Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#1 Nový příspěvek od Majkl1 »

Zdravím.
Chci si postavit hydraulickou fixační paznehtářskou klec na krávy (poháněno elektromotorem). Může mi někdo poradit jaký nejvhodnější reverzní hydromotor použít k navijákům na lana? V označeních mám bordel. Potřebuji, aby buben měl otáčky cca 1ot./sec., vždy po dobu cca max.5 vteřin, s navíjecím kroutícím momentem alespoň. 250Nm (odhadnuto podle manuální klece). Podle kalkulačky (http://hydraulika.tode.cz/kalkulatory/navijak/) si umím dát komponenty do kupy, ale nevím jaký typ hydromotoru by byl vhodný (a nestál raketu, protože jich na klec potřebuji minimálně 5). Když by to šlo bez převodovky, tím lépe, ale není podmínkou. Koukal jsem na kardanka.cz (mají tam konfigurátor), ale podle označení nevím, které se dají použít jako reverzní a v popisech to u většiny nemají. Pouze u řady GR je psáno, že jsou reverzní, ale v parametrech k nim není krom objemu vůbec nic (min. a max. otáčky, krouťák, výkon, tlak oleje) a na dotazy mi obchod nereaguje.
Parametry by pro mě bylo vhodného asi něco takového: https://www.kardanka.cz/hydraulicky-motor-kr-21284.html. Dle nákresů má přívod i vývod stejné průměry, takže kdo ví - nemůže být k použití i jako reverzní? (to "R" v typu je right nebo reverz?)
A druhá otázka - když by byl takovýto hydromotor v klidu - udrží se ve stejné poloze, když na něj působí tlak lana nebo trochu pouští a je třeba řešit nějakou brzdu/západku?
Děkuji

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#2 Nový příspěvek od ITS »

Levné hydromotory jsou rychlé a vždy budou vyžadovat převodovku. I tak je to drahé. Pokud vím, tak v takové kleci jsou zdvihy celkem krátké, takže by šlo použít písty. To si cenově a konstrukčně dovedu představit. Také plynulost a preciznost je mnohem lepší, než u hydromotoru rotačního.
Mám na mysli něco takového, jak byly staré jeřáby zvané HOJ. Píst +lano, nebo řetěz, který se oproti lanu nekroutí.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#3 Nový příspěvek od Fizz »

Me napadly pojezdové hydromotory ake i to bude hodně rychlé a málo citlivé bez převodu.

Přemýšlel jsi o vzduchu? Jako mobilní médium mi to přijde snazší. Na zdroj, defekty i opravy.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#4 Nový příspěvek od Majkl1 »

ITS píše:Levné hydromotory jsou rychlé a vždy budou vyžadovat převodovku. I tak je to drahé. Pokud vím, tak v takové kleci jsou zdvihy celkem krátké, takže by šlo použít písty. To si cenově a konstrukčně dovedu představit. Také plynulost a preciznost je mnohem lepší, než u hydromotoru rotačního.
Mám na mysli něco takového, jak byly staré jeřáby zvané HOJ. Píst +lano, nebo řetěz, který se oproti lanu nekroutí.
Ano, to byl původní plán, ale aby bylo možné klec použít univerzálně, je třeba někdy navinout až 1,5m lana. To by i s kladkou vyžadovalo píst s výsuvem 750mm. S tělem pístu by to bylo strašný monstrum a umístit tam takových 5ks s kladkami a všemi těmi lany si neumím představit, není tam dost místa. Další variantou byly elektromotory s převodovkou. Tam jsem však narazil na problém s rozumným a bezpečným a blbuvzdorným ovládáním (3-fáze), kde potřebuji alespň IP55. Konstrukčně sice nejjednodušší, ale na bezpečnost za všech okolností dost šibeniční.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#5 Nový příspěvek od Majkl1 »

Fizz píše:Me napadly pojezdové hydromotory ake i to bude hodně rychlé a málo citlivé bez převodu.

