Zahradní malotraktory

sekačky a traktory. Husqvarna, Partner, Stiga, MTD, CastelGarden,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Forrest
Příspěvky: 343
Registrován: pon kvě 27, 2013 8:50 am
Bydliště: Lhotka
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní malotraktory

#136 Nový příspěvek od Forrest »

sice mam zahradni traktor jen prvni sezonu, ale mam celej žací mechanizmus predelanej. Lze pakou nastavovat pouze vysku seceni a to tak, ze paka drzi zaci mechaniku na koncich defacto na boku a ve predu uprostred pres čep. S rozdilem, že misto lanek jsem použil řetez z kola, ktery nema takovy bočni výhyb a uchyceni pri pohledu zezadu dela takove V. Takze pokud jedu ve svahu po vrstevnici, kopiruje me žací mechanizmus teren zadních kol.
Ono se to blbe popisuje :-)
Lepší si to posrat podle svýho, než po tom, co ti raděj druhý
http://www.forrestovo.com/fotky/traktur ... Navod.pdf1 - GutBrod Superior 2060 návod
Moje strojky:
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 69&t=70601 - GutBrod Superior 2060
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 49&t=63453 - vozík
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 73&t=56090 - Trakturkosekačka Muray

Uživatelský avatar
Lukibos
Příspěvky: 733
Registrován: stř črc 11, 2007 10:51 am
Bydliště: Polanka nad Odrou

Re: Zahradní malotraktory

#137 Nový příspěvek od Lukibos »

Zatím jsem to pořešil dotažením třetího bodu co je pod motorem, dva zadní byly v pořádku. Je to o něco lepší,ale ty kolečka tam stejně příjdou,ale až přes zimu, díky moc za rady.

Uživatelský avatar
StandaJC
Příspěvky: 47
Registrován: čtv kvě 29, 2014 3:36 pm
Bydliště: Jičín

elektroinstalace Starjet

#138 Nový příspěvek od StandaJC »

Ahojte, neměl byste někdo k dispozici schema elektroinstalace traktůrku Starjet 17,5 hp ?? Po 8 letech mi přestal svítit ..
Starjet 17,5HP
Vari DSK 317 + Jikov
Zetor 15
jo a taky jezdím na silničním i horském kole, ale o tom třeba někde jinde :-)
.. a kdyby to někoho zajímalo, tak mám sbírku mechanických kinofilmových zrcadlovek Minolta a objektivů Rokkor

Uživatelský avatar
Lukibos
Příspěvky: 733
Registrován: stř črc 11, 2007 10:51 am
Bydliště: Polanka nad Odrou

Re: Zahradní malotraktory

#139 Nový příspěvek od Lukibos »

Zkoušeli jste někdo někdy nanést nějakou nano kosmetiku do výhozového tunelu aby se neucpával?

Uživatelský avatar
Jára H.
Příspěvky: 879
Registrován: ned pro 21, 2008 5:44 pm
Bydliště: chmelařská oblast

Re: Zahradní malotraktory

#140 Nový příspěvek od Jára H. »

Chtěl bych se pochlubit se svojí "čistokrevnou amerikou" CUB CADET 1641 (motor B&S do V - 16HP) -

http://zetor15.rajce.idnes.cz/DEZA_5000 ... 154629.jpg

Vzhledem k velikosti a využití zahrady neřešim sběr posečené trávy a mám jen boční výhoz. Co mě však štve, je že mám jen dvounožové provedení sekačky (i když při surfování na netu nacházím většinou třínožové provedení) a když jsou trochu tupé nože nebo tráva je mokrá třeba jen od lehké rosy, tak se i přes to, že mám jen boční výhoz se výstup docela dost ucpává a uprostřed mezi noži mi zůstává neposekaný sežvýkaný pruh trávy.A to jsem vyhodil i zákryt výhozu, aby to mohlo"fofrem" létat ven.
Což se mi za srovnatelných podmínek při sečení s mojím předchozím traktůrkem v podobě "dětské hračky" LAWNFLITE 604 nedělo (měl samozřejmě slabší motor a stím menší záběr a jen jeden 75 cm nůž).

Když jsem ho koupil tak tam měl již nabastlené nějaké nože MTD, které mají v originálu jinou středovou díru, tzn. že je předchozí majitel upravoval a já jsem tam pro letošní sezónu nabastlil nejaké prohnuté mulčovací nože od Mountfieldu (které mi tam doporučili jako to nejlepší). Samozřejmě, že jsem si dal pozor na směr otáčení atd. , ale výsledek je snad ještě horší.

