Hayter H1842

sekačky a traktory. Husqvarna, Partner, Stiga, MTD, CastelGarden,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Hayter H1842

#46 Nový příspěvek od ladiki »

musím ocenit, že po té vší úpravě, to posunuješ dál 8) a také oceňuji sloh 8)
Jsem zvědavý na výsledek, jestli je vše funkční. Držím palce :friends:

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#47 Nový příspěvek od Navarson »

ladiki píše:musím ocenit, že po té vší úpravě, to posunuješ dál 8) a také oceňuji sloh 8)
Jsem zvědavý na výsledek, jestli je vše funkční. Držím palce :friends:
To jo, zatím se nic nerozsypalo. Strojek moc nešetřím, páč chci vědět, kde má slabiny, a to bez nemilosrdného bitevního nasazení nelze zjistit :rally:
Uplynulý víkend jsem vyjel po 14 dnech na zahradu, a mokrá tráva, kopřivy, lopuchy a jiné rychlorostlinstvo, dokonce s (po dvou letech) promáčenou zemí až do neuvěřitelné hloubky necelých 2cm, ztvrdilo faktickou nevhodnost travního vzorku stávajících pneu. Inu povídám, né že by snad vrtule kosiště nějak dusily výkon Kohlera, nebo snad hydrostat nepřenesl dostatečný krouťák na poloosy. Prostě ty zadní gumy do svahu kloužou a ty přední nezvládnou udržet v zatáčce (zde zase do svahu) pořádně stopu. (Jo, jo, nárazníček fak funguje naprosto skvěle, jedna motající se švestka už o tom ví svoje)

Tak nové ráfky s novýma šípákama už mám týden doma, tlak po týdnu neklesl ani o píď, tak se bezdušovky snad zadařily. K výrobě nábojů kol jsem se zatím nedostal, tak jsem ani nic nenafotil, ale mám to v plánu tuto sobotu, když to nezhatí nějaké neodmítnutelné pokušení :cert:

Ještě se musím přiznat. Tak nějak nosím v palici už jakousi představu o přívěsném vozíku (docela už bych ho potřeboval, teď když sekání zahrady trvá půl hodiny, namísto dvou se švárovou hračkou, tak bych taky rád vyměnil ruční kolečko při úklidu zahradního odpadu a práci s kompostem, za něco kapku modernějšího)
Tak jsem se zastavil v Bohutíně v Kondoru pro nějaký ten jekl, objednal jsem v Plzni v Atovii kouli a žehličku na pořádné závěsné zařízení, a v Praze u Kaplana v Hostivaři, až budu mít cestu, vezmu 21mm foliovanou překližku. A i se stavbou vozíku se zde fotkama pochlubím :)

Omlouvám se, že dnes žádné foto, pokusím se to příště dohnat.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Hayter H1842

#48 Nový příspěvek od Navarson »

Tak gumky na ráfkách jsou z pneuservisu jako nové.
Obrázek
Příruby jsem navařil na k tomu účelu vysoustružená prodloužení a vytvořil náboje kol pro nové ráfky. Přední náboj má celkovou délku 84mm, zadní 125mm. Do předních nábojů byly nalisovány z obou konců pouzdra ze slinutého bronzu a vnitřní otvory přestruženy pro otočné uložení na přední osky. Zadní náboje mají středový otvor 20mm pro poloosy 19mm (výrobce tekutého kovu Loctite doporučuje vrstvu lepidla v lepené spáře alespoň 0,5mm), Po jednom 6mm otvoru příčně za přírubou byly trubky náboje svrtány skrze poloosy a byly v celé délce trubky nalepeny na osky. Zasunutí a roznýtování příčného pera je ještě pro sychr.
Obrázek
Svařence nábojů byly ještě ošetřeny kovářskou černí a nechal jsem zrát tekutý kov předepsaných 14 hodin.
Ráno jsem nasadil kolečka a hurá na zahradu.
Obrázek
Je celkem zajímavé, když něco funguje jak má, že si hned jeden řekne, proč na to nepřišel dříve. Je to prostě bomba, traktor sedí na terénu jak přibitý a i drncání se podstatně omezilo. Prostě povídám, předsedo, travní vzorek si dejte na golfový vozík, mně postačí na ten přívěsný, ale na traktoru, byť travním, budou šípy.
Kosiště šlo seřídit na o palec vyšší světlost šasí bez problémů, u skříně smetáku nastal trochu zádrhel, že koště sem tam nesebralo chuchvalec trávy, protože metličky na nerovném terénu tu a tam nedosáhly na zem. Stačilo o palec prodloužit zvedací závěsy horních ramen, aby ramena klesla i se skříní o toliko níže, a bylo hned po vtákách.
Obrázek
No a jak bylo řečeno, kolečka s travním vzorkem leda tak na vozík. Prohrábl jsem staré železo a posvařoval podvozek, ještě seženu překližku na valník a sajtny a dám dokupy korbu, jak jinak, jasně že sklápěcí.
Obrázek
Ještě mě napadla taková blbůstka, až bude ten vozík. Zametaná tráva létá ze skříně smetáku, pokud se nenandá koš, docela dost daleko. Je to dobře vidět na tomto videu:
[Youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-a_9VSJmPeM[/Youtube]
Kdybych na zadní přepážku skříně smetáku připevnil ještě jednu závěsnou kouli pro vozík a samotný vozík opatřil klecí z lehkých trubek s králičím pletivem, a tráva by v té kleci byla zachytávána, hmmmm :potlesk: Kam by se na tu kapacitu hrabal sběrný koš. Takhle musím na kompost 8-10krát, možná by se pak všechna posekaná tráva vlezla do jednoho "velkokapacitního vozu" :wink:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Hayter H1842

