Hayter H1842

sekačky a traktory. Husqvarna, Partner, Stiga, MTD, CastelGarden,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14390
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Hayter H1842

#61 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...no tak to nesbírej a nemusíš jezdit vysypávat . Taky nesbírám pokaždé a taky ne všude .

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#62 Nový příspěvek od Navarson »

No jo, letos sekám poprvé a byla ta tráva už dost dlouhá. Ono to bez sběru dělá z toho 130cm posekanýho štráfu za traktůrkem takový 40cm široký pruh sekaniny a je toho celkem dost. Když tam ty pruhy nechám tak to uschne a tráva pod tím začne hnít. :-/ Pak když už to jen udržuju, tak jezdím bez smetáku, to krátký vítr rozfouká :ano:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14390
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Hayter H1842

#63 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...no právě , o tom to je . Chápu , ne každý má čas na pravidelné sekání . Máš u toho svého stroje možnost výměny sekacích , nebo mulčovacích nožů ..?

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#64 Nový příspěvek od Navarson »

Tady Vlaďo se nemění nože, ani by to nemělo smysl, protože by to mulčování v sekacím decku nefungovalo. Tady se mění celé sečení.
Sekací sečení ná krajní nože protiběžné a kolem nožů jsou "mantinely" které usměrňují posečenou trávu hezky do vývodového trychtýře a stejně širokého tunelu pod převodovkou. Tak je pruh trávy krásně připraven, aby ho nabralo rotační koště a hodilo tu trávu do koše. Když tam ten koš není, tak ta tráva ze skříně smetáku lítá pěkně daleko dozadu. Odtud ten nápad s vozíkem a zachytávacíma sajtnama.
Tada je sekací sečení.
Obrázek
Mulčovací deck má vložky nad nožema, aby tráva naopak nikam neutíkala. Všechny nože se točí stejným směrem (jednodušší řemenovej pohon)a není žádný vyhazovací otvor. Nože mají jiný tvar, aby trávu nasekali na drobenku.
Obrázek
Už jsem po něm šilhal, počkám až se nějaký objeví na německém ebay blízko hranice a dojedu si pro něj...nemám to zas tak daleko a stejně tam občas jezdíme na nákup.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14390
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Hayter H1842

#65 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...za určitých podmínek upřednostňuji mulčování . Proč odvážet živiny z louky ...

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#66 Nový příspěvek od Navarson »

Tak si pohrávám pořád s tou myšlenkou na sběr tý přerostlý trávy, protože na zahradě trávník rozhodně nepěstuju, sekám až když je vysoká tak 20-30cm. Jenže to už je docela dost hmoty a na sběr do koše je to na několikrát na kompost. Využil bych vozík, co jsem vyrobil už vloni.
Obrázek
Pokud se odendá sběraci koš ze skříně smetáku, tráva vyletuje ze smetáku docela prudce, tím zeleně označeným otvorem.
Obrázek
Kdybych ten vozík opatřil soustavou rámů, vyplněných třeba stínící síťovinou na ploty (prodávají v metráži v hobby centrech)a ty rámy by pasovaly do úchytů pro původní sajtny vozíku...akorát je nahoře vhodně spojit nějakýma rychlosponama, aby to vše drželo pohromadě...zadní rám otvírací, aby se tráva dala vyklopit. Namaloval jsem do fotky studii červenýma čárama...tak bych si to nějak představoval. Konstrukce rámu by byla z tenkostěnných konstrukčních trubek.
Obrázek
Budu o tom uvažovat, protože sbírat trávu do koše z bezmála půl hektaru sadu do koše, a vozit na kompost z každým košem...mě prostě se.. :tyty:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#67 Nový příspěvek od Navarson »

A ještě mě zbyly dvě původní přední kola z traktůrku. Poslední dva roky ovocný stromky v zahradě docela trpěly suchem, tak mě napadlo využít těch koleček na podvozek jakési cisterny. Postavil jsem si jí nanečisto, jen tak pro představu, z toho co jsem našel ve stodole. Fungovalo by to jako samostatný přívěs...sud by se plnil čerpadlem poháněným náhonem pro smeták (na fotce je čerpadlo znázorněno kyblíkem). Čerpadlo by nasávalo vodu z rybníčku na zahradě, který je zásobovaný vodou odbočkou z potůčku kolem zahrady.(sací hadice je znázorněna zahradní hadicí, sací koš je znázorněn oranžovou hadicovou rychlospojkou) Z čerpadla by voda proudila do sudu (zelený kus hadice) Po přejezdu ke stromku by voda vytékala samospádem přes kohout osazený v bílém uzávěru sudu, prostřednictvím kusu hadice, do prohlubně kolem kmenů stromků.
Obrázek Obrázek
Teď nevím co dřív, ještě mám druhou hračku bobíka...ale úroda dobrého ovoce je taky moc milá :zapomel:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Ace
Příspěvky: 130
Registrován: stř čer 11, 2014 4:11 pm
Bydliště: Liberec

Re: Hayter H1842

#68 Nový příspěvek od Ace »

Teda, ty jedeš. Klobouk dolů.

