Kubota GB200

Kubota, Mitsubishi, Iseki, Jinma, Mahindra,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fogeljet
Příspěvky: 190
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:08 pm
Bydliště: Nedaleko Trenčina

Re: Kubota GB200

#661 Nový příspěvek od fogeljet »

Dakujem Ladiki. No nejak som z toho nezmudrel na moj traktor plati 1/2 z kazdeho. Pojazdova prevodovka neni z motorom prepojena mechanicky.Motor pohana piestikove cerpadlo s naklapacu dosku to pohana piestikovy motor.Naklapanim dosky sa meni mnozstvo dodaneho oleja a tym otacky hydr. motora prevodovky pojazdu. Ovlada to paka 16 ploh do predu/ neutral/10 poloh do zadu.Plynule +aj- bez spojky ako pedal len rukov s aretaciu stupnov.V podstate je to hst Pri kubotach casto tento sistem uvadzaju ako glide sift. Podla mna kubota pouziva pri vyssich vykonoch pover sift radenie pod zatazov mechanicku prevodovku ovladanu hydraulicky spojkami. Videl som vsak rozobratu prevodovku z A 190 alebo Gb 20 neviem presne bola mechanicka presuvanie vidliciek rych. stupnov bolo hydraulicke paku malo ako gst. Tak nejak traz som z toho opet :-/ zmeteny.

Zetor15
Příspěvky: 882
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Kubota GB200

#662 Nový příspěvek od Zetor15 »

Tak zalezi na co traktor ma slouzit. HST je idalni na celni nakladac a na prace kde se casto meni rychlost a smer jizdy.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Kubota GB200

#663 Nový příspěvek od ladiki »

fogeljet...omlouvám se....nedal jsem přesný popis rozdílu, ale abych řekl pravdu, nechci to ani hledat a možná to ani není podstatné :friends:
Vlastně se ani nebavím o Tvém stroji. Jen tvrdím, že HST není GST......v druhém PC mám rozkres HST převodovky s těma naklápěcíma deskama, ale není to glideshift....
Čím modernější stroj, tím rozdílné převodovky.......Obecně můžu říct, že jediné, co se pro ty power, glide, hst...převodovky dá udělat, je pravidelná výměna oleje po 200mth...nejlépe s proplachem.......to je daň za klasiku s reversem, kde je interval po 400-500mth a bez složitých lamel na hydr. spojce v převodovce.... :ano:

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kubota GB200

#664 Nový příspěvek od RoKur »

Blbá otázka ajťáka.

Když najezdím ročně do 20 mth, tak mohu měnit olej v převodovce jednou za 10 let?
A když mám tu klasickou převodovku, tak stačí jednou za 20 - 25 let?
Jak je to potom z výměnou filtru a není tam nějaké omezení stáří oleje?
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

cenda.t
Příspěvky: 1550
Registrován: pát dub 29, 2011 6:20 pm
Bydliště: Cavisov

Re: Kubota GB200

#665 Nový příspěvek od cenda.t »

Nejsem sice ani ten blbý ajťák :typek: , ale myslím, že to nelze brát doslovně - určo tam bude i časové omezení (jako v autech) - nicméně jaké je i pro mne záhadou... :-/

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Kubota GB200

#666 Nový příspěvek od Peter768 »

A aký olej sa používa do prevodoviek HST, GST? A aké do klasických mechanických prevodoviek s mokrými brzdami + automatická nivelizácia a plnoprietokový šróbovací filter?

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Kubota GB200

#667 Nový příspěvek od pietrobs »

Peto ja som vymienal teraz v zime do mojej GB200 GST prevodovka origo olej Kubota UDT..Supa technika ti vie dodat tento olej ale aj cena je dost vysoka.No pre moj typ prevodovky je odporucany tento.Da sa aj ine pouzit len musi splnat tu normu UDT...Na manualnu prevodovku neviem ktory typ oleja.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kubota GB200

#668 Nový příspěvek od RoKur »

Na manuální převodovku musí splňovat normu UTTO https://oleje-pema.cz/katalog/oleje/ol ... 2416466983
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Zetor15
Příspěvky: 882
Registrován: stř bře 09, 2011 8:47 pm
Bydliště: Plzen

Re: Kubota GB200

#669 Nový příspěvek od Zetor15 »

Jen doplnim poznatek od znameho servisaka na zem techniku ze na olej v prevodovce ma podstatny vliv to kde se stroj parkuje a to hlavne v zimnim obdobi. Pokud se prakuje v miste kde nemrzne. Tak je olej v daleko lepsim stavu nez kdyz stoji treba pod strechou,ale na mrazu. Rikal ze i s nekolika nasobnym najezdem je olej v o poznanim lepsim stavu kdyz stoji mimo mraz. U prevodoveho oleje pry nedochazi behem jizdy k zahrati na teplotu kdy se odpari vysrazena vlhkost a to je problem bez ohledu na to jestli najede stroj za rok 10h nebo 200h.

