zahradní traktor agrojet aj 102

sekačky a traktory. Husqvarna, Partner, Stiga, MTD, CastelGarden,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

zahradní traktor agrojet aj 102

#1 Nový příspěvek od drpepa »

Ahojte kolegové.
Chtěl bych založit toto vlákno za účelem pomoci druhým.
Vlastním traktor agrojet aj 102 s manuální převodovkou 5+1 (převodovka pravděpodobně "Dana 4360")
Aktuálně se trápím s problémy převodovkou. Při jízdě mě mezi rychlosti skáče neutrál a z převodovky se ozývají rány
Měl jsem tedy převodovku rozebranou, vyčištěnou, ale nic jsem nezjistil, že by bylo něco ulomeného popř. hodně opotřebovaného

Předně bych chtěl oslovit ty, kdo mají tento traktor, případně tuto převodovku a řešili s ní problémy
postupem času přidám foto


Děkuji a přeji Vám pěknou neděli 8)

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#2 Nový příspěvek od Navarson »

drpepo, drpepo...je chvályhodný, že zakládáš vlákno za účelem pomoci druhým. Ovšem pokud založíš vlákno se stejným názvem vždycky, když budeš mít na svojí sekačce nějaký problém...tak z toho budou mít lebku v pejru nejen majitelé Agrojetu. (viz tvůj minulý problém s těsněním poloos) :-/
Jinak k tvému dnešnímu problému. Na 95% bude zakopaný pes v součástkách, zvaných řadící jazýček (nejspíš ožužlaný hrany nebo ztráta předpružení) Nepoškozená součástka vypadá takto: http://www.sekacka.cz/sekacka/eshop/5-1 ... odovky-6-1. Mění se vždy všechny. (u tebe tedy jeden pár) :ano:
Pokud tvojí převodovku používala obsluha se zvyky řidiče tanku, můžou být taky stržené hrany záběrových prohlubní převodových kol, nebo stržený drážky předlohové hřídele. :zapomel:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#3 Nový příspěvek od drpepa »

omlouvám se unáhlené zakládaní nových témat, bez prohlédnutí již vytvořených :zapomel:
Velice Ti děkuji za tvůj přínosný příspěvek. Jestli tomu dobře rozumím, za předpokladu, že vyměním řadící jazýčky za nové (nejsou nejlevnější), tak na 95% budu mít úspěšnost? Traktůrek jsem kupoval z druhé ruky, takže vůbec nevím její minulost/používání.

Uživatelský avatar
reddriver
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 26, 2013 11:32 am
Bydliště: Chrudim

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#4 Nový příspěvek od reddriver »

Ahoj, zakoupil jsem tento traktůrek a chtěl bych na něm rozchodit čidlo signalizace plného koše. Jsou tam pozůstatky čidla bez elektroinstalace. Dokázal by někdo poradit, kam má být čidlo zapojeno? Docela by mi bodlo schéma zapojení, návod k údržbě nebo katalog náhradních dílů. Ani Google nic moc nenašel. Tak kdy někdo věděl a nebo měl nějaký výše zmíněný návod, budu rád. :help:

Josef Simunek
Příspěvky: 289
Registrován: ned čer 07, 2009 8:47 am
Bydliště: Kutna Hora

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#5 Nový příspěvek od Josef Simunek »

posli me do SZ email, ja ti nejak poslu schem el, zapojeni, pripadne dalsi navody.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#6 Nový příspěvek od drpepa »

Ahojte.
Tak jsem nejspíše dojel. Po opravě vstupní hřídele do převodovky (oprava navaření hřídele, stočení, základní zakalení) se hřídel po druhém sečení opotřebila - jehlové ložiska vydřeli třecí plochu hřídele přidřela se. Prosím, zabýval se někdo touto poruchou a opravou? Moc díky.
Foto přidřené hřídele zde https://joeforestpay.rajce.idnes.cz/sekacka/

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#7 Nový příspěvek od Veteranista! »

Materiál hřídele? Čím navařeno? Povrch obrobení? Co je základní kalení?
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#8 Nový příspěvek od JardaCNC »

