Jaký olej do starého motoru?

vše k motorům, včetně spojky, chlazení, palivové soustavy atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20819
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jaký olej do starého motoru?

#16 Nový příspěvek od ota »

Nerozumím těm olejům vůbec. Vcelku je mi to jedno. V traktoru mám minerální olej a v autě syntetický. Traktor měním sám, auto mechanik. Zrovna dneska jsem domlouval výměnu. On podle Win kodu dává olej ten co tam patři. Někde mám bandasku na případné doliťí. Nebylo nikdy třeba. Tedy nesleduju co tam je akorát na tom kanistru je napsáno syntetický olej. Na tom do traktoru minerální. Asi bych dohledal rozdíly. https://auto-mania.cz/motorove-oleje-mi ... ynteticke/
Ale je mi to tak nějak jedno, řeším jen olej do těch mejch starejch strojů. Vlastně v minibagru Kubota mi povídal prodejce, až budu měnit v něm olej tak tam dej syntetický. Prej je pro větší zátěž. Nevím, zatím nemám potřebné motohodiny k výměně. U auta je jakési počítadlo a to samo počítá, kdy je potřeba výměnu. A u traktoru každý rok.
Toď u mě s olejem. Každý to dělá po svém. Jestli je to ,,blábol" nebo není je mi celkem fuk. Dávám oleje tak jak píšu vejš. Nezkoumám to.

ceratio1
Příspěvky: 803
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Jaký olej do starého motoru?

#17 Nový příspěvek od ceratio1 »


Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Jaký olej do starého motoru?

#18 Nový příspěvek od Milan_F »

ota píše: ned kvě 15, 2022 1:12 pmNerozumím těm olejům vůbec...
Ale pindat budu do všeho... 8)

Těch hezkých článků je tam vice. Doporučuji místním "rádcům" k nahlédnutí.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jaký olej do starého motoru?

#19 Nový příspěvek od Britt »

Oleje pokročily výrazně kupředu, co se týká jejich vlastností, ale motory z předminulého a minulého století byly stavěné kapánek jinak, než je tomu dnes. M6A byl po dlouhou dobu nejkvalitnějším olejem, tedy v naší zemi a od toho se odvíjel vývoj a konstrukce těchto motorů. Můj Svoboďák má místo filtru mosazné sítko na přívodu k pumpičkovému čerpadlu a tím to končí. Filcové, lamelové, odstředivé nebo papírové filtry přišly na svět mnohem později.
Lidé dnes koukají po olejích,které rozlišují na minerální, polosyntetiku a plně syntetické, čili čím více syntetiky, tím více Adidas, ale tak tomu skutečně není.Syntetický olej je mýtus a vůbec netuším, kde se vzal. Přeplňovaný motor má jiné požadavky než atmosféra a neposlední řadě rozhodují provozní otáčky a jsou velké rozdíly mezi vznětovým a zážehovým motorem. Označení olejů by si zasloužilo obšírnou debatu, protože třeba 5W30 se rozlišuje právě těmi malinkatými písmenky, které skoro nikdo nečte a pak se nestačí divit.
Nějak jsem se rozkecal a raději to utnu, protože odpůrci se na mne už tak vrhnou jako na Vosa na bonbón.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jaký olej do starého motoru?

#20 Nový příspěvek od Britt »

Nejvrchnější oponent Milan_F jak tak koukám zbaběle prchnul a vím, že to četl, tak si asi půjdu dát přesdržku. :smich: :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

lavida
Příspěvky: 337
Registrován: pát zář 28, 2012 10:39 pm
Bydliště: nováky-SR

Re: Jaký olej do starého motoru?

#21 Nový příspěvek od lavida »


Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5456
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jaký olej do starého motoru?

#22 Nový příspěvek od thovt »

M6A je letní olej ne do tropických teplot. Rádi se zapékají pístní kroužky. Motory ztrácející kompresi.
Jsou oleje pro motory které mají něco za sebou , koukám na jiné hodnoty v technickém popisu tam se liší dle výrobce.
Ještě existují oleje pro motory k oddálení generálky motoru.
5W30 je vhodný pro island už těd u nás teploty okolí jsou vyšší , pro motor vzduchem chlazený nevhodný olej by se přehříval motor by ho spaloval a zanášel karbonem.

Pavel
Příspěvky: 8273
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Jaký olej do starého motoru?

