ISEKI - Cisla v nazvu

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

ISEKI - Cisla v nazvu

#1 Nový příspěvek od DennyBraids »

Ahoj,
jsem úplný amatér, na traktoru jsem nikdy neseděl. Máme malou kozí farmu, zatím děláme vše ručně, ale před několika dny jsme zakoupili pozemky, kde budeme stavět nový dům pro nás i pro všechna zvířata. Je to 6,5 ha vlastní a k tomu ještě cca 3 ha možnost pronajmout, takže jsem dospěl k závěru, že bez traktoru to už dál nepůjde. Ale nikdy jsem na něm neseděl, nikdy jsem ani nebyl fanoušek motorů, neumím si spravit ani auto, natožpak traktor. Vzhledem k tomu, že budeme stavět minimalně několik budov (rodinný dům, stodola, stáje, sklěník atd.) dospěl jsem k závěru, že nutností je traktor s čelním nakladačem, možná i zadním podkopem. Takže jsem zavrhnul Zetory (všichni v okoli radili at shanim 3011 nebo 4011). Koukam tedy po starsich japoncich, zatim z meho uplne lajckeho pohledu se mi velice libi Iseki.

Snazil jsem se tu prohledat cele forum aby muj dotaz nebyl duplicitni, ale nikde jsem nenasel vysvetleni jake jsou rozdili mezi nespoctem modelu, ktere Iseki za ta leta vypustilo do sveta (seznam zde: https://www.tractordata.com/farm-tracto ... orted.html) a zatim jsem pochopil pouze to ze prvni dve cislice (stejne jako u Kuboty) znaci pocet konskych sil motoru, ale ne vzdy uplne presne. Nejvic me tedy zajima co znamena cislice na konci - napr. Jaky je rozdil mezi Iseki TA 270, TA 275, TA 290 a TA 287, kdyz vsechny maji udajne 27 konskych sil. A pak take jaky je rozdil mezi jednotlivymi radami oznacenymi pismeny na zacatku... Pro stejny vykon motoru okolo 20HP a i podobne stari traktoru mohu najit model v rade TL, TU a TA. Jak se tedy lisi? Maji pismena L, U a A v nazvu nejaky vyznam?

A jako doplnek by me zajimalo jestli tedy vubec vybiram dobre, s vyse uvedenym pozemkem, kde cca 1 ha je les, kde budu ziskavat prevazne palivove drivi, cca 3 ha louka na sekani a suseni sena, cca 1ha je pro stavbu samotne farmy a ovocny sad a cca 4,5 ha (z toho 3 pronajate) jsou TTP s brezovo-habrovym naletem, ruzne vysky a stari, ktery se budu snazit s vyuzitim motorove pily, traktoru a naseho stada burskych koz obnovit zpet na pastevni louku. Zatim koukam na traktory od Iseki TA 235 pres TA 345 az po Gaes 273. Cenove bych se tedy vesel mezi 150-250k vcetne potrebneho naradi (bubnovka, obracec sena, rotavator, nakladac, paletove vidle jako zaklad a podkop a nejaky prives jako bonus pokud by to rozpocet dovolil, pokud ne tak navysit rozpocet nebo dokoupit casem). Diky za rady.
Yanmar FX 42D turbo

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#2 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...informací jsi dal celkem dost , ale jedna velice důležitá chybí . Chceš traktor používat na veřejných komunikacích ?

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#3 Nový příspěvek od DennyBraids »

Vladimír2 píše:...informací jsi dal celkem dost , ale jedna velice důležitá chybí . Chceš traktor používat na veřejných komunikacích ?
No do vesnice, kde jsme to koupili vede slepa silnice 3. tridy (takze nulovy trafik, vesnice ma 18 trvalych obyvatel) a po teto silnici se potrebuji cca 800 m projet abych se dostal z vesnice k te hlavni louce. Predpokladal jsem ze bych byl ochoten to jezdit i bez papiru, ale ve vetsine inzeratu se pise ze iseki maji vyjimku pro silnice 3. tridy, takze jsem predpokladal ze to je O.K.
Yanmar FX 42D turbo

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1802
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#4 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Denny, Na to, co to chceš využívat, tak zapomeň na výkony pod 35 koní. Tím pádem si přidej na investici alespoň 100 000. Jinak stále budeš muset dělat hodně ručně. A stále budeš omezen limitem stroje i co se týče připojených zařízení za stroj. U čelního nakládače a výkonu 21 - 25 koní můžeš bez poškození zvedat tak max 150 kg.
Japonci jsou držáky, ale za to budeš muset zaplatit. Musíš se rozhodnout, jestli nového číňana na značkách, nebo veterána japonce, kterého na značky nedáš.
Pro rozeznání těch písmen se podívej na rozdíly ve váze pro stejný výkon. TA má největší váhu, tudíž je robusnější, než např. TU. A co to znamená. Musí vydržet větší zatížení. U jiných značek zase znamenal, jestli má asistent řízení ...
Musíš sám hledat rozdíly.
Také Ti doporučím zajet k nějakému prodejci a posadit se na stroj. Na obrázkách totiž nepoznáš skutečnou velikost.
Nebo tady na fóru má většina napsána odkud je. Tak si najdi někoho poblíž a zkus se s ním domluvit na návštěvě.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#5 Nový příspěvek od j.kubec »

