Vybírám první traktor - prosba o rady

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Odpovědět
Zpráva
Autor
hop23
Příspěvky: 9
Registrován: ned led 15, 2012 5:12 pm
Bydliště: Brdsko

Vybírám první traktor - prosba o rady

#1 Nový příspěvek od hop23 »

Ahoj, pročetl jsem snad celé fórum ale spoustu odpovědí jsem nenalezl či úplně nepochopil. Předesílám, že nejsem žádný zkušený zemědělec ani mechanik (tedy opravte mne, pokud se mýlím).

Poohlížím se po nějakém japonském malotraktoru na obhospodařování mého pozemku - celkem cca 9tis m2, louka (tedy zatím mulčovat); v budoucnu uvažuji i o bramborách apod., s traktorem se pojede i do lesa pro dřevo.

Prvním základním kamenem úrazu při výběru japonského malotraktoru je značka - osobně jsem to pochopil tak, že Kubota je pravděpodobně nejznámnější a nejrozšířenější (tedy i dostupnost ND), nicméně je i dražší než Iseki/Yanmar??

Vzhledem k výše uvedenému jsem stále na vážkách ohledně počtu válců/výkonu. Je mi jasné, že na sekání trávy bude stačit menší výkon (např. Kubota B 6000 DT, 11,5 kW, 2 válce), nicméně je tento výkon dostatečný i na orání či rotavátor (žádné velké lány)? Chápu správně, že pro konkrétně zmíněnou Kubotu B6000 je třeba celkem drahá redukce na vývodovou hřídel, která se točí pouze doleva (nakolik je toto limitující)? Na http://www.traktorservis.cz je uvedeno, že se jedná o jeden z nejstarších traktorů a může být problém tento traktor udržet v chodu....

Vzhledem k tomu, že o peníze jde vždy až v první řadě mne velice znepokojily poznámky o tom, že spousta lidí by si nenechalo traktor repasovat (a především když vidím ceny repasí, tak se mi protočily panenky). Jak tedy, kupovat repasovaný (např. od RVR), částečně repasovaný nebo nerepasovaný?

Na začátek spousta otázek, děkuji za odpovědi... :chytry:

Uživatelský avatar
kucmar
Příspěvky: 1427
Registrován: stř črc 04, 2007 8:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#2 Nový příspěvek od kucmar »

Kolik chceš investovat? A proč chceš zrovna japončíka?
Já jsem sice spkojen, ale nedovedu si představit, že bych s ním obdělával 9 hektarů. To už by bylo třeba řešit vyšší řadou těchto traktorů o minimálním výkonu aspoň 25-30 koní. Ta 12ti koňová Kubota by byla asi k ničemu. Ty malé Kuboty potřebují redukce na náhon, ty větší už ne. To jsou víceméně plnohodnotné traktory se vším všudy.
Na takovou plochu bych viděl radši nějakého Zetora, či něco obdobného, než malou Kubotu.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#3 Nový příspěvek od Jan_2 »

kucmar píše: obdělával 9 hektarů.
9tis m2 je 0.9 ha.

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

koky
Příspěvky: 182
Registrován: stř kvě 27, 2009 10:33 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#4 Nový příspěvek od koky »

Přesně tak,jeden hektar je 10 000m čtverečních.Takže na tu tvou plochu je japonec ideální.Já mám iseki TU 1500F s čelňákem a maximální spokojenost.Obdělávám s ním asi 5H.Převážně rozdělené na louky,2H pastvin.KOusek lesíčka a malé políčko.Letos oplotím ješťe nějaké pastviny.Takže za mě je japonec k nezaplacení.Být tebou tak pokukuju po nějakém středně velkém typu.Psal si že budeš mulčovat,Ten mulčovač jsem taky měl,českej MUL 1000.Záběr 1m.A mích 15 koní na hřídeli bylo tak na hraně utáhnutí,ale vždy jsem vše pomalu zmulčoval. 8)

Přema
Příspěvky: 230
Registrován: úte lis 25, 2008 11:12 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#5 Nový příspěvek od Přema »

Na necelý hektárek je japonec dobrá volba. Teď se rozhlídni, jak velké kopce máš, jestli budeš hrnout sníh, kolik toho chceš orat. To proto jestli s předkem nebo bez. Značka asi není úplně rozhodující, zajímavější je výkon a výběr na místě. Sám mám Yanmara 3-válec - výkonově dobrý ale lehký - někdy přednost někdy nedostatek. Úplně staré 2-válce kvůli komplikaci s nářadím bych nebral.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#6 Nový příspěvek od mufik »

Určitě tříválec a 4x4,pod 20 koní bych nešel.Mám Mitsubishi 22 hp už 3 rokem a max. spokojenost.Na dily je sice lepší Kubota,doposud jsem ale nic nepotřeboval.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
kucmar
Příspěvky: 1427
Registrován: stř črc 04, 2007 8:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#7 Nový příspěvek od kucmar »

Soráč, nějak jsem si to blbě převedl :zapomel: . Rozhodně teda stroj s výkonem minimálně 20 koní. S tím souhlasím. A kolik že do toho chceš cca investovat?

hop23
Příspěvky: 9
Registrován: ned led 15, 2012 5:12 pm
Bydliště: Brdsko

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#8 Nový příspěvek od hop23 »

Děkuji za poznámky. Opravdu to není ani hektar ;-). Tím spíš jsem si myslel, že mi nějaký stroj okolo 12 koní udělá královskou službu... Vzhledem k tomu, jaké ceny vidím na netu jsem myslel, že bych do traktůrku investoval okolo 80tis, nicméně jak jsem již psal, tak cena repase je neuvěřitelná!

