Reťazové kolo

převodové poměry, spárovaní převodovek s motory, řetězové a další převody, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Reťazové kolo

#1 Nový příspěvek od richardk »

Ahoj kolegovia,
Mám malý traktorík s motorom z 1203, veľmi pekne spracovaný. Sekundárny prevod medzi prevodovkou a diferákom je reťazový 12B duplex, zakrytovaný a bežiaci v oleji. Potrebujem vymeniť menšie koleso 11 zubov, ktoré ke navarené na puzdro vyrobené z kardanu 1203. Koleso som zohnal ale je netvrdené, materiál C45 UNI 7845. Je podľa Vás vhodné na danú aplikáciu? Alebo mám zháňať kus s kalenými zubmi? Treba vziať do úvahy aj fakt, že koleso bude zvárané pomerne blízko zubov (možno 5 mm od "doliny" zuba), otázka je, či to tvrdenie prežije. Prosím o Váš názor..
Richard

Uživatelský avatar
jezus666
Příspěvky: 347
Registrován: pát led 18, 2013 11:43 am
Bydliště: Jalubí

Re: Reťazové kolo

#2 Nový příspěvek od jezus666 »

Ahoj,

za mě určitě kalené, přece jenom 11 zubů je málo, budou hodně v záběru. Dej fotku ať vidíme o co konkrétně jde.

M.

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#3 Nový příspěvek od richardk »

Vďaka za odpoveď. Prikladám fotku: vľavo aktuálny diel, ktorý chcem vymeniť, vpravo nový diel pred zváraním reťaz. kolesa a finálnym obrobením plôch pod ložiská..
Obrázek

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Reťazové kolo

#4 Nový příspěvek od Veteranista! »

C45 =>ČSN 12050 obtížně svařitelná

Já bych teda sháněl rovnou jiné kolo, třeba z 14 220 (16MnCr5), svařit, cementovat, kalit.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Reťazové kolo

#5 Nový příspěvek od oco13 »

Ak sa môžem tak nesmelo opýtať :hm: aký je dôvod výmeny? Ja na tom pôvodnom diele sedliackym okom nevidím žiadnu chybu :typek:

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#6 Nový příspěvek od richardk »

Ono to možno nie je zjavné ale má to pod ložiskami vôľu cez desatinu, niekto sa tú vôľu snažil riešiť napájkovaním mosadze (viď žltá farba) a obrobením a v neposlednom rade povrch pod guferom je tak doničený, že to gufero tam ani memusí byť. No a to reťazové kolo je tiež už opotrebované..

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#7 Nový příspěvek od richardk »

Veteranista!: Vďaka za upozornenie. Pri obrábaní sa to javilo ako dosť mäkké, tak som bol naivne v tom, že to nebude problém zvariť. "Google" pre C45 odporúča predhrev na 200 stupňov a pomalé chladnutie. Ono aj ten hriadeľ je otázny, je to nejaká oceloliatina, pôvodne časť kardanu z 1203 a je tvrdší ako to kolo..
Obávam sa, že kolo z iného materiálu nezoženiem :-(

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Reťazové kolo

#8 Nový příspěvek od Veteranista! »

Tak pokud to nezakalíš nebo nezušlechtíš, tak 12050 je stejně "blato"
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Reťazové kolo

#9 Nový příspěvek od ladiki »

tak tak...Richarde máš to z toho nejméně vhodného materiálu, pokud to chceš někam vařit....nejde to celé vymyslet jinak?

ten pastorek vlevo je už dost opotřebený, určitě bude natažený i řetěz, takže pokud nový pastorek, tak určitě i řetěz ;-)

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#10 Nový příspěvek od richardk »

Samozrejme, reťaz budem meniť, mám ju pripravenú. Áno, vymyslené to nie je bohužiaľ najlepšie ale predpokladám, že to pôvodné kolo bolo z rovnakého materiálu (možno zuby boli podľa farby originál tvrdené ale "pilníková" skúška moc rozdielnu tvrdosť voči tomu novému kolesu neukázala, je možné, že po tom zváraní už moc tvrdé neboli)...

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Reťazové kolo

#11 Nový příspěvek od saano »

Už na pohľad to nieje konštrukčne moc dobré riešené , ale keď to doteraz fungovalo tak nevidím problém. To koleso to zvládne.

Nezabúdajme že sa jedná o malý traktorík a nie hovado z V3S náprav.

Hlavne by som dal pozor na ten zvar. Aby po obrobení nebol príliš preslabený.
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#12 Nový příspěvek od richardk »

Tiež mám ten názor. Ten traktor má odhadom cca 500-600kg. Pre istotu som objednal iné kolo s tvrdenými zubami a radšej to nechám zavariť školenému zváračovi s TIGom. Inak ten traktorík je naozaj robený veľmi poctivo a dôkladne (napr. teleso/skriňa reťazového reduktora je vyfrézované do bloku ocele cca 80 mm hrubého)..

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#13 Nový příspěvek od richardk »

Tak novú hriadeľku s reťazovým kolom mám vyrobenú. Dnes sa pokúsim to zmontovať a rozmýšľam, ako utesním skriňu reduktora (veko). Mám nutkanie použiť iba ten tesniaci silikón v tube, prípadne Loctite 290 (tiež na silikóvovej báze). Alebo by ste použili tesnenie vystrihnuté z papiera prípadne papier aj silikón? Poraďte..

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Reťazové kolo

#14 Nový příspěvek od Atlan »

Ja som daval na diferencial papier, z dovodu ze tam su technologicke otvory, a chychadzalo to dost na tesno, by sa silikon zbyticne vytlacil kam nema. Tak ze som zlahka natrel polozil paierove tesnenie a znova ho zlahka natrel. Hlavne nenatieras zbytocne plochy ked mas presne tesnenie.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

richardk
Příspěvky: 13
Registrován: čtv lis 21, 2019 11:46 am
Bydliště: Trenčín

Re: Reťazové kolo

#15 Nový příspěvek od richardk »

Vďaka za odpoveď. V mojom prípade pretečený nadbytočný tmel nevadí. Ide mi skôr o životnosť: či to časom nezačne niekde tiecť.. Máte skúsenosť?

Odpovědět

Zpět na „Převodovky“