Převodovka Škoda 1203/Octavia - vypadává rychlost

převodové poměry, spárovaní převodovek s motory, řetězové a další převody, atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fiamia
Příspěvky: 220
Registrován: pon dub 15, 2013 9:38 pm
Bydliště: Boskovice

Převodovka Škoda 1203/Octavia - vypadává rychlost

#1 Nový příspěvek od fiamia »

Ahoj všichni,

potřeboval bych poradit, jak opravit vypadávání rychlostí na převodovce 1203/Octavia - vypadává dvojka a trojka..... rychlost zařadím kousek jedu - pak to "chrčí přes zuby jako při nedořazení" a pak vypadne..... údajně je to kvůli nějakým pružinám, ale potřeboval bych víc poradit zda to jde nějak jednoduše opravit.


Díky moc za typy a rady.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14670
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#2 Nový příspěvek od DanculSK »

:friends: žiadne pružiny, ale spatne nastavene vydličky , alebo moznost aj ohnute,,, nespoja sa sinchrony, zhodit víko, a pozriat ci gulicka na vydlicke zapadne do dražky ...
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#3 Nový příspěvek od dvk »

Spíš už budou vidličky ojeté a bude třeba je vyměnit.

Uživatelský avatar
fiamia
Příspěvky: 220
Registrován: pon dub 15, 2013 9:38 pm
Bydliště: Boskovice

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#4 Nový příspěvek od fiamia »

takže, když dám jinou převodovku a nechám kulisu řazení stejnou, tak to bude O.K.?

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#5 Nový příspěvek od paja52 »

Kolo druhého a třetího rychlostního stupně má každe jiný synchron a jinou řadicí vidličku. Mají však jednu věc společnou a tou je pouzdro, na kterém se obě kola točí. A tak předpokládám, že se třeba toto pouzdro zadřelo a došlo k jeho poškození. A díky velkým vůlím kol dochází k jejich otáčení mimo osu a tím k vyřazování. Domnívám se ,víko by mohlo být v pořádku ale oprava, pokud je pravda ,co jsem tady vymyslel se bez náhradních dílů neobejde.
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#6 Nový příspěvek od dvk »

Již to řešíme po SZ, doporučil jsem sundat víko a zkontrolovat/vyměnit ty vidličky, to lze celkem jednoduše během chvilky a bez demontáže převodovky.

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#7 Nový příspěvek od paja52 »

Aha, takže ono to funguje podobně jako seznamka. Vyberu si objekt, pokud se mi líbí a něco o tom vím, tak mu odpovím a dál už SZ. No dobrá. Teď už mi je aspoň jasné proč se málo kdy dozvím jak se podařilo tu či onu závadu odstranit a zda vůbec, nebo proč je další závada, jako by bez konce.
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#8 Nový příspěvek od dvk »

Mě seznamka nikdy nebrala a navíc su na holky, ale pokud mi někdo napíše na SZ dotaz, tak pokládám za normální mu odpovědět opět po SZ. Toť vše.

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#9 Nový příspěvek od paja52 »

fiamia: Jelikož jsi psal že rychlostní stupeň zařadíš a on po nějaké době vyskočí usoudil jsem, že závada v řazení nebude. Řadící vidlička je určena k tomu aby bezpečně přesunula přesuvník do bočního ozubení ozubeného kola, což se v tvé převodovce děje. Vidličky mohou byt opotřebené ale zřejmě né natolik, aby si neplnily to, na co jsou určeny. To je zařadit požadovaný rychlostní stupeň a následně jej vyřadit. Vše ostatní, co se v nich skrývá je chrání aby je rotující části neopotřebovávaly a jinou funkci nemají. Jinak řečeno, vidlička zařadí ale není určena aby udržela přesuvník zařazený a spojený s kolem zvoleného rychlostního stupně.
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

Uživatelský avatar
fiamia
Příspěvky: 220
Registrován: pon dub 15, 2013 9:38 pm
Bydliště: Boskovice

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#10 Nový příspěvek od fiamia »

Problém vyřešen - jelikož tomu nerozumím vůbec, tak jsem převodovku vyměnil (sice práce na celej den kvůli vytahování motoru, ale vyšlo to) nicméně mám víko řazení v čudu a sháním nové - jedná se o jednopákové řazení, které má páku vyvednou hned nad převodovku (ne to novější, co má páku až "za" převodovkou)......

Uživatelský avatar
paja52
Příspěvky: 303
Registrován: stř říj 22, 2008 4:34 pm
Bydliště: Praha

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#11 Nový příspěvek od paja52 »

Tak to by mohla být asi tato almara.
IMG_3036.jpg
Jj, pořád se něco děje.

http://youtu.be/6xRw4jJ6CMM

Uživatelský avatar
charlie
Příspěvky: 221
Registrován: úte říj 21, 2008 2:37 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#12 Nový příspěvek od charlie »

nicméně mám víko řazení v čudu a sháním nové - jedná se o jednopákové řazení, které má páku vyvednou hned nad převodovku (ne to novější, co má páku až "za" převodovkou)......[/quote]

Takže to asi nebude Octavia ani 1203 ale s největší pravděpodobností Škoda Tudor, jinak Škoda 1101.
Ta ale nemá synchron na dvojce, ale jen trojku a čtyřku.Řazení by mělo být 1a2 uprostřed a 3a4 doprava.
Zpátečka vlevo dolů.
Polohu vidliček určují kuličky pod pružinou v zářezech vodicích tyčí ( ty se seřizují šroubováním zezadu
a zajišťují kontramaticemi na předním čele skříně.Kvalt v poloze drží zase kuličky pod péry zapadající do zářezů
v přesuvných pouzdrech.Vidličky se seřizují ( jak zde již bylo správně řečeno ) tak, aby se po zařazení neopotřebovávaly
trvalým bočním tlakem v drážkách.
Jednotka má rovné ozubení, dvojka, trojka a stálý převod je šikmé stejným směrem ( není to 100%, už jsem viděl i rovné na dvojce,
a nebo měla dvojka a trojka protisměrně šikmé ).A tady právě vznikají axiální síly, které vytlačují kolo ze záběru.
Takže problém mohou být unavené, nebo poraskané pružiny pod kuličkami v nábojích, nebo vymačkané drážky v přesuvných
pouzdrech.Nebo jsou právě špatně seřízené vidličky a při řazení nepustí přesuvná pouzdra až do správné pozice aby mohly kuličky
zapadnout a aretovat rychlost v poloze ( touhle kontrolou bych asi začal ).Víko má v tomto případě se závadou pravděpodobně
jen málo společného.
Takhle na dálku se asi víc určit nedá, těch možností je mnohem víc.

společného

Uživatelský avatar
sferos
Příspěvky: 1635
Registrován: stř říj 22, 2008 11:54 am
Bydliště: H.Srnie

Re: Převodovka 1203/Octavia - vypadává rychlost

#13 Nový příspěvek od sferos »

To iste víko mám na svojej prevodovke. Dá sa to nahodiť aj s vidličkami na 1203 prevodovku bez problémov.

Odpovědět

Zpět na „Převodovky“