Bielorus MTZ-5MS 1969

stroje sovětského bloku

Moderátor: DYK

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Bielorus MTZ-5MS 1969

#1 Nový příspěvek od pedro643 »

Zdravím všetkých majiteľov ruských strojov 8)
Chcel by som Vám predstaviť s naš Bielorus. Da sa povedať že je členom rodiny od nova. Dedo ho nafasoval ako fungľovku keď pracoval na agrostave a potom ho odkúpil keď bol na odpis. Pôvodne to bol traktorbager a nadstavbou E-1514, teraz je s toho už len traktor, čo mňa osobne trocha mrzí lebo taký stroj už len tak človek nezahliadne :smich:
Tu je pár foto ako vyzeral pradtým a teraz po takej dá sa povedať menšej GO lebo za 20 rokov a to čo len ja pametám na traktor sa ani nešahlo čo sa tíka udržby. Týmto by som chcel poďakovať celej rodine za ich neoceniteľny prínos čo sa týka veci ktore by som bez ich pomoci nezvládol.
Takto vyzeral pôvodne, foto z netu: Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tesne pred dokončením
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#2 Nový příspěvek od pedro643 »

V piatok sme upravovali plochu prad garážom tak rusák zase trochu pracoval. Za rok čo stoji garáž sa to celkom slušne ujazdilo ale poradili sme si s tým :) Tu je nejaké foto a keď sa podari aj jedno nekvalitné video z mobilu.
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
fox159
Příspěvky: 1658
Registrován: ned pro 06, 2009 11:41 pm
Bydliště: Hejnice okr Liberec

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#3 Nový příspěvek od fox159 »

Ahoj kamaráde. Moc hezký stroj. Prosím tě a ten podkop, tam nebudeš vracet? Není to škoda?
Kladivo je dobrá věc, ale palice je palice!!

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#4 Nový příspěvek od pedro643 »

fox159 píše:Ahoj kamaráde. Moc hezký stroj. Prosím tě a ten podkop, tam nebudeš vracet? Není to škoda?
Keby to bolo namne, tak by som sa ho ani nedotkol a snažil sa ho dať čo najviac do pôvodného stavu. Podľa mňa je to už rarita a dosť veľka. Podkop zhodil dedo s otcom ešte keď som ťahal kačera po dvore a požno ešte skôr :smich: a čo s nepotrebným kusom železa? no zreciklovať :'( Ale ja si taký jedneho dňa taky kupim keď to bude možné a dám do richtiku :)

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#5 Nový příspěvek od pedro643 »

Včera sa nam podaril husarsky kúsok ktory sa len tak nevidí :D Robili sme poriadky na zahrade za starím garážom a ocovi sa v zápale boja podarilo preburať do garáže :shock: nejakým nedopatrením tam ostala nala dvojka a bolo vymyľováne vlastne vyburane :smich: No ocovi veľmi do smiechu nebolo a na chvíľu bola nálada na bode mrazu ale na koniec sme sa nad tzým celým všetci zasmialy. Šak auto stoji v novom a tento služil ako akladisko. Obrázek Obrázek trochu sme ju potiahly naspäť a podoprely aby nespadla celkom a uvidíme akou formou prebehne oprava, či sa vymuruje nanovo alebo sa vyvalý a spravi sa nova stena z dosiek.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#6 Nový příspěvek od pedro643 »

Včera sme vozili drevo tak rusák zasa trochu pracoval.
Obrázek odchod z domu Obrázek posledná nakládka Obrázek Babča na kontrole, drevo bolo v poriadku, bude horieť :smich: Obrázek nebolo by od veci namaľovať aj dvere ale viete jek to je ...

