Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

vše k motorům, včetně spojky, chlazení, palivové soustavy atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#1 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

Zdravím, chci vyměnit v traktoru před uvedením do provozu motorový olej, ale netuším jaký tam dát, neznám jeho minulost.
Jedná se o hodně málo známý motor Jikov 1560AAA, je to čtyřtakt, manuál jsem nenašel.
Motor je z roku 1997.
Když vyndám měrku, tak olej je přesně u horní rysky, barvu má hnědou, myslel jsem že bude spíše černá.
Ale nevím zda v něm nebude benzín, jelikož byl při odstavení otevřený palivový kohout a plovák může propouštět.
Nevíte někdo jaký olej tam bude nejlepší použít, 5w30, 10w30, či jiný ? Kdyby byl motor do teď provozován na SAE30, což je ropný minerální olej a dal by se do něho např. 5w30, což je už syntetika, vadí to něčemu ? Rozpouštění karbonu a následné zadření motoru atd. nebo toto platí jenom u starého oleje typu M6a a přechodu na kvalitnější který rozpouští karbon. Ptám se raději, abych se vyhnul problémům v budoucnosti. Olej musí být vhodný pro celoroční použití, což SAE30 není. Díky za odpovědi.
Obrázek

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14515
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#2 Nový příspěvek od DanculSK »

Dal by som tam originál olej, 4 takt pre záhradnú techniku....
Na plnú syntetiku niesu tieto motory stavané
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Re: Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#3 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

díky za odpověď, do zahraní techniky (čtyřtakt) budu kupovat olej, ale jsou oleje určené do zahradní techniky s označím SAE30 (minerální olej určený pro letní provoz, pod nulou se nedá použít, jelikož moc ztuhne, je to nejlevnější olej, třeba do sekaček, které se nepoužívají v zimě) a pak jsou oleje 5w30 a 10w30 také do zahradní techniky, ty jsou určené pro celoroční provoz, což potřebuji, ale jsou bohužel syntetické/polosyntetické jenom a nevím zda tady platí že při přechodu z minerálního na syntetický se zadře motor, že se uvolní karbon. Minerální olej který by byl zároveň určený do zahradní techniky a určený pro zimní provoz a nebyl syntetický/polosyntetický jsem nenašel. Jaký olej se tam lil předtím nevím.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#4 Nový příspěvek od Chose11 »

To ti poradil kdo že se uvolní karbon při přechodu minerál/syntetika? To jako byl předtím tam nebyl detergentní olej? Minerál není detergentní? Ano, ale pouze stará M6A a ta se snad desítky let v moderních motorech nepoužívá. Dej tam olej dle specifikace který tam patří, každý výrobce ho uvádí.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#5 Nový příspěvek od thovt »

borecnakonec1
Je to přebarvený briggs & stratton z jikovu stala obchodní společnost.

Olej
Když nemáš jistotu propláchni paramo V2 vyšší volnoběh.
https://www.mall.cz/oleje-maziva-sekack ... gI7e_D_BwE
API SJ/CD SAE 30

Tenhle motor se maže jiným způsobem než si myslíš , větší nebezpečí smíchat M6A s aditivovaným olejem vznikne řídký pudding. Vyzkoušej si to.
v plechovce smíchej ohřej prudce zašlehej jako vejce.

Lidi dokážou nalejt do motoru kde jaký šunt viděl jsem tam nalévat do moderní motoru M6A až pro typický převodový olej .

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#6 Nový příspěvek od PA »

Mám dojem, že tenhle motor byla jejich originální konstrukce, typ GH1509,11 - podle výkonu a obsahu. Na netu je ke stažení rozkres dílů (má to kuličková ložiska na klice). Ale už se dlouho nevyrábí (vyráběl se v Č. Budějovicích. Tohle by ti mělo stačit. Jestli budeš trvat, můžu někdy oskenovat celý návod, ale připadá mi to zbytečné.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Re: Jaký olej použít do čtyřtaktního motoru Jikov ?

#7 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

díky za odpovědi a za manuál, takto mi to stačí. Olej jsem vyměnil, dal jsem tam 10W-30, jak je v manuálu.
Ještě dočistím karburátor, zítra ho tam dám a můžu startovat, všechny trysky jsou ucpané biosložkou (taková černá hmota), motor nastartoval jenom na chvilku po stříknutí benzínu do sání.

Neví někdo tak cca, jaká hladina oleje je ideální do takového diferenciálu, jestli to dát do půlky ? Z čeho je, to netuším.
Není tam kontrolní šroub, je tam jenom výpustný a nápustný, a do plna to asi být nemá že ? Díky

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Motory“