Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#226 Nový příspěvek od Majkl1 »

Ahoj,

jeden známý po mě chtěl udělat další klec, tak jsem se do toho pustil. Po nalití oleje jsem ale zjistil, že výrobce nádrže byl asi při sváření v houbičkovém opojení, protože dva ze tří vývodů prosakují svárem pod barvou. Nechce se mi zase olej vypouštět, demontovat kus hydraulického vedení a nádrž poslat na reklamaci (jak z důvodu nedůvěry v další nádrž, tak z důvodů časových). Nemáte někdo nějaký typ, jak to nějak snadno utěsnit? Tlak tam není žádný a únik je asi tak kapka za hodinu. Nádrž je plechová - tato
Děkuji

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#227 Nový příspěvek od ITS »

Utemovat důlčíkem.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#228 Nový příspěvek od Majkl1 »

Nakonec jsem se rozhodl pro reklamaci. Zjistil jsem, proč mi za chodu čerpadla i hodně oleje cákalo nalévacím hrdlem ven. I když jsem objednal tutéž nádrž, co minule, tak tato, nevím proč, má vstupní hrdlo z vracečky o polovinu blíže k horní hraně nádrže, takže vracející se olej "padá" na hladinu a ta se roztřikuje i přes odvzdušňovací zátku v nalévacím otvoru. Původní nádrž měla otvor kousek nad polovinou nádrže, tato těsně pod horní hranou. Při montáži mě vůbec nenapadlo se na něco takového soustředit, když minule bylo vše OK.
Přišlo mi to, jako by nějaký Pepa z garáže spíchnul podle obrázku pár plechů a vydává to za originální výrobek. Přitom nedodržel ani takové základní věci jako umístění otvorů. O tom, že olej prosakuje defakto všemi sváry ani nemluvě.

Ale i tak díky za radu. Někdy třeba využiju :)

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#229 Nový příspěvek od Majkl1 »

Když místo šoupátkového děliče průtoku použiji zubový dělič, co se pak děje v případě dojezdu jedné větve do koncové polohy a vlivem nepřesnosti dělení druhá větev ještě není v koncové poloze?
Lze nějak "kalibrovat" polohy pístů v obou větvích? U toho šoupátkového stačí držet páčku rozvaděče po dojezdu rychlejší větve a pomalu se písty srovnají. U toho zubového nevím. Je tam nějaký ventil, který by toto umožnil?
Použil bych případně dělič z tohoto katalogu (konkrétně RV-1D 6,5x2)

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#230 Nový příspěvek od ITS »

I takový dělič má průsak, takže se po chvíli srovná. Všechno jsou to průsakové dílce, což je v hydraulice běžné. Naopak zhotovit něco bezprůsakového je docela problém.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#231 Nový příspěvek od Majkl1 »

Tak to je dobrá zpráva :-)
Běžně jsem tyhle zubové děliče viděl u nás kolem dvacítky a to fakt za něj nedám. Ten z odkazu mohu mít za třetinu ceny, což je "jen" o tři a půl litru více, než jsou šoupátkové. A z provozu už vím, že ty šoupátkové jsou tak nějak do počtu, protože na 40cm výsuvu pístu mi klidně udělají až 10cm rozdíl, což není výrobcem uváděných 10% tolerance mezi výstupy. Dokud měl olej v zimě pod 0°C, tak ten rozdíl byl 2-3cm, ale teď (teplota oleje je do 30°C) to kalibrování po každém zdvihnutí dost zdržuje i znepříjemňuje práci.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#232 Nový příspěvek od Majkl1 »

Po delší době mám jeden problémek.
Postavil jsem si další klec. Tentokrát jsem dal na zadní písty, co zvedají celou klec zámky a při spouštění celá klec skáče jako koza. Nejprve jsem myslel, že je to zavzdušněním, ale nějak příliš se to po opakovaném zvedání a klesání nezlepšilo. Čím pomaleji nechávám rozvaděčem klec klesat, tím více to skáče. Přední písty bez zámků to nedělají.
Napadlo mě, zda to není tím, že gravitací má klec tendenci klesat rychleji, než se píst pohybuje momentálním průtokem oleje a zda tím nedochází k přerušovanému zamykání a odemykání zámku. Zkrátka, zda nemůže gravitace způsobovat to, že tlak potřebný k otevření zámku cyklicky neklesá a nedochází tím k rychlému zamykání a odemykání - tedy ke skákání klece.
Nebudu muset dát do okruhu jednosměrný škrtící ventil? Nebo je chyba spíše mechanická - nějaké tření v jeklech?

