Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

převodové poměry, spárovaní převodovek s motory, řetězové a další převody, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
vitovec
Příspěvky: 28
Registrován: čtv zář 19, 2019 4:02 pm
Bydliště: Sušice

Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#1 Nový příspěvek od vitovec »

Dobrý den. U "samodomo" malotraktoru se podařilo v místě sváru přetrhnout poloosu mezi převodovkou Škoda a redukčním převodem z Kdf. Konce poloosy se při odtahu třely o sebe a odbroušené piliny znečistily olej v převodovce a v obou redukčních převodech (mají společnou olejovou náplň). Ten postižený redukční převod nebude před smontováním problém vyčistit. Hlavní škodováckou převodovku a duhý redukční převod se mně nechce kompletně rozebírat. Poraďte, jakým jednoduchým způsobem a čím ty převodovky propláchnout před novou náplní oleje, bez jejich rozebrání. Děkuji za radu!

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#2 Nový příspěvek od ITS »

Nejlepší je klasický průmyslový odmašťovač - třeba Purgasol, kterým by se převodovka několikrát prostříkala. Všechny nečistoty by se odlepily a vytekly výpustí. Odmašťovač se v nádobě odsadí od špíny a použije se opět. Po několikerém prolití špony odplavou. Prolití by bylo nejlepší udělat tenkou hadičkou ( jak je na pneumatické rozvody) a tlakem z postřikovače. Hadičkou různě šmejdit v převodovce a občas pootočit koly. Nakonec opět hadičkou vyfoukat vzduchem, čímž ten odmašťovač vyleze z rohů a rychle se odpaří.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#3 Nový příspěvek od Atlan »

Nalej tam naftu, a to niekolko krat, po pouziti nechaj usadit spinu. Potom mozes na nafte aj natocit to a nechat volne pobezat. A vypustit naftu potom von. N8eje odveci urobit potom preplach cistiu naftou.

Ale obavam sa ze loziska uz mas chytene.... Hlavne valcekove.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#4 Nový příspěvek od Britt »

Poslechni Atlana a můžeš měnit všechna gufera. Bože, do čeho jsi duši dal. :-/ Co rada, to perla.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#5 Nový příspěvek od Atlan »

Brite ukludni sa a nekomentuj ked nemas co.
Guferam sa nic nestane.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#6 Nový příspěvek od ITS »

Samozřejmě, že jakýkoliv odmašťovač začne vymývat gufera od změkčujícího oleje Je to ale otázka času. Takže propláchnutí musí být provedené rychle a pak honem zase olej.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#7 Nový příspěvek od Britt »

Po naftě gufera ztvrdnou a to dost rychle. Kdo nevěří, ať to zkusí. Mě tahle zkušenost stála 30K, když mi mechanik chtěl propláchnout motor. Auto skončilo v autorizovaném servisu a mě to stálo raketu. S "mechanikem" jsem skončil.
Už jako mladýmu klukovi mi staříci říkali, že nafta likviduje gufera a tak jsem si udělal pokus. Fungl nový gufero jsem nechal do druhého dne v naftě. Bylo tvrdý jako šutr a drolilo se. Vyzkoušet si to může každý.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#8 Nový příspěvek od Atlan »

Bla bla bla MBR a FDM su odolne motorovej nafte. Pravdepodobnost ze tam ma EPDM je skoro nulova. Navyse loziska maju teraz vecsi problem ako nejake gufero.
Mudrc Brit, mozes si tu radit dalej najmudrejsi zo vsetkych.
Tymto tu odmietam radit, vsetci nech sa obratia na mudrc Brit.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#9 Nový příspěvek od Britt »

Takže už se nezasmějeme? :smich: :smich: Ještě bys měl prozradit jak vaříš litinu tak, abys neměl ve sváru uhlík. :smich: :smich: :smich:

Pro nezasvěcené, Atlan dával rozumy na CNCfóru.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#10 Nový příspěvek od Atlan »

Brit, prekruca vsetko co napisem, a vytrhava veci z komtextu.
Mal by si sa dat ist vysetrit.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#11 Nový příspěvek od Britt »

Ty zase mícháš hrušky s jablkama a kdo to nepochopí, je divnej.
Přestaň fňukat a debatuj pouze o tom, co víš bezpečně, ale toho asi moc nebude, že? U nás je na takové lidi příhodný název brouk Pytlík, jak jim říkáte tam u vás?
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#12 Nový příspěvek od Atlan »

Hovorime mu Britt...

Hlavne tvoja rada zvarat loze na sustruhu elktrodou. :-/
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

vitovec
Příspěvky: 28
Registrován: čtv zář 19, 2019 4:02 pm
Bydliště: Sušice

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#13 Nový příspěvek od vitovec »

Dobrý den, děkuji všem za užitečné rady.
Podle rady "Atlana" se pokusím převodovku a redukční převod pořádně propláchnout naftou. Ta gufera by to i podle mne nemělo poškodit, na styk s ropnými produkty jsou jistě "zvyklá". Jak bylo správně připomenuto, jediný problém by snad mohl vzniknout s ložisky.
Po rozebrání a vyčištění prasklou poloosou "postiženého" redukčního převodu Kdf /4 velká kuličková ložiska, robustní válečné německé provedení/ jsou tři ložiska bez závad pohyblivá, jen jedno ložisko nepatrně zadrhává, pravděpodobně pilinka mezi kuličkou a klecí ložiska, drážky jsou čisté. Ten druhý redukční převod se dá volně, bez odporu protočit. Snad 3 válečková ložiska v převodovce Škoda 105 dopadnou dobře, převodovka se volně protáčí.
Kolem druhé, zdravé poloosy je sestavena uzávěrka diferenciálu, "jemnější" systém výsuvných kolíků s ložiskem snad bude dobře fungovat a nebude zadrhávat.
Prasklou poloosu už bohužel nelze opět svařit, musím prý nechat vyrobit novou. Po zprovoznění zde podám zprávu. Snad to bude ještě letos.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#14 Nový příspěvek od Britt »

Atlan: Tak mám prozraď, dunihlave, čím to budeš vařit v domácích podmínkách, abys nedal za svár víc než za celou mašinu. Atlane, jdi se vycpat a nech se vyfotit.

Já ti tady okamžitě vyjmenuji celou řadu metod, kterými to lze napravit, ale otázkou je, na kolik to vyjde. MMA metoda vyjde jednoznačně nejlevněji.

Vyhrožoval jsi, že už nebudeš radit a zase kulový. :-/
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyčištění, proplach převodovky u malotraktoru

#15 Nový příspěvek od Atlan »

Mas pravdu nebudem ti radit, ked si hlupy tak sa naucis sam, ked to zrealizujes na svojom sustruhu
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Převodovky“