Zatím jsem se celkem zahleděl do Kubot B 1400 DT nebo B 7001 DT. Ale najdi 3 rozdíly, že....

Předesílám, že v tuto chvíli nemám prostor a ani nejsem časově schopen dát traktor dohromady sám, notabene, když vše uvidím v zásadě poprvé :(... Jak tedy s tou repasí?

hop23
Příspěvky: 9
Registrován: ned led 15, 2012 5:12 pm
Bydliště: Brdsko

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#9 Nový příspěvek od hop23 »

Ještě mne zaujala B 1502 DT...

Jak jsou vlastně Kuboty číslovány?

Uživatelský avatar
zip
Příspěvky: 178
Registrován: stř pro 08, 2010 4:30 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#10 Nový příspěvek od zip »

a musí to být nutně japonec(asi ano ale přesto)? případně budeš s ním jezdit i po komunikacích nebo jen kolem domu, zahrada a les hned u domu? Za těch 80 000 už se dá něco sehnat....

Zx1974
Příspěvky: 66
Registrován: pát črc 10, 2009 11:12 am
Bydliště: Písek

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#11 Nový příspěvek od Zx1974 »

Loni jsem tady http://www.drdastroje.cz/malotraktory-bazar kupoval Shibauru P-17F, zatím spokojenost.
Možná by ses tam měl podívat aspoň pro přestavu.
M22, M25, M408/I, Neuson RD2000

hop23
Příspěvky: 9
Registrován: ned led 15, 2012 5:12 pm
Bydliště: Brdsko

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#12 Nový příspěvek od hop23 »

Louku i les mám hned za domem a na nějaké delší tůry se nechystám :)), takže RZ neřeším. "Velký" traktor nechci, takže mi z toho zatím plyne japonec...

Na stránky p. Drdy jsem koukal, ale stále nemám jasno, nakolik je nutná repase a v jakém stavu jsou traktory co člověk vidí na netu.

Zx1974
Příspěvky: 66
Registrován: pát črc 10, 2009 11:12 am
Bydliště: Písek

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#13 Nový příspěvek od Zx1974 »

Zatím jsem "repasoval" jen jeden simering na zadní nápravě (výměnu olejů a filtrů beru jako samozřejmost) a až bude lepší počasí a nálada dostane nový kabát. O nic dalšího si zatím naštěstí neřekl.
Co všechno budeš muset udělat je asi trochu o štěstí.
M22, M25, M408/I, Neuson RD2000

hop23
Příspěvky: 9
Registrován: ned led 15, 2012 5:12 pm
Bydliště: Brdsko

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#14 Nový příspěvek od hop23 »

Právě na štěstí se mi nechce moc spoléhat :-D.... Zajímavý rozsah prací nabízí RVR, nicméně si za to také řeknou pořádný balík :-(

honzauta
Příspěvky: 1250
Registrován: čtv úno 12, 2009 8:31 pm

Re: Vybírám první traktor - prosba o rady

#15 Nový příspěvek od honzauta »

Jak jsem již několikrát radil, doporučuji sednout do auta skočit do polska k Wroclawi, tam jsou 3 bazary do 40 km vedle sebe, celkem tam je cca 100 japončíků, nejlépe teď v zimě - člověk si je může vyzkoušet nastartovat, projet. Tady jsou inspirace http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=iseki . Sám mám Mitsubishi MT 470 - to je americká verze Mitsubishi 1550, 18,5 hp, tříválec, mám ho 6 roků, za tu dobu jsem kupoval pouze nové vstřiky jelikož jsem původní oddělal přídavkem do nafty proti zamrzání. Jinak jen doporučuji pravidelné výměny olejů a filtrů, filtry se dají běžně koupit, stačí jen vědět katalogová čísla. Používám rotační mulčovač 110 cm, bubnovou sekačku 130 cm, pásový obraceč 200 cm, lis na seno, štěpkovač Piraňa od Bystroňě, fekální čerpadlo, atd.. Výkon je dostatečný.

Nyní mám 4 měsíce Yanmar FX 285, 34 hp na motoru - přibyly pozemky. To je již jiná liga, čtyřválec, power shift řazení, servo a spoustu dalších vychytávek. Bude obdělávat 22 ha, nářadí na něj budu postupně kupovat.

Co se týká oprav, repasí, tak v mém případě zatím nebyl žádný důvod se nad nima zamýšlet - Mitsubishi měl natočeno 600 mth, podle výrobce motor do repase vydrží 6 000 mh. Yanmár má natočeno 2000 mth, podle výrobce repase v 11 000 mth.

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“