Mazání bronzového futra

převodové poměry, spárovaní převodovek s motory, řetězové a další převody, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Mazání bronzového futra

#1 Nový příspěvek od PA »

Poprosil bych o názory: Konstrukce úhlové převodovky je jako mechanická náhrada za hydraulické válce pro zvedání korbičky na traktůrku. Zamýšlené využití korbičky je např. i pro připevnění konstrukce věže pro vidle (mechanická obdoba věže na VZV), kromě zvedání je tedy potřeba i tah směrem dolů pro naklápění vidlí.
Převodovky jsou dvě, navzájem spojeny kardanovým hřídelem z řízení. Vstupní hřídele z tep. neupravené 12050 jsou v ose naklápění převodovek. Kolo pro vstupní pohon bude řetězové B-8 (radiální namáhání řetězem). Pohon má být tvořen z navijáčku 12V s upraveným převodovým stupněm tak, že na úhlové převodovce by se objevily otáčky v rozmezí asi 0 - až max. 80 - 120@/min, podle zátěže.
Nyní je mi jasné, že jsem měl volit futra pro uložení vstupní hřídele s plastovou výstelkou. Problém je, že pro vnitřní pr. 18mm se bronzová futra nabízejí s vnějším pr. 21mm a futra s plastovou výstelkou 20mm (sice existují i 23mm, ale nechci zeslabovat stěnu čepu).
Původně jsem převodovky zamýšlel naplnit řídkou vazelinou pro převodovky konzistence NLGI0 s tím, že pro futra bude zajišťovat mazání tuk obsažený v kapsách. Nyní se mi zdá, že je to nedostatečné pro delší dobu a přemýšlím, zda místo vazelíny použít olej, popřípadě vytvoření nějakých mazacích kanálů. V této fázi výroby bych potřeboval vyřešit podobu a umístění plnících, popřípadě vypouštěcích otvorů (vypouštění z důvodu možného průniku vody, kdy olejová náplň nemá takové ochranné vlastnosti proti korozi jako tuk, kdy tuk přilne k povrchu součástí, kdežto voda v oleji klesne na dno - moje domněnka).
Děkuji za názory.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Mazání bronzového futra, rady.

#2 Nový příspěvek od ITS »

Já bych se na ty futra vykašlal a dal ložiska. Dvě kuželíkové a sevření doladil planžetovýma podložkama, nebo přesnou výrobou těch vík. Dnes na obrázku stejně není vidět axiální zachycení hnacího hřídele.


A ještě přidám - také ten výsuv. Kombinace radiálního a axiálního zachycení pomocí těch tří ložisek je taková divná. Opět je lepší použít dvě kuželové.

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Mazání bronzového futra, rady.

#3 Nový příspěvek od PA »

Obaly jsou už hotové. Na valivá ložiska vstupní hřídele nebylo nikde místa a zdálo se mi, že jsou zbytečná. Navíc jsem omezen prostorem. Jediná podstatná axiální síla bude od ozubeného kola, tu jsem počítal zachytit plošným stykem čela kola a plochy příruby s vloženou bronzovou podložkou. Myslel jsem, že je to patrné z prvního řezu.
Obrázek

Dvě kuželíková na trapézu? Asi ano, jak na co. Ty mají dohromady velikou tuhost(nulovou naklopitelnost) uložení, zde zbytečné, spíše možná na závadu. Snažil jsem se na co nejmenším prostoru zachytit především velké axiální síly, které zde převažují (náhrada hydraulického válce). Vycházím z dojmů, nejsem konstruktér :smich: .
Naposledy upravil(a) PA dne sob bře 21, 2020 9:29 pm, celkem upraveno 2 x.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Mazání bronzového futra, rady.

#4 Nový příspěvek od ITS »

Byl tam vidět ten "žlutý placka".
Když už to máš hotové, pouzdra s dolíčkama, tak tam naper tu řídkou vazelínu a zavři to. Horší mazání bude u šroubu. O skříň nemám strach.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Mazání bronzového futra, rady.

#5 Nový příspěvek od winch »

Ta vazelína ti tam bude v pohode stačiť, nebudú tam vysoké otáčky, tam zadretie nehrozí. Prípadne tam ešte môžeš dať maznicu s vyústením kanálika na miesto najväčšieho tlaku, a občas to premazať.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Mazání bronzového futra, rady.

#6 Nový příspěvek od PA »

Šroub bude ok. Nad matku do jeklu občas naleju dírkou trochu převoďáku a bude dobře. Ten co proteče přes závit dolů nateče do převodovky, nebo další dirkou ven :) .
Problém bude třeba s trap. matkou, která se nedá v malém koupit z materiálu se zaručenou svařitelností, ale nějaký nápad už mám.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

Odpovědět

Zpět na „Převodovky“