Kdysi jsem u větší hřídele kde byla taky plocha pro jehličkové ložisko z brousil o cca 4 mm na brusce na kulato.
Vyrobil nový kroužek z ložiskoviny, zakalil, obrousil díru, s přesahem nalisoval a znovu obrousil.
Pokud vím jezdí to stále..
Taky by mě zajímalo co je to to základní zakaleni.
Spíš si myslím že navarem se to popustilo a zmeklo.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#9 Nový příspěvek od drpepa »

materiál hřídele - nevím. Podle mě, měkký materiál.
navařeno CO2, stočeno na sosutruhu, zakalaeno v amatérských podmínkách

Spíše bych chtěl vědět, co mám dělat pro to, aby hřídel byla při opravě co nejvíce odolná vůči válečkovému opotřebení neboli jak má oprava hřídele probíhat?

Nová vstupní hřídel stojí 3450,- viz. http://www.sekacka.cz/sekacka/eshop/5-1 ... k-DANA-6-1 sám ale pochybuju, že vydrží dalších 10 let apod.

Ideální by bylo mít hřídel usazenou ve vnitřním kroužku ložiska, ale vzhledem k limitovaným rozměrům vnějšího průměru ložiska toto ložisko s vnitřním kroužkem asi neseženu..
Naposledy upravil(a) drpepa dne úte čer 01, 2021 10:09 am, celkem upraveno 4 x.

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#10 Nový příspěvek od drpepa »

ještě bych chtěl dodat, že průměr hřídele je cca 15,8mm a vnější průměr jehlového ložiska má cca 22mm.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#11 Nový příspěvek od Veteranista! »

Hele, řeknu to tak, jak to píšeš x-krat se to lidem povedlo, ale nevždy je to úspěch. V bodech.
Je ta hřídel svařitelná? Asi bude cementovaná, otázka je do jaké hloubky.
Pod ložisko chce brousit(šikovný soustružník se zkušnostmi to ale zvládně, to zase jo).
Materiál po CO2 to není vhodné ke kalení.
Domácí kalení bez zkušeností je podle mě k ničemu, ač mám teoretické znalosti, nešel bych do toho.
Suma sumárum těch 3.5 tis není tak moc ve finále.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#12 Nový příspěvek od DYK »

Zkušený soustružník to zvláne, to jo, ale jen jednou, protože to nemá dlouhého trvání a nakonec dojde k nákupu banánů pro tu vopicu. Leda že by ten soustružník vyrobil tu ploosu novou.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#13 Nový příspěvek od drpepa »

no, ono je to stará převodovka a nikdy se neví, co se v ní dále vysere.
taky by mě zajímalo, jak dlouho vydrží nová hřídel kupovaná z této stránky http://www.sekacka.cz/sekacka/eshop/5-1 ... k-DANA-6-1 .

Vzhledem k tomu, že nemám známého soustružníka, na kolik peněz +- by to vyšlo nechat upravit u soukromníka na míru? (navaření, soustružení, kalení)


Díky P.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#14 Nový příspěvek od ladiki »

drpepo...u kupované nové hřídele se předpokládá, že funkční plocha, po které běhají válečky jehlového ložiska má patřičnou tvrdost dosaženou tepelným zpracováním (zakalením a popuštěním) Životnost tohoto celku dále podstatně ovlivňuje utěsnění proti prachu...atd..

Ta tvá "oprava" nebude nikdy OK, protože nedosáhneš návarem tvrdosti potřebné pro odvalování válečků. Teoreticky by to šlo, ale někde v nástrojárně...
Dobrým řešením je, co napsal JardaCNC, ale tady není dost místa pro kalený váleček, který by se po odlehčení hřídele na ni navlékl ...

Ještě je varianta, že hřídel "opravíš" opět stejně a místo ložiska použiješ futro např. z bronzu...nebude to mít sice takovou životnost, ale to už si musíš říct sám, co a jak a jestli se to takto vyplatí řešit...

zambro
Příspěvky: 259
Registrován: pát čer 22, 2012 6:31 pm
Bydliště: chrudim

Re: zahradní traktor agrojet aj 102

#15 Nový příspěvek od zambro »

Ahoj, jestli máš možnost někde nechat na hřídel nanést tvrdochrom a pak dát přebrousit tak máš vystaráno.

Odpovědět

Zpět na „Zahradní malotraktory“