Japončík na realizaci zahrad

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
daves
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 17, 2017 4:33 pm
Bydliště: Český Těšín

Japončík na realizaci zahrad

#1 Nový příspěvek od daves »

Zdravím pánové, případně dámy,

Několik dní to tu pročítám a sebral jsem odvahu se na něco zeptat. Upozorňuji, že jsem naprostý neznalec ve věcech traktorů. Jako správného chlapa mě ale jeho koupě nadchla a tak vybírám tu správnou a užitečnou hračku. :) Snad mi tedy pomůžete radou a také stát se zahradníkem :-D

Před rokem jsem rozběhl firmičku, kde stavíme ploty, gabiony, děláme dlažby a hlavě všechno kolem kamene do zahrad. Celkem se to rozjíždí a když jsou lidé spokojení, tak chtějí i další služby. Především je zájem o zakládání trávníků. Půjčil jsem jednou Vari s kultivátorem a ještě týden mě bolely pracky. Výsledek navíc nic moc.

Tedy k věci.

Potřebuji stroj, se kterým bych byl schopen připravit půdu pro zakládání trávníků. Na začátku asi jen s kultivátorem a později bych dokoupil zakladač. Také potřebuji vrtat díry na betonáž sloupků a v neposlední řadě jsem uvažoval, že mít čelní nakladač, tak si naházím šutry do lžíce a pěkně si je přizvednu.

Řeším otázky, které nedokáži zodpovědět, protože nemám zkušenosti a pokud vyberu špatně, tak to bude něco stát:
  • 1. Jak velkou mašinu?
    Předpokládám, že větší mašina = větší výkon. Díval jsem se, že zemní vrtáky potřebují min. 20hp. Tedy asi lepší je větší traktůrek. Pokud je ale velký, tak ho nepřevezu na vozíku, což je zásadní nevýhoda, ale překonatelná. Menší traktůrek by mohl všude vjet a nemusel díky hmotnosti poničit trávu apod. Máte někdo se zkušenostmi s realizací zahrad doporučení na velikost mašiny?
  • 2. Po repasi nebo bez repase?
    Některé firmy repasují. Má smysl do toho jít? Jakou máte zkušenost?
  • 3. Čelní nakladač?
    Co si myslíte o čelním nakladači? Nejsem si jist účelností, protože při nízké hmotnosti by mohl mít problém naložit cokoliv mimo písku. Nejsem si tedy jist, že částka cca 50tis za to stojí. Navíc to zvedá hmotnost a tedy problém s převozem.
  • 3. Kde koupit?
    Našel jsem několik firem, které prodávají. KP malotraktory z Prahy, RVR agro z Opavy, jednu firmu z Klimkovic, něco je v Brně, Hodoníně apod. Kde jste dobře koupili? Ideál je severní morava...
Něco mi říká, že by bylo lepší koupit menší traktůrek kolem 400 až 500kg, který zvládne připravit trávník na zahradu 500m2 až 2000m2. A jak se bude dařit, tak koupit něco většího na větší plochy, vrtání a převoz šutrů.

Díky moc za doporučení a zkušenosti.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Japončík na realizaci zahrad

#2 Nový příspěvek od other-side »

Malá investice:

ruční motorový vrták
jednoosý malotraktor (např. BCS) - dvě kola, řidítka, PTO a možnost mít hromadu příslušenství
(s rotavátorem VARI jsem nikdy nedělal, ale dokážu si to představit, má to soused, teda on už to nepoužívá na pole, jen převoz materiálu, na poli mu tam jezdím já)

Velká investice:

malotraktor (B1400 a vejš) a soupravu co to uveze (4x4 + min. 1500 kg na kouli), pak není problém čelák ani vrták

Nejlepší je samozřejmě mít obojí, protože na malé zahrádce se lépe jezdí jednoosákem a naopak.

Taky dělám do zahrad, ale spíš větších (0,5ha +), kde si najímám větší stroje, taky jsem chtěl vrták za trator/malotrakor, ale bohatě mi stačí jednomužný Stihl (odvrtáno tisíce děr), protože je velmi mobilní!!!!!

peyrak
Příspěvky: 1240
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Japončík na realizaci zahrad

#3 Nový příspěvek od peyrak »

Avant, to je to co hledáš, pro zahradníky ideální stroj

daves
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 17, 2017 4:33 pm
Bydliště: Český Těšín

Re: Japončík na realizaci zahrad

#4 Nový příspěvek od daves »

Díky za odpověď.

Ještě doplním, že jsem uvažoval o investici do 150 tis i s vrtákem a rotavátorem a ideálně i se servisem před sezónou.

Na tu Kubotu B1400 mrknu.

Čím děláte trávníky/zahrady ostatní?