Když bude potřeba natočím nějaké video.

Obrázek

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#233 Nový příspěvek od ITS »

Uhodl jsi důvody skákání na 1+.
Jednosměrný škrťák, aby hydraulika musela i dolů tlačit.

Ještě jsem si všimnul v některém předchozím příspěvku věty " olej v nádrži padá na hladinu..." . To nesmí, protože to dělá pěnu a ta pak ničí čerpadlo. Všechny vracečky vždy pod hladinu.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#234 Nový příspěvek od Majkl1 »

Díky za potvrzení mého podezření.

To padání oleje na hladinu bylo u minulé klece - špatná nádrž (vstup oleje do nádrže navařen ve špatné výšce), byla vyreklamována.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#235 Nový příspěvek od ITS »

Ale i tak se nepředpokládá, že by z vratné díry šel olej přímo do nádrže. Vždy je v nádrži ještě trubka, která olej přivede asi 6 cm ode dna. Trubka je ukončena velmi šikmým řezem, aby se rozvolnil proud oleje.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#236 Nový příspěvek od Majkl1 »

Jakou funkci přesně má tato součástka:
https://www.hydrolider.cz/cs_CZ/p/Omezo ... OM-12/6638

Je možné, že pokud by byla od výroby vadná nebo špatně seřízená, že by hydromotor na ní napojený neměl vůbec žádnou sílu? A že by se i pod relativně malým zatížením velmi rychle protáčel?
Mám dva totožné rotační hydromotory s touto součástkou. Jeden (zadní zvedací pás) chodí, jak má (zvedne cca 800kg a pustí pod zátěží tak 1 otáčku za minutu), druhý (přední pás) nezvedne ani 100kg a v neutrální poloze páčky rozvaděče "prokluzuje" i několik otáček za vteřinu (kráva padne na zem).
Když dám páčku do polohy zvedat, tak i při malém zatížení propouští pojistný ventil na rozvaděči (je slyšet jak "syčí"). Což je ale na druhou stranu divné, protože na tomtéž rozvaděči (je 5-ti sekční) právě ten druhý rotační hydromotor, co chodí jak má (5-tá sekce), v zátěži zpomalí i otáčky elektromotoru, co pohání čerpadlo. Při otáčení toho "slabého" hydromotoru (4-tá sekce na rozvaděči) se otáčky elektromotoru nemění. Jako by na 5té sekci pojistný ventil přepouštěl až při vyšším tlaku, než na 4-té sekci. To si neumím vysvětlit.
Když jsem šteloval ten pojistný ventil, tak sekce 1,2,3,5 měnily svojí účinnost. 4-tá sekce byla defakto beze změny.

Pokud by byl vadný nebo špatně seštělovaný onen omezovací ventil na rotačním hydromotoru, tak by "přebytečný" tlak šel přes něj a ne přes pojistný ventil na rozvaděči, ne?

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#237 Nový příspěvek od ITS »

O tom omezovači jsi mně nenapsal. Je to proklouznutí při přetížení na jakoukoliv stranu. Takže pokud je to seřízené na slabo, tak se motor protáčí. Pro tvůj účel je to zbytečné. Má to nízkou citlivost a tak by to krávu nezachránilo. Zahodit.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#238 Nový příspěvek od Majkl1 »

Super, to by šlo opravit ještě snadno na místě 8)

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#239 Nový příspěvek od Majkl1 »

Já totiž měl za to, že ten omezovací ventil funguje opačně. Že naopak při náhlém přetížení nějak zabraňuje rychlému protočení hydromotoru. A ono je to naopak - má proklouznutí naopak za úkol. To by to pak vysvětlovalo.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#240 Nový příspěvek od ITS »

Pro jednoduchost to sundávat nemusíš, pouze přitáhni regulační šrouby.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“