Murgaš (made in Bulgary)

stroje sovětského bloku

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
olin
Příspěvky: 989
Registrován: ned črc 08, 2007 11:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#76 Nový příspěvek od olin »

Hele, co to tam máš za prapodivnýho náklaïáèka na pravo od murgaše?
Nafo ho celýho a pochlub se nám tu s ním....

http://www.postimage.org/aV1nmA3J-724cf ... 958061.jpg

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#77 Nový příspěvek od bastardtraktor »

olin píše:Hele, co to tam máš za prapodivnýho náklaïáèka na pravo od murgaše?
Nafo ho celýho a pochlub se nám tu s ním....

http://www.postimage.org/aV1nmA3J-724cf ... 958061.jpg
No to je exponát a používat na ježdìní se to asi nebude. Dal jsem si lokální inzerát v západoèeském deníku " Pochlubte se sbìrateli malotraktorù svými domadìly- vyfotím - eventuelmì odkoupím co již nepotøebujete"
Ozvalo se spousta lidí a udìlal jsem si nìkolik výletù a fotil. Neco jsem i koupil - Mastodonta a nìco nedodìlaného se Slavií diesel dvoutaktem.

No a zavolali mi taky z obecního úøadu v Míšovì - kde má být rarad- že si mám tohle odvézt zadarmo jen za úklid tìch odpadkù - plná korba, že nìkdo koupil chalupu a dìlníci pøi rekonstrukci to vytlaèili plné odpadkù na náves a nechali to tam. Je to rám, nápravy a pøevody - vše až na zadní pera a motor je z Pragy asi Pocollo rok cca 1928. Má to korbu a lavièku - motor tam byl z motorky pøez øetìz na høídel spojky té Pragy, Ten motor ale než jsem pøíjel nìkdo sebral. Ale dedeèek ve vsi øíkal, že tam byl pùvodnì stejnì nejaký jiný 4 takt z anglické motorky a ne ta Jawa a prý to tam jezdilo už od 60. let.

Oèesané auáky s korbou také nìkdo poèítá mezi traktùrky - já tu ale nechci takové ty Oktávky, kterým nìkdo sekerou osekal plechy a sltoukl korbu z krajinek - tento typ náklaïáèkù bude reprezentovat v muzeu tahle "Pragovka" Mám do toho zatím zamluvený nìjaký anglický benzinový 4 takt - tedy nìco pøibližnì takového jak to popisoval ten dìda. Vypadá sice tak, ale není z motorky , nýbrž prý z nìjaké anglické staøièké frézy.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
radar
Příspěvky: 447
Registrován: pát črc 06, 2007 10:32 pm
Bydliště: pardubicko
Kontaktovat uživatele:

#78 Nový příspěvek od radar »

blahopøeji krásný kousek a až ho dáš do kupy to potom bude nìco 8)
ZETOR it´s life style

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#79 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Sleduji na ebay aukci Reformu Metrac z roku 1980 - tedy o 2 roky staršího, než je Murgaš a je vidìt, že je to dost podobné
a možná, že se zde ti Bulhaøi inspirovali. Je to oboje horský traktor.

Reform má øízení vzadu, ja v pøedu
Oboje jsou ètyøkolky s uzávìrkou nezar¨táèecí nápravy
Já mám hydrauliku - ranena a vývody vzadu i v pøedu, Reform jen v pøedu.
Já mám 56kW, reform jen 22kW a je trochu menší..

SEKAÈKA je úplnì stejná i zpùsob zavìšení - reform jí má 200cm já 220 cm

ObrázekObrázek


Nakonec dražba dopadla tak, že nejvýše byl ochoten nìkdo dát 3400E
tj cca 100 000,- Kè , ale nbylo dosaženo minimální ceny , za kterou je prodávající ochotem prodat, takže se to NEPRODALO
ale je asi v pìkném stavu
Naposledy upravil(a) bastardtraktor dne ned lis 04, 2007 12:24 pm, celkem upraveno 1 x.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

#80 Nový příspěvek od Mikro »

bastardtraktor píše:Sleduji na ebay aukci Reformu Metrac z roku 1980 - tedy o 2 roky staršího, než je Murgaš a je vidìt, že je to dost podobné
a možná, že se zde ti Bulhaøi inspirovali. Je to oboje horský traktor.

Reform má øízení vzadu, ja v pøedu
Oboje jsou ètyøkolky s uzávìrkou nezar¨táèecí nápravy
Já mám hydrauliku - ranena a vývody vzadu i v pøedu, Reform jen v pøedu.
Já mám 56kW, reform jen 22kW a je trochu menší..