#49 Nový příspěvek od mape »

Máš to dokonalé..... Já jsem takhle dělal spoustu věcí.... Vše od začátku super. Na náklaďáku všechny šrouby s povrchovou úpravou a po 4 letech jako bych tam dal obyč. Všechny černé a rezavé.
Když jsem zprovoznil zahradní traktor tak bylo taky vše bez vůlí. Po pár letech sekání byli vůle zase.... Tak jsem na to trochu rezignoval. .
Ty kola jsou nádherný. Já mám na traktoru normálně travní vzorek a když sekám tady okolo cesty a občas za něco zachytnu tak i ten travní vzorek při prohrabnuti umí udělat pěknou díru.
Tot moje postřehy. Tím samozřejmě nechci drtit výsledek tvé práce....
Je to famózní.
Vozík jsem si taky udělal. Mám jen takový jednoduchý rám a korbu z překližky která se zklapi zhruba v polovině své délky. Je to ale paráda když si cokoli přivezeš a odvezes a přitom si hraješ jako malej kluk .
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#50 Nový příspěvek od Navarson »

mape píše:Máš to dokonalé..... Já jsem takhle dělal spoustu věcí....
Diky, však jsem před pořízením Haytry už měl definitivní představu, že to bude Westwood nebo Countax. A při studiu zkušeností uživatelů jsem narazil i na tvoje vlákno, kde jsou cenné postřehy. Málem jsem šel do stejného, jako máš Ty, za pouhých 5 000, ale bez smetáku. Pak jsem objevil Haytru se smetákem za osmičku. Rozhodl výkon motoru, Hayter má 18ti koníkového Kohlera, dvouvál. Traktůrek jsem měl rozebraný prakticky do šroubku a v podstatě není součástka, která by se nedala nahradit nebo vyrobit. Ten můj byl na plechách docela dost rezavý, ale naštěstí se ukázalo, že je to jen povrchová koroze, a spousta plechu ještě zbyla, (hold 3mm není jako blatník u šádiny) Sečteno a podtrženo, za nějakých 40 litříků, co mě to stálo, (nepočítám čas, byla to spíše zábava) tak bych pořídil nanejvýše plechovou hračku, s plastovýma ložiskama, tak maximálně na sekání rovného dvorku.
U mě velká spokojenost. Na to jak mám členitou a nerovnou zahradu, tak dědoušek to zvládá bez zakuckání a hlavně z něj neustále nic neodpadává, jako ze švárova zázraku od Bédy Trávníčka.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Hayter H1842

#51 Nový příspěvek od Navarson »