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#7 Nový příspěvek od pedro643 »

Neviete niekto prečo na traktore idu iba 2 žhaviče zo 4? Žhaviče su dvojvodičove a su zapojene do série.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#8 Nový příspěvek od Peter768 »

pedro643 píše:Neviete niekto prečo na traktore idu iba 2 žhaviče zo 4? Žhaviče su dvojvodičove a su zapojene do série.
Neviem čo znamená že žhaviče sú dvojvodičové.
Možnosti chyby:
1) Ale ak sú zapojené do série a jeden z nich sa prepáli tak nepôjde ani jeden.
2) Ak by sa ktorýkoľvek vysktaroval (prepojil sa vstupný a výstupný drôt- to bude asi to dvojvodičové zapojenie) tak vyskratovaný nepôjde a ostatné áno, ale budú mať väčší prúd, čo bude nebezpečné pre funkčné žhaviče, mohol by sa jeden z nich prepáliť.
3) Chyba v zapojení
Pre pomoc skús dať foto zapojenia a žhavičov.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#9 Nový příspěvek od pedro643 »

to je obrázok schemi podľa ktorej som zapájal žhavienie, s tým že žhaviče medzi sebou som prepojil podľa origo schemi. Obrázek Obrázek
a tu je foto žhaviča, nedzi kablami je šete taka izolačna podloška Obrázek

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#10 Nový příspěvek od Peter768 »

Tak podľa schémy je to jasné, všetky 4 musia byť zapojené do série (za sebou) a posledný je ukostrený.
Teda na dvoch máš skrat = vstupna a výstup žhaviča sa skratujú. Asi ich máš zle odizolované. Možno sa ti pripojovacím drôtom prepojí (vyskratuje) "vstupný" a "výstupný drôt na žhaviči. Dúfam, že z tohto vieš čo myslím.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#11 Nový příspěvek od pedro643 »

Peter768 píše:Tak podľa schémy je to jasné, všetky 4 musia byť zapojené do série (za sebou) a posledný je ukostrený.
Teda na dvoch máš skrat = vstupna a výstup žhaviča sa skratujú. Asi ich máš zle odizolované. Možno sa ti pripojovacím drôtom prepojí (vyskratuje) "vstupný" a "výstupný drôt na žhaviči. Dúfam, že z tohto vieš čo myslím.
Viem čo myslíš, musim to prekontrolovať keď prestane pršať aôe popravde sa mi do toho veľmi nechce lebo pristup je tam horši ako k peniazom, ono cely problem žačal keď sa povolily kable na odpore žhavenia, keď som ich dotiahol začalo to zmetkovať (predtým fungovalo všetko v pohode)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#12 Nový příspěvek od Peter768 »

Asi sa na žhaviči rosipala izolácia alebo sa rozstrapkal kábel a skratuje ho.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#13 Nový příspěvek od pedro643 »

Peter768 píše:Asi sa na žhaviči rosipala izolácia alebo sa rozstrapkal kábel a skratuje ho.
Prejdem to všetko ešte raz a dufam že tomu prijdem na kobilku.

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1480
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#14 Nový příspěvek od pedro643 »

Tak dnes som sa zese babral zo žhavením. Poodpájal som kably a poočiscal kontakty, urobil som novy kalel ukostrenia(stary sa mi nepozdaval) popripajal som kably naspäť, zavolal som brata nech nažhaví a ja som skušal či funguju. Zistenie bolo šokujuce, predtým fungovaly 1 a 2 teraz ide 1 a 3. Po ďalších pokusoch sa aj ostatne 2 trochu ohrialy. Predpokladam že žhavič by sa mal po nažhaveni prekne rozžhaviť do oranžova ako kontrolny žhavič čo je na pristrojovke, ale keď som ho vymovtoval a skusil ho nažhaviť tak sa iba poriadne nahrial. Ja som s toho jeleň, 30 rokov nefungovala žiadna elektroka na kraktore v jeseni minuleho roku som spravil žhavenie a štartovanie všetko fungovalo kým sa nepovolily kable na odpore žhvenia.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#15 Nový příspěvek od Peter768 »

Tak ma ešte napadlo, že či všetky priemer odporového drôtu máš rovnaké, teda kontrolku žhavenia a žhaviče. Ako si ich skúšal? Vymontuj kontrolku žhavenia a žhaviče, zapoj ich na stole a pozoruj či sa všetky pekne nažhavia.
Nesedí mi čiernobiela schéma s farebnou. Na farebnej schéme je "hlídač žhavenia" , potom odpor žhavenia a 2 žhaviče. Fakt ma nič nenapadá, keď to predtým fungovalo :-/

Odpovědět

Zpět na „Východoevropské stroje“