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Japončík na realizaci zahrad

#5 Nový příspěvek od DYK »

V první řadě si myslím, že to mohlo být klidně ZDE nač další nové téma?
Dále si myslím, že pokud se nezakládají plochy fotbalových a podobných hřišť, není čtyřkolák nutný. Pokud půjde o plochy do těch 2000m2 bude stačit jednoosák, lepší než BCS je Goldoni, "pevnější" převodovka a co jiného použít než zakladač, že? Pohřbívá kameny, rovná a zpracovává půdu do předem připravené hloubky, je odolný proti kamenům a všelikému bordelu a je chráněn přetěžovacím zařízením, který ochrání i stroj a jeho hřídel. když je práce, za rok se skoro zaplatí. O ničem jiném na zakládání okrasných trávníků než zakladači bych neuvažoval a za nic jiného bych nevyhazoval peníze. Pokud jsem na tom tak, že nemám zkušenosti, znalosti, chuť a ani čas se věnovat ojetému stroji, pak bych volil teda buď nový, nebo alespoň něco "mladšího" co mě v půli práce nevyšplouchne a aby to nebylo tu tam to, za chvíli ono a pak ještě zase něco. Zakladač, jako hlavní pracovní nástroj asi zásadně nový. Je prostě třeba i ze začátku zainvestovat a 150 není nic moc. Ona investice má potom vliv i na rychlost a tím i četnost provedených zakázek, o kvalitě nemluvím. Přitom kvalita je ze začátku to nejdůležitější - buduje se jméno. Vrtat potom motorovým ručním. Zase jde o četnost použití a počty děr. O tom, že je i Avant dobré řešení není pochyb, ale to bych nechal až po zavedení firmy, protože to fakt s výbavou už něco stojí.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
fogeljet
Příspěvky: 190
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:08 pm
Bydliště: Nedaleko Trenčina

Re: Japončík na realizaci zahrad

#6 Nový příspěvek od fogeljet »

daves píše:Díky za odpověď.

Ještě doplním, že jsem uvažoval o investici do 150 tis i s vrtákem a rotavátorem a ideálně i se servisem před sezónou.

Na tu Kubotu B1400 mrknu.

Čím děláte trávníky/zahrady ostatní?
Pripravit pod travnik sa da rotavatorom len miesto kolesok je tahokovovy valec a viac sa deru noze nena rado kamene vsetky najde. Na mojej kubote nakladac zdvihne plnu lizicu sutru ako protizavazie rotavator alebo ide dat nadrz na vodu ktoru vypustis . Moj stroj splna vsetky tvoje poziadavky. Ked pride objednana kubota kl bude na predaj ihned k pouzitiu.

Uživatelský avatar
mape
Příspěvky: 1464
Registrován: pon dub 04, 2011 1:53 pm
Bydliště: Karlštejn
Kontaktovat uživatele:

Re: Japončík na realizaci zahrad

#7 Nový příspěvek od mape »

Avant 635 si pujčuju v Cat rental už asi 4 roky s různým příslušenstvím a je to pecka. Hlavně obratnost ,prostupnost a Nízká váha.Ale ta cena..... :zapomel: :zapomel:
už žádné domadělané stroje. mám už jen své mazlíčky
Avia D60 Turbo E3
unc 060
Kobelco SK30
Westvood 1300
Vlastnoručně vyrobený dvouosak vlek nebrzděný

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Japončík na realizaci zahrad

#8 Nový příspěvek od DYK »

Připravit pod trávník se dá ledasčím, ale tak leda "na doma". Provádět tuto činnost profesionálně a za peníze je o něčem jiném. Nedovedu si představit rotavátorování zeminy kolem novostavby, kde je v navážce kde co s kde čím. Nedovedu si představit rekultivaci nějaké travnaté rozlohy, tedy zase léty utužená. O hřištích nemluvím, tak se povětšinou seřezává a klade rostlý koberec, protože nikdo nechce čekat na vzrůst osiva a tím zpevnění. Koberce si nechávají dávat už i k těm novostavbám ze stejného důvodu, jen je třeba použít zakladač a potom výměru utužit. Třeba válením. Zakladač není rotavátor. Točí se opačně a násobně rychleji. Má menší a odolnější nože. Dělá práci převážně z jedné vody na čisto. Válec je to poslední a pro přípravu pod koberec se dá použít i plný.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

daves
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 17, 2017 4:33 pm
Bydliště: Český Těšín

Re: Japončík na realizaci zahrad

#9 Nový příspěvek od daves »

