepáči osobne, skôr by som išiel asi cestou dať na hriadeľ hydraulický dutý valček a pritláčať buben o lamelu takýmto systémom. To by nebolo taký problém zatiaľ.

Ale otázka je, ako to ovládať?

Teoreticky by sa dal valček tlakovať priamo z okruhu traktora. Ale ako zabezpečiť to, aby som stále nemusel držať páku v tlaku aby bol zabezpečený prítlak, pretože keby som povolil do neutrálu tak by presakom rozvádzača pomaly tlak klesal a začala by lamela smýkať. Rozmýšlal som použiť riadený jednosmerný ventil, alebo zámok, len to by som musel pripojiť druhú tlakovú hadicu aby som odblokoval tlak na vypnutie navíjania. Len tu mi akosi chýba možnosť diaľkového ovládania...

Ďalej ma napadlo urobiť na navijak zvlášť okruh s malým čerpadielkom, pridať jeden el. rozvádzač (bola by možnosť aj brzdy) + prídane s pákou aj na ovládanie ručne. Len teraz ďalšia otázka, navíjanie by asi nebol taký problém ale brzda ano...asi by nemohol byť rozvádzač s otvoreným stredom, lebo by musel byť stále v tlaku a čerpadlo by valilo cez poistný ventil a zachviľu by sa to varilo. Tak som okukal továrenský naviják a tam bol rozvádzač so schémou Y11 ako v tomto katalógu.

https://www.argo-hytos.com/fileadmin/us ... 010_CZ.pdf

No ale tým pádom by zase v neutrály (teda volné odvíjanie lana) zase tlačilo a varilo...Ale originál naviják má akumulátor tlaku a mal by mať podľa mňa aj odľahčovací ventil, ktorý dokáže pri natlakovaní na nastavený tlak odpojiť čerpadlo a pustiť olej do nádrže. No a tu by som skončil a chcem sa s vami poradiť a poprosiť o iný názor a prípadnú debatu.

Inak nejaký odlahčovací ventil som našiel.

Obrázek

Ale som toho napísal, od vysokej školy asi najviac :smich: Viem že si to možem kúpiť hotové, ale tam nie je to čaro a je to moc jednoduché.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Hydraulický naviják

#9 Nový příspěvek od krajan »

mam mechanicky , a na dialkove ......
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Hydraulický naviják

#10 Nový příspěvek od Pago »

No dobre, ale ako dokážeš rozopnúť spojku zo záberu pri zaťažení?

Ja by som tiež chcel mechanicky, ale ovládať by som to chcel hydraulicky. A ešte pre doplnenie, bavíme sa o navijáku s ťažnou silou zhruba 5t.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Hydraulický naviják

#11 Nový příspěvek od krajan »

no ja mam spraveny navijak tak ze , aku silu taham , tolko musim na druhej strane ubrzdit . Mam ho urobeny z diferaku ked zabrzdim jednu stranu tak druha taha . Takze riesim zaroven aj pretazenie . Ked neutiahnem prerezem . Musis si zaroven uvedomit , ze hyd . ventyl bude musiet mat poriadny prietok na to nezabudaj . Aj ked sa to da oklamat , cez rucny vent. ak mas vzduch . Ja to mam tak napriklad tu
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: Hydraulický naviják

#12 Nový příspěvek od Pago »

Jasné, chápem ako to máš. Na taký malotraktor je to super. Môžeš dať prosím fotku ako si urobil to brzdenie jednej poloosi?

No mne sa jedná urobiť naviják do trojbodu, aby sa dal použiť aj za iný traktor. Zatiaľ som upustil od hydraulicky pohaňaného navijáku, kvoli tomu, že traktor nemá dostatočné parametre aby som nakŕmil hydromotor, ktorý mám k dispozícií. A príde mi zbytočné točiť kardanom čerpadlo a potom zase hydromotor, tak to chcem spraviť na kardan a iba ovládanie spojky a brzdy na hydrauliku. Samozrejme dalo by sa to spraviť aj na vzduch, ale bližšia mi je hydraulika. Teda že kardan sa bude točiť stále, s ním aj malé čerpadielko na navijáku, ktoré bude robiť tlak na ovládanie, tak ako to majú dospelé navijaky a elektro ventil bude dávať tlak do spojky a do brzdy. Len sa snažím vymyslieť tú logiku a zapojenie, aby to bolo čo najjednoduchšie ale aj účinné.

Ešte mám jednu variantu a to rozobrať kamarátovy originál taký naviják a proste to okopírovať :smich: ale to by nebolo ono...

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický naviják

#13 Nový příspěvek od ITS »

Ano, správně, není nad vlastní výzkum.
Jeden poznatek :
Pokud má akumulátor někde držet něco natlakované, pak je nutno použít sedlové ventily ( rozvaděče), nazývané též kuličkové, a nikoliv normální šoupátkové. Ty by totiž akumulátor rychle vypustily, díky svému legálnímu průsaku. V těch ventilech je také bestiální cenový rozdíl. Cenově přijatelné jsou pouze malé "logické ventily" - tedy jednocestné. https://www.hydrocom.cz/sedlove-ventily

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Hydraulický naviják

#14 Nový příspěvek od krajan »

no normalny diferak , tento je z 1203 . Na jednej strane normalne bubon z 120 skodovky a na druhej bubon s lanom . Ale na YT som videl ze to mal chlapik dif s neakeho nakladneho auta . Utiahnes vsetko co len budes chciet :-)
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Hydraulický naviják

#15 Nový příspěvek od stanik84 »

K tomu navijáku.

Popíšu ti, jak to má LKT. Je to na podobném principu. Vepředu u motoru (přes náhonou skříň) jsou přes klikovku hnaná dvě čerpadla. řízení je na pevno, druhé 80 litrové se nechá připnout přes zubovou spojku. Ta 80ka žene naviják. Tlak z něj jde vpravo pod podlahu - je tam rozvaděč. Pomocí páky na rozvaděči - dopředu/dozadu zapínáš směr točení navijáku - je to fixované o podlahu pod sedačkou - jsou tam výřezy. Z jedné sekce "napájíš" ten naviják (druhá radlice, třetí (pokud je) sklopný štít. Ještě před rozvaděčem je odbočka. Tlak jde do kostky u navijáku - snižuje tlak a současně je na ní hydro akumulátor - ten zajišťuje to, že ten naviják odvíjí i se zhaslým motorem.
Samotný naviják je dvoububnový . mezi bubnama je velké šnekové bronzové kolo poháněné hydromotorem - pohání hlavní hříden navijáku - na ní jsou na ložiskách uložený bubny. Na každé straně navijáku je několikalamelová spojka - suchá s bronzovými lamelami (spékaný bronz) - na ty lamely axiálně působí přes hydro válec (D cca 160 - můžu tměřit - mám tady manžety) tlak přes elektrorozvaděč z té kostky. Na bubnu je brzdový pás - zase přes jednočinný válec (je v něm vratná pružina). Když táhneš, aby to bylo bržděné. V pátek jsem měnil ty cívky na rozvaděči.

Kdyby něco, napiš.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“