Při zapřažení ten můj "caďour" utáhne neskutečné věci ale štve mě to sekání. Můžete mi někdo doporučit nějaké vhodné nože pro moji dvounožovou sekačku s bočním výhozem bez žádného podpůrného fukaru?
ZETOR 15, ZETOR 4011, CUB CADET 1641, HONDA 4514, DEZA 5000, PAJ

Uživatelský avatar
Forrest
Příspěvky: 343
Registrován: pon kvě 27, 2013 8:50 am
Bydliště: Lhotka
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní malotraktory

#141 Nový příspěvek od Forrest »

Ja si nože dělal z pásoviny - 40 x 4mm v délce 52cm rovný, bez "vrtule" a problem s vyhazováním nemám ... Záleží jak vysokou trávu sekáš .. kosiště má oválnou konstrukci a kolem dokola je plech a na pravé straně výhoz asi 20 - 25 cm
Nemáš moc pomalý kudly? Jakou máš obvodovou rychlost?
Lepší si to posrat podle svýho, než po tom, co ti raděj druhý
http://www.forrestovo.com/fotky/traktur ... Navod.pdf1 - GutBrod Superior 2060 návod
Moje strojky:
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 69&t=70601 - GutBrod Superior 2060
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 49&t=63453 - vozík
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 73&t=56090 - Trakturkosekačka Muray

Uživatelský avatar
Jára H.
Příspěvky: 879
Registrován: ned pro 21, 2008 5:44 pm
Bydliště: chmelařská oblast

Re: Zahradní malotraktory

#142 Nový příspěvek od Jára H. »

Nemyslím si, že by byli pomalé otáčky nožů. Pojezd je "vyšší liga" na hydroměnič a zdvihání sekačky je také na hydrauliku. Pohon sekačky je řemenem přes elektromechnickou spojku. Jen sepnuto nebo rozepnuto, žádný prokluz jako je to u levných traktůrků, kde spuštěním sekačky přisponuješ remen a on se rozeběhne a roztočí sekačku. Průměr remenic u nožů je cca. 2/3 průměru remenice na motoru. Vše vypadá originálně a na sekačce je štítek s označením výrobce traktůrku. Takže na nedostatek otáček bych to netypoval.
Ty nože jsi vyráběl z obyčejné "měkké" pásoviny? To jsi je dodatečně zakalil?
ZETOR 15, ZETOR 4011, CUB CADET 1641, HONDA 4514, DEZA 5000, PAJ

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní malotraktory

#143 Nový příspěvek od Terablick »

Lukibos píše:Zkoušeli jste někdo někdy nanést nějakou nano kosmetiku do výhozového tunelu aby se neucpával?
Nezkoušel, ale obecně pomáhá sekat jen když je sucho, případně jet pomaleji když je tráva vyšší, a motor mít vytočení skoro do maxima (dejme tomu třeba 2500 z celkových 3000). Rosa či jakákoliv jiná vlhkost působí jako lepidlo a nejen tunel výhozu se okamžitě ucpává. Ono staré tvrzení, že se má sekat za rosy atd platilo pro sekání kosou, nikoliv sekačkou s výhozem - tam to platí přesně opačně :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní malotraktory

#144 Nový příspěvek od Terablick »

Ještě taky záleží na velikosti a tvaru lopatek ("křidélek") na nožích. Větší a víc zahnuté jsou samozřejmě lepší :) Nože nedoporučuju vyrábět doma, pokud nejsi odborník na materiály, protože tam jsou vysoké rychlosti a ulomený nebo uštíplý kus nože může někoho vážně zranit nebo i zabít. Tovární nože vůnec nemusí být drahé a vydrží roky. Já kupuju do 120cm sečení nože kolem cca 8-9 stovek za všechny 3 kusy a vydrží několik let (sekám asi 8000m2).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Zahradní malotraktory

#145 Nový příspěvek od DYK »

Použití jakékoli chemie, tedy i nanotechlogie je v prostoru sečení nesmysl a ani tyto "kosmická" lákadla nejsou odolná vůči všem vlivům, které se tam dějí. Ani povzch k jejich aplikaci tam není. Neposečený proužek může vznikat několika důvody. Buď je špatně ustaveno sečení pod strojem a nebo jsou sekací nože krátké. Pokud nemáš nože poháněny nuceně - ozubený řemen, musí být celé sečení natočeno tak, aby se nože ve směru jízdy jakoby překrývaly. Jediný kdy potom mohlou vynechat je při jednom z rejdů to podle toho, kam je celé sečení natočeno. Podle všeho tam dávno nejsou originální nože a tím bych začal. Taky jsem si myslel, že je již dostatečně známo, že na mokrou a ještě k tomu vyšší trávu jsou daleko vhodnější vícenožová řešení. Snížení obvodové rychlosti nožů a "zatočením" trávy může dojít jak jejich nedostatečnou délkou, tak prokluzováním řemene. Motor přitom může točit jak má. Je známá věc, že motory si provozem ubírají z natavených max. otáček.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Jára H.
Příspěvky: 879
Registrován: ned pro 21, 2008 5:44 pm
Bydliště: chmelařská oblast

Re: Zahradní malotraktory

#146 Nový příspěvek od Jára H. »

Souhlasím kluci s vámi patlat něco na vnitřek sekacího bubnu (prostoru) je nesmysl, o ničem takovém bych ani neuvažoval - uvnitř je takový kalup, že odletující tráva to okamžitě otryská. Taktéž vyrábět podomácku nože z pásoviny mi příjde nesmysl - hlavně kvůli kvalitě (tvrdosti) materiálu. Osobně ani s navařováním nemám moc dobré zkušenosti.
No, až tyhlety nože odrovnám, tak tam zkusím nabastit nějaké rovné s "pořádnými křidélky" - ty nynější prohnuté (mulčovací) od Mountfieldu budou asi krok špatným směrem.....
ZETOR 15, ZETOR 4011, CUB CADET 1641, HONDA 4514, DEZA 5000, PAJ