SEKAÈKA je úplnì stejná i zpùsob zavìšení - reform jí má 200cm já 220 cm


Reform je ješte v dražbì - nyní je cena 3400 EURO t.j. skoro 100 000,- ale je asi v pìkném stavu
Co to je za rozmìr gum na té sekaèce ? :)

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#81 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Mikro píše: Co to je za rozmìr gum na té sekaèce ? :)
To nevim, to v popisu stroje v aukci není. No není to jen :tyty: sekaèka je to prosímpìknì horský traktor 8) .
Na tom mém Murgašovi budou obyèejnìjší a univerzálnìjší 9-16
Ty gumy na Reformu v Aukci budou asi stejné, jako mám vzadu na bagøíkovi.
31x15,5x15. Je na nich fajn, že nenièí trávník, jak jsou široké, ale na bahnì to spíš plave, než jede. Jezdím si s tím bagøíkem i tøeba s kompostem po zahradì a pokud není moc mokro, tak to ani není poznat. Auto znièí trávník víc jak ten bagøík. Vyhovuje to chalupáøùm, když jim dìlam nejaké výkopy pøez upravené zahrádky - tøeby UNCèko by tam nechalo spouš - za tu ohleduplnost si rádi pøiplatí. Na druhou stranu na stavbu s bahnem po Tatrovkách to moc není.
Je taky nepøíjemné, že když se pl᚝ jen malièko poškodí, tak do toho bezdušového obutí nejde dát žádná duše, jak je to široké a i kdyby, tak se ta duše nedá obout.
To co mam na bagøiku a je asi i na tom Reformu se dává alternativnì i na MT8 / pokraèovatele TKèek/ a øíkají tam tomu "trávníkové pneu"
http://64.233.183.104/search?q=cache:U1 ... lr=lang_cs
Za 4 tyhle kola k tomu MT8 je pøíplatek 38 tácù !!!
V Mitasu jsou za 6 050 s DPH / kus
Obrázek
Tyhle maj ale jemný šíp, já tam mam aspoò ten vysoký vzorek jako ten Reform v Aukci.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#82 Nový příspěvek od bastardtraktor »

olin píše:Hele, co to tam máš za prapodivnýho náklaïáèka na pravo od murgaše?
Nafo ho celýho a pochlub se nám tu s ním....
http://www.postimage.org/aV1nmA3J-724cf ... 958061.jpg
"Podivnýho náklaïáèka" jsem teda nafotil, ale nejdøív se musim osmìlit abych to dal na forum jako samostatné vozidlo do domdìlù - je to jen vrak a budou se lidi smát.. Dám jen pár fotek do Tématu MUZEum TDV a uvidíme.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#83 Nový příspěvek od bastardtraktor »

1. /Docela mì zaujal nápis na volantu Murgaše-
tak to zkusím najít na bulharském Googlu, ale musím nejdøív odnekud z textu nakopírovat ta jednotlivá písmena. Nebo je to nìjaký ruský auto !
Zdá se, že volant je z toho nového malého Moskvíèe a èert ví, zda je tam pùvodní. Zde je filmík z Muzea Moskvièù
http://www.youtube.com/watch?v=l9QKchZgmLY
Ke monci je starý kulatý Moskviè 4x4 - moc se mi líbí. / bledì modrý/

ObrázekObrázekObrázek

2./ Disky jsou dìlené,to je pohoda - sundat ale pøilepenou 25 let starou gumu neni jen tak - odmoèil jsem to nakapávím bionafty do spáry.
3. / Mám dojem, že ten MURGAŠ TOHO nikdy MOC NENAJEZDIL.
Ta jiná kola s disky poøídil až ten, kdo mi to prodal a moc na nich nenajel.
Na pùvodních discích jsou ještì pùvodní gumy made in Bulgary -
pochybuji, že se sem dovážely, takže to jsou mejspíš kola se kterými se to dovezlo.
Mam ty sjetý gumy schovat???? , nenašel jsem, že by je protektorovali.

Kolik Km mohli najet až do úplného sjetí na takových šípácích 9-16 ????
Poraïte prosím
ooooooooooooo

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#84 Nový příspěvek od Jiřin »

Ja sundávám pøilepenou gumu z traktorovych kol pomoci bøitu na èelní lžíci JCB. Jde to dobøe a èlovìk se tak nenadøe s kladivem :). Myslím, že by to bagøík taky zvládl. Tedy pokut nemá na bøitu zuby. To by se muselo asi nìèím podložit.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#85 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Jiøin píše:Ja sundávám pøilepenou gumu z traktorovych kol pomoci bøitu na èelní lžíci JCB. Jde to dobøe a èlovìk se tak nenadøe s kladivem :). Myslím, že by to bagøík taky zvládl. Tedy pokut nemá na bøitu zuby. To by se muselo asi nìèím podložit.
Jo už mi to jde. Podkopem- kulatým spodkem a podržet podpìrnou packou. Na nakladaèi mam zuby. Ještì zítra poslední kolo skusim otevøít pøesnì na prùmer kola klapaèku.

