John Deere 455

JohnDeere, Case, Ford, MF,...

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

John Deere 455

#1 Nový příspěvek od PyroSh »

Zdravím vespolek,

před pár lety jsem díky okolnostem a velikosti obdělávaného pozemku dospěl k nutnosti pořídit si "zahradní" traktor aby louka nebyla jen louka, ale aby dala i nějakou tu úrodu.
Delší dobu jsem hledal nějaký šikovný malý traktorek, který by nabízel trošku větší možnosti využití.
Jednoho dne se mi naskytla možnost koupě "malého" traktorku JD455 z roku 2001.
https://www.tractordata.com/lawn-tracto ... e-455.html
Koupil jsem ho s primárním účelem sečení větších ploch.
Záhy jsem však zjistil že ten "malý" traktor pouze vypadá jako malý. Postupně jsem začal zjišťovat co všechno může když... a tím to začlo.
První vylepšení - doplnění zadních sdružených světel + blinkry a trojbod s univerzálním držákem. Podle fotek na různých zahraničních fórech jsem vyrobil novou osku k hydraulickému zdvihu
žacího ústrojí s držákem 3-tího bodu a v jednom obchodě pořídil ramena k trojbodu na malotraktor. Najednou šlo orat, vláčet, kultivovat, hrabat.
Pluh jsem adaptoval z jednoosého MS16, na hrábě stačilo kus jäklu, pásovin a pár pérových dvojzubů. Nosič bran mně stál pár trubek co bylo doma a
kultivátor je z konstrukce tažného zařízení z osobáku poškozeného po blízkém setkání s vozidlem jedoucím za + několik kusů 10mm hrubé pásoviny.
První orba ukázala potřebu přejít z travních pneu na něco lepšího. Šípáky to ale být nemohly páč by rozryly zahradu při sečení.
Jako rozumná volba se ukázaly pracovní pneu na 4-kolku.
Zadní vercajk by byl. Ale co předek? Traktor má 2 hydraulické okruhy. Jeden je pro zdvih žacího ústrojí/trojbodu a druhý byl zaslepený.
Záslepky se vyndaly a hledalo se redukční hrdlo z neznámého imperiálního závitu na metriku. Prošel jsem několik speciálek na hydrauliku a nikde nic.
Až v Teveku v Rožnově mi dokázali sehnat co jsem potřeboval a pak už to šlo. Sehnal se hydraulický píst (asi z náklonu vidlí na Destě), prošel se kovošrot na základní materiál a udělal se přední zdvih.
Pak přišla na řadu radlice a tlačené hrobkovací radličky. Na zatížení jsem do trojbodu upevnil kus silničního obrubníku (cca 100kg) a už se dá vesele rozhrnovat, odhrnovat a hrobkovat.
Závaží lze uchytit i dopředu na zatížení předku při orbě. (ještě by se hodily závaží do kol)

Plán do nejbližší budoucnosti je pořízení rotavátoru. V delším výhledu pak je diskové žací ústrojí, obraceč sena, vyorávač brambor a budu-li se hodně nudit tak stavba čelního nakladače + sklopné vlečky.
K tomu všemu co vyžaduje pohon však budu potřebovat kardan A TU JE PROBLÉM. Originál k žacímu ústrojí je hodně krátký takže bude potřeba nový a delší + adaptér.
Aby to nebylo jednoduché, tak ývodová hřídel má úplně atypický počet zubů - 15. Na e-shopech ve státech se dá sehnat jen drážkové pouzdro
což by stačilo aby se adaptér vyrobil, ale bratru 2500,- za poštovné při ceně 9-12USD za pouzdro asi nezkousnu.

Proto bych se vás zkušených a znalých chtěl zeptat zdali nevíte o nějakém zdejším dodavateli, který má něco podobného v dosahu své moci?
PTO hřídel má 15 zubů a vnější průměr 25mm.
Budu rád za jakékoli info.






Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

jean
Příspěvky: 3018
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: John Deere 455

#2 Nový příspěvek od jean »

Čumím a nechápem 8) Prdel, že to pojazd zvláda, predsa len je to kosačka...

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#3 Nový příspěvek od PyroSh »

taky jsem byl překvapený co to zvládne.
No, ale popravdě ta převodovka TuffTorq K91 není zrovna žádný drobeček a poloosy jsou taky z fest materiálu.
Stejně jako šasi. Vše je 6 a 8mm plech. Přední náprava je masivní odlitek. Váha čistého traktorku je cca půl tuny.
Jen ta moje verze má atypický vývodový hřídel :(

Obrázek

Uživatelský avatar
Jend@
Příspěvky: 245
Registrován: úte lis 24, 2020 5:52 pm
Bydliště: Ostravsko

Re: John Deere 455

#4 Nový příspěvek od Jend@ »

Tož to je krásný Dýrák!
Budu sledovat a věřím, že se Ti tu dostane rady a pomoci 8)

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#5 Nový příspěvek od PyroSh »

