Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

vše k motorům, včetně spojky, chlazení, palivové soustavy atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Karlostyno
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 16, 2022 10:11 am
Bydliště: Rokycany

Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#1 Nový příspěvek od Karlostyno »

Zdravím,
mám motor Multicar M25 ve starší lodi. Sekundární chladící okruh je napojen na uzavřenou nádržku, kde se voda míchá s vodou z jezera (místo chladiče vzduch-voda). Tuto nádržku bych chtěl nehradit výměníkem voda-voda (ekologie i jednoduší zimování s nemrznoucí směsí).
Nevím ale jaký chladící výkon by měl tento výměník voda-voda mít (nepodařilo se mi najít výkon standardního chladiče)?
Pokud by někdo vhodný výměník přímo doporučil, tak ještě lepší.
Díky.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#2 Nový příspěvek od Atlan »

No aky vykon ma ten motor? Ucinost je okolo dizlaku 30%, tj 70% vykonu toho motora ide do tepla. Nieco odide vyfukom a zvysol treba uchladit. Tak pocitaj 70% tepla z uvadzaneho vykonu. A mozno nejaka rezerva...
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Karlostyno
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 16, 2022 10:11 am
Bydliště: Rokycany

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#3 Nový příspěvek od Karlostyno »

Díky za naznačení cesty. Na ten poměr 70% ku 30 % jsem také v některém článku narazil. U M25 je uváděný výkon 33kW, v lodi motor spíše odpočívá a navíc má ještě chlazení výfukových cest. Odhadoval bych tedy že by měl bohatě stačit 20kW výměník. Trochu mě jen překvapuje, že se mi nepodařilo najít přímo tepelný výkon používaného chladiče.
Deskový výměník o výkonu 20kW se dá běžně koupit. Jen nevím jestli bude vhodný - většinou jsou určeny pro kotle a domácí vytápění ale nikoliv pro chlazení motorů.

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 386
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#4 Nový příspěvek od Laslou »

Nechal bych původní nádržku nebo bych ji jen nějak vylepšil. Typuji, že se deskáč zachvíli zacpe bordelem z "jezerní" vody. Teda pokud se nebude voda nějak upravovat.

Karlostyno
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 16, 2022 10:11 am
Bydliště: Rokycany

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#5 Nový příspěvek od Karlostyno »

Mám úplně stejné obavy: jak bude deskový výměník zvládat vodu z jezera. Nicméně k přechodu na dvouokruhové chlazení budu pravděpodobně donucen předpisy na provoz lodi.
Voda z jezera se nejdříve nasává nad hladinu (aby nemohlo dojít k samovolnému zatopení) a přepadává přes hrubé síto - pak už jde dříve popsanou cestou. Pokusím se zjistit jestli získám povolenou velikost nečistot pro deskový výměník - jestli to vstupní síto nebude stačit.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#6 Nový příspěvek od Atlan »

A ked budes prelievat vodu cez povidny chladic z multikary tennjenurceny pre vzduch tak ze na vodu by bohato stacil :D
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Karlostyno
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 16, 2022 10:11 am
Bydliště: Rokycany

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#7 Nový příspěvek od Karlostyno »

Jo. Můžu jej táhnout za sebou ve vodě. 8)

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 386
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#8 Nový příspěvek od Laslou »

A nebo podobný chladič jak je na kořalku. V hrnci šnek, kterým by protékala voda z motoru (mohl by být i fridex) a v hrnci by byla voda z jezera. Pak termostat čerpadlo. Když by dosáhla voda v hrnci vyšší teplotu, čerpadlo by načerpalo chladnější z jezera.

Karlostyno
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 16, 2022 10:11 am
Bydliště: Rokycany

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#9 Nový příspěvek od Karlostyno »

Naši dobrovolní hasiči mi ukázali řešení na hasičskou pumpu (viz obrázek).

Obrázek

To by bylo přesně ono:
  • je určen pro chlazení neupravenou vodou
  • pravděpodobně je uchycen přímo na výstup u termostatu
  • takže zároveň tvoří nejvyšší bod okruhu - odvzdušnění
  • a zároveň má vyřešen pevné uchycení
Bohužel jsem nic podobného neobjevil pro motor Multicar M25.

jarmilxrv
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 19, 2023 3:37 pm
Bydliště: Ostředek

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#10 Nový příspěvek od jarmilxrv »

Zdravím všechny, chtěl jsem se zeptat, koupil jsem Multikár a jde mi o to, jakou do ní lejete chladící směs? Zda G10, G11.....? Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3096
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Multicar M25 chlazení výměníkem voda-voda

#11 Nový příspěvek od Ursus 73 »

My máme v M 25-ke už dlho G11 a žiadny problém.... ale myslím si, že aj tá G10 by nebola zlá. Motor má blok aj hlavu z liatiny, tak v podstate hocičo na staršie motory.....
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Odpovědět

Zpět na „Motory“