Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#211 Nový příspěvek od ITS »

Rozvaděč lankem nevypne. To takto jednoduše nejde ani v elektrickém ovládání. Vždy musí dojít k překrytí. Elektrikář buďto má mžikový kontakt, nebo to podrží časem. V mechanice se to dělalo neuvěřitelně vymakanými pružinovými mechanismy, na které už dnes nemáme vlohy.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#212 Nový příspěvek od Majkl1 »

Na štípačce to maká spolehlivě. Tady mi ale tento rozvaděč přijde pocitově, že má tužší chod (i bez připojeného lanka), než ty ostatní. Na funkci rostlináře to vliv moc nemá, protože i když lehce propouští do přepadu, tak vše za ním normálně funguje. Jen je to prostě slyšet a na to já jsem celkem háklivý :chytry:
Barva nestihla zaschnout, takže první ostrá zkouška proběhne až v úterý. Dám vědět, jak jsem dopadl. Teda pokud se mi toho brontosaura podaří naložit na káru za auto :cvik:

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#213 Nový příspěvek od Majkl1 »

Právě jsem se vrátil z hradu, totiž z kravína :driver:

Klec má za sebou 30 krav. Vše hydraulické chodí tak, jak má, za což všem zúčastněným moc a moc děkuji za všechny rady a až bohémskou trpělivost.

Budu muset upravit pár maličkostí (támhle něco dát výše, tohle zkrátit apod.), ale už tak mi to dneska ušetřilo hromadu fyzické práce. :wink: Klec se zvedá i klesá celkem spolehlivě. Jen jednou či dvakrát, nevím proč, se zvedla jen pár cm a konec. Motor běžel normálně, nebylo ani slyšet žádné přepouštění oleje, páčka rozvaděče byla stisknutá. Mám podezření na ten průtokový dělič, zda to v nějakých případech (předek nadoraz, zadek kousek ve vzduchu) přece jenom nebude občas takto zlobit. Ještě uvidím časem.
Možná to chtělo i ty zámky, protože když je kráva nahoře třeba 10 minut, přes rozvaděč uteče krapet oleje a zadek klece trochu klesne. Ale na druhou stranu v případě výpadku proudu (dneska zrovna, ale naštěstí byla klec zrovna prázdná) bych zase dal klec dolů i bez elektriky (horší by to bylo s dveřmi na pístech a motory na navijácích - tam by došlo asi na řezání provazu a řetězů).

Čerpadlo běželo cca 4 hodiny a teploměr oleje ukázal necelých 25°C, takže v tomto ohledu asi vpořádku.

Ještě jednou děkuji všem, především ITS a sekalsemmalo jejichž nesčetné rady (i když se to občas nezdálo) dopadly do mojí natvrdlé kebule a vysvětlili co a jak. 8) 8) 8)

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#214 Nový příspěvek od ITS »

Je nádherné, když řešitel projektu podává pravidelný report o výsledcích. Nic totiž nepadá samo z nebe a pro všechny jsou to velmi poučné informace.
Dík Majk1

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#215 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

30 krav!!!tak ta je zajetá.ty seš machr,žes to dotáhl do konce....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#216 Nový příspěvek od Majkl1 »

Doufám, že bude stále makat i za 30 000 krav, jinak snad raději půjdu k Boschovi k pásu, než dělat další :prace:

sekalsemmalo
Příspěvky: 4257
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#217 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

jestli se tam netluče ten přímej škrtící ventil nad rozvaděčem před tím děličem.že to nezvedlo.ten mi tam ted ,když je tam ten dělič připadá navíc a může to přepouštět zbytečně přes pojištovák,i když říkáš,že to neslyšíš.pak to brzdíš dolů s tím jednosměrným s nahoru s volným obtokem.ale kam by se to teda podělo,když to čerpadlo dává.nebo zase zustal viset ten lankovej rozvaděč,kterej nevím,co ovládá a ten přepouští.no jednoduchý,ten přímej škrtící ted uplně otevři a koukej,co to dělá..... fotky,videa.to si snad zasloužíme.taky ,vlastně nevíme,jaký válce si dal do jakých jeklů.to kdybychom něco podobného stavěli....tam,jak si popisoval,že zadní dveře jdou dolů 4x rychlejc,to mi taky připadá nák moc,kdyby se teda ten škrtící ventil dal na druhou stranu,na to klesání,jestli to pomůže....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#218 Nový příspěvek od Majkl1 »

Kurňa to je tuna informací :D
Písty v jeklech(50x50x3) jsou 40mm vnější průměr (vnitřek 32mm), pístnice 20mm, zdvih 400mm. Finální verze se od té, co je tu před pár stránkami, už moc neliší. Ale budiž:
Obrázek

Na zadních dveřích je ten škrťák na výstupu při klesání, ale jak jsem psal, jde to plynule řídit páčkou rozvaděče, tak to už neřeším.