Můj názor je že na takovou výměru bych koukal po zetoru 5245-7245. Cenou se blíží větším výkonům japončíků a je to někde úplně jinde. Beru to z vlastní zkušenosti. Japonce používám na lehkou práci, ale když potřebuju dělat hektary sedám do zetoru. V některých případech výkon a váhu nejde nahradit. Podkop mě jde na japonce i na zetor. Čelní nakladač na zetor také není problém. Velká výhoda jsou papíry takže člověk může legálně courat po silnici. To povídání prodejců že to má výjimky a pod.. jsou jen prodejní vábničky, byl bych s tím dost opatrný.

lezgy
Příspěvky: 242
Registrován: sob dub 20, 2019 3:44 pm
Bydliště: KE

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#6 Nový příspěvek od lezgy »


tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#7 Nový příspěvek od tibik »

Asi tolko čo ma napisane kosým aj ja a s TA287 v pohode to ide na taku malu farmu staci a dalej je doplnený yanmarom 1500D ten je na to drevo z lesa lebo s ním sa dostane clovek všade ale ak by som musel chodiť po ceste tak by som isto kupoval njeco co sa da dať na papiere , ale asi by to bol Z30 s dorobenym predným nahonom

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#8 Nový příspěvek od DennyBraids »

RoKur & J.Kubec:
Ahoj, diky za reakci, ale jsem docela prekvapeny, ze si myslite, ze 30ti konovy Iseki TA by mi nestacil. Asi to kazdy vidi jinak, ale v jinem vlakne tady na foru se nekdo ptal jestli 15ti konovy Iseki Tx je dost na 2ha, a lidi mu tam pomalu psali ze 2ha dela jejich stara mama s kosou a hrabema... Tak nevim...

Ja osobne musim rict ze nejdrive jsme s pritelkyni byli toho nazoru ze traktor nepotrebujeme, ze proste za vyrobu sena budeme nekomu platit, protoze to zas neni tolik penez a traktor by se nikdy nevyplatil. Pak jsme se rozhodli ze by mozna nebylo spatne poridit nejaky maly japonsky trakturek nebo zetor 25 v dobrem stavu za cca 60 tis. a mit ho jen a pouze na ty vyrobu sena, protoze kdyz jste zavisli na nekom jinym, tak mate vzdy mizerne seno, protoze kdyz je priznive pocasi tak kazdy dela ne svem... No a pak jsem podlehl k nazoru ze celni nakladac by byl neocenitelny, vozeni pytlu cementu, pisku, lehci palety na stavbe, pozdeji hnuj a baliky sena na farme... I na to vytahovani kulatiny z lesa, muzu privazovat 2 m kusy k paletovym vidlim, nebo vyrobit vozejk...

Dospel jsem tedy k tomu ze jsem ochoten priplatit za to ze to bude 4x4, vykon aspon 25HP, celni nakladac a hmotnost aspon 1 tunu. Nicmene mi stalne neni jasne na co z toho na co se ho chystam pouzit by mel byt ten vykon/hmotnost nedostatecny. Sekani sena jsem pochopil tady z fora ze je to az moc. Na kydani hnoje asi taky. Paletu cihel bych nezvedl asi ani s tim zetorem 5245 a na trochu pisku a 25kg pytle iseki staci... No a na vytahovani kulatiny 10 cm v prumeru na stavbu ohrady a plotu to taky musi stacit, stejne jako vytrhnout parez s koreny po tak tenkem stromku to asi dokaze... Dreva na topeni budu tezit jen par kubiku rocne a to asi taky dokazu privezt...

Asi bych chapal vasi reakci kdybych sem napsal ze budu mit 8ha pole ktere potrebuji intenzivne obdelavat. Ale takto je to 8ha, kde na polovine budou kozy v ohrade a druhou polovinu budu 2x-3x do roka sekat. Ja tam proste zas tolik prace nevidim a stale spise premyslim nad tim jestli potrebuji neco jako Iseki TA 345 a nestacil by mi treba TA215.

