Reverzní převodovka

převodové poměry, spárovaní převodovek s motory, řetězové a další převody, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
brdskylesnik
Příspěvky: 21
Registrován: úte led 03, 2012 11:48 am
Bydliště: Dobris

Reverzní převodovka

#1 Nový příspěvek od brdskylesnik »

Přemýšlel jsem a napadlo mě udělat reverzní převodovku z difu s uzávěrkou. Každy dif má jeden vstup V a dva výstupy pro každé kolo K1 a K2.
No když bych uvažoval, že zařadím uzávěrku, ale vstup nebude V, ale K1, tak se K2 otáčí stejným směrem.
Když uzávěrku vyřadím, zabrzdím vstup V, takže se nemůže otočit, tak se K1 a K2 budou otáčet jiným směrem.
Nepovažuju se za nějakého genia, ale nikde jsem to neviděl, takže kde dělám v úvaze chybu?
Klofu to z mobilu, tak se omlouvám za kostrbatost.

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 386
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Reverzní převodovka

#2 Nový příspěvek od Laslou »

S největší pravděpodobností to nevydrží satelity v difu.

brdskylesnik
Příspěvky: 21
Registrován: úte led 03, 2012 11:48 am
Bydliště: Dobris

Re: Reverzní převodovka

#3 Nový příspěvek od brdskylesnik »

Takže ta úvaha není logicky mimo?
To, že satelity budou více namáhané je jasné, ale většinou dify s uzávěrkou mají čtyři. Vem si, jak je velký satelit z v3s, to už něco snese.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Reverzní převodovka

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Satelity su ulozene na bronzovych puzdrach alebo teflonovych, cize za chvilku sa to roztavi.

Tie satelitne. Koliesva vevsinu casu stoja alebo sa pomaly otacaju
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 386
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Reverzní převodovka

#5 Nový příspěvek od Laslou »

Opravuji se: nevydrží to uložení satelitů v difu.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Reverzní převodovka

#6 Nový příspěvek od Chose11 »

Proč nepoužiješ reverz z nějaké ještěrky?
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Reverzní převodovka

#7 Nový příspěvek od saano »

Fungovať to bude a určite to nejaký ten čas vydrží.
Otázkou je na aký veľký stroj to chceš použiť , aké budú otáčky na vstupe.
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 8985
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: Reverzní převodovka

#8 Nový příspěvek od Sniper »

Laslou píše: stř dub 05, 2023 9:37 pm Opravuji se: nevydrží to uložení satelitů v difu.
Asi tak 8)
Kluzná ložiska satelitů nejsou stavěná na dlouhodobou zátěž. Dříve nebo později se zadřou.
Diferenciál slouží a byl konstruován ke zcela jiným účelům :-/
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Reverzní převodovka

#9 Nový příspěvek od fikejz »

Planetový kola v diferenciálu v podstatě většinu času jízdy "stojí" na svém místě v unašeči a jeho bronzových pouzdrech spojeném s talířovým kolem. Jen při jízdě zatáčkou se točí na jednu nebo druhou stranu. Přičemž rychlost otáčení je podstatně nižší než při zablokování jedné strany. To nastává zcela výjimečně a krátkodobě - na podkladu, který umožní, že jedno kolo úplně stojí zatímco druhé prokluzuje (led, bláto...).

Samozřejmě, že pokud by se použil diferenciál patřičně předimenzovaný tak by i tohle použití vydržel (například dif z V3S na traktůrku s motorem z Malucha ...) Ale tam tedy zase nevím, jestli bych tak velký diferenciál chtěl :-/
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Reverzní převodovka

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Prevodovka z desty 1622 má reverz a aj velkosťou je celkom ok do traktora , navyše nemá vstup a výstup v jednej rovine takže dokáže nahradiť aj zostupná prevodovku pri 4x4 . Z mojho pohladu super 3v1. 8)
Obrázek Obrázek
aha :shock: - a ona má ešte aj brzdu na výstupe :D

jiriSBS
Příspěvky: 1764
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Reverzní převodovka

#11 Nový příspěvek od jiriSBS »

...tímto problémem se zabývám už několik let ,už jsme jej řešili na tomto fóru.Diferenciál použitý jako reverz - je možno použít i běžný dif. , při správném zapojení se pro jízdu vpřed použije zablokování difu , tím pádem se dif otáčí jako celek a satelity stojí -nepřenáší krout. moment. Pouze pro jízdu vzad satelity přenášejí krouticí moment a tady je největší problém klec difu stojí , tím pádem není zabezpečeno dobré mazání ,ale i to je řešitelné.U běžného traktoru je jízda vzad kratkodobější a bez většího zatížení.Převážně při jízdě v před se dlouhodobě využívá vysoké zatížení ,ale to přenáší dif jako celek -satelity stojí a nepřenášejí výkon.

Odpovědět

Zpět na „Převodovky“