To ojedinělé nezvednutí klece by mohlo být, jak popisuješ. Ještě kdyžtak si zkusím i pohrát s pojistným ventilem na tom rozvaděči, případně s tím, co je na rozvaděči před ním. Seřizoval jsem je od oka, tak je i možné, že to mohlo přepouštět na jiném rozvaděči a tak jsem si toho nevšiml (přeslechl - ono to čerpadlo není zrovna šeptouš). Je fakt, že to i zrovna byly i větší krávy.
Ten škrťák na zvedání tam má opodstatnění. Bez něj, případně když je hodně otevřený, tak díky vyšší rychlosti stoupání má klec tendence se pohupovat do stran. Když jde pomalu, tak je to OK.
Ale celkově jsem měl docela sevřený půlky celou dobu. Jak to nemám ještě pod kůží, tak na tom velkým rozvaděči (4-páčka) mám vždycky nejistotu, za který a kam táhnout. Přece jenom ta hydraulika narozdíl od ručního pohonu té ohleduplnosti moc nepobrala. U té ruční klece jsem měl už za těch 20 let v rukou seřízený pojistný ventily :co?: a tady to na páčce není poznat, jestli už to krávě trhá nohu nebo ještě ne :typek:

Video až to budu mít zmáknuté, teď kolem toho bezradně lítám jako pako. :evil:

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#219 Nový příspěvek od ITS »

Majkle, je to neuvěřitelný pocit, že jsi zprovoznil něco, co Tě opravdu živí. Navíc to operuje s živými tvory !! Je to vyšší level oproti našim traktorům, které jsou víkendovou obživou.
Tyto pocity znám, když mně fungují stroje, které živí firmu o necelých 200 lidech. A jsem stejný amatér, jako Ty. U nás podobných je tím základním, pro úspěch, že danému problému rozumíme. Je mnoho profesionálních konstruktérů, kteří se pokoušejí problém lehce zkouknout a dořešit u stolu. To je pak problém ! Ale ten My nemááááme !!!

Jsi jednička 8)

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#220 Nový příspěvek od Majkl1 »

Tak dneska to zvedlo dvě krávy a finíto. Zjistil jsem, že ač byl pojistný ventil na rozvaděči zaaretován kontramatkou, tak se prostě povolil (někde uvnitř) a začal propouštět v nižším tlaku. Tak jsem trošku přidal a už to šlape jak švícary. Ale i tak to vypadá, že ten pojistný ventil propouští tak nějak plus mínus, jednou dříve, jindy déle. Asi to není prostě přesné, jak jsem si myslel.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#221 Nový příspěvek od Majkl1 »

Zdravím.
Mám otázku. Po měsíci bezchybného provozu se mi včera stalo následovné. Na 4-okruhovém rozvaděči jsou dva okruhy, které ovládají dva identické motory. Znenadání mi jeden motor ztratil sílu. Respektive při zatížení jednoho okruhu mi pojišťovací ventil na rozvaděči pouští olej do přepadu mnohem dříve, než u druhého okruhu, což mi nejde moc do hlavy. Rozvaděč má jeden společný pojišťovák, ale na jednom okruhu se tento ventil otevírá dříve. V reálu to znamená, že jeden motor uzvedne větší váhu, než druhý. Je možné, že by se jeden motor něčím přiucpal (nevím čím, celý systém je uzavřený, nikde nic nedrhne)? To by ale měl mít stále stejnou sílu, ale nižší otáčky, ne? Tlak by byl přece stejný, jen by byl nižší průtok.
V těchto větvích není žádný ventil, jen rozvaděč, dvě hadice a motor. Motory jsou orbitální, nevím zda jejich vnitřní konstrukce umožňuje vznik daného jevu. :-/

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#222 Nový příspěvek od ITS »

Jak jsi si jistý, že pojišťovák otevírá dřív. To nevidíš.
Jedině, že motor potkal nějaké montážní smetí a škrábl se rozdělovač a olej protéká motorem - tedy prosakuje víc, než by měl.
Ještě je možné, že --- máme tam obousměrné motory jen na dvě hadice, což znamená, že motor obsahuje zpěťáky na řešení průsaku, tak se mohly něčím podepřít ( smetím). Ale to neporadím, tak jsem to rozebrané neměl.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#223 Nový příspěvek od Majkl1 »

Když začne pouštět pojišťovák v rozdělovači, je to jasně slyšet, okruh má v tu chvíli jiný zvuk, jak olej proudí jinudy. To "smetí" mě taky napadlo, ale nevím, kde by se tam vzalo. Stát se to v první hodině provozu, tak si řeknu, někde se něco dostalo při stavbě, když byly vývody rozvaděčů i motorů odzátkované nebo že někde zůstala pilina z trubek, když jsem je osazoval zářeznými kroužky. Ale má to naběháno tak 60 hodin a to už by všechno musel zachytit filtr.
Budu doufat, že proběhne nějaká kouzelná samoregenerace a příště to už dělat nebude. V nejhorším případě (klec už se mi domů stěhovat nechce - byl to docela porod dostat až na místo) bych ty motory zkusil prohodit, tím bych zjistil, zda je problém v motoru nebo v rozdělovači.
Dříve to zvedlo velkou krávu do luftu jako prd a teď to kdejaké malé pískle jen decentně sotva nadlehčí, ale nezvedne a pojišťovák to už pouští do nádrže.

Majkl1
Příspěvky: 138
Registrován: úte čer 16, 2020 12:45 pm
Bydliště: Ždírec nad Doubravou

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#224 Nový příspěvek od Majkl1 »

Tak mám vysledováno, že ten jeden motor "zlobí", když je olej studený. Když bylo -4°C, tak se olej ani po 4 hodinách neohřál na víc než nulu, max. 1-3°C. Když je tepleji, tak to maká správně.
Je možné, že olej kolem nuly už může klást o tolik větší odpor (k tomu motoru vedou 3x delší hadice, než k druhému, který chodí normálně), že pojišťovák v rozvaděči pouští "dříve" a motor tak nemá sílu? :-/

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaký reverzní hydromotor pro fixační klec

#225 Nový příspěvek od ITS »

Řešili jsme jaký olej ? Nevzpomínám si.
Délka hadic a odpor a zvláště v zimě, je jasný. Možná bys mohl alespoň vratnou hadici dát větší. Redukované koncovky by se mohly sehnat.

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“