V neposledni rade, doufam ze tim nekodo neurazim, ale nemene dulezite pri vyberu traktoru pro me je aby se mi libil a mel jsem z jeho nakupu a prace s nim radost. Zetory s vyjimkou 25ky ktera muze byt po zdarile renovaci krasny veteran, se mi extremne nelibi (obzvlaste ten 5245) a jsou pro me symbolem zemedelce z JZD, kterym se nechci stat.
Yanmar FX 42D turbo

tibik
Příspěvky: 520
Registrován: čtv úno 17, 2011 3:01 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#9 Nový příspěvek od tibik »

origo nakladač mam na iseki (origo iseki bol na nom už namontovaný v japonsku) a je na max 350kg a to som musel dať zavažie do kolies 140kg aby sa dal použivať ale aj tak ma dvíha , takže s nakladačom opatrne a ako som písal už niekde , zetor by bol síce dobrý ale rozhodujuca bola vaha traktora .

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15815
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#10 Nový příspěvek od oco13 »

Tiež by som si dovolil upozorniť na to aby sa nepreceňovali schupnosti čeláku nielen na japoncoch, ale všeobecne na malotraktore. Už sú tu tuším dve vlákna , kde sa ludia sťažujú- jeden , že mu slubovali 500kg na lopate a nedá to, a druhý ho dokonca polámal. Obrábať japončíkom nejakú plochu o výmere xy je kua rozdiel v kopci a na rovine.
Rovnako pozor na trhanie stromkov o priemere 10cm - ja som na takýchto pokusoch roztrhol traktor (a nie raz) :typek: Mám dva traktory oba mali okolo tony a obidva som doťažoval . Ten s čelákom dostal dozadu dokonca až 400kg.
To k tomu čeláku som písal v kontexte manipulácie s balíkmi slamy - gulaté by mali mať 500 - 600kg a to je vela na malotraktor.

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#11 Nový příspěvek od j.kubec »

DennyBraids Jak jsem psal beru to podle sebe. Pokud je v plánu sušit seno a dělat okolo zvířat na cca +/-8ha skutečně bych šel do alespoň 5245. Mám jí doma a vím co jsme s ní dělali a děláme za práci. Usušit 8ha není sranda, kdysi jsme také dělali vše ručně pro pár kusů dobytka. pak ještě za totáče co bylo radosti za mf70. V 89 ještě přibila multikára...... Nakonec táta koupil 5245 a hned to bylo veselejší. Nyní již mám i 7245 a přidal jsem japonce. Nedovedu si představit že bych sekal a sušil seno na 8ha japoncem. Jistě jedná se o celou technologii co k tomu je. Třeba vím že 5245 utáhne diskovou sekačku 2,25m a lis unibal. Takže není problém za 2 hodiny posekat 3ha, druhý den otočit poté nahrabat a třetí den zbalit nějakých 30 balíků a ještě ten den uklidit pod střechu. U japonce kde bude výkon u 30k se předpokládá rotačka o záběru 1,35. 3ha se budou sekat 4 možná 5 hodin ten samý čas obracení a to samé nahrabání lis jen malinká "hračka" kde bude balíků na 300 hranatých malích či cca 150 mini kulatých (počty jen odhaduji neberte to za bernou minci). Takže jen zbývá úvaha kolik času a financí do toho chci investovat.
Ohledně převozu palety cihel, pokud si vyrobíš paletové vidle dozadu tak i to jsem viděl odvézt zetorem. Na manipulaci s balíkem s čelním nakladačem bych u japonce byl opatrný jedině převést v šavlích a pak zvedat s nakladačem na místo.
I na stavbu je podle mě výhodnější zetor s různými prodávanými zvedáky a jeřáby do třetího bodu jdou dělat různé kousky.
A v neposlední řadě opravy. Zetor umí dodnes opravit kdekdo i na mezi. U japonce si už musí někdy člověk díly vyrobit nebo složitě schánět. Hlavně ty složitější s elektronikou a hodně hejblátkama mohou představovat v budoucnu problém.
Tahaní dřeva problém není pokud to je na rovině, nebo k tomu jde dojet viz moje vlákno. Pochopitelně na to moje využívám kombinaci Himíka a 7245. Někdy i ta 7245 má co dělat aby to zvládla. Nicméně na výrobu topení na zimu japončík bohatě stačí.
Takže být na tvém místě nejdříve bych zvolil třeba i tu 5245 a časem na čudlání a lehké práce japonce okolo 25k. Podle mě ideální kombinace na začátek hospodaření.
A k těm výhradám JZD..... Zetory 5245-7245 byly konstruované právě do živočišné. Dodnes jsou ceněné a používané právě na malých farmách a čert vem symboliku hlavní je účelnost. Ona dobře udělaná 72 má něco do sebe ne že bych chtěl hanět 25 ale i ekonomika provozu hraje na malé farmě roli. I taková spotřeba nafty je zajímavý ukazatel. Třeba pro mě je zas przdění traktoru dát čelňak na 25.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1802
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#12 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj DennyBraids, Ohledně toho sena Ti už napsal j.kubec. Osobní zkušenost s přípravou sena s 23 koňovým strojem má kolega stanislavsnv.
Než mu napíšeš, tak si přelouskej jeho vlákno, kde docela podrobně psal o využití svého traktoru. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 72&t=75025
Ohledně nakládače Ti to pěkně popsal oco.
Já mám osobní zkušenost s přípravou palivového dřeva. Tam nemusíš mít obavu. To v pohodě zvládne i TA 215.
Na podkop raději zapomeň. Jsou to zbytečně vyhozené peníze.
Do 40 koní to jsou pouze malotraktory.
Nebo si začni tím 25 koňovým a jak zjistíš, že Ti nebude vyhovovat a bude ještě stále funkční, tak ho můžeš pustit do světa a koupit větší.
Není nad osobní zkušenost.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

