UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

převodové poměry, spárovaní převodovek s motory, řetězové a další převody, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#1 Nový příspěvek od Stifler »

Ahoj,
jsem vlastníkem starého dobrého stroje UN 053.1 a poslední dobou se mi stávalo, že při silném záběru např. do hromady zeminy nebo suti, popř. při vyjíždění (couvání) s plně naloženou lžící do kopce mi vypadne kvalt (jednička) do neutrálu. Je to jen při opravdu velkém tlaku vpřed do hromady materiálu nebo couvání s těžkým nákladem ve lžíci proti kopci. Za méně extrémních situací se to neděje. Jeden velmi dobrý kamarád, co pár Honů také má, mi říkal, že bude na odpis převodovka a musela by se vyměnit. Je to skutečně pravda? Není nějaká jiná možnost nebo cesta k nápravě? Nemůže být špatně jen něco "drobného", co si zvládnu opravit/seřídit sám? Na Honu si dělám sám všechno jen za pomoci svých dvou rukou a běžného vybavení domácího kutila, nemám profi dílnu, ani žádné speciální nářadí.
Za jakékoliv rady či info předem děkuji.

Fizz
Příspěvky: 7937
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#2 Nový příspěvek od Fizz »

Pokud jsi si jist že máš dobře zařazeno, tak je to opravdu problém ojetých zubů kdy síla přenášená přes zuby vyřadí. Každé vypadnutí rychlosti to zhorší.

Prodám ti mýho, i s vidlema, sufanama, hákem, kladivem,... :ano:
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#3 Nový příspěvek od Stifler »

Děkuji za nabídku, ale dalšího Hona na zahradě nepotřebuju. Na to ani nejsou prachy a ani chuť tahat ho přes půl republiky za další velké prachy. Ale jestli ty vidle jsou paletizační a ne balíkové, tak ty chci. :)

Fizz
Příspěvky: 7937
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#4 Nový příspěvek od Fizz »

Paletizacni.

Ja je sháněl skoro dva roky. Pomalu mi přestává hon být potřebný. Třeba se najde časem zájemce na celek, není to akutní sem tam ho užívám ake méně a méně.

Nicméně moje rada, pokud to vypadá na větší opravu, prodej ho a kup takového co ji nepotřebuje. Většinou je to úspora času i peněz.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#5 Nový příspěvek od Stifler »

No, zatím s ním budu jezdit tak, jak je. Ono to normálně funguje a když budu potřebovat zabrat do hromady, tak si holt podržím páku, aby nevyskočila. Já toho Hona taky nebudu mít napořád, příští rok už ho nejspíš potřebovat nebudu a půjde pryč. Tak si nebudu na tu chvíli kupovat dalšího celého, to se mi nevyplatí. Ale i tak děkuji za radu. 8)

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#6 Nový příspěvek od pavel sk »

Ta prevodovka je planetova. Prejdi si vsetky prepakovania od samotnej paky az po prevodovku. Hore na prevodovke je podlhovaste veko a pod nim je presuvna tyc vidlice. Je tam istiaca gulica s pruzinou. Ak je toto vsetko OK, tak mas omlete kamene na vidlici ktora radi na tom planetovom reduktore cestnu Priamy zaber a pracovnu cez satelity rychlost. Ta prevodovka je jednoducha a da sa opravyt.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#7 Nový příspěvek od Stifler »

Pavel SK: děkuji za cenné informace. Tím, že se dá převodovka opravit, asi myslíš, vyndat, opravit a vrátit zpět, že? Opravit přímo na stroji asi nepůjde? Jde mi o to, jestli bych musel v případě potřeby někam nad montážní jámu se zvedákem nebo se to dá zvládnout v domácích podmínkách. :zapomel:

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#8 Nový příspěvek od pavel sk »

Teoreticky by sa dala otvorit aj priamo nahodena v nakladaci. Ale pristup je tam obmedzeny a musela by sa vyviazat, aby nepadla dole lebo musi sa s nej demontovat konzola uchytenia so silenblokmi. Najlepsie keby sa vybrala von. Neni tam toho vela na odpojenie. Paku radenia, tiahlo rucnej brzdy, demontovat hydromotor bez odpajania hadic a odpojit kardan od prednej napravy a ide von. Tu je par foto ako ta prevodovka vyzera a vidno kus aj to horne veko s tym prepakovanim radenia. Pod tym vekom vydno aj srobku pod ktorou je pruzinka s gulickou. : Obrázek Obrázek Obrázek Akurat tu je rozdiel lebo na foto je prevodovka s UN 053,2 4X4. Ale hlavna prevodovka je rovnaka. Tato ma navise len pridany vyvod pre pohon zadnej napravy.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#9 Nový příspěvek od Stifler »

Pavel SK: děkuji velice, toto jsou pro mě cenné informace. 8)

Edit: a případná oprava obnáší co přesně? Co se dá opravit a co už ne? :chytry:

pavel sk
Příspěvky: 12792
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Takychto nakladacov je este vela v prevadzke po celom byvalom CSSR. Daju sa nan este aj nove veci a nahradne diely zohnat. Hlavne na Slovensku. Treba len pohladat po nete.

Stifler
Příspěvky: 29
Registrován: stř dub 01, 2020 4:34 pm
Bydliště: Praha východ

Re: UN 053 - vypadává rychlost v zátěži

#11 Nový příspěvek od Stifler »

Ano, to je pravda. Jen kdybych věděl, co hledat na opravu (co konkrétně se dá a nedá sehnat a opravit), když ne celou převodovku.

Odpovědět

Zpět na „Převodovky“