Tak mám dobré zprávy!
Rotavátor pořízen a adaptér vývodové hřídele?
No jasně že se povedlo vyrobit! :)
Napadlo mně což takhle ten adaptér vyrobit z výpalků 8mm plechu na CNC laseru a koupeného prodloužení 1 3/8 6Z.
Trochu měření, kreslení a data byly připravené.
V jedné firmě co dělají laserové řezání mi tyto drobnosti bez problémů vypálili.
Doma jsem ještě musel trošku dočistit pilníkem aby kolečka volně klouzaly po hřídeli.
Kolečka se pak sešroubovaly, vybrousily se 3 podélné drážky pro sváry, svařilo se, začistilo, doplnil se šroub jako pojistný kolík a bylo hotovo.
Více na fotkách...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ještě jsem ale nezkoušel. Plány na první výjezd na pole překazilo sobotní počasí.
Měl jsem ale na druhou stranu aspoň dost času na vymyšlení způsobu zpracování materiálu z přepravní klece rotavátoru.
V hlavě jsou už nějaké plány tak jak bude hotovo, hodím sem zase nějakou tu fotku.

Uživatelský avatar
Samorost
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 30, 2023 8:05 pm
Bydliště: Brno

Re: John Deere 455

#6 Nový příspěvek od Samorost »

parádne si to vyriešil

k tej zaťaží kolies čo spomínaš, sledoval som že Američania si dávajú do pneomatík miesto vzduchu olej alebo nejakú inú nekorozívnu kvapalinu tiež to možno stojí za zváženie

kde sa to ten traktor inak podarilo zohnať ?

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#7 Nový příspěvek od PyroSh »

Zdravím tě!

Kupoval jsem ho v Polsku.
Trak-Tom.pl
Je to kousek od Radomska.
Przybyszów 15
97-524 Kobiele Wielkie

Původně jsem měl vybrané něco jiné, ale když jsem viděl toho JD tak jsem se přemluvil :-)
Po dohodě mi ho dovezli až domů.
Tady je jejich aktuální nabídka bazarovek:
https://traktorki.olx.pl/?page=15#items

Jinak to závaží do kol už mám vymyšlené. Levnější způsob je vystlat disky folií a vylít betonem. dražší by bylo nechat si vyřezat několik kruhů z 12mm železa co by vlezly dovnitř do disku a přišroubovat je k disku.
Uvidíme kolik bude času

Uživatelský avatar
Samorost
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 30, 2023 8:05 pm
Bydliště: Brno

Re: John Deere 455

#8 Nový příspěvek od Samorost »

Moc dík za radi a odkazy,

povodne som chcel JD 755 ale bol by to nakoniec zbytočne veľké na ten môj pozemok 6500m .
Po tom ako som si to tu čítal som sa namotal na tu tvoju 455 a naozaj ich majú v poľskú hneď niekoľko
a po tom čo som si o ňom asi týždeň čítal a pozeral musím povedať že je to dokonalí stroj.

Takže nie je na čo čakať vo štvrtok si ho idem priviesť z poľská do Brna :)
kde bude doma hodím sem aj nejaké foto

Uživatelský avatar
Samorost
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 30, 2023 8:05 pm
Bydliště: Brno

Re: John Deere 455

#9 Nový příspěvek od Samorost »

Tak a je doma :-)

našiel som nakoniec jeden v skvelom stave za solídnu cenu z predným hydraulickým pluhom, kosačkou, Rozmetadlom a aj závažím v pneumatikách všetko John deere.
Kosačka skvelá, pluh som už vyskúšal je to v podstate ako buldozér keď sa dá dole guma ale to Rozmetalo vôbec na nič nevyužijem tak sa ho asi budem zbavovať alebo ho za niečo vymením.

Teraz riešim kde na to zohnať 3 bodoví záves aby tam pasoval. PyroSh môžem sa spýtať kde si ho zohnal ?

ps: sorry za veľký obrázok neviem ako spraviť menší náhľad
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#10 Nový příspěvek od PyroSh »

Pěkný! 8)
Dobře jsi vybral!
Se dívám že máš to širší žací ústrojí a hlavně PTO s 6ti zubou hřídelí!
Radlice je super. Na rozhrnování sněhu ale doporučuji ještě sněhové řetězy.
Taky doporučuji hned vyměnit oleje. jak motorový tak hydrauliku a k tomu i filtry.
Motorový olej JD Plus 50II
Hydraulika JD Hy Gard
Filtr M806418
Filtr AM116156

Co se trojbodu týče tak jsem koupil sadu na malotraktor
Obrázek

a pak jsem si podle fotek na netu vyrobil tu horní osku s rameny

Obrázek

Obrázek

Chtělo to trochu improvizace, šroubování, předělávání a nakonec to vyšlo.
Na ty horní ramena je dobré použít materiál min 10-12mm silný. Oska ideálně z plné kulatiny nebo ze silnostěnné trubky.
Já jsem použil trubku se stěnou 4mm.
je dobré si na netu najít co nejvíce obrázků jak to vypadá a jak to funguje než to začneš dělat.

