Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#1 Nový příspěvek od lekyzlos »

Jelikož se svou novou hračkou potřebuji především sekat trávu, tu a tam měco převést a využívat vývodovou hřídel pro pohon různých udělátek. Chtěl jsem na nově zakoupený traktůrek dát travní pneumatiky. Bohužel na Ke3 jsem je nesehnal a navíc mě poněkud nepříjemně překvapila cena, takže tuto variantu jsem zapudil. Nemám ambice orat nebo tahat z lesa suráče, ale občas potřebuji něco převést nechtěl jsem to řešit klasickým šípákem kvůli točení se se sekačkou v sadu. Ale zachovat zase jakousi trakci traktoru - což v mém pohledu klasické travní gumy stejně moc nesplňují. Proseděl jsem mnoho večerů u PC a hledal všechny možné varianty, až jsem se dohrabal, že pokud máte zadní kola 16" nebo menší dají se bez problémů koupit protektorované gumy určené pro offroady do opravdového terénu a nabídka je docela velká. I co se týče různých dezénů a profilů. Jenže průšvih jsou 12" na předek!!! Jedny jsem našel ale v Itálii a s dopravou přišli na nějakých 4,5 tis - a to už je zase trochu moc.... No a pak mě napadlo že při dodržení poměru velikosti obvodu předku a zadku jdou na předek dát jiné disky velikosti 13" A ejhle na Yanmara pasují disky ze staré Škody 120 a podobných Škodovek - tedy rozteč 4x130mm a i vnitřní otvor. Takže řešení je vlastně dost jednoduché jak i uvidíte na fotkách. Dnes jsem obul a otestoval . A vše se jeví v pohodě. Traktor (jelikož je to permanentní 4x4) jde v pohodě "žduchat po rovině" a žádné rozorávání trávníku se nekoná. Tedy zčásti ano - vzorek na přední nápravě je v rozích poměrně ostrý a hrana přece jen trochu "řeže" ale předpokládám, že se po nějakém čase ohobluje a zakulatí.
Něco podrobností najdete zde : https://leontynk.rajce.idnes.cz/Jarni_Mara_Ke_3

Kromě toho jsem si dodělával hydraulický rozvaděč pro příslušenství spojený s pístnicí pro ovládání pravého ramene třetího bodu. U předchozí Kuboty jsem si na to zvyknul a jelikož tahle mini pístnice ležela doma bez využití, nebylo to zas tak složité.
Protože nebylo kam dole navěsit ramena a tažné, dodělal jsem si celou sestavu pro upnutí a i demontovotalné tažné. To bohužel výškou u mé vlečky vychází ve výšce vývodové hřídele. A tahat vlečku v trojbodu mi u takto malinkého traktůrku přišlo moc "daleko" - tedy z pohledu páky k ose zadních kol. A ještě jsem se dodělal závaží na předek. Sekačku předělávám z komunálního traktoru (dvounožovka se záběrem 120cm) a je docela těžká - cca 70Kg, takže je to i kvůli vyváženosti. To sečení je hlavní úkol pro tento kousek. V současné době mám klasický sekací tkatůrek a 2 potvory u baráku jsou pro mě zbytečně moc. Takže sekací půjde do světa, stejně nic jinýho než sekat neumí. A doma bude jen jeden trochu universálnější. Kdyby Vás náhodou cokoli zajímalo, klidně se ptejte, rád zodpovím. Případně přes SZ dám info kde jsem nakupoval gumy. Nechci tady dělat reklamu, ale tajit to nemám proč...

Postupně pak přidám do alba další foto.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3608
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#2 Nový příspěvek od ladiki »

Dovol mi jeden postřeh. Když jsi věděl, že budeš traktor předělávat na travní kola, proč padla volba na trvalou 4x4 ? Zadní pneu jak je vidět na 5. fotce Ti jedou jen po prostředním vzorku. Trakce traktoru bude přecházet na přední kola. Nevím na kolik máš ty zadní kola nafoukané, asi by to chtělo ubrat tlaku nebo pláten :-/ Ne nadarmo jsou turf kola také radiální konstrukce....Osobně, až bych měl vychytané zadní kola, bych si s výběrem předních gum trochu více pohrál, doladil poměr k dokonalosti a jednoznačně dal jemněší vzorek pro možnost většího prokluzu...kór pro trvalou 4x4 ;-) Ty hrany na gumách můžeš srazit lameláčem ve flexi.....Ale jinak traktorku to sluší 8)
Viděl jsem, že jsi Kubotu po opravě prodal, a koupil jsi prakticky to stejné....tož, ať Yanmar šlape lépe :driver:

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#3 Nový příspěvek od lekyzlos »

Ten poměr pneu jsem řešil asi 2 večery a všechno je to o tom co se taky vejde pod zadní blatník ( už tam moc místa není) a co je k dispozici na trhu s malýma. A pak šířka rafku 16” - mám tam 235mm a širší už by to moc nesnesneslo. Musel bych buď ráfek upravit nebo předělat jiný 16” kus. Prodal jsem Aste - protože jsem potřeboval s kratším rozvorem, což zužuje značně výběr. Je to kvůli motání se v sadu při sečení. Ke 3je víc jak o 20 cm kratší a je to poznat. Pak už jsem Mitsubishi MT13. Nebo jejich mladší modely. A traktory budou všechny zdražovat, nebo už i zčásti zdražili a bude hůř. Cena kontejneru z Asie narostla z cca 3500Eur někde k 8000 a to se musí někde na strojích projevit. (Nevím tohle už se na fóru možná rešilo) Takže na výběr zas tak moc nebylo - proto permenetni 4x4, tomu jsem se původně chtěl vyhnou. Protože jsem vybíral ze skladu 2x Ke3 a 1xMT13 a TX1400 s neúplnou převodovkou....
Naposledy upravil(a) lekyzlos dne čtv dub 15, 2021 7:13 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#4 Nový příspěvek od lekyzlos »

Přiznám se že úplně nerozumím osové pozici kol vůči sobě??? To má vliv na něco jinýho než je vyjetá kolej? Vím že u dospělých je to posunuto na vnější okraj gum. Teď to mám tak jak byly původní nasazené. Je ale pravda že sestihran v zadních kolej je opotřebení celkem rovnoměrně a asi se s tím hýbalo. Prosím více osvětlit. Ale jestli dobře chápu, nemá být osa kol přední nápravy v ose kol zadních? Tedy myšleno osy směru jízdy...

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3608
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#5 Nový příspěvek od ladiki »

Jj, těch nasezených večerů, už jsem také pár měl :ano: Jen mě zajímalo, proč jsi se takto rozhodl. Díky za info...

Ad osy...asi to nebyl dotaz na mě...upravuje se to dle práce. Do orby vnitřkem stejně, do kultivace na středy. Dle chuti každého....

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#6 Nový příspěvek od lekyzlos »

To rozhodnutí k 4x4 byl z mé strany velký ústupek. Chtěl jsem s vypínatelným předkem, jenže u malých novějších se tu už snad nedělá vůbec. Nebo jsem nenašel ten správný. Starší kusy právě Iseki TX1400 to má, ta by vyhovovala i rozměrově. Jenže na trhu nic zajímavého v době nákupu nebylo. Navíc jsem se chtěl pokud možno tříválec. Šel jsem do toho i s tím že kdyby to dělalo bordel moc, tak vyřadím propojení kardanu přední nápravy na trvalo. Sice tu mám nějaký nerovnosti ale uzávěra zadku na to bohatě stačí. Jediný kdy jsem u Kuboty využíval předek bylo když jsem nabíral něco do lopaty zavěšené v tříbodu. Takže bych to nějak oželel. Lopatu budu dělat stejně novou, menší. Původní šla do světa s Kubotou, tu by KE3 neunesla. V mém případě je zadání 95% sečení a zbytek přesuny materiálu - občas dřevo na vozíku z lesa a pak přesuny zeminy, kompost a výroba kompostu. Mám z míchačky nachystanou katrovačku právě k zapojení na traktor. Jak bude bude hotová určitě dám odkaz.
Naposledy upravil(a) lekyzlos dne čtv dub 15, 2021 8:02 am, celkem upraveno 1 x.

vfisch2202
Příspěvky: 428
Registrován: úte led 09, 2018 9:02 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#7 Nový příspěvek od vfisch2202 »

Presne týmto smerom som dospel aj ja. Offroad pneumatík je veľa a s pekným takmer traktorovým vzorom. Trakciu zachovať aspoň čiastočne a zároveň zabrániť poškodzovaniu trávnika. Moje rozmery diskov sú 14" a 10". Takže ešte väčší problém. :zly: No idem zháňať disky ... :D
PS: čo je to katrovačka ?

