Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Onbla
Příspěvky: 4
Registrován: pon čer 27, 2022 12:17 am
Bydliště: Cheb

Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#1 Nový příspěvek od Onbla »

Dobrý den,

omlouvám, se pokud toto téma již bylo na fóru zodpovězeno. Hledal jsem na Googlu, hledal jsem zde na fóru, ale zatím nenašel odpověď. Ono těch otázek je vlastně trochu více.

Chtěl bych si pořídit na pozemek malotraktor Kubota (něco malého - B5000, B6000, B7000). Zamýšlím ho používat pouze na zahradě. Jakoukoliv přepravu bych řešil pomocí vozíku za auto.

1. Otázka
Traktor, jako každý jiný stroj se spalovacím motorem, je zdrojem nějakých emisí. Musí mít takový malotraktor, co se pohybuje jen na mém pozemku platnou STK a TP?

2. Otázka
Skh-Sebranice nabízí malotraktory Kubota, kde zrepasované modely mají v ceně výjimku pro provoz na pozemních komunikacích 3 třídy.
Musí mít takový malotraktor, který se smí pohybovat po komunikacích 3. třídy, - STK, TP, povinné ručení, registrační značky - ?

(Předpokládám, že pokud tuto výjimku pro provoz na komunikacích 3. třídy malotraktor dostal, tak pak musí mít platnou STK, mít TP, popř. ty RZ a na mně (pokud bych chtěl jezdil po kom. III. tř.) zaplatit povinné ručení.)

3. Otázka
Pokud bych přivezl Kubotu z Německa a tento malotraktor používal zase pouze a jen na svém pozemku: Musím to hlásit na českém úřadě?
Znamenalo by to totiž platbu DPH v Čechách, pak vyhandlovat vrácení DPH z Německa a ještě netuším, zda bych nemusel navíc malotraktor dovézt na STK, řešit emise atd. .

Děkuji za Vaše odpovědi.

Jiří

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#2 Nový příspěvek od Dáva »

Pokud s tím nemáš v plánu jezdit/přejíždět silnici(pozemní komunikaci) tak bych papíry vůbec neřešil. Na co si komplikovat život.
Ale samozřejmě pokud by tě na tý silnici chytli poliši tak bys asi přišel o papíry..

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#3 Nový příspěvek od ITS »

Kdyby bylo vyřízení nějaký výjimky snadné, pak ji tady už všichni máme.
Prodejce asi jen mlží. Pokud stroj nemá homologaci pro provoz, pak na cestu nesmí, pokud ji má, pak od roku 2000 ( výroba, či uvedení do provozu) musí mít RZ. Pokud má RZ, pak musí na STK. Zvláštní užívání komunikace nelze použít na běžný provoz po silnici jakékoliv třídy. Je to jednorázová záležitost pro přesně danou trasu v přesně danou dobu pro nehomologované vozidlo po silnici jakékoliv třídy.
To jsou obecná pravidla.

Sadra17
Příspěvky: 6127
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#4 Nový příspěvek od Sadra17 »

vyjímka se dá vyřídit ale dají ti jen určitý úseky kudy můžeš jezdit, není to že by jsi mohl všude 8)
malej traktorista v malým traktoru

Onbla
Příspěvky: 4
Registrován: pon čer 27, 2022 12:17 am
Bydliště: Cheb

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#5 Nový příspěvek od Onbla »

Děkuji za vaše odpovědi. Možnost využít i silnice III. třídy by byla samozřejmě super, ale v mém případě přemisťování z bodu A do bodu B budu stejně řešit přepravou na vozíku.

Co mě ještě zajímá, zda někdo neví, jak je to s dovozem malotraktoru z EU. Když v Německu zaplatím DPH, musím v ČR ještě někde stroj přihlašovat? Znovu uvádím, že s malotraktorem chci jezdit jen na pozemku. Pokud vím, tam kde se přihlašuje automobil, tam se platí i DPH. Jak je tomu s malotraktorem, právě netuším. Je to jako u automobilů? Každopádně přihlašování malotraktoru v ČR, placení DPH v ČR a následnému vymáhání DPH v Německu bych se chtěl vyhnout. Na druhou stranu nechci obcházet zákon/vyhlášky.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#6 Nový příspěvek od Jan_2 »

Pokud bude v Německu na značkách, pude i tady registrovat. Pokud nejsi plátce DPH, nikdo ti DPH a už vůbec ne německou nevrátí.
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

fikejz
Příspěvky: 6134
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#7 Nový příspěvek od fikejz »

A ani ji po něm nebude chtít znovu zaplatit zde. Pokud je plátce tak v D nakoupí bez DPH. Ale to by jako plátce nejspíš věděl.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Onbla
Příspěvky: 4
Registrován: pon čer 27, 2022 12:17 am
Bydliště: Cheb

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#8 Nový příspěvek od Onbla »

Ne nejsem podnikatel/živnostník.

