Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Jirka TT
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 17, 2019 10:38 am
Bydliště: Plazy

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#61 Nový příspěvek od Jirka TT »

pietrobs chtěl bych se optat tebe nebo někoho zkušeného z fóra na nastavení sekačky v ose kardanu, já jsem se s tím celkem natrápil, nejsem žádnej kovanej kovozemědělec, ty tam máš nahoře oválnou díru a stojíš asi na rovině a máš ji u vnějšího kraje na čepu, takže sekačka může nahoru, ale nemůže dolu pod traktor, já ji tam mam taky, ale nastavuji ramena tak, že ten čep je ve středu té šlicové díry a sekačka může chodit nahoru a dolu jak potřebuje, plave vedle traktoru podle terénu nahoru a dolu a já ji jen táhnu. Když tu sekačku zvednu v ramenou na doraz, tak ten vnější buben mam kousek nad zemí a sekačka je skloněná od traktoru jako sjezdovka.
Tohle nastavení je poměrně důležité, aby byl přítlak na plazy stejný a ty se odvalovali polehku a neviselo to v traktoru napevno, jen nevím s určitostí ten správný postup, tak někdo zkušený by mohl poradit.

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#62 Nový příspěvek od pietrobs »

JirkaTT ....to mam preto na kraji diery pretoze vtedy som sa hral prave s nastavenim toho ramena nivelaku.Bolo pustene uplne dolu..ale potom pri spravnom nastaveni ho mam zdvihnute a pekne ta drazka je na rovine v strede.Mas pravdu aj som stal trochu v kopci a kosa bola polozena hore ..aj to si spravne postrehol...ja tam mam potom na zvedanie taku zapadku ak si ju vsimnes na fotke..je vyklopena smerom hore ked je kosa plozana na zemi.Ked ju chcem zdvihnut musim tu zapadku zacvaknut a ona znemozni pohyb toho cepu v tej ovalnej drazke.Ale zodvihnem ju ako hovoris v ramenach aj bez zaklopenia tej zarazky..ale presne ako pises v tom pripade mam takisto bubny sklonene ako na zjazdovke.Cize ten samy problem ako ty.Este maly postreh ...125 vs 135 ma omnoho mensi vykyv v terene..ako hovoris ze kosa plave po terene tak 135 plave omnoho viac.Mne sa stavalo na 125ke ze ked som isiel takym terenom hlavne tkzvane uvaliny zdvihlo mi krajny bubon a zostavala nedokosena trava.To iste ked som v lete kosil 135kou tak ta s prehladom okopirovala dany teren.A co sa tyka uhla v akom mam v ramenach zavesenu kosu..mala by byt asi rovno..tak som to mal aj v navode a potom slabo naklonena bubnami dopredu ale naozaj len slabo..potom tam hrozi ze ti bude brat naholo cely porast a po kosbe zostane spust.Ramena na plavajucej polohe a ja mam este mierne pridvihnute lave rameno kvoli tomu ze banrol 135mini s kratkym krkom ma dost blbo zakrytovane hnacie koleso remenice a je nizko nad terenom..preto ho dviham vyssie nivelacnym piestom aby som nahodou niekde pri kosbe neotrhol krytovanie remenov.

sam.hawkins
Příspěvky: 42
Registrován: ned říj 28, 2012 12:34 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#63 Nový příspěvek od sam.hawkins »