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní malotraktory

#147 Nový příspěvek od Terablick »

Mulčovací nože fungujou jinak než nože pro výhoz :) Koukni se na rozdíly mezi mulčovacím žacím ústrojím a žacím ústrojím pro sběr nebo výhoz - první co ti výrobce prodá spolu s mulčovacími noži bude záslepka výhozu. Mulčování pracuje bez výhozu - tráva se v sečení motá a drtí tak dlouho dokud neni "na kaši" a pak spadne prostě na zem. Proto mulčovací nože nemaj "křidélka", ale místo toho jsou jakoby zvlněné, aby trávu zasáhly co možná nejvíckrát než vypadne. Jsou to vlastně jakoby 2-3 nože nad sebou, jen je to nahrazeno jedním zvlněným... Mají jen minimální "zvedací" účinek, aby trochu rovnaly trávu a aby se tráva udržela uvnitř sečení déle a víc se rozemlela. Jejich vyhazovací účinek je minimální nebo žádný. Pro správný provoz mulčovacího nože by měl kryt sečení co nejtěsněji obepínat nože ze všech stran, bez mezer či otvorů pro výhoz. Ostatně mulčovací záslepky se dělají i pro ruční sekačky. Viz obrázek:

Obrázek

Pro nesené sečení nebo sečení zahradního traktoru to pak vypadá nějak takhle:

Bez záslepky - zadní výhoz:

Obrázek

Mulčovací úprava:

Obrázek

V této verzi jsou ponechány původní nože s "křidélky" nahoru, ale jsou doplněny druhou sadou kratších nožů s "křidélky" směřujícími dolů. Ty jsou o něco blíž středu otáčení, takže tráva uvnitř sečení koná takový zvláštní spirálovitý pohyb - delší nože jí zvednou nahoru nad sebe, kde jí proud vzduchu strhne blíž k ose otáčení nožů, a tam jí přeseknou kratší nože, které jsou výš, a svými křidélky směřujícími dolů jí zase "srazí" dolů. Tam jí znovu naberou delší nože a cyklus se opakuje dokud sečení "neujede" nadrcené trávě natolik, že jí už nože nezvednou, nebo se nenadrtí na tak jemnou drť, kterou už proud vzduchu nestrhne nahoru (vliv má samozřejmě plocha na kterou "vítr" působí, takže jemně nadrcená tráva se hůř "zvedá" než delší stébla. Stejnou funkci mají dvakrát "překroucené" mulčovací nože - první "vlna" zvedá trávu nahoru, druhá "vlna" (blíž středu) ji sráží zpět dolů. Jen "lopatky" klasického mulčovacího nože jsou nižší a menší než "lopatky" nože pro výhoz. Není totiž žádoucí příliš silný sací efekt nože. Mulčovací nůž trávu jen nadzvedává a "pohazuje" si s ní uvnitř sečení dokud ji nenadrtí. Při mulčovacím sečení by se tedy také mělo jezdit pomaleji než při sečení s výhozem nebo sečení jiným typem sekačky - třeba bubnovou či diskovou.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Jára H.
Příspěvky: 879
Registrován: ned pro 21, 2008 5:44 pm
Bydliště: chmelařská oblast

Re: Zahradní malotraktory

#148 Nový příspěvek od Jára H. »

Hmmm... to co píšeš dává smysl. Ty moje nože jsou zvlněné (popisoval jsem je jako prohnuté), ale na konci mají taktéž křidélka. No prostě omyl. Jak jsem napsal - až je úplně odrovnám, tak půjdu cestou rovných nožů s pořádnými křidélky. Když ta tráva vylétne ven a rovnoměrně se rozprostře po posekané ploše, tak za slunečného počasí si s ní příroda poradí raz-dva.
ZETOR 15, ZETOR 4011, CUB CADET 1641, HONDA 4514, DEZA 5000, PAJ

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradní malotraktory

#149 Nový příspěvek od Atlan »

Neporadi,musis sa rohodnut bud chces mat travnik aebo luku. Ak budes. Sekat b3z zberu treba obcas, prejst travnik rekultivatorom.(ale nie za tychto idealnych podmienok rastu travi) A ver tomu ze za 3 tyzdne som sekal travu 3x a ta proste nestihne rozlozit a zabija ti travnik.
Ale pokial pestujes luku tak je to jedno.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Jára H.
Příspěvky: 879
Registrován: ned pro 21, 2008 5:44 pm
Bydliště: chmelařská oblast

Re: Zahradní malotraktory

#150 Nový příspěvek od Jára H. »

Jak jsem napsal výše - vzhledem k velikosti a využití zahrady pohlížím na travní porost a jeho kvalitu jako "na louku" :vysmech:
ZETOR 15, ZETOR 4011, CUB CADET 1641, HONDA 4514, DEZA 5000, PAJ

Odpovědět

Zpět na „Zahradní malotraktory“