Traktůrek jezdí jak Dodo, hlavně porost na zahradě likviduje v čase a kvalitě, dříve nevídané, což jsem od něj tak nějak skromně očekával.
Ale potřebuji ten vozík, neb prořezávaní větví na stále se motajících švestkách a i jiných stromkách by už pomalu chtělo. No jo, no, ale přeci se nebudu po zahradě pachtit s nějakým kolečkem?! (Teď, když ve vsi patřím k té "lepší" sortě traktůrkářů)
Tak jsem se kapku zasnil, až mě probudilo zakopnutí o rozdělaný podvozek vozíku. Trochu mě ten kus železa naštaval, ale nakonec jsem ho natřel alespoň základovkou, to aby si nepřipadal tak rezavě.
Obrázek
Po kávě přišlo dostatečné probuzení i na nařezání překližky na valník a sajtny. Ložná plocha vyšla na 90x150cm, sajtny 20cm vysoké.
Obrázek
K tomu ještě ochrana hran valníku a horních hran sajtniček z otevřeného jeklu (U profil), a nezbytný nátěr kovářskou černí.
Obrázek
Mezitím, co zasychala základovka na podvozku vozíku, pustil jsem se do výměny kulových čepů spojovací tyče řízení, které jsem předtím použil původní vyvaklané, a cca po 5ti měsících mi přinesl kamarád nové, slíbené, ovšem až teď. (nestěžuji si, jsem rád, že jsem se toho vůbec dožil). Ovšem nové čepy mají závit na spojovací tyč metrický. Angličan má závit palcový, nezbylo tedy, než vyrobit novou spojovací štangli se závitem M10 na koncích. Montáž dopadla dobře, proto byla hned seřízena i sbíhavost kol.
Obrázek
Mezitím proschla základovka, tak jsem cáknul podvozek, tentokráte.....bílou.
Obrázek
Na více už nezbyl čas, tak traktůrek dostal novou součástku, (takového tatínka) aby se zamyslel, že nebude tahat jen smeták na trávu.
Obrázek
Však i pro vozík je připravena maminka.
Obrázek
Snad to té rodince, až zase bude trocha času, bude hezky fungovat. :kiss:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Hayter H1842

#52 Nový příspěvek od ladiki »

tak s těmi šípy se to podařilo...pěkný stroj 8)

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#53 Nový příspěvek od Navarson »

ladiki píše:tak s těmi šípy se to podařilo...pěkný stroj 8)
Tak je tu jeden takový, když dám na jeho radu, tak se zadaří, no. :zapomel:

Barva na podvozku uschla, konce jeklů a trubek dostaly plastové krytky, oj dostala žehličku, osa zbylá původní zadní kola z traktůrku.
Obrázek
Deska valníku byla okována po obvodu profily z navařenými držáky pro sloupky sajten a vratovými šrouby přichycena na nosníky podvozku.
Obrázek
Sajtny se nasunují nosnými sloupky do držáků valníku, jsou tedy sundavacíazastamdací, podle potřeby jak bude přívěs právě využívaný.
Podélné sajtny přidružují k valníku bednové uzávěry, zrovna tak horní rohy sajten, aby se nerozšklebovaly při bočním tlaku nákladu.
Obrázek
K traktoru, dá se říct, celkem ladí.
Obrázek
Také je to sklápěčka, může se někdy hodit.
Obrázek
Příští sobotu hodlám v zahradě zlikvidovat starou jabloň, tak vozík projde zatěžkávací zkouškou. Uvidíme co umí.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#54 Nový příspěvek od Navarson »

mape píše:Vozík jsem si taky udělal. Mám jen takový jednoduchý rám a korbu z překližky která se zklapi zhruba v polovině své délky. Je to ale paráda když si cokoli přivezeš a odvezes a přitom si hraješ jako malej kluk .
Tak teď už vím, co tato slova znamenají. Tesat do kamene by je bylo třeba.

Z jabloně bylo mračno ořezu (neštěpkuji, odvážim na ohniště). Při loňské likvidaci předešlé přestárlé švestky jsem jel s ořezem s kolečkem snad 30x, včera jen 5x :ano:
Obrázek
Pak už jen jeden vozík z nařezanýma tlustšíma větvema na topení, a jeden vozík s nařezaným kmenem
Obrázek
Vše bez problému, rovnou do dřevníku na proschnutí. Kolečko asi prodám do frcu :321:
Ještě jsem na sousedovic otavě zkusili po louce jeden pruh se smetákem bez koše, a opravdu ta sekanina létá ze skříně smetáku přesně tak, jako na tom výše zmíněném videu. Příští rok sbírám trávu na dvoře s košem, ovšem na zahradě "velkokapacitním přívěsem", jen vymyslet vhodnou záchytnou nástavbu vozíku a koš smetáku opatřit závěsnou koulí.
Také jsem ze šrotiště zachránil úhlovou převodovku s hřídelí i radličkami z rotavátoru Terra Vari. Zabuduji to do vhodného rámu na závěs traktůrku a pohánět se to bude od řemenice pro smeták, prostě takový nesený rotavátor, abych mohl dát do frcu i rýč.
To ale zas až na jaře :wink:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Hayter H1842