Samozřejmě že se celý set dá objednat ve státech a vyjde na cca 12000-14000 bez dopravy. Jenže ta doprava tomu přidá dalších 4-6tis takže když máš možnost si něco vyrobit doma, tak se dá ušetřit.

Jestli někde najdu fotky jak jsem to dělal, nasdílím.

PS: mohl bys mi prosím poslat více detailních fotek uchycení toho rozmetadla? myslím že je tam univerzální trojúhelníkový závěsný úchyt a určitě bude mít hydraulicky ovládaný zdvih.
Je tedy možné že tu horní osku nebude třeba vyrábět, ale bude stačit použít to co tam je.


No, včil už jen popřát spoustu bezproblémových motohodin!

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#11 Nový příspěvek od PyroSh »

a ještě malé doporučení:
na blatnících jsou otvory pro montáž madel a ty jsou docela užitečné.
Montoval jsem tam tyto:
https://www.onpira.cz/zbozi/plastove-ma ... antId=7375
ty nejdelší 19,7cm, ale ještě bude potřeba trošku šolichnout díry. Vezmi si pro jistotu 1-2 do náhrady.
Už se mi stalo že jsem ho při ježdění urval

Uživatelský avatar
Samorost
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 30, 2023 8:05 pm
Bydliště: Brno

Re: John Deere 455

#12 Nový příspěvek od Samorost »

Páni dík za radi, olej a filtre určite vymením chcem sa oňho poriadne starať hneď od začiatku nech ma prežije :)
Takže ho kúpem vo WD-40a všetko mažem a samozrejme skladovať pod strechou pekne v suchu.

Tie madla som si pôvodne chcel nechať vytisknout na 3D tiskárne tak super že sa dajú kúpiť aj tu v cz :-)

a hej máš pravdu je tam univerzální trojúhelníkový závěsný úchyt ale je to tam nejak nabastvené a rozhodne to nie je pohyblivé
takto to vyzerá keď som to odstrojil
Obrázek
spravím potom nejaké fotky upevnenia a pošlem keď budem najbližšie na chalupe

počuj nechcelo by sa ti my vyrobil tu horní osku s ramenný ? :-) keď už si to raz robil ja si zo zváračkou zatiaľ moc nerozumiem a samozrejme by som ti to zaplatil.


PS: ako máš spravene uchytenie batérie ja ju tam mám len tak položenú a nikde na internete som nenašiel ako sa oficiálne uchycuje

Uživatelský avatar
Samorost
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 30, 2023 8:05 pm
Bydliště: Brno

Re: John Deere 455

#13 Nový příspěvek od Samorost »

tu sú tie fotky čo som sľúbil všetko tam bolo na pevno

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#14 Nový příspěvek od PyroSh »

Zdraví tě, se dívám že máš tu zadní stranu trošku jinak konstruovanou.
No, ale to nevadí. Ten horní úchyt musí pryč. Pak je potřeba změřit jaký je průměr díry dole v pravo i vlevo a taky je třeba změřit mezeru mezi rámem a přírubou.
Musí tam vlézt čep ramena trojbodu. Doma to poměřím a napíšu.
Obrázek

Pokud tam dole vlezou ty čepy ramen trojbodu, je z půle vyhráno.
Jo a ta elektrika se taky bude muset kvůli šroubu ramene nějak jinak umístit.
Poslední věc je ochrana hydrohadice. Mi se v tom ohybu v místě kde se dotýkala uchycení čepu ramjene prodřela.

Co se osky týče, mohl bych ji udělat, ale chtělo by to trochu profesionálněji než mám tu svoji. To bylo udělané z toho co dům dal.
Ideálně by to chtělo nakreslit ty díly a nechat vypálit. Jen teď není moc času takže nemůžu říct že by to bylo třeba do měsíce udělané.

Uchycení baterie taky nemám. Baterie tam jen tak sedí. Přichytil jsem ji aspoň stahovacím páskem širokým 6mm.
Spojil jsem myslím 3 dokupy abych tu baterku obtáhnul přes vrch.
Madla jsou s trochu menší roztečí děr takže je potřeba ty díry v blatníku propilovat aspoň 3mm z každé strany směrem k sobě.
Pak to madlo po utažení není napnuté.

Uživatelský avatar
PyroSh
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 03, 2023 10:37 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: John Deere 455

#15 Nový příspěvek od PyroSh »

Ten trojůhelníkový úchyt dobře poslouží jako základ pro držák do trojbodu.
Jen sezkrátí ty spodní ramena tak, aby se tam daly vyvrtat díry na čep.
NA ten nasouvací protikus si můžeš třeba vyrobit přepravní bednu nebo závaží co se bude hodit při rozhrnování sněhu nebo kdykoli budeš používat radlici.

Odpovědět

Zpět na „Americké stroje“