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kubota GB200

#670 Nový příspěvek od RoKur »

Snažím se na internetu najít, po kolika letech se má maximálně UTTO oleje měnit, ale nemohu to nikde najít.
Na jedné stránce dokonce psaly, že se prostě roky neuvádějí. U prodejců se akorát odkazují na doporučení výrobce, ale bohužel pouze jako fráze.
Za to na výměnu motorového oleje je toho na internetu plno.

Jak často měníte olej v převodovce Vy? Já teď budu měnit poprvé po 5 letech, a nahopsaných 120 mth. Což mi v průměru dělá 24 mth/rok.
Jak jsem tady pročítal tohle fórum, tak informace od majitelů, kteří je dali, se shodli, že japonci olej v převodovce a přední nápravě snad nikdy neměnily, protože to do oleje mělo hodně daleko.

Zetore patnáctko, on se mi ten olej nezahřeje ani v létě. Při tom mém využití je největší nápor na jaře, kdy si chystám palivové dřevo. Zbytek roku už je to spíše takové popojiždění.
Nevím, jak se převodovka zahřívá Vám, ale myslím si, že na teplotu, kdy se začne odpařovat voda z oleje to určitě nebude.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4424
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Kubota GB200

#671 Nový příspěvek od Peter768 »

V týchto strojoch som nováčik, preto tie otázky..a ďakujem za odpovede.
Pozeral som ten olej UTTO a je tam písané že je to pre prevodovku hydrauliku a mokré brzdy. Pre tie naše MTčka mi už traja servisáci odporúčali olej ATF II. Ten je tiež pre prevodovku hydrauliku aj brzdy. Ja som tam mal nejaký žltý hustý olej a po naštartovaní čerpadlo malo divné zvuky a po chvíli to utíchlo ale ramená išli ťažko a pomaly dolu ako to bolo stuhnuté. Uvidím po výmene.

Uživatelský avatar
MAGNUM
Příspěvky: 434
Registrován: čtv led 31, 2008 7:00 pm
Bydliště: okr.Piešťany

Re: Kubota GB200

#672 Nový příspěvek od MAGNUM »

:friends:
pre prevodovky powerschift,"vario" ,hydrostat,alebo kde sú mokré lamelové spojky,kde je aj nútene mazanie...idealný olej 10w30
samozrejme prevodový-značku kto akú chce a preferuje(na značke nezáleží ale na špecifikácií ANO) 8)
"když hlava myslí,ruce se jenom hrají"

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1794
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Kubota GB200

#673 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj Peter, myslím si, že oleje ATF jsou pro automatické převodovky. Ti servisáci, kteří ti radí jsou pouze přes osobáky. Nemají pravděpodobně ani tuchu, že je olej využitý i pro vysokotlaké hydraulické čerpadlo.
Proto vybírám olej určený pro traktory.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

pietrobs
Příspěvky: 759
Registrován: ned zář 30, 2018 3:41 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Kubota GB200

#674 Nový příspěvek od pietrobs »

Presne tak Rokur ma pravdu.Olej v hydrosysteme by penil.a nerobil by dobrotu.Vela som o tom googlil ked som hladal vhodny olej do mojho systemu gst.Tam ten olej musi plnit hned niekolko uloh.Aj preto ta specifikacia na system traktoru.Ale to by nam vedeli lepsie popisat ,,fachmani" co s tym maju skusenosti.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Kubota GB200

#675 Nový příspěvek od ladiki »

Rokur to je dobrá otázka 8) Také jsem nikde časový údaj pro výměnu oleje v převodovce nenašel. CZ i JP manuály uvádí pouze motohodiny.
Když jsem GB koupil, byly náplně v převodech jak nové...nechal jsem je tam a jezdil na ně až do loňské výměny gufer. Takže tam byl jistě 5 a více let...motohodin celkem cca 200. Ta vlhkost tam určitě kondenzuje, nadruhou stranu "šlem" jsem nikdy nezaznamenal, tak jako může být vidět na motorech.
Pokud se budeme bavit o traktorech, kde je předepsán přeovodový olej specifikace GL-4, tak stačí i PP80. Na tyto oleje jezdili všechny první japončíci a kdo nemá posilovač můžou na ně klidně jezdit. Ale pokud už je na strioji další hydr.rozvaděč např. čelák, tak ten pp80 bude rychleji ztrácet své vlastnosti. Proto se začaly vyrábět UTTO a Stou oleje. Specifikaci GL-4 odpovídá vizkozita 80W a to se rovná 10W-30 a jen pro zajímavost to se rovná průmyslovému ISO vg 68. Proto třeba olej STOU 10W-30 můžete nalít do motoru i převodovky. UTTO do motoru ne! Tady ty Utto lej předepsán tam, kde jsou užity mokré brzdy, navíc má zlepšené vlastnosti právě pro použití jako převodový i hydraulický...

To ATF je svým způsobem také převoďák. Ale řídí se jinou normou Dexron..... mělo by být v manuálu vyloženě napsáno, že mám být do stroje použito specifikace podle Dexron....Podle mě jsou ATF více cílenné kapaliny...

Odpovědět

Zpět na „Asijské stroje“