Bielorus MTZ-5MS 1969

stroje sovětského bloku

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#436 Nový příspěvek od pedro643 »

Zdravím traktoristi. Keďže som na liečení a k traktorom sa tak skoro teraz nedostanem tak aspoň stále nad niečím rozmýšľam. Momentálne mi vŕta v hlave problém s neposlušnou vlečkou ktorá si pri cúvani žije svojím životom a ide si kde chce. Voľakedy dávno keď MTZ nemáme ešte TBZ bolo tiahli prošrobované na ráme na podkop čo bolo relatívne nízko. Keď sa dali na traktor ramená a tiahli sa na namontovali na prevodovku zmenila sa jeho výška o nejakých 20 CM. Ono na vlečke sa prevrátilo aby bola vlečka v rovine a od vtedy sa s ňou nedá cúvať. Není to tak dávno čo som na fóre natrafil na nejaké vlákno kde sa riešil tento problém a boli tam aj nejaké obrázky s geometriu no za boha to už neviem nájsť. Neviete niekto kde by som to našiel?

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#437 Nový příspěvek od pedro643 »

Zdravím, tak je tu ďalší zápis do Denníka nádejného traktoristu. Tak sa mi to s bratom podarilo rozobrať a odmontovať prednú nápravu aj s rámom. Po zdvihnutí traktora večerom som zistil že predná náprava je úplne off. Má brutálne vôle. Zo susedom som dohodol že príde s JCB vybrať motor.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Veľké čerpadlo je zrejmé po smrti.
Obrázek

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#438 Nový příspěvek od murár »

To vyzerá asi na kompletnú GO alebo bude z neho darca orgánov?

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#439 Nový příspěvek od pedro643 »

Bude z neho darca. Prehodí sa motor, servo a uvidíme čo ešte.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#440 Nový příspěvek od murár »

Ja by som už špekuloval na to nahodiť nejakú hnanú prednú nápravu a urobiť z toho 4x4. :red:
Aspoň že ten motor je v dobrom stave. 8)

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#441 Nový příspěvek od pedro643 »

Veď nad tým sa špekuluje, koliesko do prevodovky a skrátenú nápravu z V3S už doma mám. Rozmýšľam aj nad tým že prerobíme brzdy na kvapalivové. Kotúče s prasiatkami a hlavne brzdové valečky z nejakého zetora čakajú v regále. Len robiť. Keby sa podarili kvapalivové brzdy tak by bola veľká nádej že som postúpil s udržbára na traktoristu :smich:
Rozmýšľam aj nad prednou hydraulikou a prerobiť radlicu do ramien https://youtu.be/bt31E6jzStg?si=c2XFpevxnauWelSh

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#442 Nový příspěvek od pedro643 »

Zdravím traktoristi. Zase som trochu pokročil v prípravách na demontáž motora.
Vypustil som olej z motora a zo serva. Olej v motore bol pekne prepálený a na magnete boli špony. Mám nutkanie dať dole olejovú vaňu a pozrieť sa do motora. Na druhej strane motor šľape ako hodinky tak asi by bolo lepšie na neho nešahať.
Obrázek Obrázek Obrázek
Chcel som vylial olej zo vzduchového filtra a div sa svete po oleji ani stopy ale bez bordelu sa to neobyšlo
Obrázek
Neviete niekto čo je toto za vecičku a načo to je?
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#443 Nový příspěvek od pedro643 »

Dnes bráško odmontoval rozvadzač. Predchádzajúci majiteľ sa s odpojením hydrauliký nesral.
Obrázek

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#444 Nový příspěvek od murár »

Tak ako si dopadol z tým motorom, otvoril si tu vanu?

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#445 Nový příspěvek od pedro643 »

Neotvoril ale aj to bude. Brat vytiahol remenicu na kľukovke lebo tam nebola šruba. Chcel vedieť ako to tam vyzerá aneuvedomil si že je tam klinok ktorý môže vypadnúť a veru že aj vypadol do motora. Okrem toho klinika tam bolo asi nejaké vymedzovacie podložky a vyzerá to že jedna bola mimo, ako sa tam dostala netuším ale je pekne ošúchaná tak dúfam že tie špony boli z nej.
Obrázek
Včera sme zložili motor na paletu a dnes sme rozobrali spojku. Verdikt: nahonova lamela off, prítlačny tanier off, zotrvačnik neviem
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tá drážka v remenici je taká vyklepaná či to má tak byť?
Obrázek

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#446 Nový příspěvek od pedro643 »

Presne takej veľkej oprave som sa chcel vyhnúť preto sa kúpil druhý traktor a chuja. Čo ma čaká to má neminie. :pistol:

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2621
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#447 Nový příspěvek od murár »

Ten klinok mi od jari keď som menil spojku a predné gufero tiež pláva na dne olejovej vani! :friends:

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#448 Nový příspěvek od pedro643 »

Už len kôly tej podložke či čo to tam je na tej prvej fotke to rozoberiem. Normálne som zvedavý čo nás ešte čaká za prekvapenia s tými traktorom a ako to celé dopadne.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3121
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#449 Nový příspěvek od Ursus 73 »

pedro, ty sa do toho teda pustil! :prace:
"Presne takej veľkej oprave som sa chcel vyhnúť preto sa kúpil druhý traktor a chuja. Čo ma čaká to má neminie. :pistol:"
to je pravda.... svojmu osudu neutečieš, a ani ho neodrbeš.... :smich:
A drážka v remenici je ozaj divná, podľa mňa to tak isto nemá byť :tyty: bude len vybitá....
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
pedro643
Příspěvky: 1504
Registrován: pon srp 10, 2009 8:48 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Bielorus MTZ-5MS 1969

#450 Nový příspěvek od pedro643 »

Nemám na výber veď to nehodíme celé do šrotu. Teraz s toho bude taký križeny paskvil to má trochu mrzí. Tá remenica sa musela bez zaistenia točiť poriadne dlho keď ju tak vybilo. Za chodu neklepala vôbec, ozvala sa len keď sa vypol motor. Vtedy si zaklepala. Rozmýšľam či bude treba novú remenicu alebo ju bude stačiť dať tam srubu a vybavené. Nebude sa povoľovať kôli tej vybytej drážke?

Odpovědět

Zpět na „Východoevropské stroje“