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Hayter H1842

#69 Nový příspěvek od mape »

Teda smekam před tvejma nápadama.... A vůbec nechápu jak to stíháš.....
To zahradní jezero napájené z potoka...... Tak tam udělej trkač a nemusíš řešit čerpadlo na traktor.
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Hayter H1842

#70 Nový příspěvek od Zdd »

A v čem jsou, prosím tě, kartáče na sběr lepší než sběr přímo od nožů ?

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#71 Nový příspěvek od Navarson »

Sběr přímo od nožů je vlastně takový tlačný ventilátor (sekací nože s vhodně ohnutou ploškou, která vytváří aerodynamický vztlak směrem vzhůru) Efekt spočívá v nasání usekané trávy nad nože a pak vyfouknuti do jakéhosi "větrného tunelu" ústícího do sběrného koše. Toto funguje, především pokud sekaná tráva je suchá. Čím je mokřejší, tím je těžší a saco/výtlačný efekt je méně účinný. Mokrá tráva se lepí cestou tunelem na jeho stěny ve stále silnější vrstvě, dokud ho zcela neucpe. Pak nastupuje sundavání (třeba již skoro naplněného a tedy i těžkého koše) a následné prošťourávání tunelu latí. To se u aktivního sběrače nestane, už jen kvůlivá absenci tunelu. Někdo namítne...nesekám mokrou trávu...mě osobně se zdá, že sekání mokré trávy jde mnohem lépe a střih je mnohem kvalitnější. Pokud pominu mulčování, nemusím vůbec koště za traktorem vozit...odlehčím ho tak, a za traktorem vzniká úhledný 40cm široký pruh, který můžu nechat proschnout a nechat tak do dalšího sekání nebo ho třeba sebrat smetákem zvlášť, ale mohu i bez zapnutého sečení. Sběr listí a větviček pod stromy, úklid trávníku je se smetákem naprosto dokonalý. Nehledě na to, že metličky smetáku trávník docela intenzivně pročesávají, čímž dochází i k jakési "vertikulaci". Nevýhoda tohoto uspořádání je, že kosiště je konstrukčně uspořádáno k vytváření travního pruhu pro následné bezproblémové nabrání posekané trávy smetákem a tedy neumí mulčovat. Pro mulčování je třeba na traktor nasadit speciální mulčovací kosiště. (tedy další pořizovací výdaje)
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Hayter H1842

#72 Nový příspěvek od Zdd »

A jaká je životnost těch košťat ve vymetači ?

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#73 Nový příspěvek od Navarson »

Nevím...zametám s tím už rok cca 5000m2. Na zahradě 4000m posekám na 8cm, až když naroste tak na 20cm...na dvoře 1000m zaronávám na 5cm, když naroste na cca 10cm. Na dvoře tu sekaninu někdy nechávám, na zahradě někdy nechávám ty posekaný pruhy proschnout (pokud počasí dovolí) a pak to seberu bez sekání. (proto vymejšlim sběrný vozejk,...namísto koše, do kterého se prd vejde) Metličky jsou po roce pořád jako nové, žádná není poškozená. Ale někde jsem tu četl, že neoriginál Countax nejsou moc kvalitní a lámou se.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#74 Nový příspěvek od Navarson »

Že by nový vozík za traktůrek, ale pro jaké využití? Drahuše sice vylezla na kozlík a pronesla..."táto, to je dost, konečně mi někam vyvezeš"...no, někdy toho namele...
Obrázek Obrázek Obrázek
No, nebudu si s tím moc zatěžovat hlavinku...raděj to nechám koňovi, ten jí má větší :)
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14390
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Hayter H1842

#75 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...jo , takhle nějak měla vypadat ta moje vlečka . Ty máš koníka ..? :shock:

Odpovědět

Zpět na „Zahradní malotraktory“