pietrobs píše: pát led 28, 2022 7:59 pm sam...no aby si nebol sklamany!..Vlastnil som tu kosu asi 4r ..vies co je problem na nej?..Ano zo zaciatku ti kosit bude..ale tie otacky ked tam budes pustat 540/min na kardane...s tym budes tak zuzlat velku travu.Kosil som s nou sena...a musel som ju pustat na 750/min na kardane inak to nekosilo..dalsi problem je uplne velky odpor ktory dava ta retaz ktorou su hnane bubny.Aj ked to roztocis nema to zotrvacnost..a prave ta je dolezita pri koseni.Takze..trapis traktor...teda motor..musis to vkuse drzat v otackach na vysoky plyn..pretoze inak to nekosi!..toto ti len posuvam skusenosti odo mna..po case sa mi napriklad roztrhla retaz..ktoru som musel objednat z polska..opotrebuju sa pomerne rychlo tie ozubene kolesa na bubnoch + kladka ktora napina tu retaz.Ide tam prach a trava od kosenia..neni to dobre zakrytovane.Dostava sa tam vela bordelu .a co je asi najhorsie je nedoriesene mazanie retaze.Ked ju aj natres vazelinou,olejom alebo nejakym akymkolvek mazivom..po pol hodine kosenia je retaz sucha a musis to urobit opat.A vysledny efekt pokosenej luky je taky ze ti zostanu v strede medzi bubnami vysoke strnisko.To je strasny kompromis ta kosa.Mal si kupit 135mini..s kratkym krkom!..je to plnohodnotna kosa hnana uz ozubenou hriadelou v olejovom kupeli.Teraz mam tu a to je strasny rozdiel v koseni.Luka vykosena ako futbalove ihrisko ..Kardan na 540ot/min..kosa ma otacky asi raz take ako ta 125mini a motor ked ju roztoci tak ona si kosi tou svojou zotrvacnostou.Jedine co je ine je hmotnost...+100kg naviac.Ked to ale v pohode da moja 20k kubota s vahou 800kg tak ten solis by s tym problem urcite nemal.


Děkuji za poznatky, škoda že jsem podobnou recenzi nenašel dříve, no uvidím co to udělá časem.
Jinak dnes nevylezu a nevyjedu, fouká tady vítr, že se stromy ohýbají k zemi
Ať se daří :-)

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#64 Nový příspěvek od pietrobs »

Sam...a ake plochy planujes kosit s tym?..Aky mas teren v zahrade?..mas rovinu?..alebo nejaky svah?

sam.hawkins
Příspěvky: 42
Registrován: ned říj 28, 2012 12:34 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#65 Nový příspěvek od sam.hawkins »

pietrobs píše: ned led 30, 2022 9:19 am Sam...a ake plochy planujes kosit s tym?..Aky mas teren v zahrade?..mas rovinu?..alebo nejaky svah?
Louky mám dvě, vedle občasné vodoteče. Absolutní rovina a celková výměra 0,6 ha. Sečeme 3x ročně. Před 15 lety tam byla zaseta jetelotravní směs. Naštěstí jetel již zmizel, musel jsem to sušit na boudách, což byla hrozná rasovina. Jinak tráva je pěkná, nesmí se nechat přerůst, předloni se to "povedlo" kvůli dešťům, pak jsem musel sekat Terrou k jedné straně. Tvar je pravidelný, bez stromů a jiných překážek. Takový delší lichobežník.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14518
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#66 Nový příspěvek od DanculSK »

Ahoj,,,
Ako nič v zlom, ale prečo citujes
Každý príspevok? :-/
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

sam.hawkins
Příspěvky: 42
Registrován: ned říj 28, 2012 12:34 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#67 Nový příspěvek od sam.hawkins »

Polepším se, díky za upozornění :-)

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#68 Nový příspěvek od pietrobs »

Sam tak to by tebe aj mohlo celkom stacit ta kosa...ja sekam omnoho viac.A ked mas este k tomu rovinu.No ako JirkaTT pisal musis si to dobre potom nastavit.Inak to nebude sekat podla ocakavani a hlavne musis ak mas vyvod na kardane 540ot/min drzat motor v otackach dost vysoko.Skoda ze sa tu na fore neporadil skor...za tu cenu si mohol mat 135mini s kratkym ramenom co by za solis bola urcite vyborna volba.

sam.hawkins
Příspěvky: 42
Registrován: ned říj 28, 2012 12:34 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#69 Nový příspěvek od sam.hawkins »

Pietrobs právě, že o 135 s krátkým ramenem jsem také uvažoval, ale od Solise mi doporučili Wirax mini 125 mimo jiné s tím, že je také o 100 kg lehčí. Tenkrát jsem měl více tipů mezi polskými sekačkami.
No uvidím co ukáže čas. Jak jsem psal, Rusové a Ukrajinci nemají na YT s nimi špatné zkušenosti.
Díky za rady a nazory :)

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#70 Nový příspěvek od pietrobs »