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#8 Nový příspěvek od lekyzlos »

No představ si klasickou míchačku ale s trochu větším válcovým bubnem a buben je z děrovaného plechu, otvory 10x10mm. Náš společný stát pamatuju hodně dobře ale tohle nevím jak se na Slovensku nazývá. :'(

něco v tomto stylu
https://www.hobbytec.cz/scheppach-rs-40 ... tiEALw_wcB

vfisch2202
Příspěvky: 428
Registrován: úte led 09, 2018 9:02 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#9 Nový příspěvek od vfisch2202 »

Ani som nevedel, že taká "rotačná preosievačka" existuje. Názov som vymyslel :smich: Neviem ako sa to u nás volá.

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#10 Nový příspěvek od lekyzlos »

Dělám ročně tak 2m3 kompostu a protože mám doma starou nevyužitou míchačku, napadlo mě to předělat. Kompost mám daleko za barákem, aby to zbytečně nesmrdělo, takže natáhnout tam elektriku je složité. Tak to budu dělat traktůrkem. Jak to bude hotové, určitě sem dám foto.

vfisch2202
Příspěvky: 428
Registrován: úte led 09, 2018 9:02 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#11 Nový příspěvek od vfisch2202 »

OK 8) . Už sa teším. každá nová inšpirácia je super !

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4412
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#12 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj,
tie gumy vyzerajú výborne, ale otázka znie, kde budeš mať tú "sekačku" ? Píšeš, že má 70kg. Bude za traktorom? Alebo medzi nápravami? Ideálne by bolo pred traktor, pretože si myslím, že ak si tú trávu ujazdíš ťažkým traktoro, tak ako to bude vyzerať po kosení? Predsalen ten malý záhradný traktorík má cca 150kg.

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#13 Nový příspěvek od lekyzlos »

Máš pravdu umačkaný to bude. Sekačka bude za traktorem. Je to ale jen do sadu se stromy, kde je mi celkem jedno jak to bude vypadat. Vzhleďem k tomu že posečená tráva tam i zůstane, tak jde spíš o mulčování než sečení. Tu sekačku včetně úhlové převodovky jsem sehnal levně, takže je mi to celkem jedno. Trávu potřebuju 5x možná 6x do roka zkrátit a na to mi to stačí.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3608
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#14 Nový příspěvek od ladiki »

vfisch2202 píše: čtv dub 15, 2021 8:01 am Presne týmto smerom som dospel aj ja. Offroad pneumatík je veľa a s pekným takmer traktorovým vzorom. Trakciu zachovať aspoň čiastočne a zároveň zabrániť poškodzovaniu trávnika. Moje rozmery diskov sú 14" a 10". Takže ešte väčší problém. :zly: No idem zháňať disky ... :D
PS: čo je to katrovačka ?
Snad Lekyzlos promine :co?: Vilo...pokud cheš jít touto cestou, obuj dozadu na ty své 14" protektory 185/80...dle tabulek mají mít stejný průměr jako tvé origo šípáky....hlavně to nenazývejme travníma kolama :tyty: ......další varianty na travní kola jsem již psal na tvůj dotaz přes SZ.

https://www.pneuvranik.cz/x1348-w__1/pr ... ms_-vranik

také lze 195/80

https://www.vsenaauto.cz/pneumatiky/104 ... gKsefD_BwE

vfisch2202
Příspěvky: 428
Registrován: úte led 09, 2018 9:02 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Yanmar Ke3 travní/netravní gumy a úpravy

#15 Nový příspěvek od vfisch2202 »

Sorry Lekyzlos.
Ladiki díky za pomoc - stále som iba v teoretickom štádiu. Brácha má prezúvačku tak to najskôr vyskúšam s nejakými starými pneu.
185 x 80 % = 148 mm. Asi taký je vysoký bok plášťa na origo gume 14". Mohlo by to sedieť. :friends:

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“