DYK píše:Připravit pod trávník se dá ledasčím, ale tak leda "na doma". Provádět tuto činnost profesionálně a za peníze je o něčem jiném. Nedovedu si představit rotavátorování zeminy kolem novostavby, kde je v navážce kde co s kde čím. Nedovedu si představit rekultivaci nějaké travnaté rozlohy, tedy zase léty utužená. O hřištích nemluvím, tak se povětšinou seřezává a klade rostlý koberec, protože nikdo nechce čekat na vzrůst osiva a tím zpevnění. Koberce si nechávají dávat už i k těm novostavbám ze stejného důvodu, jen je třeba použít zakladač a potom výměru utužit. Třeba válením. Zakladač není rotavátor. Točí se opačně a násobně rychleji. Má menší a odolnější nože. Dělá práci převážně z jedné vody na čisto. Válec je to poslední a pro přípravu pod koberec se dá použít i plný.
Díky DYKu,

Mno, každý nějak začínal. Jde o to, že aktuálně uděláme dlažbu, plot, gabion a cca 2 metry kolem je to celé rozdupané. Gabion má někdy i několik desítek metrů a pak už to rýčem a hrabkama dělat nejde.

Tedy jsem předpokládal, že to naše staveniště pojezdím traktůrkem s rotavátorem, třeba i několikrát, srovnám to traverzou, seju, pohrabu a zaválím. Postupně bych koupil i zakladač trávníku. Ten má ale údajně problém s kamenitou půdou - vylamující se nože. Tedy, pokud jsou v půdě šutry, je třeba to nejdříve pojejdit rotavátorem.

Jinak vím, že kluci, co dělají zahrady malé Japončíky mají. Jen je to konkurence, takže sdílnost není moc velká.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Japončík na realizaci zahrad

#10 Nový příspěvek od DYK »

Já to nějak nepochopil. Chceš si to upravit doma, nebo se tím chceš živit?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

daves
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 17, 2017 4:33 pm
Bydliště: Český Těšín

Re: Japončík na realizaci zahrad

#11 Nový příspěvek od daves »

DYK píše:Já to nějak nepochopil. Chceš si to upravit doma, nebo se tím chceš živit?
Omlouvám se. Já se tím (gabiony, ploty, brány, dlažby a hlavně vše kolem kamene) živím. A chtěl bych se posunout i směrem k zahradám. Je to takový dlouhodobý sen.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Japončík na realizaci zahrad

#12 Nový příspěvek od DYK »

Rozumím, takže rozšíření nabídky.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Japončík na realizaci zahrad

#13 Nový příspěvek od other-side »

já travníky dělám minimálně, takže jsem zakladač nekupoval

obvvykle to bylo tak, že se někdo z dobrých známých ozval, že potřebuje srovnat terén, protože tam má hromadu hmoty po vrtání studny, nebo jinou hromadu hlíny vybrané z usazení dlažby kolem domu, na to mi stačila Gravely s rotavátorem

taky bych se připojil k ostatním a volil jednoosák, ale jak říkám, já víc mth nalítám buď s rukama a kolečkem, nebo s velkým bagrem a víc se chci věnovat svému zemědělství a krajinařině než zahradám, ty dělám a chci dělat jen pro známe a na to my Gravely + hrábě/válec stačí

Avanta má soused, pravděpodobně ho budu mít půjčený na úpravy kolem domu po dostavění, pokud si to nakonec nebudu schopný udělat čelní radlicí na svém japonci. Ale Avant jedině dobře, bohatý příslušenství za švýcarský ceny :)

víc k tomu nemám co dodat, jsou tu chtřejší a zkušenější

daves
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 17, 2017 4:33 pm
Bydliště: Český Těšín

Re: Japončík na realizaci zahrad

#14 Nový příspěvek od daves »

Díky za další nápady. Ty mašiny jsem prošel.

Vím, že některé firmy používají na zakládání trávníků Agrii. Ale zase je to mimo moje možnosti. Kdybych věděl, že na to bude a mašina se splatí v rozumném horizontu, tak do toho jdu. Teď jsem ale opatrný.

Mě pořád přijde nějaký ten malý japončík jako hodně variabilní zařízení. Líbí se mi možnost použití čelního nakladače. Třeba v Polsku u Bosse je Kubota B1600DT i s nakladačem za 16.000 Zlotých, tj, cca 104.000,-.

Našel jsem i video, kde chlapík asi připravuje půdu pro trávník. Jen se mi zdá, že se ten rotavátor nějak trápí.



K tomu bych ještě dokoupil i zakladač trávníku, viděl jsem nějaké za cca 35.000 CZK a jsem pořád ještě v cenovém rozmezí investice, o které uvažuji.

Uživatelský avatar
other-side
Příspěvky: 2798
Registrován: ned pro 07, 2008 1:29 am
Bydliště: Perštejn

Re: Japončík na realizaci zahrad

#15 Nový příspěvek od other-side »

trápí se proto, protože to mele zbytky po předchozích činnostech okolo a na domu, ještě jsem nezažil čistý záhony kolem domu, vždy tam jsou zasypaný zbytky ze stavby

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“