#23 Nový příspěvek od Pavel »

nerovnejte oleje ze 70 let z dnesnima berte co v tu dobu bilo jezdilsem ze stalincem z roku 1952 a mel nejdrive olej m4a a pak m6a do roku 2016 slapal silaze delal cesty stavebni upravy a vse mozne ja na nem byl od roku 1987 do konce nez ho dal majitel do srotu a motor porad behal

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15754
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Jaký olej do starého motoru?

#24 Nový příspěvek od oco13 »

To isté mi prišlo na um pri čítaní - svokor mal Moskvič 426 z roku 1966 a jazdil až do 2010. Nikdy som nevidel že by na tom niekto menil olej, vždy starký len dolial čo vystalo z vetriesky. Auto bolo plne pojazdné keď sa rezalo do šrotu a motor ešte vydržal 5 rokov v kozom chlieviku - a stále sa dal natočiť. Pri rozoberaní bola v prevodovke bledohnedá huspenina a diferák bol suchý , stratil sa vypúšťací šroub. :typek:
Čiže za mňa - do starého motoru proste olej - akýkolvek motorový. Z lídla repkový je príliš drahý.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20819
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jaký olej do starého motoru?

#25 Nový příspěvek od ota »

V pohodě, Milan_F už Ti tady do toho pindat nebudu, ale zatím Jsi tady s tím olejem poradil pěkný kulový hovno. Tak by Jsi se mohl předvéct. Teď je tedy vhodná chvíle, aby Jsi napsal, poradil co nám doporučíš Ty pravděpodobně jako odborník.
A nebo jen pindáš bláboly? 8)

jean
Příspěvky: 3014
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Jaký olej do starého motoru?

#26 Nový příspěvek od jean »

Spomenul som si na slova p.prof. Ziklu - este ziadny motor sa nezadrel, lebo v nom bol zly olej, ale kazdy sa zadrel, ked v nom nebol ziadny. Tie stare motory su robene na mastne sadze, hocico sucasne to umaze s prstom v nose. Akurat by to chcelo pozriet viskozitu, tipujem, ze tomu bude chutit sae30

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7884
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Jaký olej do starého motoru?

#27 Nový příspěvek od Chose11 »

Oto 8)
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5456
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jaký olej do starého motoru?

#28 Nový příspěvek od thovt »

Toto vlákno bylo založené aby motor se rozchodil a vydržel co nejdéle.
Načasovat jeho životnost není nic složitého.
Co byly v minulosti motorové oleje dnes neřeším žiji v přítomnosti a pokukuji co bude. Šmejdových motorových oleju na trhu je dost i M6A jde koupit vydávaný za kvalitnější olej.

Milan_F
Příspěvky: 427
Registrován: sob úno 05, 2011 1:27 pm
Bydliště: nedaleko Humpolce

Re: Jaký olej do starého motoru?

#29 Nový příspěvek od Milan_F »

ota píše: ned kvě 15, 2022 9:51 pm..pěkný kulový hovno.
No zatim pěkný kulový si tu poradil ty. Elaborát na půl stránky a o ničem. Jenom já já já... leju tam tady to a tamto a nerozumím tomu. Hlavně že 16 tisíc příspěvků o ...
Co do takového motoru nalejt, aby ho majitel neoddělal, tu bylo jasně napsáno. To, že někteří radilové ohrnují frňák nad oleji v té době běžně používanými, může být v případě uposlechnutí jejich "rad" pro majitele dost kontraproduktivní.
Na další nebudu už reagovat... hlavně že minerál, syntetika a měnit podle barvy. :jazyk:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20819
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Jaký olej do starého motoru?

#30 Nový příspěvek od ota »

Jo jo elaborát na půl stránky. V tom jednom píšu, že Bulharské ještěrky 3 válce provozujeme roky na 10W40. Ve firmě každodenní ježdění. Zatím s tím nebyl sebemenší problém. Bohužel manuál jsme ani k jedné nedostali, nenašli. Takže podle manuálu nevím co tam uvádějí.
Ano píšu ,,já, já já protože s touhle ještěrkou jezdím a tenhle olej do ní dolívám. Píšu z vlastní zkušenosti. Co tam leje třeba pan Vomáčka z Horní Dolní a nebo pan Milan_F kterej je tajemnej a neprozradil nám zatím co tam leje on za přesný typ podle manuálu. Kterej jistě někde má a nepodělí se.

Odpovědět

Zpět na „Motory“