Ono ma videu to vypada akotak..ale v skutocnosti to moze byt uplne ine..za solisa 26 ti odporucili 125mini?..hm..skoda to je sice pravda ze je 135mini tazsia o 100kg..ale tebe na rovinu by to vobec nevadilo..skor mne by malo..ja mam dost kopcovity teren a predsa som zvolil 135mini a po roku jedine kladne hodnotenie na tu kosu..ta vaha az tak moc nevadi ked je kosa na zemi.skor na presun s kosou ..ale aj to sa da dotazit zavazim..cize uplne bez problemov aj to.

sam.hawkins
Příspěvky: 42
Registrován: ned říj 28, 2012 12:34 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#71 Nový příspěvek od sam.hawkins »

Pietrobs jo, jo doporučili. Těch 100 kg rozdílu na TBZ je skoro jedno. Váha sekačky pro mě nebyla až tak rozhodující. Solis 26 má uvedeno, že max 600 kg hydraulika TBZ zvedne. Takže je prakticky jedno, zda nese 160 kg nebo 260 kg. Důležité pro mě byly reference a ty prý vycházejí lepší pro 125 mini. Na základě tohoto jsem se rozhodl. Uvidím, co to udělá při práci. :)

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#72 Nový příspěvek od pietrobs »

To nechapem ako mozu referencie vychadzat lepsie pre 125?..vsak to ti potvrdi vela ludi ze vsetky aj velke sekacky za velke traktory..165cm,185cm,200 ci uz wirax,banrol,talex ...vsetky maju nahon na bubnoch rieseny formou tyce s ozubenim ponorenym v olejovej naplni.Ziadna velka kosa to nema riesene cez retaz..preroze je to nanic.Mne to dokonca hovoril aj jeden predajca tusim z niznej na orave co tie kosy dovaza priamo od wiraxu..ze 125 by bral iba ako z nudze ..teda jedine keby nema na to traktor rozmerovo,vykonovo a vahovo..aj ked podla mna taky 15k malotraktor sa bude trapit aj s tou 125kou..tam potom je lepsie zvolit cinsku bubnovku ktora ma kardan medzi bubnami. Vahovo by mala byt dokonca lahsia ako polska 125 s retazou.

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#73 Nový příspěvek od j.kubec »

Za mě jedině Banrol 135. Váží sice podle štítku 350kg, ale je to dříč. Nemůžu si na ní nijak stěžovat. Výkonově to mám na 23hp Himíku, s váhou asi 1,2t. Což by mělo odpovídat Solis 26 se závažím. Traktor mám na široko 135cm vnějšek v kole proti sekačce závaží cca 50kg. Seču na rychlou 1 se zapnutým předkem a to i v hodně těžkým terénu. Pomalou 3 dávám pouze ve stoupání větším jak 10°.
Takže pokud tento traktor se dozatíží, tak na to má výkonově i váhově. Sekačka u mě má odmakaných 6 let a kromě běžné údržby bez oprav seče ročně asi +/- 3ha 2x. Na velké plochy mám větší techniku a co jsem sekal původně nedopasky na pastvinách jsem přešel na mulčování.
Nejhorší co jsem sekal byl asi 2m vysoký rákos, tam se už začínala ucpávat. Jinak si do ní dávám těžší nože, aby nebyl proužek mezi bubny. Točím jí na 540ot./min, podle budíku na traktoru a nastavuji do roviny, aby zůstávalo strniště asi 2cm, pro lepší sbírání sběračem horalu či lisu.
Původně mě poláci měli dovézt lehčí Banrolku tuším že to měla být mini s váhou okolo 250kg, ale když jsem viděl tuto, tak jsem raději vyměnil traktor a nelituji toho. U mě jede od jara do podzimu na krmení pro 6 kusů kravek, plus něco málo na sušení okolo baráku.

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#74 Nový příspěvek od pietrobs »

J.kubec..zaujala ma ta veta ,,davam do ni tezsi noze?"..to su ake?..nie delsi?..ake konkretne davas noze..chystam sa dokupit tiez jednu sadu nahradnych do mojej..

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: Solis 26 (9+9) - "SANDOKAN"

#75 Nový příspěvek od j.kubec »

Mám to popsané ve vlákně u Himíka.
Používám do ní nože zkrácené co mám vyřazené z Petingra diskovky. Nůž je místo 3mm ze 4mm a širší i 10mm. Nože zkracuji na déku asi o 5mm delší jak originál. Nesmí být více jinak by si mohli škrtat o protější buben.

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“