DennyBraids
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 28, 2020 12:47 pm
Bydliště: Hluboká Nad Vltavou

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#13 Nový příspěvek od DennyBraids »

J.kubec:

Neni to 8ha na seno ale jen 3. Louka je celkem rovinata, nic obtizneho. Plne chapu co pises a verim ze asi vzdycky bude platit ze s vetsim traktorem to jde snadneji a rychleji, ale clovek musi koukat i na ekonomickou stranku veci. Malotraktor je proste jen investice, ktera musi casem vydelat sama na sebe. Kdyz to porovnam, rekneme Iseki TA345 - plne repasovana za 185k. Oproti tomu zetor 5245-7245 bude o min. 100k drazsi a to ve stavu pred tim nez se vsechno posere, takze urcite mozna dalsich 50k navic na okamzite opravy po nakupu... Veskere naradi (sekacka, obracec, lis, rotavator, nakladac atd.) bude vzdy taky o nejakych treba 10k drazsich... Takze v pocatecni investici je tebou navrhovana technika drazsi tak o min. 200 tis. a vysledek je ten ze budu sekat 4 hodiny misto 2 hodin. Obraceni to same, balikovani taky. Ve vysledku budu rad pokud usetrim vic nez 20 MTH rocne... To za me neni moc ekonomicke uvazovani... A stejne tak mi prijde mnohem logictejsi koupit maly traktor a pak ho bud vymenit za vetsi nebo vetsi prikoupit a maly si nechat, nez nazacatku preplatit 200k a pak mit mozna cely zivot zbytecne velky a drahy traktor...

RoKur:

Diky moc za tip, prosel jsem si cele jeho vlakno na mitsubishi (byl to dlouhy vecer) a i cele na novy Yanmar. Moc me to inspirovalo, ale spise z toho mam pocit ze dela presne to co chci, s technikou kterou chci a ze to jde... Dokonce mam i pocit ze tu mitsubishi dojebal jenom protoze tam ma takove kopce a otacel kola a mel spatnou hridel ci co na ten balikovac. Kdyby se k tomu choval vice standardne tak mu mozna slouzi s uspechem do dnes. Nicmene me to mozna inspirovalo v tom ze pokud bude dobra nabidka tak vezmu rovnou nejakou Iseki TA 317 nebo 345 a pod. Pokud ne, tak mam pocit ze i TA 270 by slouzila dobre a dlouho.
Ten nakladac ja beru jako motorizovanou nahradu kolecka... Jsem maly jako ti japonci pro ktere jsou ty malotraktory navrzene, cokoli co nebudu muset tahat v rukach je pro me velka vyhra, rozhodne to nemusi byt 500kg ani 350, i 100kg hnoje je velka pomoc...
Proc myslis ze podkop jsou vyhozene penize? Mame ten stavebni pozemek hodne velky, koukal jsem ze se ten podkop da sehnat i za 50k a mam pocit ze nez tam vykopu vsechny pripojky, rozvody vody do zahrady, elektro, obkopavani tech parezu co na louce zavazi atd. tak se to zaplati trikrat nez nekoho platit nebo si pujcovat minibagrik ktery bych byl schopen tahnout na vozejku...
Ted cekame az nakup pozemku proleze katastrem, nechceme nic zakriknout predcasnym nakupem traktoru a pak zacnu objizdet prodejce a snad me nekdo necha na to sednout a vyzkouset jak se to ridi a tak.
Yanmar FX 42D turbo

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15815
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#14 Nový příspěvek od oco13 »

Potom napíš čo si kúpil - na poučenie ,aj na porovnanie.

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: ISEKI - Cisla v nazvu

#15 Nový příspěvek od j.kubec »

Tak na 3ha louky to stačit bude. Já jsem se přehlédl a bral to jako celek. U 8-10ha bych uvažoval tak jak jsem psal. Jinak určitě bych balíky pokud půjde o velké bych vozil v šavlích. Mám na to takové nosítka kde to jde snadno a jednoduše, ale zvednu ho o maximálně 0,5m.

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“