Teï budu špekulovat nad tim, jaký šrouby dát na stažení tìch pùlek diskù. Origoš šrouby s jemnym závitem a specielní hlavou byly jen na na dvou discích. Jinde byly rùzné obyèejné s pérovkou a taky to drželo. Asi tam dam Imbusy a pojistné matice s plastovym kroužkem.
Nedávno byl ve sbìru - kýbl nerez 8èek a 10 tek pojistnejch matic a já si blbec jich vzal jen pár.

Ale rozdíl je o tom, že tvoje JCB váží X krát tolik co mùj bagøík - je to parkový stroj - má jen 1800kg :smich:

)Ale jak je to s tím sjetím kol ?? Sjeté jsou všechny stejnì.
Murgaš má pùvodní bulharský gumy - znamená to , že sjel jen jedny za 25 let a má houby najeto - dobøe zajetej motor.
Za kolik hodin / KM se sledou šípy 9-16 do hladka?? ?
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#86 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Poslali mi aspoò vyplnit žádost -prej nìco našli v archivu - ale mic moc - nicménì ten technièák snad nìkdy nìjak dostanu
Obrázek
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Mikro
Příspěvky: 2318
Registrován: stř črc 04, 2007 11:36 am
Bydliště: Dětmarovice
Kontaktovat uživatele:

#87 Nový příspěvek od Mikro »

Tenhle volant, co máš na murgašovi, nebo spíše jenom ten støedový kryt je z moskvièe 412 :) mìli jsme ho, takže vím

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#88 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Mikro píše:Tenhle volant, co máš na murgašovi, nebo spíše jenom ten støedový kryt je z moskvièe 412 :) mìli jsme ho, takže vím
Dík, ale už jsem zjistil, že tam nepatøí - ten èervený Murgaš bude mir asi originál.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#89 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Nìkolikadenní vysedávání u poèítaèe a po osvìžení znalosti azbuky ze školních let - hledání informací a mailování vydalo s urèitým zpoždìním své plody.
Odpovìdìla mi pani Vanya Yankova z knihovny Zemmìdìlské univerzity v Sofii a poslala mi naskenované prospekty MURGAŠE.- 4x A4 :)

ObrázekObrázek ObrázekObrázek

Je tam popis traktoru a data k Murgašovi i u specielnì vyrábìného náøadí.
Hory v pozadí jsou jasné -nejvyšší hora èi pohoøí se právì jmenuje Murgaš - jako Tatry se jmenujou podle Tater - tím hùžø se cokoli hledá na webu

Pùvodnì jsem poptával nejakou knihu, kterou jsem o Murgašovi našel v jejich azbukou psaném katalogu knihovny -knihy mi nemùže najít - jsou jinde ale dala mi mail na autora - respektive jeho domovskou univerzitu.


Našla i další knížky -
Лозанов Д., Д. Станчев, П. Йорданов. Методика за проектиране на ръчна спирачка за трактор “Мургаш”. Научни трудове на ВИММЕСС, т.XXII, серия 1, 1980.

Лозанов Д., Р. Русев, Д. Станчев, Т. Тотев. Хидромеханичен ходонамалител за трактор “Мургах”-45. Научни трудове ВТУ “Ангел Кънчев”, т.XXIII, серия 2, 1981.

Лозанов Д., Р. Русев, Д. Станчев, Т. Тотев, А. Смрикаров, Н. Недев. Опитно изследване на трактор “Мургаш”-45 с хидромеханичен ходонамалител. София, Селскостопанска техника, Год XX, № 5, 1983.

___________________________________________________________
A navíc se mi po upozornìní ichomika podaøilo v Aukru vydražit ještì i 12 stránkový prospekt , už jsem ho zaplatil a èekám ho poštou - ale hlavnì jsem se seznánil s tím chlapíkem, který prospekty prodával a který v našem Agrozetu ty stroje mìl na starosti - prodej. Ten mi sežene kontakt na kolegu, který dìlal servis. :)

ObrázekObrázek

Docela jsem si s ním pokecal a mnoho se dozvìdìl, ale o tom až èasem.
A navíc prý pøijde na naše stránky :)
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
martinPec
Příspěvky: 263
Registrován: pon lis 12, 2007 4:44 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

#90 Nový příspěvek od martinPec »

tak podobnou horskou sekacku ma soused u nas a hnije tam uz nekolik let. Ma pohon vseh 4 kol a uzaverky se zapinaj v okamzik kdy proklouzne jedo kolo. Je to pry nejaka horska sekacka. Ovladani napravy hydraulikou. Bylo by to na prodej. Jeho synator se to snazil nastartovat tak ze to zaprahl za zetora a roztahovali to se zarazenym kvaltem a nejak to zasekli. Ale nekdo sikovnej by to asi zrpvoznil.

Odpovědět

Zpět na „Východoevropské stroje“