#55 Nový příspěvek od ladiki »

nóó, pěkně Haytera využíváš....teď už i rotavátor :co?: ....abys neskončil u Kuboty BX ;-) :smich: :friends:

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#56 Nový příspěvek od Navarson »

ladiki píše:nóó, pěkně Haytera využíváš....teď už i rotavátor :co?: ....abys neskončil u Kuboty BX ;-) :smich: :friends:
Broboha živího emerickýho, jenom nikdy nekolchozničít :tyty: (No, raděj nikdy neříkat nikdy, kdoví co bude :zapomel:)

Tak jsem letos ještě skolil jednu přestárlou jabloň, na jaře bude místo pro mladý stromek.
Obrázek
A šup s ní také do dřevníku na proschnutí, neb uzení na jabloni má také něco do sebe.
Obrázek
Už si ani nedokážu představit práci na zahradě bez traktůrku. Trocha benzínu, a vše jde mnohem rychleji a s menší námahou. Hold pokrok nezastavíš :cert:
Plechového fešáka jsem očistil, (šoféra jsem nemusel, ten je samočistící)
Obrázek
a strojek jsem na zimu uložil pod specielně slepenou pláštěnku na důstojné místo ve stodole
Obrázek
Děkuji všem spřízněným duším za fandovství i cenné rady při obnově tohoto skoro vraku.
Na jaře se opět ozvu, nejspíše s úpravou smetáku a vozíku na velkokapacitní sběrač posekané trávy, a také mám základní materiál na rotavátor.
A kdoví, co se mi v bedně ještě přes zimu vylíhne :nedarise:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#57 Nový příspěvek od Navarson »

Tak jsem dneska přivezl Haytře kamarádíčka. Sice určením na práce kolem rekonstrukce chalupy, ale třeba by mohl traktůrku v ledasčem pomoci.
Obrázek
Tak například: trávu na zahradě nesekat, ale inovativně shrnovat. :jasan:...Blbost, to by má drahá polovička asi nerozdýchala :tyty:
Obrázek
Původně jsem chtěl traktůrek opatřit radlicí na shrabování sněhu a nahrnování kompostu. ....Mám dojem, že s toho asi nejspíš sejde.
Co třeba dát namísto lopaty nějakou pohodlnou štokrli...
Obrázek
...to by pak česání jablek, oproti žebříkové metodě, byla vyloženě relaxační záležitost :chlast:

O víkendu proběhne seznamka, tak uvidíme. Třeba bude nový přírustek vyžadovat zapojení do diskuze s jinými UNC šťastlivci :friends:
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Hayter H1842

#58 Nový příspěvek od mape »

Tyjo to je to nejmenší unc....
To bude pomocník....
8)
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#59 Nový příspěvek od Navarson »

Jj, skoro nejmenší. Totoc je UNC 045, hmotnost cca 1700kg.
Ještě existuje menší 1300kg Locust UNC 301, ale toho jsem prostě nesehnal.
Budu se muset poohlédnout po nějakých peletizačních vidlích za rozumnou cenu, neb mám ve zvyku všechno ve stodole skladovat na paletách.
Strojek unese cca jen 500kg, tak v nejhorším bych snad něco mohl i posvářet ze silnostěnných jeklů.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Hayter H1842

#60 Nový příspěvek od Navarson »

Tak jsem dneska provětral fešáka. Potřeboval bych udělat na vozík ty vysoké postranice, abych mohl vyhazovat trávu přímo do vozíku...ten koš je moc malý, musím moc často jezdit na kompost vysypávat. Ještě bych potřeboval vyrobit další vozík na sud (něco jako cisternu) na zalévání ovocných stromků v zahradě, nebo jestli bude i letos takový sucho, tak bude po úrodě. No jo ale když teď mám zase jinou hračku....(v pozadí ve stodole) :-/
Obrázek
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Odpovědět

Zpět na „Zahradní malotraktory“