Takže pokud by byla německá Kubota na značkách a já ji chtěl v ČR přihlásit, musel bych tu platit znovu DPH?

Na netu jsem četl, že pokud kupuji auto v EU/Německu, musím vždy zaplatit DPH v místě, kde auto přihlašuji - tedy v ČR.
Dvojitému placení DPH, stejně jako vymáhání DPH na německé straně bych se chtěl vyhnout.

Dáva v diskuzi zmínil, že pokud s tou Kubotou nepotřebuji jezdit/přejíždět silnici(pozemní komunikaci), tak že papíry vůbec nemusím řešit. Jenže jednou by mě to mohlo ale mrzet, pokud bych tu Kubotu chtěl prodat a ona byla bez papírů...

Uživatelský avatar
Dáva
Příspěvky: 937
Registrován: stř zář 21, 2011 2:07 pm
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#9 Nový příspěvek od Dáva »

Takže chceš malotraktor s papírama.

Budeš muset pravidelně navštěvovat STK a platit povinné ručení i přes to že nehodláš jezdit po silnici. Pak lze řešit depozitem ale ten je myslím už časově omezen a bez platné STK ti to tam nevezmou.
Teda jestli Japonce dokážeš přihlásit na odboru dopravy.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Zadávatel hlavne nenapísal rozpočet a ten je podstatný. Kubota s papiermi aj v DE bude stáť dvojnásobok tej bez papierov, nielen v DE ale celkom všade.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#11 Nový příspěvek od thovt »


Onbla
Příspěvky: 4
Registrován: pon čer 27, 2022 12:17 am
Bydliště: Cheb

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#12 Nový příspěvek od Onbla »

Děkuji za odpovědi.

Chtěl jsem se vejít do 100 tisíc. Jak jsem se díval po netu, sehnat repas za tyhle peníze bude hodně těžké :zapomel:

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15794
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#13 Nový příspěvek od oco13 »

Ani repas ani tabulky za tú cenu nezoženieš. A ak ti niekto ponúkne repas tak to bude GO farbou. Ja som dal pred rokom 125t za pôvodný stav. :-/

ArnieX
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 11, 2023 6:39 pm
Bydliště: Chotěšov (okres LT)

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#14 Nový příspěvek od ArnieX »

Takže jestli to dobře chápu je vydána obecná vyjímka pro "všechny" zemědělské stroje pro provoz na silnicích nejen 3tí třídy ale i 2hé třídy. Tam by měla jistě spadat i Kubota všech variant. Navíc pro řízení T - traktoru do 3,5tuny by měl údajně stačit řidičák B. Také teď zvažuju Kubotu a protože jsem nevěděl jak to je s tím ježděním po silnici tak jsem chtěl kupovat od Sebranic, ale evidentně je to vlastně jedno odkud. V každém případě je asi dobré mít na traktor POVko (Povinné Ručení).

Fizz
Příspěvky: 7953
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Koupě malotraktoru TP, STK, RZ ???

#15 Nový příspěvek od Fizz »

Vůbec.

Vše co může na silnici má buďto TP, nebo schválení technické způsobilosti (pro laika TP zelené barvy) nebo vyjednat vyjimku nA konkrétní stroj (kus).

Pojišťovna to to sice pojisti ale nebude plnit protože to není vozidlo schválené k provozu na pozemních komunikacích.

Jakákoliv výjimka je podložená dokumentem kde je přesně uvedeno kdo a za jakých podmínek s jakým strojem může využívat komunikace. Obvykle i trasu nebo oblast dke způsobu požadavku výjimky (žně, těžba dřeva, převoz řepy, transport vody krmiv atd atd....)
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“