Neobvyklý motor- z čeho je?

vše k motorům, včetně spojky, chlazení, palivové soustavy atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Pavel
Příspěvky: 8269
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#16 Nový příspěvek od Pavel »

hele detaci mely levi a pravy motory jiunak to shani dost lidi

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#17 Nový příspěvek od jiriSBS »

...tento motor jsem měl původně na svém traktůrku v létech 1979-1986 .konkrétně tento typ je starší provedení s litinovou hlavou o výkonu 10 k ,
novější měly hliníkovou hlavu , větší kompresi a výkon 13,5 k . V originálním provedením to mělo spotřebu 5-6 lt/hod . Po úpravě , karburátor z jawy 350 , snížení hlavy , montáži membranového ventilu do sání a výfukové přívěry , výkon , kroutící moment v nízšich otáčkách značně stoupl a spotřeba klesla na 2,25 lt /hod . Testovano při práci v kombinátoru o záběru 140cm a hloubce zpracování 12cm . Měření bylo prováděno odměrným válcem a zvláštní nádrží ,na měření času byly použity stopky . Motor je ještě doma ve skladu zakonzervován.

jojo7011
Příspěvky: 1071
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#18 Nový příspěvek od jojo7011 »

ota píše: ned led 15, 2023 9:45 pm To Pavle sk je to neuveřitelné, ale po těch letech si pamatuju ten zvuk motoru Kolos. Byl to V motor s turbem a jako kluk jsem se párkrát svezl. Nebo jako kluci jsme očumovali celé žně na kraji pole. Každou chvíli někdo zastavil, nabral do mašiny a jezdilo se. Co jsem se najezdil v Zt 303. Nebo v Glorii. Jo to byly časy.
To stejné si pamatuju, když jsme s babičkou jezdili parní mašinou do města. Tu vůni toho uhlí na který ta mašina jezdila. Kolikrát když se teď nachomejtnu u parní mašiny, ta vůně mě hned v čumáku vyleze z toho dětství. Jak říkal ve filmu Železnej dědek ,,Kladno to jsou kalórie"! 8)
To by v dnesnej dobe uz neslo, vsetci alergici a astmatici :tyty:

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#19 Nový příspěvek od duchodce »

Ota napsal
"Na štítku píšou: před startem vyřaďte rychlost traktoru. 8)"
Oni věděli proč - ten motor v DT 55 měl tu vlastnost že stál přez zimu někde na dvoře ,přišel kněmu "traktorista" s baterkou natočil pomocný motorek na starý benzin /pokud ho někdo neukrad/ a po prvním překulení velkého motoru ten chytil. Pokud tam byl kvalt tak se ten traktor rozjel. Rozbil na pásech položenou baterku , přejel traktoristovi konev vody kterou tam měl uchystanou ,při pokusu o naskočení ho pásem /nebyl tam příčník pro radlici/ chytil za modráky a povalil,projel přípravnou ,vrata mu nějak nevadili, zrovnatak kus zdi a opřel se vší silou do boudy s vývěvami pro dojení. To už bylo i na něj moc tak chvíli pohrabával v sutinách a když tam doběhl jiný chlap a chcípl ho, tak už dal pokoj.
Dodatek velké školení od bezpečáka všech kdo k Détikům měl nějaký vztah. Ty motory ,zrovna tak ty 6 válce v Kolosech rok stály a pokud tam byla nafta tak chytaly na otočení. Ty motory v "54" i když byl přivezen z GO tak přeci jenom musely chvíli rudlovat nežli se chytly a to se potom dalo poznat že tam je kvalt.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

jean
Příspěvky: 3003
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#20 Nový příspěvek od jean »

Duchodce, toto nevymyslíš, pekne napísané 8)

hobr
Příspěvky: 3862
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#21 Nový příspěvek od hobr »

Mám mezery - měl jsem za to, že byl DT 54 a pak už DT 75. Tady píšete DT 55 - jak se to lišilo? :-/
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#22 Nový příspěvek od duchodce »

Opět Důchodce zabodoval ... DT 54 a DT75 není opravdu T55... omluva samozřejmě máš pravdu 8)
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#23 Nový příspěvek od *123 »


duchodce
Příspěvky: 4451
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#24 Nový příspěvek od duchodce »

No ten byl podle obrázku asi spíš do lesa . Nikdy jsem ho tady neviděl.Jestli lesáci o něm něco nevědí.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#25 Nový příspěvek od *123 »

Kolegové ze Slovenska asi jo, já to tedy viděl

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1286
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#26 Nový příspěvek od Hranostaj »

Jeden stojí už léta v Plzni v Nepomucké ulici.

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1867
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#27 Nový příspěvek od filip »

Jinak startovací benzinové motory u větších dieselů byly ve třicátých a čtyřicátých letech běžné i jinde než v rusku, jestli někdo četl povídku KILLDOZER! od Theodora Sturgeona, popisuje tam startování a obsluhu lanového bagru a dozeru caterpilar D7 skoro tak dobře jako uživatelská příručka. D7 byl takový ten běžný pásák americké armády z druhé světové, ten z těch dokumentů jak dělají ty dlouhé jámy na ostrovech v tichomoří aby měli ty spoustu japonců kam dát..
Jo a včeském překladu vyšly dvě verze té povídky, ta delší je lepší.
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2585
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#28 Nový příspěvek od murár »

DT 55 ma správne označenie TDT 55. Často to volali aj Kaťuša. Ako malý chlapec som to videl zaparkované u nás v dedine pod lesom. Potom keď porobili lesné cesty tak ju vymenili za LKT 80.

pavel sk
Příspěvky: 12788
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#29 Nový příspěvek od pavel sk »

Teraz som si vsimol ze som sa v mojom poslednom prispevku preklepol. Mal som na mysli traktor DT54. S mobilu mi pisanie tak nejde :pohlavek: :smich: Lesne pasaky TDT-55 aj u nas boli a ako chlapec si ich pamatam tiez. A aj u nas to volali vsetci Katusa :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20778
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Neobvyklý motor- z čeho je?

#30 Nový příspěvek od ota »

Možná je to kec. Ale kdysi jsem se bavil s lesákem. Starej dědko dávno je už v pánu. A on s tím jezdil u státních lesů kdesi v horách a stahoval dřevo. Povídal mi, že jméno ,,Kaťuša" prej vzniklo podle té plošiny s navyjákem. Ta plošina se zvedá nahoru, dolů a jde posouvat dozadu jako štít. Raketomet Kaťuša taky přijel na plac a těma raketama mohl kývat nahoru a dolů. A on povídal, že podle toho vznikla přezdívka. Nevím, třeba je to jinak. Prý předchůdce TDT 40 se původně jmenoval ,,KT" tak třeba i podle toho.
Vyráběly se až do konce 90 let. Pak třeba i jako dempr. Kdyby někdo chtěl vlastnit, myslím že jeden dempr je v Libenicích u Kolína na prodej.

Odpovědět

Zpět na „Motory“