Pístový a zubový hydraulický čerpadlo - rozdíly

hydraulické okruhy, pístnice, hydromotory, netěsnosti, orbitroly, oleje, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michelink
Příspěvky: 629
Registrován: pon pro 03, 2007 8:34 pm
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Pístový a zubový hydraulický čerpadlo - rozdíly

#1 Nový příspěvek od michelink »

Zdravím chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi pístovým a zubovým hydraulickým čerpadlem ?
Mechanicky je mi to jasné spíše mě zajímají výhody a nevýhody a použití jednotlivých typů ?

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: hydraulické čerpadla

#2 Nový příspěvek od ITS »

Zubová jsou levná, ale nejsou určena pro vyšší tlaky - ve větší litráži. Protože by tlak roztahoval velkou skříň čerpadla. Řeší to čerpadla s vnitřním ozubením, která jsou výrobně složitější, ale jistota jsou pístová, kde tlaková odolnost toho místa, kde ten tlak vzniká, je nejvyšší. Proto se při použití jde hlavně po ceně. Bere se první, které dá ten tlak a litry. Začíná se u vnějšího ozubení, pak lamelky, pak vnitřní ozubení a pak písty. U pístů je pouze věcí výrobce, zda je to axiál, nebo radiál.

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pístový a zubový hydraulický čerpadlo - rozdíly

#3 Nový příspěvek od artemio »

U pístovek se mi líbí možnost regulace. Všecnna axiální čerpadla jsem si vybíral variabilní :)
Ale u těch pístovek je vhodné sehnat typový list a dodržet sací tlak, způsob a hodnoty filtrace, připojení ke zdroji točivého momentu ...
Jsou na to hodně háklivé.
Já mám třeba i s pístovkou od Pelikána dobrou zkušenost, už několik let mám PPAR2 napojený na elektromotor jako externí zdroj tlaku na štípačku, lis i pohon minirypadla DH 0115 8)
Jen u axiálních pístovek pro vyšší otáčky ten pískot :pistol:
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

Uživatelský avatar
artemio
Příspěvky: 2398
Registrován: čtv črc 05, 2007 10:06 am
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pístový a zubový hydraulický čerpadlo - rozdíly

#4 Nový příspěvek od artemio »

Teď zrovna přemýšlím, že použiji axiální čerpadlo místo hydromotoru, samozřejmě v uzavřeném obvodu. Ale jen proto, že pístový hydromotor v požadovaném objemu za rozumnou cenu nemohu sehnat :(
Žádný experiment nelze považovat za naprostý nezdar - vždy může totiž posloužit jako varovný příklad.

Renda007
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 02, 2023 2:10 pm
Bydliště: Kostice
Kontaktovat uživatele:

Re: hydraulické čerpadla

#5 Nový příspěvek od Renda007 »

ITS píše: sob črc 13, 2019 11:39 am Zubová jsou levná, ale nejsou určena pro vyšší tlaky - ve větší litráži. Protože by tlak roztahoval velkou skříň čerpadla. Řeší to čerpadla s vnitřním ozubením, která jsou výrobně složitější, ale jistota jsou pístová, kde tlaková odolnost toho místa, kde ten tlak vzniká, je nejvyšší. Proto se při použití jde hlavně po ceně. Bere se první, které dá ten tlak a litry. Začíná se u vnějšího ozubení, pak lamelky, pak vnitřní ozubení a pak písty. U pístů je pouze věcí výrobce, zda je to axiál, nebo radiál.
vyrábím hydraulický agregát s naftovým dvouválcem a potřebuji čerpadlo s objemem 35-40ccm volil by si raději axiální s rovnou skříní a nebo s naklopenou
Lepší malý bagr, než velká lopata

Odpovědět

Zpět na „Hydraulika“