Přemýšlel jsi o vzduchu? Jako mobilní médium mi to přijde snazší. Na zdroj, defekty i opravy.
Upřímně o vzduchu jsem přemýšlel jen asi 5 vteřin. Přitom, jaký hluk by dělal kompresor bych asi žádnou krávu nedostal ke kleci, natož do ní. A když bych ho na nahánění vypínal, asi by se jí nelíbilo, když by se jí někde nad hlavou během práce kompresor spustil

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#6 Nový příspěvek od ITS »

To pak budeš muset na e-shopu nakoupit ty vyprošťovací navijáčky na 12 V. Tohle bude pro ně lehký úkol.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#7 Nový příspěvek od Majkl1 »

Co ten uvedený hydromotor https://www.kardanka.cz/hydraulicky-motor-kr-21284.html. Je reverzní či nikoli? S správným čerpadlem a převodovkou bych se na tu otáčku za vteřinu na navijáku dostal. Ale nevím, zda má při takovém malém průtoku (hydromotor by točil 3ot./sec) ještě dostatečnou sílu.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#8 Nový příspěvek od Majkl1 »

ITS píše:To pak budeš muset na e-shopu nakoupit ty vyprošťovací navijáčky na 12 V. Tohle bude pro ně lehký úkol.
To je pro mě nepoužitelné. Při jejich rychlosti navíjení bych si nevydělal ani na cestu :( Mě ta práce živí. Z cenových (cca mega), ale hlavně z jiných důvodů (způsob využití) je pro mě nákup originální hydraulické klece nesmyslem.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#9 Nový příspěvek od Fizz »

Vsecko má svý, vzduch můžeš dávat že vzdusniku. To je vyhodat že to můžeš nakrmit a postupně používat,

Jeden kolega mel udělaný takový bazmek na vytahování všelisceho a pohanel to v terénu flaškou stlacenyho co2 přes redukcní ventil. Fakt je že většinou se delalo tak kde byl běžně vzduch. Tak se to používalo sporadicky nebo na stavbách.

Bylo to takové čisté řešení, když se neco zkurvilo nebyl všude olej.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#10 Nový příspěvek od ITS »

Tyhle motory jsou většinou obousměrné.
Co se týká síly, pak je nutno mít veškeré podklady. To znamená rozběhový moment, minimální rychlost. To musíš hledat u jiných firem, než u kardanky. Třeba tady https://www.hydrocom.cz/orbitalni-hydromotory. Parametry těch motorů nezávisí na výrobci. Jsou plusminus stejné. Kroutící moment, který na bubnu potřebuješ musíš odhadnout a zbytek trošku přepočítat na otáčky a výkon motoru.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#11 Nový příspěvek od ITS »

Vzduch. Rotační motory jsou drahé, protože v sobě mají planetové převodovky a vydávají zvuk, že by ta kráva ještě raději poslouchala ten kompresor, než turbínku u ucha.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#12 Nový příspěvek od Fizz »

Myslel jsem samozřejmě pisty. Za motory by dal pomalu to co za fu origo klec.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#13 Nový příspěvek od ITS »

Brzda. Motory nemají vlastnost samosvornosti. To bude muset udělat případná šneková převodovka. Ale ne každá je samosvorná. Závisí to na velikosti a převodovém poměru.

A pokud už tam bude šnekovka, pak motor může být malý.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#14 Nový příspěvek od Majkl1 »

ITS píše:Tyhle motory jsou většinou obousměrné.
Co se týká síly, pak je nutno mít veškeré podklady. To znamená rozběhový moment, minimální rychlost. To musíš hledat u jiných firem, než u kardanky. Třeba tady https://www.hydrocom.cz/orbitalni-hydromotory. Parametry těch motorů nezávisí na výrobci. Jsou plusminus stejné. Kroutící moment, který na bubnu potřebuješ musíš odhadnout a zbytek trošku přepočítat na otáčky a výkon motoru.
Rozběhový moment pro mě asi nehraje roli (aspoň myslím), ono nejvíc síly je třeba až na konci navíjení. První 2-3 otáčky jdou defakto naprázdno, pak je třeba síly čím dál více. Nejvíce při poslední půlotáčce. Kroutící moment vím celkem dobře. Když točím rukama, tak na volant o poloměru 25cm působím max. 600N (mých děsivých 60kg :jazyk: ), což mi dělá kroutící moment oněch zmiňovaných 250Nm. Ale to používám jen málokdy.
Já hydraulice nerozumím, proto se ptám, zda při otáčkách hydromotoru 3ot./sec (s převodovkou 1ot./sec) má takový hydromotor za rozumnou cenu ještě použitelnou sílu.
Známé hodnoty jsem si hodil do té kalkulačky, tak mám představu o pohonu, čerpadle i hydromotoru, které bych mohl použít. Jen neznám použitelný typ, aby byl reverzní.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#15 Nový příspěvek od Majkl1 »

Je tento reverzní? Když bych zvolil čerpadlo s průtokem 20l/min., dělal by 200 ot./min. Při použití převodovky (1:3), byl bych na svých otáčkách a krouťáku až na půdu.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“